|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Мастит
3.11.2015 11:09:59   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Мами, и мене ми се јави грутка на едната града. Не ми е црвено местото, само на допир ме боли, немам проблем ни со доењето, и повеќе го ставам на таа града, пробав и со масажи вчера, ама немаше резултат. Да пробам со топли облоги ? Листови зелка? Многу ми е страв да не ми се направи инфекцијаuser posted image

Јас би пошла на лекар. Пред некој месец добив грозница од мастит, а не беше физички изразена грутка/плочка.
Ако има потреба ќе ти дадат антибиотик, нема да му пречи на бебе, да продолжи да цица.
Пиши што ќе се случува.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Мастит
3.11.2015 12:50:08   
miana
Мене кога имав мастит, докторот ми рече само масажи со топла вода и детето да цица повеке од таа града...
Мене мн ме болеше и кога ми цицаше бебето од таа града, ама лесно поминав.... Ставав допла крпа и масирав и се одмолзував... Види ако болии се стврднува повеке, оди до кај докторот к ете види, и ако треба ке ти даде антибиотик...

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Мастит
5.11.2015 17:35:30   
lukajana RR
Felly rr што стана со грутката?
Мене два пати ми се има направено мастит ,први симптоми ми беа висока температура и тешки и врели гради.
Грутка не осетив но осеќав болка на допир и завршив со Алмацин капсули кои одма го смирија маститот.
Затоа најдобро на лекар додека е време ,зелката помага за да ја одземе топлината а може и туширање со топла вода па измолзување и почесто цицање

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Мастит
5.11.2015 21:16:18   
lolla RR
Фели, што бидна? И јас имав така грутки на два пати со болни гради, црвенило и тт 38. Ми помогна измолзување, зелка и бебето да цица блок на таа града (неколку пати по ред). Грутките поминаа а долго време имав црвенило на градата, и ден денес по 9 месеци ако не цица бебе неколку саати на таа ми се прават грутки и мислам левата има 90% од целото мое млекце. Ако не сака да тече млекце, помага термофорче она за грчеви на градата и под пазувата.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Мастит
6.11.2015 10:04:11   
Felly RR
ВИ благодарам за советите и за грижата, рингерајкиuser posted image
СИ велам дека сум ок, немам болка, а тие денови имав како добиено, и може само жлездите ми беа отечени, и затоа ми беше и тврдо на допир.
Матичната оваа недела не ми е тука, ама се консултирав со педијатарот, и таа ме советуваше да продолжам со топли облоги и испразнување на градата, и ако евентуално ми се јави црвенило да и се јавам, па најверојатно ќе ми кажеше да земам некој антибиотик, ама еве си велам дека е ок.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Мастит
29.1.2016 15:47:18   
lolla RR
Пораката на мимабг е префрлена ОВДЕ каде има повеќе искуства околу користењето и изборот на пумпа за измолзување од други членки.

< Поракaта ја уредил lolla RR -- 29.1.2016 18:23:49 >

(Одговор на членот mimabg)
Непосредна врска до пораките: 106
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 4 [5]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?