|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Земање лекови за време на доење
9.2.2011 11:05:20   
mec21
pa vaka me interesira dali moze da primam anestezia,posto treba da odam na stomatolog i ke mora da primam anestezija no dojam sin mi ima 2meseci vie sto vikate? No ako ne e taa anestezija vo petok ke idam na ginekolog posto eden konec mi puknal od ranata i nemoze da mi zarasne pa ke mora da mi stavi konec dva pa pak ke moram da primam anestezija..kako i da e dali kazete go vaset_o mislenje...

< Поракaта ја уредил Тања -- 9.2.2011 11:20:50 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Земање лекови за време на доење
9.2.2011 11:20:12   
Тања РР
Mec21 локалните анестетици само во многу мали количини се излачуваат преку млекото па затоа доењето не би требало да се прекинува или пак жирушкиот зафат да се одложува заради доењето. Сепак поразговарај со твојот доктор на таа тема а и јас ти препорачувам по примањето на анестезијата да не му даваш на детето да цица најдолго што можеш. Анестетиците брзо се разградуваат и за неколку часа целосно ќе се отстранат од твоето тело

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот mec21)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Земање лекови за време на доење
10.2.2011 12:37:24   
mec21
tanja fala za sovetot :) pozdrav

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Земање лекови за време на доење
10.2.2011 18:18:20   
mamaDragana
Jas pred nekoj den bev na stomatolog isto so anastezija mi pravese zab,doktorkata mi rece deka posle dva casa slobodno moze da si cica,taka i napraviv veke i mene mi imase popusteno anastezijata.sepak pred vreme konsultiraj se so lekarot,pa ako treba i izmolzi mleko da imas da mu davas na bebusot.

(Одговор на членот mec21)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Земање лекови за време на доење
15.2.2011 10:21:17   
mec21
pa vaka jas razgovarav so stomatologot i mi rece deka lokalnata anestezijata ne moze da bide stetna ni za mlekoto ni za bebeto posto rastvorot sto go stavala e neznacitelen i deka odma bi isparil sto duri ni vo mokracata ne bi mozel da se simne,i deka kolicinata sto ja stava e mnogu mala vo odnos na mojata tezina taka da ne bi imalo nikakov problem,no kako i da e mene mi se strav da ne go uspijam sin mi i da nemozam da go razbudam:)) takov padavicar sum hihihi pa zatoa ke se izmolzam i ke ima doma rezerva..

(Одговор на членот mamaDragana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Земање лекови за време на доење
15.2.2011 13:07:32   
anedespo
Без гајле, тоа е локално и краткотрајно и се разбира во мали количини.

(Одговор на членот mec21)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Земање лекови за време на доење
15.2.2011 16:11:07   
arh_diz
Jas denovive nastinav , mi dadoa hemopatski tableti za grlo i temperatura.Mislam deka tie ne se stetni user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Земање лекови за време на доење
15.2.2011 17:21:40   
mila mama
Uzivaj Arh_Diz, ne se stetni user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Земање лекови за време на доење
16.2.2011 11:48:38   
none
DOBRO KE MI KAZE NEKOJ OD BOLKI RANATA OD PORODUVANJE DOLE MNOGU ME BOLI I PIEV NEKOLKU DENA KETONAL I USTE ME BOLI NEZNAM DALI E STETNO ZA MLEKOTO

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Земање лекови за време на доење
16.2.2011 12:30:32   
mila mama
None, kolku sto znam jas ne e poznato dali ketonalot se naoga vo majcinoto mleko. Se preporacuva da ne se doi dodeka se zema ketonal. Zosto ne probas so paracetamol?

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Земање лекови за време на доење
16.2.2011 12:32:59   
bebushkaa
none jas mislam deka ketonalot e premnogu jak i deka ne treba da pies....i mene ranata premnogu me bolese i mi pomagase paracetamol a isto taka i mienje na sekoj saat taka najbrzo ke ti zazdravi....sepak za ketonalot treba da se konsultiras so lekar a moj sovet e da se mies najmnogu sto mozes samo so mlaka voda i da se napies paracetamol

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Земање лекови за време на доење
16.2.2011 14:20:44   
anedespo
само со препорака на доктор инаку не е стетен за бебето. Па со кетонал ме боцкаа секој ден во болница после пораѓај а јас доев. како и неколку пати подоцна кога имав висока температура. Не е толку опасен, само што треба да избегнувате терапија на своја рака, макар и аналгин.

(Одговор на членот bebushkaa)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Земање лекови за време на доење
16.2.2011 14:58:02   
mec21
none ranata mij ja so solena voda uste pobrzo ke ti zazdravi i pomine, a toa se pravi vaka stavas 2l voda da vrie i koga e pocne da vrie stavi 2 mali lazici krupna morska sol neka povrie uste malce i posle trgni go od ogan neka se izladi,mij se cesto ama vodata da ti bide mlaka,vaka nema da treba da pies ni apcinja se ke pomine:)poz

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Земање лекови за време на доење
18.1.2012 2:48:16   
*mika*
Mamicki, jas zaebav rabota izgleda denes user posted image ja iznesov malku malata demek ma vozduh (imame mesec i nekoj den), i eve sega pocnuva grlo da me boli user posted image dali smeam sa pijam Septolete dodeka dojam?? Dali smeam da pijam ceden limon? I ako stane poloso, kaj koj dr da se obratam za antibiotici za mene? Pedijatar? Ja dojam so maska za lice, mijam race pred da ja dopram.. Se nadevam deka ne sum ja zarazila vekje user posted image ova grlo boli od bakterija, neli? Kako ke znam dali ja boli i nea?? Pls help!!! user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mec21)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Земање лекови за време на доење
18.1.2012 10:11:27   
Felly RR
Mika, не мора да значи дека е бактерија, сепак ако состојбата ти се влошува, консултирај се со твојот матичен лекар, има и антибиотици кои може да ти ги препише - доколку има потреба, и се дааат и кога мајката дои. Слободно земај септолете, тие делуваат само локално, а исто и лимон може да јадеш, и - - - - -  побрзо оздравување!


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Земање лекови за време на доење
18.1.2012 10:28:12   
*mika*
Blagodaram Feli na odgovorot. Go prativ mm u apteka, pa citale vo upatstvoto na Septolete pisuvalo ne se preporacuva kaj doilkiuser posted image a znaev deka taka ke pisuva, kaj site lekovi taka e. Pa aptekarkata mu predlozila da zeme Fisherman, demek slicen efekt imale..pa sega od tie lizam, plus caevi na sekoj 2-3 h, plus ovosje i ceden sok. Taka sum cela vecer, sega mi e malky podobro, se nadevam ke pominam samo so toa. I mamavit kupiv da ojacam imunitet malku, deka ishranata mi e katastrofa zaradi grcevite na malatauser posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Земање лекови за време на доење
18.1.2012 10:50:23   
Ikana
mika ne mora da znaci deka ti e bakterija...ima eden gaden virus niz gradov, jas go fativ, so propratna dijarea i grcevi vo stomak, a pocna so grlo bolenje i eve sega ostana samo nozot da mi tece. Jas probav se...zemav i septolete plus sprej, i vidov deka ne e za doilki pa cedev limon i med za gargara, paracetamol, vitAMIN C, i na kraj posto pisav veke na edna druga tema deka mi e virus i antibiotici nema da mi pomognat, zemav probiotici, streptoksazol i spazmeks. Eve denes podobra sum malku. Jas ne ja doev malata koga mi bese najjak virusot odnosno vcera, samo ednas koga nemav zemeno apcinja nikakvi. Od denes bidejki ostanuvam na probiotik, ke mozam da ja dojam. Vnimavaj mnogu so mienje race i obavezno maska!!! Pozdravce!!!

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Земање лекови за време на доење
18.1.2012 17:35:50   
miana
lele jas od denes pocnav so cefaleksin ( znam deka samo ovie se dozvoleni ) grloto mi bese parce,a eve denes i cel den me tera na kaslanje.Ispiv do sega 3 kapsuli i podobro mi e ,osven sto me tera na kaslanje i nekako se vozdrzuvam...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Земање лекови за време на доење
18.1.2012 18:02:51   
taisa
mamicki i jas se izmaciv so virus i temperatura krenav i taka dve nedeli ama pominav bez antibiotici dokolku ne e navistina neophodno podobro bez niv zosto i so niv i bez niv isto denovi ke se bori organizmot a user posted image nisto, dodeka ja fati nea mene mi projde i si dobi antitela preku mlekoto

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Земање лекови за време на доење
18.1.2012 22:21:57   
*mika*
Taisa i jas sum za toa bez tableti ako se moze user posted image se javiv na pedijatar mi rece mozam septolete, sega sum na toa samo i caevi. Se nadevam nema da mi bide poloso. Cel den so maska sum, puknav user posted image i onaka e tesko, uste ova mi falese user posted image denes se vrativ i na mamavitot, ama kasno user posted image zatoa mamicki, moj sovet, zimajte vitamini, da ne ve snajde ova, oti muka ziva e.

(Одговор на членот taisa)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Земање лекови за време на доење
2.9.2012 17:11:35   
mama_sk
Дали сте имале искуство со примање на инекции хепарин додека доите? Ве молам за ваше мислење, итно ми е user posted image

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Земање лекови за време на доење
3.9.2012 7:54:29   
arh_diz
Primaj gi nisto strasno ,jas primav Kleksan 40 dena po poroduvanjeto

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Земање лекови за време на доење
3.9.2012 12:38:17   
mama_sk
Znam deka so Clexane moze da se doi, ama ne mi e jasno zosto so Heparin ne smee koga se ist vid na lekovi user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Земање лекови за време на доење
3.9.2012 13:00:16   
arh_diz
Togas primaj Kleksan , problem e samo sto se poskapi.
Od freksipariont mozelo da se javi alergija
Nisto strasno ako gi smenis

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Земање лекови за време на доење
3.9.2012 13:03:18   
mama_sk
Primav Clexane ama mi gi smenija so Heparin, ne deluvale kako sto seocekuvalo user posted image Sega ne go dojam bebceto... user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?