|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инхалатор за домашна употреба
27.4.2013 8:42:49   
Maca25
Јас имам користено гентамицин (ампула/инекција) ама во Оперил. ВО инхалатор не сум користела ништо друго освен физиолошки и еднаш вентолин. Ама исто како што се ствава вентолин за искашлување, така и гентамицинот би се ставал за носот, за полесно ослободување од секретот.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Инхалатор за домашна употреба
28.4.2013 16:45:16   
paranoid
Ние имаме ставано Гентамицин амплуи со 2 мл физиолошки по препорака од д-р од Козле пошто имавме бактерија во нос. Ама не ја стававме во инхалатор, незнам од каде ова во инхалаторuser posted image
Ние вака ја спремавме, како што ни објасни и д-р...
ја мешавме во шприц, прво повлекуваш од гентамицинот после 2 мл физиолошки, потчукнуваш со простот да се измеша и му капнуваш во нос, мислам 3 пати дневно беше. Утредента спремаш нов раствор пошто е стабилен 24 часа. Мене свекрва ми го спремаше пошто е мед. сестра.
Поздрав, се надевам помогнав.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Инхалатор за домашна употреба
28.4.2013 23:17:03   
Felly RR
Ова со гентамицинов за инхалација и мене ми е малку нејасно. Друго е Вентолинот - во самото упатство му пишува дека може да се користи и како сируп и за инхалација. И тоа не е антибиотик. А гентамицинов е антибиотик, и со вдишување колку ќе стигне во организмот и да може локално да делува на местото кај што е инфекцијата?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот paranoid)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Инхалатор за домашна употреба
29.4.2013 10:37:43   
masa
Антибиотиците во ампули за инхалација нас ни ги даваа кога ни беа воспалени синусите и имаат локално дејство,нешто слично како во капките за нос,затоа што во тој дел антибиотикот земен преку уста потешко стигнува и овака,со инхалација веднаш има ефект,односно,по една инхалација се смирува,барем кај нас така беше.Исто така се имаме инхалирано и со дексазон,тоа беше последно по пола ампула два пати во ден и за три дена бевме подобри.Ако има потреба ќе ви препишат и зависко од состојбата ќе ви кажат што,колку често и колкава доза да инхалирате и сосема е во ред да се користи.Ние неколку пати сме правеле инхалации со антибиотици и во тие случаи ни помогнале.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Инхалатор за домашна употреба
8.5.2013 10:46:33   
jana81
mamicki aj kazete vase mislenje posto nemozam da odlucam. Sto mislite koj inhalator e podobar HAPPYNEB ili PICONEB, najvise poradi laringitot pozelno e da mu pravam inhalacii na maliot eve dva dena go nosam vo ambulanta ama sakam da si kupam za domasna upotreba. Aj Ve molam pomagajte. A uspat i dali znaete dali uste vazi toa ako go kupis po preporaka na maticen ke gi refundiraat parite
Fla odnapred za Vaseto ceneto mislenjeuser posted image

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Инхалатор за домашна употреба
8.5.2013 10:52:23   
dostickage
Happyneb ima sto pati podobri tehnicki performansi od Piconeb, mozes i sama da si vidis vo upatstvata na dvete. Jas sakav da kupam ama pedijatarot me iskara deka ne mi bil potreben pa me vrati vo posleden moment zasto i realno nemase potreba tuku mene me fati panika i go prevrtev Skopjevo.

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Инхалатор за домашна употреба
8.5.2013 10:53:44   
dostickage
Refundiraat pari samo za Microlife aparatite sto cinat okolu 6000 denari vo Eurofarm ama za toa moras da imas izdrzano mislenje od pedijatar i izdrzana dijagnoza.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Инхалатор за домашна употреба
8.5.2013 10:56:07   
masa
Јас го земав со препорака од матичен и раскажав на сите што ги знам и една пријателка ми рече сега брзо дека веќе не важело,незнам прашај си кај матичниот треба да знаат.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Инхалатор за домашна употреба
20.1.2014 15:41:06   
Marina I
Zdravo na site,
Sinceto ni e 22 meseci. Pred 10 dena fativme nekoj virus/nstinka. Prvite 2-3 denovi bese so mala temperatura i so mala kaslica. Potoa dojde mnogu jaka kaslica so povrakanje eve skoro nedela dena pomina, ispisvme edna doza antibiotici. Kaslicata znacitelno se namali, ali pak se nakasluva vo spienje 1-2 pati i preku den na pola-saat do saat po ednas. Vaka normalno si jade i e vesel. Znaci ne znam dali da kupime inhalator za da ja nadmineme kaslicata. Posto antibiotikot ni zavrsuva utre a nie uste potkasluvame. Doktorkata ni kaza prospan kapki za vo nos da stavime ali nikako da uspeeme vo toa, ne dava se buni. E sega kazete preporaka za domasen inhalator, marka i tip i od kade, i doza za koristenje na prospan kapki za vo fizioloski pri inhalacija. Ili pak predlozete za nekoj drug lek da stavime vo fizioloski pri vakava situacija.

Pozdrav do site.

< Поракaта ја уредил Marina I -- 20.1.2014 15:42:05 >

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Инхалатор за домашна употреба
20.1.2014 16:09:23   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Marina I

Zdravo na site,
Sinceto ni e 22 meseci. Pred 10 dena fativme nekoj virus/nstinka. Prvite 2-3 denovi bese so mala temperatura i so mala kaslica. Potoa dojde mnogu jaka kaslica so povrakanje eve skoro nedela dena pomina, ispisvme edna doza antibiotici. Kaslicata znacitelno se namali, ali pak se nakasluva vo spienje 1-2 pati i preku den na pola-saat do saat po ednas. Vaka normalno si jade i e vesel. Znaci ne znam dali da kupime inhalator za da ja nadmineme kaslicata. Posto antibiotikot ni zavrsuva utre a nie uste potkasluvame. Doktorkata ni kaza prospan kapki za vo nos da stavime ali nikako da uspeeme vo toa, ne dava se buni. E sega kazete preporaka za domasen inhalator, marka i tip i od kade, i doza za koristenje na prospan kapki za vo fizioloski pri inhalacija. Ili pak predlozete za nekoj drug lek da stavime vo fizioloski pri vakava situacija.

Pozdrav do site.

Od inhalatorot jas sum mnogu zadovolna,iako fala mu na boga poterko go koristime..nas ni preporaca pedijatarot da si kupime,zosto stvarno e korisen..go kupivme od Zegin,italijanska nekoja marka-2400 den..
go koristime koga ke se zatne vo noseto samo so fizioloski,no koga ne pomaga samo toa,vo konsultacija so pedijatarot ni kazuva i sto drugo da stavame,od tie antibioticite,neznam tocen naziv,i mnogu dobro pominuvame,bez akanje po lekari i maltretiranje..
taka da jas licno bi ti go preporacala da si go imate doma,pa makar i retko da go koristite bidejki e dosta korisna rabota,a za toa dozata ke si se konsultiras so pedijatarot,bidejki mislam spored vozrasta na deteto se odreduva i mililitrazata

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Marina I)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Инхалатор за домашна употреба
20.1.2014 22:15:40   
mommy_angels RR
Јас за инхалаторот и пумпцата за нос постојано кажувам,алал да му е на тој што ги измислил.Конкретно за инхалаторот го делам истото мислење со Михаела.Не спасил многупати да не завршиме на клиника.Веднаш штом ќе почне да се накашлува и правам инхалација и ја потсмирува кашлицата,а после неколку инхалации се губи.На своја рака инхалирам само со физиолошки раствор,а ако има потреба за повеќе нормално се консултирам со матичната.Освен што го смирува надразнетото грло ,помага и за полесно исфрлање на шлајмовите.Може не е ефтино,ама верувајте се исплати,кога дете ќе се раскашла,му правам инхалација и потоа си спие мирно.Конкретно за дозирањето треба да си прашаш матичен,зависи од возраста и од тежината на детето.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Инхалатор за домашна употреба
21.1.2014 9:38:08   
Yummy Mammy
Jas iskreno ne sum videla nekoj air od inhalatorot, ne znam dali nesto sum pisuvala prethodno ama od denesna perspektiva gledano, posle 2-3 god i nekolku bolesti/nastinki, inhalatorot ama bas za nisto ne ni koristel. Jas i den denes redovno gi inhaliram so fizioloski pri sekoe zatnato nose ili kaslica, no ne gledam nikakvo podobruvanje posle toa, gi inhaliram samo.zatoa sto drugi majki vikaat deka imaat pozitivni iskustva. Na moive deca niti im se odzatnuva nosot, niti polesno iskasluvaat od inhalaciite. Verojatno zavisi od sostojbata za koja se upotrebuva i terapijata koja se dava, a toa samo doktor moze da ti odredi.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Инхалатор за домашна употреба
21.1.2014 15:06:43   
vesna1
Ne ozdravuvaat samo so inhalacija so fizioloski rastvor.Mene malata koga ke fati od gradinka zeleni mrsuli,da kasla znam deka e nekoja bakterija i si kupuvam gentamic 20Mg ampula za vo inhalator,fizioloski i 10 kapki Bisalvon na 2ml fizioloski toj sluzi da go rastvori slaemot da moze da go isklasla. I da ne se podrecam cela god. ne sme piele antibiotik. Terame so inhalatorot. Spas,uopste ne zalam pari sto dadov za nego.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Инхалатор за домашна употреба
27.1.2014 9:35:02   
Yummy Mammy
Vesna1 moze li te molam da pojasnis kako odi doziranjeto, od sto po kolku, i kolku pati dnevno? Malva mi e epten zatnata, odvaj disi. Ja inhalirav so dexsazon i fizioloski i od toa se odzatnuva, izleguva sekretot ama momentalno, za 10 min pak e ista sostojba. Na dr mi vikaat nisto ne i e, ke i pomine ama mene mi treba brzo resenie. Nedela dena sum sama doma so nea i bebeto, i bebeto se zatna, i ne mozam veke, poluduvam. Mi treba brzo resenie za da ja pratam pak vo gradinka.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Инхалатор за домашна употреба
27.1.2014 9:44:27   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Vesna1 moze li te molam da pojasnis kako odi doziranjeto, od sto po kolku, i kolku pati dnevno? Malva mi e epten zatnata, odvaj disi. Ja inhalirav so dexsazon i fizioloski i od toa se odzatnuva, izleguva sekretot ama momentalno, za 10 min pak e ista sostojba. Na dr mi vikaat nisto ne i e, ke i pomine ama mene mi treba brzo resenie. Nedela dena sum sama doma so nea i bebeto, i bebeto se zatna, i ne mozam veke, poluduvam. Mi treba brzo resenie za da ja pratam pak vo gradinka.

samo so konsultacija so pedijatarot za toa kolku ml. i sto..nikako na svoja raka,spored vozrasta i kilazata ti davaat

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Инхалатор за домашна употреба
27.1.2014 10:09:56   
sandriana RR
YummyMammy, не мора да значи дека Дексазон е решението. Да не бидеме офф топик со муабетов - само да споделам мое искуство - ја инхалирав Т кај матичната со Дексазом 3 мл, и немаше е фект, следната инхалација ја правеше со 2 мл Вентолин и тоа ја оправи - после 2 инхалации со Вентолин детево се оправи. Плус пие антибиотик и сируп Вентолин. Немаше време да правиме брис, да види која бактерија е ( требаше така 5 дена да биде без терапија), па д-ркава реши така да и даде терапија.
И јас те советувам да ја види педијатар, сепак.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Инхалатор за домашна употреба
27.1.2014 12:45:32   
mommy_angels RR
За Вентолинот можам само пофалби да кажам,ама баш моментално ја смирува кашлицата.Сепак немојте никако без докторска дозвола ,многу е јак и може да направи тахикардија.Сепак зборуваме за деца,немојте вакви лекарства на своја рака.Вентолинот го даваат во случај на бронхит или знаци на појава на бронхит,барем кај нас беше така.Јамимами незнам дали правевте брисеви,ама можеби сето тоа се должи на бактерија.Инхалирањето навистина помага за одзатнување и разводенување на шлајмовите за полесно да ги исфрли ,но само со физиолошки и тоа може по неколку пати дневно,нема никаква штета.За се друго консултација со матичен.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Инхалатор за домашна употреба
27.1.2014 18:36:11   
Yummy Mammy
Da, da, nemav namera da davam nisto od ova bez preporaka i kontrola od doktor, samo me interesirase sto koristite i za koja namena zasto vi vikam jas od inhalaciite samo so fizioloski ama bas nisto air ne sum videla.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Инхалатор за домашна употреба
28.1.2014 12:32:48   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Jas iskreno ne sum videla nekoj air od inhalatorot, ne znam dali nesto sum pisuvala prethodno ama od denesna perspektiva gledano, posle 2-3 god i nekolku bolesti/nastinki, inhalatorot ama bas za nisto ne ni koristel. Jas i den denes redovno gi inhaliram so fizioloski pri sekoe zatnato nose ili kaslica, no ne gledam nikakvo podobruvanje posle toa, gi inhaliram samo.zatoa sto drugi majki vikaat deka imaat pozitivni iskustva. Na moive deca niti im se odzatnuva nosot, niti polesno iskasluvaat od inhalaciite. Verojatno zavisi od sostojbata za koja se upotrebuva i terapijata koja se dava, a toa samo doktor moze da ti odredi.


Ова како јас да сум го пишувала!! Баш кај докторката си бев на инфузија со детево и гледам се инхалираат па ги прегледува и си мислам - па зошто јас не гелдам ненаков ефект од ова инхалирањево..Па особено кога ке ми каже само со физиолошки да ги инхалирам, па мислам дека е гола вода, ама сепак ги инхалирам.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Инхалатор за домашна употреба
27.3.2014 11:43:16   
Bethany
Женски, размислувам да купам еден инхалатор за да ни се најде.
Гледам оваа наша докторка потенцира инхалирањето, ама и секое одење на инхалација (само со физиолошки) плаќаме 50 ден.
Па си викав поарно ќе ми се исплати да купам еден и да имаме. Што мислите? Каде да гледам, во Зегин? И колку пари се отприлика?
И белким ќе знам и јас да го користам нели? user posted image А можеме ли и ние возрасните да го користиме?

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 27.3.2014 11:44:21 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Инхалатор за домашна употреба
27.3.2014 11:53:32   
Mihaela 2010
Pametno Bethany,jas stalno go falam inhalatorot,i sega posledno koga u sred nokj ja fati laringit da ne bese inhalatorot neznam so ke pravevme,epten ne spasi..
Nie go kupivme vo Zegin mislam deka e italijanski,so dve maski za deca i za vozrasni,okolu 2400 den ,i sum zadovolna,ustvari ne e nekoja filozofija,mestis inhaliras i toe to user posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Инхалатор за домашна употреба
27.3.2014 13:25:20   
Bethany
е фала ти многу, баш ќе видам во Зегин. И јас мислам дека е добра инвестиција, па и не излегува скапо воопшто.
Да бидеме реални, нормално не сакам да ми се разболева детето, ама факт е дека ќе биде болен кога - тогаш, па сигурно ќе ни се наоѓа.
Гледам дека и инхалациите кај докторката ептен му помагаа, а инхалираше се само еднаш дневно.
Башка што и ние возрасните ќе можеме да го користиме.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Инхалатор за домашна употреба
20.4.2014 22:45:52   
Bethany
Зедовме инхалатор, од Зегин, го плативме некој денар помалку од 3000 илјади, ама мислам дека вреди.
Синот откога тргна во градинка, се се справува со секретот во носот (среќа во несреќа досега само со тоа се соочувавме), ама и тоа знае да пречи, па што ќе плаќам секој ден по 50 ден кај докторка за инхалација, овака ќе го отплатам за некој месец. Башка и мм го користи, тој има алергија на полен, па му прија прочистување. user posted image
Има и додатоци за во грло , и за во ноздрвите директно, и две маски (бебешка/детска и поголема). Добра инвестиција е.

А да, и да прашам. Досега се инхалиравме само со физиолошки, во аптеката ми кажаа 2 мл физиолошки за дете, 3- 5мл за возрасен. Колку вие ставате мл ? Некако ми се чини малку тоа 2 мл за дете...

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 20.4.2014 22:50:43 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Инхалатор за домашна употреба
28.4.2014 14:17:59   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi


ИЗВОРНА ПОРАКА: zzaa


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Zeni kupete si inhalator,ednas go plakjate ama e spas


Potpis,
inhalatorot bogami e spas vredi da se ima, ja otkako go kupiv neznaeme za zatnato nose.


a za upotreba na inhalator sto lekovi koristite za zatnato nose?neli so kapki se upotrebuva fizioloski rastvor pa za inhalacija neli e isto?fizioloski rastvor user posted image



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Инхалатор за домашна употреба
29.4.2014 8:02:05   
mommy_angels RR
Досега се инхалиравме само со физиолошки, во аптеката ми кажаа 2 мл физиолошки за дете, 3- 5мл за возрасен. Колку вие ставате мл ? Некако ми се чини малку тоа 2 мл за дете...

Кога инхалирам со лекови се придржувам на дозата препорачана од доктор,а тоа најчесто е 2.5 мл физиолошки со 0.2 мл Вентолин.А за инхалации со чист физиолошки знам да ставам и 3мл,мојава докторка вика не е тоа штетно,исто како да и ставаш капки во носот,може само да биде од корист.
Ова е мое искуство,а мислам и дека имам напишано веќе,ама ајде пак ,за секој случај.Вентолинот е многу јак лек и никако без препорака од лекар.
a za upotreba na inhalator sto lekovi koristite za zatnato nose?neli so kapki se upotrebuva fizioloski rastvor pa za inhalacija neli e isto?fizioloski rastvor

Баш па и не би рекла дека е ист ефектот од инхалацијата и од неколку капки во носето.Како и да е секој со својот памет

< Поракaта ја уредил mommy_angels RR -- 29.4.2014 8:05:35 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?