|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 6 [7]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инхалатор за домашна употреба
17.2.2015 14:26:18   
Melanija RR
Уште ова user posted image
Секој инхалатор има опција топла или ладна инхалација? Нели за затнатос велат на топла пареа, а при течење нос и ларингит треба ладна. Постои тоа да има две вида, или како би било?Твое мислење за препорака за инхалатор тука или во ппuser posted image
user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Инхалатор за домашна употреба
18.2.2015 8:58:32   
mommy_angels RR
Значи не ми се веρува, јас ги чувам тие делови κаκо очите во главата од стρав да не најдам дρуги,а тоа да ги имало па и ефтини да биле . А што е најжално и еднаш пρашав во аптеκата од κај што го κупив и ме упатија κај увозниκот. Од κаде можам да си набавам ρезеρвни масκа,цρево,филтρи ...?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Инхалатор за домашна употреба
18.2.2015 10:55:48   
blue_blue
Може некој да појасни дали dexason и dexamethason амплули е уствари истиот лек. Колку што се сеќавам ова и го даваа еднаш на ќерка ми во инхалатор на доктор ког амногу кашлаше. Сега гледам дека имам дома една ампула дексаметазон ама исто така читам дека тоа е кортикостероид па не разбирам баш во кој контекст се дава за кашлица. едино логично ми е дека кортикостероид спречува односно намалува инфламација на ткива ама каква па сега тоа врска има со кашлање или јас некако скроз сум ги побркала лонците. Инаку вчера ја инхалирав со физиолошки и ампула гентамицин дека има некој грд зелен секрет од нос кој и се слева у грло и ја терба да кашла. Инаку нема други симптоми, супер си е, навечер само кога ќе легне се закашлува малку ама после си спие нормално. Во неделата бевме на скијање во Маврово и се ОК, скијаше, не се умори нешто и нормаално таму нит и течеше нос нит кашлаше..


(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Инхалатор за домашна употреба
18.2.2015 10:58:12   
blue_blue
Меланија, за инхалаторите за кои мислам дека овде зборуваме нема топла опција. Детет го инхалираш со ладна пареа која самиот инхалатор ја ствара. Ти ставаш физиолошки раствор и он ја прави во некаква пареа...ама тоа нема врска со она ставаш вода па испарува....друг е принципот и мислам дека ова има поголем ефект затоа што се распрскува на микросни сегменти физиолошкиот и полесно се инхалира таа пареа. Се инхалира детето преку мала маска како оние за кислород во болница...


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Уште ова user posted image
Секој инхалатор има опција топла или ладна инхалација? Нели за затнатос велат на топла пареа, а при течење нос и ларингит треба ладна. Постои тоа да има две вида, или како би било?Твое мислење за препорака за инхалатор тука или во ппuser posted image
user posted image


(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Инхалатор за домашна употреба
18.2.2015 12:36:36   
Neurotoxin RR
Погрешно сум пишала, мислев споредба да направам со топлата инхалација со пареа над тенџере, а електричните инхалатори имаат опција само ладна инхалација, на принцип распрскување на течноста. За препорака немам некоја посебно, јас го имам инхалаторот на Philips и сум презадоволна, најлесно се наоѓаат и неговите резервни делови, но истите одговараат на сите инхалатори.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Инхалатор за домашна употреба
18.2.2015 12:56:16   
Neurotoxin RR
blue_blue дексазон и дексаметазон е ист лек, да точно, кортикостероид, кој јас не го препорачувам освен ако е единствен излез. Кортикостероидите намалуваат воспалителен процес а кашлицата се јавуав како резултат на некој таков процес, меѓутоа, ако не препорачал лекар, не ја давај, а за гентамицинот мислам дека е грешка што го даваат без брис, и вирусот прави зелен секрет од носот

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Инхалатор за домашна употреба
18.2.2015 13:00:20   
Neurotoxin RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

Значи не ми се веρува, јас ги чувам тие делови κаκо очите во главата од стρав да не најдам дρуги,а тоа да ги имало па и ефтини да биле . А што е најжално и еднаш пρашав во аптеκата од κај што го κупив и ме упатија κај увозниκот. Од κаде можам да си набавам ρезеρвни масκа,цρево,филтρи ...?


mommy_angels провери во аптеката на бета медико на рузвелтова нивните делови одговараат на речиси сите, или ако неможеш да се снајдеш контактирај ме слободно user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Инхалатор за домашна употреба
24.2.2015 0:26:13   
cokolino
zdravo sakam da prasam za inhalator od koja vozrast moze da se koristi mojata bebuska ima 3 ipol meseci :)

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Инхалатор за домашна употреба
24.2.2015 10:04:11   
blue_blue
Колку што ми е мене познато инхалатор можеш од 0 месеци. Кај мојава докторка сум видела ептен мали бебиња се инхалираа. Нормално, само со физиолошки раствор. За лек во инхалатор и за бебе и за дете јас би се консултирала прво со лекар.

(Одговор на членот cokolino)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Инхалатор за домашна употреба
29.3.2015 0:52:29   
mamicka_26
Мајки може некоја да ми каже по колку милилитри физиолошки раствор да инхалира детенце од 5 год.?Вчера купивме инхалатор и го инхалиравме како за почеток со 3 мл. физиолошки раствор ама незнам дали е доволно или е малку.Ај ве молам пишете искуства ваши

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Инхалатор за домашна употреба
29.3.2015 1:08:23   
Gari68
Ние секогаш инхалираме со 2мл физиолошки раствор,меѓутоа секако дека не е многу ни 3 мл

(Одговор на членот mamicka_26)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Инхалатор за домашна употреба
22.5.2015 15:00:08   
Melanija RR
Snowhite RR и Neurotoxin , незнам дали другите знаете за тој од Зегин.Има два па незнам кој е подобриот EMED A440 или А420?За првиот нема доволно инфо за што содржи.
А некој PicoNeb и во виола бил добар ,а тука со пари

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 22.5.2015 15:01:21 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Gari68)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Инхалатор за домашна употреба
22.5.2015 17:51:18   
Neurotoxin RR
Јас сум за пиконеб, има три години гаранција и добар се покажа.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Инхалатор за домашна употреба
22.5.2015 18:09:09   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Snowhite RR и Neurotoxin , незнам дали другите знаете за тој од Зегин.Има два па незнам кој е подобриот EMED A440 или А420?За првиот нема доволно инфо за што содржи.
А некој PicoNeb и во виола бил добар ,а тука со пари

Нашиот е А430, тие се сите туκа неκаде не би тρебало да има κојзнае κаκва ρазлиκа. За дρугиот не знам да ти κажам, ама ете аκо има 3 год гаρанција и тоа е неκоја пρедност, овој од зегин има година гаρанција


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Инхалатор за домашна употреба
14.10.2015 20:41:50   
lolla RR
Nie denes kupivme Philips inhalator pa me interesira kako go miete cevceto. Vo upatstvoto vika da ne se potopuva vo voda. Dali znaci tia da ne se mie? Ke pradam utre vo apteka ama eve nekoja ako zna?

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Инхалатор за домашна употреба
13.12.2018 13:06:57   
anaana
sakam da kupam inhalator za domasna upotreba. me interesira koj e taka podobar, po akteki ima razlicni. citav prethodni postovi no se malku postari, i ne znam dali gi ima istite modeli sega po aptekive.
vo zegin ima nekoj italijanski emed a120 = 1950 denari e.
vo eurofarm ima na microlife nekoj, okolku 3500 den
vo beta pharmacija ima nekoj na phillips essence = 2490

site imaat maska i za deca i za vozrasni i iskreno ne znam koja e razlikata. na kutijata ne pisuva nekoj posebni specifikacii, a vo apteki kazuvaat deka site se dobri

moze nekoj sovet od nekoj sto kupil sega brzo?

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Инхалатор за домашна употреба
14.12.2018 11:43:49   
Bunnny
Ние купивме сега брзо ваковhttps://www.google.com/search?rlz=1C1NDCM_enBG818BG818&biw=1350&bih=599&tbm=isch&sa=1&ei=wYgTXNrUGo-H1fAPsae3gAY&q=omron+%D0%B8%D0%BD%D1%85%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8+%D0%B7%D0%B0+%D0%B1%D0%B5%D0%B1%D0%B8%D1%9A%D0%B0&oq=omron+%D0%B8%D0%BD%D1%85%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8+%D0%B7%D0%B0+%D0%B1%D0%B5%D0%B1%D0%B8%D1%9A%D0%B0&gs_l=img.3...1557.3313..3411...2.0..0.93.1040.12......1....1..gws-wiz-img.......0i8i30.OSnJzama4Z0#imgrc=NMDkTEAASUfYyM: задоволна сум, ама не знам дали го има кај нас. Ние живееме во Бугарија, го земавме од аптеките тука. Околу 2 500 денари беше :)

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 167
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 5 6 [7]
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 6 [7]
Оди на:


Анкета

Дали?
Jana9

Дали читате книги?

ДА (17%)

Не (17%)

Понекогаш (67%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!