|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инхалатор за домашна употреба
24.5.2010 0:18:45   
Viktori
маца, со салбутамол, само ако има тешки опструкции. Ако се полесни и ако полесно го исфрла шлајмот само со физиолошки раствор.

Салбутамолот ствара зависност во долготрајна употреба.
Син ми правеше инхалации со физиолошки раствор 2х на ден, ама јас не земав инхалатор туку го носев кај др Славица Тодоровска. Откога почна инхалации да прави, антибиотик не видовме веќе. За разлика од претходно на 2 недели пиеше нешто...


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Инхалатор за домашна употреба
24.5.2010 13:54:18   
Maca25
Сега докторка од Козле ни препиша салбутамол, затоа што испи 2 антибиотика и уште не е оздравена. Ама ете пишав што се случи со инхалаторот на докторката, сега ќе чекам до вторник за делот да ни го дадат. Во меѓувреме се распрашував по луѓе за да ни позајмат инхалатор, ама за чудо никој нема. Затоа јас мислам да си купам, здравје од следна плата. Искрено не ми се труе детевео више со антибиотици, ќе пробме вака да се лечиме. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Инхалатор за домашна употреба
13.10.2010 14:57:20   
Albi
Dali nekoj znae dali mozam da go inhaliram mojot bebus (6 mesecen) dodeka spie. Cela nedela e so zatnat nos i kaslica vcera kupivme inhalator ama nemase sansi poveke od 5 sekundi da mu ja drzam maskata vo lice

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Инхалатор за домашна употреба
13.10.2010 15:29:29   
mami2
Алби, по 6 престои на пулмо мислам дека можеш да го инхалираш во сон, затоа што во болница моето го инхалираа на 4 часа, само да е подисправно, ем да не истекува растворот, ем било подобро.

Инаку за толку мало дете можеш да купиш чадор или шатор за инхалирање, го видов во Зегин Буњаковец пред 2-3 недели. Се поставува над главата на детето додека спие, такво користевме на интензивна во Козле. А за маска треба навикнување ама тоа не дај Боже да треба, моево сега само ја држи, а менеuser posted image
побрзо оздравување

(Одговор на членот Albi)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Инхалатор за домашна употреба
13.10.2010 15:50:38   
Albi
Fala ti mnogu Mami ke probam vecer pa ke vidam dali i kaj nas ima takvi cadori pa daj boze da pomaga

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Инхалатор за домашна употреба
14.2.2011 10:46:59   
lila_mk
ele i pak ista prika.2 meseci ne ja prakav vo gradinka imase bronho-pneumonija i da zazdravi malku ajde vikam doma neka bide malku izolirana. cetri dena,samo cetri dena bevme vo gradinka i petokot na lekar, kaslanje, nose so zolti mrsuli, zasipnat glas, sreka nema temperatura. kaj nas na slusalki nema nisto, mada i so pneumonija nisto ne se slusase, renten potvrdi deka istvari se raboti za BP.sega sme na aciklovir- nekoj nov sirup na alkaloid, zemav od toj balsamot na dr. tajs , mulivitaminski sirupcinja i sakam da zemam nekoj inhalator. pa kazete mi kakov da zemam. ima elektricen od 2600 den pa do 5000 den i obicen od galafarm 280 den.i uste nekoj imalo isto takan obicen so maska ama nemozam da go najdam. toj na galafarm mi izgleda nekako obicno, ima sadce plasticno kako onie za cedenje limon i nad nego kapak i mesto kade deteto treba da ja stavi ustata, noseto, ama nekako ne mi e bas.....ajde pisete kakov imate vie , kakov treba da zemam, i so sto inhalirate, dali samo so fizioloski ili ima nekoi specijalni kapki?

(Одговор на членот Albi)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Инхалатор за домашна употреба
14.2.2011 10:53:15   
Viktori
Лила син ми правеше инхалации некогаш со физиолошки раствор, некогаш со неколку капки салбутамол внатре. Ама мислам тоа со лекар да се консултираш...
Инаку јас имав спејсер. Тоа е пластично чудо, големо како тиквичка со дупки од двете страви од едната страна се распрскува спрејот (фликсотида на пример) а од другата страна детето вдишува со тоа што го има во устата целиот отвор. Нека не те замара ни формата ни цената. Мене спејсерот ми заврши ептен работа. Треба да е практичен, ништо друго.

и мислам дека доктор тајс е џабе пари. Ние барем имавме такво искуство. Имав и поленблокер и триста други чуда божем поприродни ама некако везе ко да немаше...


< Поракaта ја уредил виктори -- 14.2.2011 10:54:48 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот lila_mk)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Инхалатор за домашна употреба
14.2.2011 11:49:13   
lila_mk
abe mnogu raboti se dzabe pari ama so ke pravis, si vikas aj ova ke probam, ajde ova i ko ke vidis edna nastinka te kosta okolu 1500 den, balsamot vikas ne go biva.....ajde nema veze.ke zneme za drug pat da ne kupuvame.ke proba,m spiser ke vidam , mora nesto da i zemam, thanks vitori

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Инхалатор за домашна употреба
14.2.2011 12:28:35   
Maca25
Јас нарачав инхалатор од Цептер, имам уште 2 месеци отплаќање па ќе го земеме дома. Нина е постојано затната, а тргне во градинка почнува да кашла, носот да и се затнува, а во последно време ме префаќа и мене често. Така да наместо антибиотици, ќе си се инхалираме дома двете. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот lila_mk)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Инхалатор за домашна употреба
14.2.2011 14:13:18   
mami2
Ние имаме два типа: едниот е бебихалер како оној што го опиша Виктори, со отвор за спреј од едната страна и тој ни е за секојдневната терапија препишана од пулмолог.
Вториот е на струја ( небулизатор) го користиме при настинки со физиолошки раствор, а кога има опструкции, пневмонии додаваме медикаменти: Салбутамол, Атровент, Бисолвон исклучиво по препорака на лекар. Купен е околу 3000 денари

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Инхалатор за домашна употреба
16.2.2011 10:25:49   
Maca25
бебихалер и спрејсер е едно исто? Каде да најдам, и колку се? 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Инхалатор за домашна употреба
16.2.2011 11:34:42   
mami2
Бебихалерот го има во аптеки, јас го земав од Зегин околу 1200 денари. Мислам дека треба да ти препорача лекар кој тип да го земеш, затоа што има пократок и подолг тип.  Нашиот е од подолгиот тип. Се` зависи од намената, кај моето дете е за превенција на астма.
Треба и мала обука околу користењето, правилно поставување, одржувањето, миење на халерот која ни ја спроведе физијатарот од пулмологија на Детска Клиника. 

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Инхалатор за домашна употреба
27.5.2011 15:18:35   
Maca25
јас го земав овој инхалатор од Цептер
user posted image


< Поракaта ја уредил Maca25 -- 27.5.2011 15:19:02 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Инхалатор за домашна употреба
25.10.2011 16:49:03   
JovanaJ
Pred nekoja nedela kupivme nebulizator "Piconeb" 2990 den.
Ima maska za deca i vozrasni...se nadevam ke bide dobar. Sme go koristele samo 2-3 pati do sega

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Инхалатор за домашна употреба
26.10.2011 12:20:36   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

јас го земав овој инхалатор од Цептер
user posted image



I Maco kako si zadovolna? Ustvari prasanjeto poveke mi e kako Nina go prifaka? Dali ti go prepisa doktor ili na svoja raka go koristite?
Mene mi treba za Sofi, non stop e zatnata, uste od malo bebe ima sinusi, nikogas ne e bolna, ili da kazam mnogu retko e bolna so temperatura i kaslanje, no zatoa postojano e zatnata, celo nose i e blokirano. Nikakvi kapki veke ne ni pomagaat.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Инхалатор за домашна употреба
26.10.2011 12:48:21   
Maca25
Нина го прифати најнормално, знае дека дишењето со маска на лице трае кратко и не се буни, ниту плаче или плаши.
јас не ја инхалирам кога и е затнат носот, туку само кога кашла. Кај неа делува супер. После 2 дена инхалирање исфрла се и се смирува кашлицата.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Инхалатор за домашна употреба
28.10.2011 20:22:36   
stela
I nie zemavme "pikoneb" inhalator, zaradi zatnato nose sega sakame da go koristime. A me interesira kolku treba da trae edna inhalacija??

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Инхалатор за домашна употреба
28.10.2011 20:31:29   
Maca25
Околу 5 мин?!? Толку трае кај нас обично. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Инхалатор за домашна употреба
29.10.2011 23:02:02   
stela
Fala Maca :)

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Инхалатор за домашна употреба
2.11.2011 14:51:56   
dostickage
Maco so prai e Zepter-ot?

Tx:-)

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Инхалатор за домашна употреба
2.11.2011 14:52:21   
dostickage
mislev so pari e Zepter-ot :-)

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Инхалатор за домашна употреба
2.11.2011 15:09:53   
Maca25
околу 12.000 денари

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Инхалатор за домашна употреба
7.11.2011 14:17:58   
Yummy Mammy
Dali moze nekoj da mi preporaca drug inhalator za deca osven Cepter?
I bitno mi e kolku vreme trae edna terapija dnevno, zasto ne znam kolku dolgo ke mozam da ja drzam kerka mi so toa... Inace mi treba za zatnati sinusi. Uste od malo bebe kerka mi ima sinusi i site doktori i se cudea, ama taka e, ne se razboluva, ne kasla, ne i se sleva nadolu, samo se blokira i ni nadvor ni vnatre nisto ne prodira.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Инхалатор за домашна употреба
30.1.2012 10:30:28   
penelopa
Јас сериозно размислувам да купам инхалатор за домашна употреба за син ми бидејќи кога е настинат само тоа го спасува. Најверојатно ќе земеме од компресорски од Medikoel најмногу го фалат работи на ист принцип како што имаат во болница. Ќе пишам колку сум задоволна деновиве ќе го купиме.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Инхалатор за домашна употреба
30.1.2012 10:49:55   
arh_diz
Jas imam inhalator nubilajzer , bez nego nikadeuser posted image .
Dosega ne sme primile antibiotik.Stom ke se raskasla pravime inhalacija

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?