|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: мастит
5.1.2010 18:32:18   
ripce
нормално ли е уште да имам млеко? не го дојам син ми од 7,5-8 месеци сега е 10 месеци и недела дена... немам во изобилство, ама кога ќе ја стиснам градата потекува млеко.

кога ви запре млекото откако престанавте да доите?


< Поракaта ја уредил ripce -- 5.1.2010 18:37:22 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: мастит
5.1.2010 19:14:48   
Еца
Рипче КЛИК ТУКА
имаш дискусија токму за ова што прашувашuser posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: мастит
5.9.2011 8:17:26   
Annet
dobro utro na site ranobudni mamicki;-)
me interesira dali nekoja od vas ima napraveno hirurski zafat za mastit? i kaj koj hirurg?
jas eve stasav do mastit,ama epten salam.po 3 nedeli pienje bromergon,stavanje zelka,temperatura ,treska.............. mi se napravi ogromna grutka na desnata grada,i za zal ne istekuva....bev tuka vo nasata bolnica doktorot mi rece"NE MI KAZUVAJ PRIKASKI,NE ME INTERESIRAAT"
ako dojde red da se intervenira da si znam kade da se obratam?? ke ve molam za odgovor ako ima nekoja majka propateno niz ova.pozdrav

< Поракaта ја уредил Annet -- 5.9.2011 8:18:27 >

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: мастит
5.9.2011 9:05:15   
arh_diz
Annet jas nemam iskustvo , no ne se sekiraj sigurno nema hiruski da ti ja razbivaat grutkata.Na moja prijatelka i ja razbija so infuzija i inekcii i toa so edno odenje na lekar za 2-3 casa

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 5.9.2011 9:06:02 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: мастит
5.9.2011 9:40:32   
Annet
arh_dis daj boze i jas da si pominam taka,oti poludev veke,deteto ne si go vidov salam . se mm,on ja rani , on se pravi,od sto sum nesposobna ,celo vreme so temperatura..

se nadevam deka ke mine se trudam da ne se nerviram,ama koga me maci sto da pravam,toa e.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: мастит
5.9.2011 9:55:38   
Sandric
Nie veke tret den ne se doime i sega za sega butkame nekako.
NE sum pocnala da pijam apcinja i se mislam dali da pocnam. Prviot den bese strasno, mi nadoagase mleko na 2 saati, se izmolzev nekolku pati. Sega mnogu pomalku mi doaga ama gradite mi se bajagi tvrdi ama ne me bolat mnogu. Posle kolku vreme obicno pocnuvaat da omeknuvaat?
Mi e starv da ne si napravam beljauser posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: мастит
5.9.2011 15:55:06   
Baka
Малиот на 13.09 ми полни осум месеци, а мене во петокот почна да ме боли едната града на допир. Ја одмолзував, му давав да цица повеќе од неа, ставав листови зелки, со жешко шише извлекував млеко и пиев парацетамол бидејќи во саботата кренав температура 37.3 и ме болеа сите зглобови. Вчера и денес градата ми е добра, нема црвенило или тврдо топче и мека е. Ама мене пак ми е страв да не имам маститис. На каков лекар да одам? На општ лекар, на гинеколог или друго?

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: мастит
5.9.2011 16:16:23   
miana
Baka ,koga imas vakov problem obicno vednas se pie antibiotik ( cefaleksin -ako dois)  i se pravi seto toa sto si go pravela ti.Jas koga ja doev malata za se mu se javuvav na ginekologot..Se dodeka dois toj e najstrucen vo davanjeto na lekrastva...Jas se javiv kaj mojot doktor(ginekolog) i  mi rece: odma masaza so topla voda,odmoluzvanje i cefaleksin...Po 2 na 12h i ako mi se vloselo  ( ako nema podobruvanje) da odam kaj nego...Moj sovet ti e da otides kaj doktorot da te proveri,pa togas da prevzimas nesto bidejki i samata neznaes dali ti pominalo...

(Одговор на членот Baka)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: мастит
5.9.2011 16:22:52   
Baka
Фала за одговорот. user posted image Денес ќе закажам. Поздрав

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: мастит
6.9.2011 10:02:46   
Sandric
Milsam deka nemas mastit, stom se povlekla grydkata i ne te boli nema nisto.
Temperaturata moze da e od viroza a samo se poklopile nestata

(Одговор на членот Baka)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: мастит
7.9.2011 1:02:33   
Baka
Не, не е маститис дефинитивно. Докторката ми рече дека се запушил каналот и добро сум постапила, нема потреба од антибиотици, но грутчето останало таму. Ќе видиме деновиве дали ќе се повлече или не.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: мастит
8.9.2011 17:23:24   
Annet
по неколку дена нервози и полудување,матичниот гин ми кажа само борова вода облоги,и антибиотик ке помине,бромергон не пијам повеќе,и сега како намалена е грутката,и не ме боли,а и не се нервирам веќе,да допијам антибиотиков па пак ќе одам да видиме....
топло,ладно,сапун,зелка,сало..................................ауууууууууууу полудев.....нека помине и на никој да не му се случи ваква работа............

(Одговор на членот Baka)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: мастит
8.9.2011 18:26:53   
bombica
Annet stavaj acidi borici no vnimavaj da ne preteras moze da ti se izlupi kozata na gradata.Naporedno stavaj i listovi od zelka.Grutkata nema da iscezne ni od acidi borici ni od antibiotikot oni se da go zaprat vospalenieto, treba blagi masazi za da se razbie

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: мастит
8.9.2011 20:10:31   
Annet
epa Ok bombica, list ne stavam veke 2 dena, nekako podobro mi dojde...aj ke stavam i toa pa da vidam i ke se masiram:)

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: мастит
9.9.2011 15:09:00   
soci
Annet i jas go imav istiot problem so se probav no grutkata se poveke se zgolemuvase se dodeka sestrami ne mi kaza da stavam patlican,uste vecerta staviv patlican i po eden saat pocna da mi tece gnoj mi se napravi dupka i mi tecese,mnogu istece po cel den i cela nok tecese i posle odev na prevrski.Mene patlicanot me spasi inaku neznam sto ke pravev,probaj vaka ke ti pomine isprobano e,znam kolku e tesko istoto go pominav, nemozev bebeto da si go gusnam me bolea gradite ona cicase jas placev,ama ete pomina i sega si cica normalno duri i noke.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: мастит
9.9.2011 15:14:42   
Annet
soci ja statav i patlidzan,ama ne mi pomogna............sega i bradavicata zazdrave,nznamm ako stavam od kade ke izleguva.............. neznam veke 1 mesec se probuvam,mozebi kaj tebe bilo uste odma intervenirano so patlidzan,da ne ekasno veke kaj mene?

(Одговор на членот soci)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: мастит
9.9.2011 15:16:23   
soci
Annet i jas go imav istiot problem se probav no grutkata samo se zgolemuvase dodeka sestrami ne mi kaza da stavam patligan i koga go staviv patlicanot uste po eden saat se napravi dupce i pocna gnojot da tece tri dena tecese,stvarno mnogu istece,potoa odev na prevrski.Znam kako ti e mnogu e teska jas nemozev da si go gusnam bebeto mnogu me bolea gradite,ama se pomina sega si cica normalno.Probaj so patlican ke ti pomine isprobano e.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: мастит
9.9.2011 15:18:48   
Annet
kako go stavase parlidzanot?? na koj nacin,moze ne sum stavila isto?? ama jas veke nemam melko,go prekinav so bromergon,na ad mleko e bebeto..........

(Одговор на членот soci)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: мастит
9.9.2011 15:22:57   
soci
na grutkata ke stavis patlican i toa samo si se pravi dupce i ke istece ne mi se veruva da e kasno oti i jas mnogu cekav grutkata se zgolemi mnogu

(Одговор на членот soci)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: мастит
9.9.2011 15:24:54   
soci
ke preseces od patlicanot ke stavis tocno na grutkata i ke stavis nesto da ne se izmesti i neka stoi podolgo vreme

(Одговор на членот soci)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: мастит
15.9.2011 10:48:59   
Annet
eve jas po 1 mesec po ispien bromergon eden kup amoksiklav,i maki,mi pomina grutkata,ama sega pa tece od nea. prvo tecese gnoj,a sega kako mleko da tece,samo ispaga.no samo na desnata grada na levata nisto nema.
nemam pamet veke sto da pravam,dali da stiskam da tece,oti ako ne stiskam pak da ne mi se zgrudi??? lele a ova sigurno ne e za davanje na bebe

< Поракaта ја уредил Annet -- 15.9.2011 10:52:22 >

(Одговор на членот soci)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: мастит
15.9.2011 11:09:07   
Annet
i zaboraviv da kazam dobivuser posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: мастит
16.9.2011 19:03:07   
dushice
gradite mi se teski i zacrveneti i topli i mi tezat bebeto koga povlekuva od niv me bolat i koga mi nadoaga mleko mi se kako poduani i napnati mnogu bolat  dvaesetina dena kako sme doma a patronazna sestra mi nema dojdeno
sto da pravam nikoj vo bolnica ne mi kaza deka posle sekoe cicanje jas treba da se izmolzuvam a jas pak i davav da cica a neznaev mozno li e da imam mastit i dali ke mu bide nesto na bebeto sto cicalo od toa mleko

i ako moze da mi kazete na kolku vreme da se izmolzuvam

inace i grloto me boli i useto i mi se kasla mnogu no se vozdrzuvam zaradi ranata od carskiot
cve morase mene da me snajdeuser posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: мастит
16.9.2011 19:24:51   
Sandric
Izmolzuvaj se dodeka ne ti olesnat, verojatno ti nadoga mleko poveke....ne deteto ne mu e nisto ne se sekirajuser posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: мастит
16.9.2011 19:27:42   
Octavia
Немам искуство со мастит, ама од слушање/читање би требало да помага да се стави лист зелка на местото. Ако стане многу црвено и боли, пробај масажа над пареа. Најдобар лек е бебето да цица што повеќе, ама штом имаш толку млеко, после тоа измолзувај се да ти омекнат градите.
Ако почнеш да креваш температура, веднаш на лекар, ќе ти дадат антибиотик, ама ќе може да продолжиш да доиш.

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?