|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: мастит
20.10.2009 11:26:30   
mami
а да одиш ти на лекар и да не си играш играчки? немаш претстава што се може да ти се случи и колку поболно може да биде...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: мастит
20.10.2009 11:29:15   
mother 29
ајде проф. реши го проблемот и редно е време според мене да го одбиеш детето.голем е ,треба да пие тој млеко со масленост за да го држи и да спие по цела нок(може за тоа ти се буди,твоето млеко е слабо)а ако спие во др. соба -нема да ти биде малтретитање!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: мастит
20.10.2009 11:29:50   
profesorica
па утре сабајле имам закажано кај специјалист за гради.вчера сабајле бев тука на клиника нели и правев како што ми кажаат.масажи, измолзување и така, ама боли сеуште, најверојатно каналот додека се смири, ем упте млеко се создава па болно е местото.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: мастит
20.10.2009 11:31:42   
profesorica
епа јас пробувам ама не оди така лесно, и не сум единствена, имаат и други мои пријателки со постари деца вакви проблеми. некои деца едноставно не прифаќаат кравјо млеко.полесно е кога е помало да прифати шише млеко.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: мастит
20.10.2009 11:39:50   
mother 29
епа затоа треба помали да се одбиваат(сите знаеме до кога им е доста само млеко на бебињата,после поголеми апетити!) или паралелно да им се дава и од шише и од цицка!да се нема после такви проблеми!
а да си единствена ,не си!?ги има ..ама пази јас имам пријателки што кога го правеа прелазот  после тоа никакво млеко не  им пиеа  децата...

не му мешај многу видови млеко(не испробувај многу),пробај да го научиш на ист вкус(од едно млеко,кое мислиш дека највеке го сака)

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: мастит
20.10.2009 11:46:37   
profesorica
добро ова веќе друга тема е.
а за градава денес пак ќе се молзам и ќе ставам зелка а утре на лекар, па ќе ви пишам.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: мастит
20.10.2009 11:49:52   
mother 29
хехехх совет вон тема!user posted image  

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: мастит
20.10.2009 14:03:05   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

епа јас пробувам ама не оди така лесно, и не сум единствена, имаат и други мои пријателки со постари деца вакви проблеми. некои деца едноставно не прифаќаат кравјо млеко.полесно е кога е помало да прифати шише млеко.


Многу се ретки тие деца кои прифаќаат и млеко од шише и од града поготово на возраст ко твоето. Од мое лично искуство, мислам дека додека не го одбиеш скроз од цицање, нема да ти прифати друго млеко и тоа преодот ќе биде тежок, два дена ќе гладува и ќе плаче и ти заедно со него, па тек потоа ќе почне да пие.
А со тоа што деновиве се измолзуваш преку ден нема да ти се намали млекото, а кога веќе работиш и тоа толку часови колку што работиш можеби е сепак време да размислиш и да го одбиеш. Вака и да го решиш проблемот сега по некое време ќе се јави пак. Работа и доење не одат баш заедно посебно кај жени кои се богати со млеко.
Ова е мое лично видување, можеби не сум во право, ама ете си кажав што си мислев.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: мастит
20.10.2009 14:10:53   
BEBICA
Многу се ретки тие деца кои прифаќаат и млеко од шише и од града поготово на возраст ко твоето. Од мое лично искуство, мислам дека додека не го одбиеш скроз од цицање, нема да ти прифати друго млеко и тоа преодот ќе биде тежок, два дена ќе гладува и ќе плаче и ти заедно со него, па тек потоа ќе почне да пие.


I jas se slozuvam so tebe niki.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: мастит
20.10.2009 14:31:37   
mis.
Проф можеби болката е од многу претискање и измолзување на градата.Јас ос рачно измолзување и модрици сум имала.Мартин додека не го одбив не ми фати цуцла и шише а тоа беше на 9 месеци а стефан на 9 го доев а му давав млеко од цуцла и шише иако на почетокот несакаше но на 8 веќе почна и мајчино и шише со цуцла.Две деца од иста мајка па се различни така и различни мајки уште повеќе.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: мастит
20.10.2009 14:42:54   
profesorica
Мис значи помалиот сега ти пие од шише млеко и + ти цица?

па еве јас утре ќе одам на лекар, па ќе видам што ќе ми кажат.а секако дека планирам да го одбијам ама баш сега кога имам преполна града неможам.ќе видам што ќе ме советува лекарот.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: мастит
20.10.2009 14:47:06   
mis.
Престанав да го дојам еве веќе еден месец и повеќе но цело лето пиеше вода од цуцла а кај јули на крај почна и од шише млеко но не го сакаше бидејќи му го мешав со вода откако му го дадов чисто млеко почна по 250 мл да пие а + и цицање.Така месец ипол и го одбив немав млеко од стрес почина мајка ми па немав млеко.А на 4,5,6,7 месеци несакаше  да помириса цуцла.Види сум пишувала за мојот проблем.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: мастит
20.10.2009 15:28:00   
profesorica
леле луѓе рацеве ми се развија од толку стискање...уф...се изморивuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: мастит
21.10.2009 8:49:37   
profesorica
сабајле бев на специјалист за гради и ми рече дека најверојатно имам неинфективен маститис, значи згрутчување на две места, најверојатно од заостанато млеко, и треба да направам ехо на дојки и пак да ме види со резултатите.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: мастит
21.10.2009 13:20:55   
mis.
Проф да не ти се случува оваа и понатака треба и на работа ти секојдневно да се измолзуваш.Додека си на работа Дамјан не цица градата долго време не се празни градата се полни и згрутчува и ти се создаваат проблеми.Мораш да се измолзуваш за да немаш такви проблеми.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: мастит
21.10.2009 13:49:58   
profesorica
да да одам до веце секој саат и шприцам.знам се полни а колку повеќе молзам толку повеќе се создава.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: мастит
21.10.2009 13:56:13   
mis.
Ако мислиш да продолжиш да доиш така мора да биде да се измолзуваш ако мислиш да престанеш тогаш нема молзење но мораш со некоја терапија,апчиња,инекции.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: мастит
21.10.2009 13:58:40   
profesorica
јас деновиве секако дека ќе дојам, а потоа ќе почнам со макотрпниот процес на одбивање. но неможам на своја рака да зимам терапија.утре сум на ехо на дојки и откако ќе ме прегледаат, ќе кажат што понатаму.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: мастит
27.10.2009 7:25:49   
ripce
Постепено ги редуциравме подоите, стасавме до 1-2, и деновиве воопшто не цицаме веќе 3-4 дена. Не сум забележала некои промени кај градите, меки се.
Може маститот сепак да ме нападне?

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: мастит
27.10.2009 7:46:15   
Еца
Па можеби постои мала веројатност, но мислам дека нема да се случи тоа.Дури ако приметиш дека ти се полнат, ако веќе не му даваш на твоето сонце да цица, измолзи се. Намали течности обавезно и не би требала да имаш проблем

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: мастит
27.10.2009 8:04:33   
profesorica
Па еве мене ме нападна мастит при крај на доењето, ама не мора да значи и тебе дека ќе ти се случи.Убаво ти рекла Еца намали течности и измолзувај обавезно со масирање.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: мастит
27.10.2009 14:22:27   
mis.
Проф.како градите?дали е веќе подобро или уште се бориш со маститот?user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: мастит
27.10.2009 14:24:46   
profesorica
па не ме боли веќе градата-фала на прашањето, испив една доза амоксиклав антибиотик, па да видиме деновиве ќе го одбивам од града.веќе почнав али да не зборам пред време.ок е сега за сега.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: мастит
27.10.2009 14:33:14   
mis.
Амоксиклавот смееш да го пиеш додека доиш???user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: мастит
27.10.2009 14:36:18   
profesorica
да по препорака на гинеколог-а веќе го испив.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?