Инхалатор за домашна употреба (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Семејно здравје



Порака


Палешка РР -> Инхалатор за домашна употреба (15.12.2009 17:13:10)

ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Me interesira dali nekoj od vas ima inhalator za domasna upotreba i kakvo e vaseto iskustvo?Bi sakala da kupam no me interesira kakva e nivnata funkcija vo domasni uslovi?Ne znam nitu koj tip t.e marka e najdobar? Ajde,cekam vasi sugestii...




Палешка РР -> RE: Инхалатор за домашна употреба (15.12.2009 17:14:51)

Имаше моја пријателка пацувче. Знам дека го инхалираше детето со Вентолин и физиолошки раствор и беше многу задоволна. Беше пластичен, но не знам од која фирма, ги има по аптеките.
Јас мислам дека тоа е многу корисна работа.




Викторија -> RE: Инхалатор за домашна употреба (15.12.2009 20:52:43)

јас имам инхалатор и многу сум задоволна итлиански е HAPPINEB I го имам веце 5год и двете деца ги инхалирам кога има потреба го користам само со физиолоски неги користам вигантол капките.




Викторија -> RE: Инхалатор за домашна употреба (15.12.2009 20:56:54)

се извинувам мислев на ВЕНТОЛИН капки[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley9.gif[/image]




vezilka RR -> RE: Инхалатор за домашна употреба (21.12.2009 9:02:44)

уф, инхалатор за домашна употреба е царска работа..јас имам проблем со синусите и морав да набавам и инхалатор и лампа за зрачење..инхалаторот е марла Bil-ol, и многу сим задоволна, го користам веќе 7-8 години сугурно..




bojanas -> RE: Инхалатор за домашна употреба (21.12.2009 10:57:38)

Јас имам веќе 3 години инхалатор (небулизатор) кој го купив од Медицина (кај Дијагностилки центар кај Палета).
Го инхалирам син м и со физиолошки, дексазон и вентолин кога ептен има опструкција, а кога е помала со Проспан капки. Го користам и само со физиолошки раствор кога му е затнат носот.




pacuvce -> RE: Инхалатор за домашна употреба (6.1.2010 11:17:14)

Dragi mamicki,ajde uste nekoe iskustvo...Denovive sme epten za nikade so nosovite(zatnati),pa povtorno sum na misla da kupam...Ama nitu znam kakov,nitu pak kako se vrsi inhalacijata vo domasni uslovi...Dali samo so fizioloski,ili kako sto navela bojanas i so primena na dopolnitelni lekovi...Ako e taka,togas kako  da znam kakov treba da e soodnosot???HELP!!!




Еца -> RE: Инхалатор за домашна употреба (6.1.2010 11:21:33)

Најбезбедно е да го инхалирате детето со физиолошки раствор. Доколку има некои потреби од други лекарства ке треба да се консултирате со лекар за точната доза и комбинација на лекови. Пацувче значи ништо на своја рака со лекарства, освен можеш сама со физиолошки раствор. 




mis. -> RE: Инхалатор за домашна употреба (6.1.2010 11:38:54)

Една пријателка ми кажа дека од зегин купила инхалатор на чико и потоа фондот и рефундирал дел од парите.Знае некој за ова?




beki RR -> RE: Инхалатор за домашна употреба (6.1.2010 11:50:31)

Ние лани купивме инхалатор, мислам 3500 денари го плативме, ама никој не ни кажал дека можеме да си ги рефундираме парите.Инаку супер , работа.Меѓутоа,инхалации со вентолин без консултации со доктор да не се прават.Со физиолошки е друго, вентолинот е сепак лек, и треба да се користи околу 7 дена.




pacuvce -> RE: Инхалатор за домашна употреба (6.1.2010 11:55:21)

Draga Beki,od kade go kupivte i sto marka e???Sega se javuvav vo Zegin i tamu ima  italijanski i Chicco,a vo edna druga apteka pa ima nekoj angliski???Pls za odgovor Beki...




beki RR -> RE: Инхалатор за домашна употреба (6.1.2010 12:29:17)

Го зедовме од Oхрид од Mерифарм, и сум ја згрешила цената, 2500 денари го плативме , а на други места имаше други инхалатори и баш не видов некоја разлика, освен во цената беа по 3500.
Нашиот инхалатор е HAPPYNEB 1, кога го купувавма го прашавме и педијатарот рече дека е одличен.




pacuvce -> RE: Инхалатор за домашна употреба (6.1.2010 12:33:34)

Beki blagodaram za informacijata!!!Pozdrav...




mis. -> RE: Инхалатор за домашна употреба (6.1.2010 12:38:30)

ИЗВОРНА ПОРАКА: beki

Ние лани купивме инхалатор, мислам 3500 денари го плативме, ама никој не ни кажал дека можеме да си ги рефундираме парите.

Фондот ги рефундирал парите но потребно е да ти биде препишан од педијатар.




pacuvce -> RE: Инхалатор за домашна употреба (6.1.2010 16:21:32)

Nie kupivme inhalator,pa vecer ke go probame...Ke vi kazam vpecatoci...I normalno,so fizioloski rastvor,bidejki ne znam dali poinaku e dozvoleno... Eve kako izgleda...

[image]http://www.gimaitaly.com/it/assets/product_images/28135.jpg[/image]




mis. -> RE: Инхалатор за домашна употреба (6.1.2010 17:40:34)

Пацувче колку пари го купивте инхалаторот и од каде?




pacuvce -> RE: Инхалатор за домашна употреба (6.1.2010 17:45:50)

3.700 den od Alpifarm vo N.Lisice...Tamu imalo od istite ovie i od 3.000 den.so taa razlika sto tie bile za deca [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image],a ovoj navodno mozele da go koristat i vozrasni...Ima dva tipa na maski-mala i golema...Pa ke vidime kako ke se pokaze...




beki RR -> RE: Инхалатор за домашна употреба (6.1.2010 20:00:01)

И нашиот е таков, само 1,вашиот е понова верзија и мислам побрз.Дај боже помалку да го користите.




mother 29 -> RE: Инхалатор за домашна употреба (7.1.2010 12:57:30)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Матеа

Палешка пробај и со Vicks Vapo Rub маст ја има во сите аптеки и намачкај ја на градите минимално и под носето малку стави и многу помага барем кај нас многу помогна


аууууу со викс никако,содржи алкохол...за инхалација на природна база lesana или  alpa(ги има и како маст и течност)




Матеа -> RE: Инхалатор за домашна употреба (7.1.2010 13:21:28)

Mother 29 зошто викаш дека има алкохол во Викс? Не содржи алкохол, барем колку што можам да видам.
Инаку, во меѓувреме направив мало испитување, и навистина Викс не се препорачува за деца до 2 години за остранување на симптоми на настинка (назална конгестија и тешкотии во дишењето), затоа што може да предизвика зголемување на истите, а не подобрување.
Морам да се исправам и веднаш прекинувам со употребата се додека не направиме 2 годинки!
линк до статијата за влијанието на Викс кај деца под 2 години: http://www.cbc.ca/health/story/2009/01/13/vicks.html и http://www.medicalnewstoday.com/articles/135298.php
Големо извинување!




mother 29 -> RE: Инхалатор за домашна употреба (7.1.2010 13:26:43)

на мене така ми има кажано др.Марина од Ре-медика ,тие што ги напишав горе ми ги има таа предложено.....а инаку виксот што е на грчки упатството ми го има преведено татко ми и стварно пишува таму некој метилен...сега кој беше не се секавам ,не ме факај за збор






mother 29 -> RE: Инхалатор за домашна употреба (7.1.2010 14:20:54)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Матеа

Mother 29 зошто викаш дека има алкохол во Викс? Не содржи алкохол, барем колку што можам да видам.
Инаку, во меѓувреме направив мало испитување, и навистина Викс не се препорачува за деца до 2 години за остранување на симптоми на настинка (назална конгестија и тешкотии во дишењето), затоа што може да предизвика зголемување на истите, а не подобрување.
Морам да се исправам и веднаш прекинувам со употребата се додека не направиме 2 годинки!
линк до статијата за влијанието на Викс кај деца под 2 години: http://www.cbc.ca/health/story/2009/01/13/vicks.html и http://www.medicalnewstoday.com/articles/135298.php
Големо извинување!



затоа сме тука ,да си поделиме искуства и добронамерно да си помогнеме!




Mucka -> RE: Инхалатор за домашна употреба (7.1.2010 16:22:26)

kupih jedan bugarski i imase garanciju ,ali nakon nekoliko upotreba sav se deformirao,curilo je na sve strane,plastike nikakve....nisam mogla da iskoristim garanciju....i poslije nisam vise uzimala ga ,imali smo dostup inhalatoru bolnickom,neka marka sa slovom o.....nemogu da se sjetim...nema ih u apotekama....vjerojatno bolnice nabavljaju iz kataloga...vazno dugotrajni su im...pa najbolje pogledajte vase ambulante ili u bolnici...i kakav oni imaju takav probate da nabavite....ovo u makedonskim apotekamo je tursko-bugarske kake!!!




pacuvce -> RE: Инхалатор за домашна употреба (9.2.2010 21:51:38)

Денес купив ваков препарат за инхалација...

[img]http://www4.slikomat.com/10/0209/7us-04.jpg[/img]

Сега му правев инхалација на Андреј...Мислам дека е ОК...На база на прополис е...Баш ќе видам дали ќе му помогне...




Maca25 -> RE: Инхалатор за домашна употреба (24.5.2010 0:10:43)

Сакам да купам инхалатор, не знам каков, треба да разгледам по аптеките што има. Моментално дома имаме еден на OMRON, но не можеме да го користиме, не го дале фаличен. Ни препорачаа да и правиме 3 пати на ден инхалации на нина, со физиолошки раствор и вентолин. Моментално и сатавм аква марис капки во носето и ја `лупкаме`(како што викаат докторите) по грпчето. Кашла многу, пика прсти и повраќа.




Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>