|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инхалатор за домашна употреба
8.5.2014 16:49:43   
marchi

a za upotreba na inhalator sto lekovi koristite za zatnato nose?neli so kapki se upotrebuva fizioloski rastvor pa za inhalacija neli e isto?fizioloski rastvor

Баш па и не би рекла дека е ист ефектот од инхалацијата и од неколку капки во носето.Како и да е секој со својот памет

fala bogu deka ne e isto user posted image so inhalator se prodira niz celi disni patista a kapkite do grlo i vzeludnik ako se goltnat user posted image mislev na toa soleni kapki i fizioloski rastvor neli e isto i dvete se "soleni " user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Инхалатор за домашна употреба
10.7.2014 23:22:35   
bucko mal
Mamicki,mi treba preporaka za dobar inhalator.Bidejki ke mi go prajkaat od Mk,sakam da se pogodi da ne ni e djabe tepanje patotuser posted image

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Инхалатор за домашна употреба
7.10.2014 0:27:19   
ognen 16
.

< Поракaта ја уредил ognen 16 -- 7.10.2014 0:41:19 >

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Инхалатор за домашна употреба
25.11.2014 22:30:38   
Ki4iko
Еве одлична тема,јас сакам да купам инхалатор,и сакам да знам дали ги рефундираат парите ?

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Инхалатор за домашна употреба
26.11.2014 8:26:14   
Anuska14
Немам информации дали и на кој нацин се рефондираат пари јас го купив пред 3 год. Можам да кажам дека многу често го користам, го инхалирам детето со физиолошки раствор и има и тоа како позитивни ефекти.
Дури и јас фатив ларингит и во бременост бидејќи не смеев да користам ништо се оправив со инхалации. Јас би го препорачала апсолутно на секое семејство кое има дечиња.

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Инхалатор за домашна употреба
26.11.2014 10:20:31   
Ki4iko
Дефинитивно ќе купам, само ако знае некој дали и како се рефундираат парите ,сепак не се малку пари user posted image

(Одговор на членот Anuska14)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Инхалатор за домашна употреба
26.11.2014 15:14:06   
Felly RR
Кичко, за да можеш да го купиш преку фондот, треба да ти го препише лекар специјалист (пулмолог / алерголог, некој таков).

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Инхалатор за домашна употреба
26.11.2014 16:32:52   
Ki4iko
Ti blagodaram Felly ,bas ke se rASPRASAM user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Инхалатор за домашна употреба
5.12.2014 9:03:54   
Malecka23
Zenski sabajlevo kupiv inhalator od Zegin.nekoj si italijanski 2900 bese so dodatoci za nos za grlo i maski za vozrasni i deca.E sea posto go upotrebiv ja inhalirav M so fizioloski i mukoplant me interesira kako go odrzuvate.Posto da ne recam ama nema upatstvo i sea sum vo zbunka,Dali samo da go izmijam so topla voda posto ostanuvaat tragi od mukoplantot ili da steriliziram

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Инхалатор за домашна употреба
5.12.2014 9:09:46   
Mihaela 2010
Malecka jas go mijam so potopla voda,i posle so cista krpa si gi zabrisuvam i si gi stavam na mesto...mislam deka so topla voda si e ok

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Инхалатор за домашна употреба
5.12.2014 9:23:17   
Malecka23
PA i jas se mislev so topla voda samo ubavo da go izmijam psoto nikade ne e navedeno deka moze da se sterilizira.
A po kolku pati vo tekot na denot moze da se inhalira?Malku glupavo prasanje ama stvarno nemam info za ovaa rab taze sumuser posted image

< Поракaта ја уредил Malecka23 -- 5.12.2014 9:24:38 >

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Инхалатор за домашна употреба
5.12.2014 9:28:00   
Felly RR
За стерилицазија не знам и јас, но за дезинфекција сигурно може. Кај нашата матична имам забележано дека маските ги чуваат во некое средство за дезинфекција, и пред употреба ги плакнат со топла вода.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Инхалатор за домашна употреба
5.12.2014 9:33:09   
mamita83
Malecka23 dokolku inhaliras samo so fizioloshki rastvor mozesh kolku sakas nie obicno 2-3 na den se inhalirame koga imame potreba, a dokolku doktorot ti prepise i nekoj antibiotik-dexametason ili drug lek koj treba da se stavi so fizioloskiot rastvor togash kje ti kaze i kolku pati da inhaliras. Za odrzuvanje jas gi poparuvam maskata, delovite kaj sto se stava tecnosta i cevceto so vrela voda.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Инхалатор за домашна употреба
5.12.2014 9:43:09   
Malecka23
OK zenski fala mnogu.sabajlevo ja inhalirav so fizioloski i mukoplant vo tekot na denot ke ja inhaliram samo so fizioloski pa da vidime dali ke uspeeme da se spasime od bolnica..Vecer sme na kontrola kaj maticnata.
A za odrzuvanje super ke poparam so topla voda i gotovo pa na kraj kraeva i pumpicata za nos sto e ne ja steriliziram nego ja poparuvam.Thx

(Одговор на членот mamita83)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Инхалатор за домашна употреба
5.12.2014 11:54:27   
Ki4iko
Мене ме интересира за инхалација на детево што можам да ставам? физиолошки раствор само? носево вода му течи user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Инхалатор за домашна употреба
6.12.2014 15:20:49   
Melanija RR
Сите ми викаат супер е дома да имаш инхалатор,ама .....
Не сум најдобро запознаеме ми викаат препд и по инхалација мора педијатар да слушне,значи пак на лекар и која е придобивката освен за детето што е дома па може ќе прифати инхалација?

Ми објаснуваше педијата ама некако страв ми е да ставам лекови сама во инхалатор ,а башка што 2 пати на лекар сме пробале едноставно нема шанси вришни и на сила држење не издржа .

Објаснете ми и ваши искуства многу би ми значеле,и во кои ситуации го користите?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Инхалатор за домашна употреба
6.12.2014 20:21:18   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Сите ми викаат супер е дома да имаш инхалатор,ама .....
Не сум најдобро запознаеме ми викаат препд и по инхалација мора педијатар да слушне,значи пак на лекар и која е придобивката освен за детето што е дома па може ќе прифати инхалација?

Ми објаснуваше педијата ама некако страв ми е да ставам лекови сама во инхалатор ,а башка што 2 пати на лекар сме пробале едноставно нема шанси вришни и на сила држење не издржа .

Објаснете ми и ваши искуства многу би ми значеле,и во кои ситуации го користите?

Najdobro potrošeni pari za inhalator. Koga i da e nastinat sin mi samo toa mu pomaga. Jas stavam samo fiziološki rastvor za lekovi mislam deka ne smeeš na svoja raka. I sin mi na početok vrišteše i se dereše ama posle se navikna i sega pošto e golem znae deka toa mnogu m pomaga i posle inhalacija mu e polesno dišenjeto. Jas bi ti preporačala da si nabavite inhalator za doma.

< Поракaта ја уредил penelopa -- 6.12.2014 20:22:03 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Инхалатор за домашна употреба
7.12.2014 9:27:41   
Mihaela 2010
Inhalator vo kukja i te kako treba.nas ednas epten ne spasi i toa u 2-3 po polnokj dete odednas fati laringit.pocna da se gusi da ne bese inhalatorot neznam sto ke praevme.obicno inhalirame koga ke se zatne samo so fiziolosku, no so konsultacija so pedijatarot u friz sekogas si imame tie ampulite deksametazon i uste edni gi zaboraviv i si znaeme odredena doza spored vozrasta kolku treba.sekako deka tie retko gi upotrebuvame za nedaj boze.inaku i nie sme odele specijalno da inhalira po bolnici pa dete uplav dobivase a doma pustam crtani i sama si drzi i inhalira.znaci ic ne gi zalam parite dadeni za inhal.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Инхалатор за домашна употреба
7.12.2014 9:49:16   
Палешка РР

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ki4iko

Дефинитивно ќе купам, само ако знае некој дали и како се рефундираат парите ,сепак не се малку пари user posted image


Парите се рефундираат само за деца кои имаат астма со потврда од специјалист.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Инхалатор за домашна употреба
7.12.2014 10:46:15   
Ki4iko
да и јас се распрашав.парите се рефундираат само ако е препишан од алерголог.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Инхалатор за домашна употреба
12.2.2015 9:16:07   
Snowhite RR
И јас вчера купив инхалатор за Јана, го зедов од Зегин ми го препорачаа како најдобар инхалатор, имале доста потрошено од тој тип и никој се немал пожалено, дури и многу доктори го купувале. Има две маски, една за деца, една за возрасни и плус додатоци за преку уста и за во ноздрите. Сега засега бидејќи не е сериозно, поткашлува по малку ноќе кога спие, превентивно ја инхалирам со физиолошки раствор, И таа супер си го прифати, дури сабајлево и сама си го држеше, за разлика од тоа кога одевме кај матичната за инахалација, се отепуваше од плачење.
И бидејќи никаде не прочитав во темава, еден совет да ви кажам, можеби и го знаете, после инхалација обавезно тапкајте ги по грбчето, зашто тогаш се отворени порите и секретот е развлажнет и полесно ќе го искашла

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Инхалатор за домашна употреба
12.2.2015 12:10:28   
Melanija RR
Snowhite RR ќе може фотка.Јас денес е го носам на слушање па е прашам,незнам дали и за зрела кашлица предизвикана од мрсули е добро да се инхалира.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Инхалатор за домашна употреба
13.2.2015 12:03:21   
Neurotoxin RR
Баш за таква кашлица е супер инхалаторот. Самиот физиолошки ќе го разреди секретот и ќе направи еден вид промивање, не само на носната слузница туку и на долните дишни патишта и доколку има налепено секрет на подолните дишни патишта полесно ќе се искашла. Исто така самото промивање и солениот раствор ќе помогнат во отстранување на инфектот. Јас го имам веќе една година и оваа зима да го немав минимум два пати ќе завршевме во козле. Значи може и за продуктивна и за сува кашлица и за ларингит, плус тоа има предност што може да се стави и лек ако така препорача лекар. е сега знам дека е друга тема, ама да споменам, освен инхалаторот, спаси и дренажа (тепкање по грпчето) што предизвикува полесно искашлување и одлепување на секретот, многу течности, препарати за имунитет и нешто на природна база за разредување на секрет. user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Инхалатор за домашна употреба
13.2.2015 14:04:04   
Melanija RR
Neurotoxin како и секогаш конкретна во одговорите user posted image ми недостигат твоите советиuser posted image

Зрели мрсули, користам синомарин и со аспиратор се вади 3 пати какао ништо,и нешто со прсти,А кашлицuser posted image та е баш зрела значи успева да искашла и разреди сигурно, и скоро секогаш го тапкам по грб. Се тоа е успешно но кашлицата стои и очигледно акутна и трае по 2-3 недели.Последно ни помогна мешавина од 4 билки,како чај. Но тоа е за друга тема.
Кога ја прашав матичната за инхалатор ми рече не естрашна кашлица колку ли би помогнала. И никако да решам. Одвишок немам па не сум се решила и поради други причини,но се повеќе сум за/
Сите различно но, навистина има ли потреба пред секоја инхалација да се оди на слушање на гради. Тоа ме двоуми?user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Инхалатор за домашна употреба
17.2.2015 11:58:58   
Neurotoxin RR
Немора на секоја кашлица да одиш на лекар. Одма кога ќе почне да се затнува носето, исчити го и стави го на инхалатор со физиолошки. три пати на почетокот е сосема доволно, мада ние по пет пати инхалиравме кога било најкритично. Е сега има еден муабет кој оние што го „продаваат“ инхалаторот, за жал мои колеги, не напоменуваат дека резервните делови (маска, црево, распрснувач) се ептен евтини и треба почесто да се менуваат да не настане да се инхалира претходно заостанат дел од лекот (ако веќе се користел) а и заради контаминација на истите. Значи инхалаторот е баш како што сме правеле ние топла инхалација, со тоа што ова е ладна инхалација и ги нема оние несакани дејсва на топлиот воздух а и макотрпноста при самата изведба. Ако сакаш слободно прашај ме што и да те интересира ако одлучиш да земаш инхалатор.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?