|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: мастит
16.9.2011 20:21:10   
anedespo
Nema pravilo za izmolzuvanje. Cica bebeto dodeka cica, a ti gi domolzuvas posle do kraj. Kaj mene bese taka prvite 2 meseca. Mislam deka samo doev i izmolzuvav. Ne dozvoluvaj da ti se pravat grutki. Ako sepak se napravi, ke ja brcnes gradata vo topla voda i ke stegas da se otpusat kanalite. Ako i toa ne biva, cesto ke go stavas deteto da cica od taa grada. AKo i toa ne biva, tuka e maz ti koj so golema sila ke vlece da te otpusi. Isprobano kaj mene.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: мастит
16.9.2011 21:05:26   
bombica

ИЗВОРНА ПОРАКА: dushice

gradite mi se teski i zacrveneti i topli i mi tezat bebeto koga povlekuva od niv me bolat i koga mi nadoaga mleko mi se kako poduani i napnati mnogu bolat 

Ako imas crvenilo nemoj nikako da stavas toplo.Crveniloto znaci deka ima vospalenie a na oginot ne treba da stavas ogin.Jas stavajki topli oblogi za da razbijam grutka, a imav i crvenilo, se zafrknav i doprev do 40 temp. i inekcii 2 pati na den.Stavaj acidi borici, list od zelka, masiraj ja grutkata i izmolzuvaj se posle sekoe doenje no pazi da ne preteras so izmolzuvanjeto posto znaes deka kolku poveke izmolzuvas tolku poveke mleko nadoaga.E jas se zafrknav i so ova se izmolzuvav do kraj i sega mleko imam za izvozuser posted image noke moram da stanuvam na 3 saati iako maliot spie....A ne e loso da otides i na lekar mozebi treba i antibiotik da primas

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: мастит
17.9.2011 19:19:53   
Annet
jas se poremetiv izgleda sum nekoj izrod hahahah mene od desnata grada sto imav grutka mi tece mleko,kako na pocetokot koga se porodivuser posted image user posted image se ismolzuvam koga ke imam vreme ,i sprica mlaz tece belo mleko,istece gnojta.sega nemam pamet sto da pravam dali da stisam stalno da tece -da istekuva ........ili da ja ostavam(pa mi e strav pak da ne zgrudi)????
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

eve jas po 1 mesec po ispien bromergon eden kup amoksiklav,i maki,mi pomina grutkata,ama sega pa tece od nea. prvo tecese gnoj,a sega kako mleko da tece,samo ispaga.no samo na desnata grada na levata nisto nema.
nemam pamet veke sto da pravam,dali da stiskam da tece,oti ako ne stiskam pak da ne mi se zgrudi??? lele a ova sigurno ne e za davanje na bebe


(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: мастит
18.9.2011 20:49:52   
bombica
Annet a pies li uste bromergon??? Stegni gi gradite so pelena i izmolzuvaj samo ako e mnogu polna gradata

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: мастит
18.9.2011 20:55:21   
Annet
ne pijam go ispiv.eve dve nedeli veke ne pijam nisto ni amoksiklav ni bromergon,ama gradava e cudo,se ismolzuvam na nekolku saati po malku oti neznam so ke si predizvikam pa.. da se stegnam so pelena??? samo desnata grada mi e ....nosam stegnat prsluk.ama kako so pelena aj so nesto ke najdam da se stegnam.

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: мастит
18.9.2011 21:01:23   
Тања РР
Анет јас мислам дека треба да продолжиш да пиеш бромергон, нема друг начин да престане лактацијата.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: мастит
18.9.2011 21:05:11   
Annet
pa mu kazav na maticniot deka tece,mi rece nisto da ne pijam................................................. sega??????????????? da odam da baram da mi prepise utre????? sto vikas,mnogu se plasam da ne mi se pojavi pak mastit???

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: мастит
19.9.2011 12:28:34   
Annet
eve bev mi dadoa bromergon da pijam i da se stegam so pelena,se stegnav i sinoka i sega.da pijam , da zapre laktacijata,fala mnogu na site za sovetite .se nadevam ke zapre veke i ke pomine user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: мастит
29.9.2011 10:37:02   
dushice
jas deneska na malata i dadov da cica so edni turski bradavici od zegin takvi nasol mm cicanjeto nemozete da zamislite kolku e bolno duri sum placela dodeka ona cica i sega gledam nqa levata grada kako izrastok so crveni tocki i gradata ja drzam vo race ako ja pustam nenormalno boli i strav mi e da se izmolzam zosto imam jaki bolki i mislam deka na levata grada imam grutka
sto da pravam gradite mi se mnogu teski
ja osekav kako go vlece mlekoto po kanalite i toa me bolese najmnogu
a cicase so ovie bradavici samo dvapati na ednata i ednas na drugata
i odma rani


(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: мастит
29.9.2011 11:45:18   
Andriance
dushice, mozebi sepak trebaseda gi pobaras bradavkite na medela..moeto najubabo cica so niv i so taa na canpol...inace ako ne cicala do sega da prvite 2-3 kje te boli i kje ti se napravat rani..ja gi mackav so LANOLIN i taa mi ja dsdoa od remedika se mackav po 10 pati na den i uste me mackam ama poretko..mi pomogna..pazi samo bradavkata silikonska da ja namestis ubavo i tocno na tvojata bradavica...ja ednas malku utnav on dopolnitelno malku ja izmestil i op...ete ti uste edna bradavica user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: мастит
29.9.2011 11:51:06   
maki1
dushice zemi stavi topli oblogi na gradite i probaj malku po malku da se izmolzis,zosto vo sprotiva taa grutka moze da ti sozdade dopolnitelni problemi.Za mast bi ti ja preporacala Purelan 100 na Medela jas so nejze se mackav i se pomina za nekolku dena,inaku gradite rani mi bea ,duri i krv cicase maloto.Sreka sega se e toa minato.

_____________________________

Pantai Rai

-Heraclitus

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: мастит
29.9.2011 12:05:46   
anedespo
Bolno ne bolno moras da ja odmolzuvas. Stisni zabi ili placi, kako ti e polesno, vangla so topla voda, brcni ja i stiskaj ja, za grutkata da omekne. 

(Одговор на членот maki1)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: мастит
29.9.2011 12:24:12   
Џесика
Потполно се сложувам со Анедеспо, МОРА да се измасираш и одмолзиш, нека земе некој друг, маж ти, мајка, сестра, сама ќе те боли и ќе се галиш, а тука треба сила, со масло земи колку да омекне грутката, и не се оставај ден без да го правиш тоа, да не се повтори.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: мастит
29.9.2011 16:32:12   
Annet
lele maki bre zeni................ site maki po na se.
ja stavav lanolin,pa stavav listovi od zelka nagmeceni da pustat kako sok i gi redev na gradite,ja vadat temperaturata.
a od koga pomina se i veke ne dojam,mi kazaaa luspa od orev so med vo natre i da se stava na bradavkata,ke ti se napravat pupki ama trebalo da se nosi celo vreme dodeka da se ispapnat........

jas i so pumpica i so spric od opaki tegnev ama mislam deka poveke mi se razranija .......neznam probaj so topla voda masaza so salo,i redi listovi od zelka ja ,so sukalo gi gmecev i gi redev pod prsluk....spiev taka
tecese mlekoto ama kasno bese za mene.ajde so sreka i mora da izdrzis mila........

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: мастит
3.10.2011 19:01:39   
bombica
Lele zeni mene veke mi se smaci sekoja vtora nedela imam problem so gradive i pokraj toa sto posle sekoe cicanje se odmolzuvam.Od sinoka pak me boli gradava i mi se pojavi crvenilo.Sabajle bev da proveram hemoglobin i ne ni gi poglednav drugite vrednosti koga sega gledam leukocitite 12user posted image aman veke pak li do inekcii ke ja dopramuser posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: мастит
6.11.2011 11:39:38   
bombica
Jas pak so mastit user posted image Strasno me boli gradata crvena e zar i imam temp.37,3.E veke mi se smaci user posted image

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: мастит
6.11.2011 15:48:28   
Annet
tesko e najveke so gradite,ako si odlucila da dois uste moras da stiskas zabi ,ako mozes...ako ne na lekar i antibiotik za crveniloto mora,amoksiklav jas piev.........ti si znaes ama stom ima mastit ima i gnoj........neznam ajde neka mine samo.........imam pisuvano se sto sum pravela toa e se sto znam........

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: мастит
21.1.2012 20:05:53   
Mihaela
жени помагајте.снаа ми се породи пред 22 дена, а пред една недела закачи инфективен мастит на левата града, примаше пеницилин инекции и докторката и рече да не цица бебушот од таа града додека не направат микробиолошки брис дали има уште од бактеријата во млекото,туку само да се одмолзува,а да цица само од здравата дојка. ние читавме на интернет и овде кај вас на форумов дека бебето требало цело време да цица од болната дојка за да помогне да помине побргу и решив,е на своја рака да му даваме да цица. но сега има друг проблем. не сака никако да ја фати брадавицата, а млеко има, тече. само ке ја лапне и онака цица на празно, не голта и ке се изнервира и почиња да плаче.а од другата си цица многу убаво.дајте совет што да правиме, се плашиме дека бебето ке се одбие.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: мастит
4.3.2012 16:35:39   
Ljubovce
Mami imam mastit,pijam Bromergon veke dva dena,utroto posle prvoto apce se izmolziv i od togas veke ne,taka mi kaza dr,ama eve denes gi dopiram gradite sto da vio kazam kako kamenja da imam vnatre i stiskam gledam ima mlekce izgleda baagi.
sto da pravam?da ne treba uste da se molzam?ima li nekoj sto pominal niz ova pa da mi kaze sto da pravam....
pozdrav

(Одговор на членот Mihaela)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: мастит
12.3.2015 20:40:27   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

Lelele mamicki pak jas sega so drug problem od vcera sum omalaksana i so temperatura 39,9 sega neznam dali e od gradive ili sum nastinala inace zaso na desnata grada imam bolka od miskata pa nadole nakaj brdavicata ama ne e tolku bolna aj ve molam neka pise nekoj so da pravam ni dete mozam da dojdam ni da go drzam od so imam treaka na sekoj 4 saati sum so paracetamol od 1000mg


ИЗВОРНА ПОРАКА: Defne90 RR

Ана мари мила да не си добила мастит ти.Можно е и од млекото да ти е температурата со тоа што спомнуваш и болки во градата.Тоа е најверојатно од млекото и би требало да го ставаш почесто бебушот на гради и ако не те доисцицува доволно да се измолзеш додека не осетиш олеснување во нив за да не ти заостанува млекото и да направи проблем.Масирај си ја градата само и ќе намали и болката со тоа.


ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

Lele mastit so e toa segaa :( dane snemam mleko ili so znam prv pat slusam za toaa user posted image user posted image user posted image



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: мастит
12.3.2015 21:24:41   
sandriana RR
ана мари, најдобро е да посетиш матичен гинеколог во врска со маститот, да ти даде соодветна терапија. Реагирај на време, нема да ти секне млекото, не се грижи. Настанува од причина што бебето не исцицува доволно, се згрутчува вишокот млеко и настанува воспаление.
Пиши ни што ќе направиш.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: мастит
12.3.2015 22:34:23   
lukajana RR
Ана мари јас и со двете деца фатив мастит ама отидов на лекар ми даде терапија и ми помина,млекото не ми секна и еве малата уште цица.Оди на лекар ке ти помине ,толку висока температура дава мастит и колку и да пиеш парацетамол додека не ти помине воспалението ке креваш температура затоа не се тревожи со добра терапија се ке се среди.Пиши ни како си те мислиме

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: мастит
19.4.2015 17:56:03   
Snowhite RR
Ана мари што направи? Дали беше мастит и дали превзеде мерки?

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: мастит
22.4.2015 13:30:16   
Malecka23
Da si ja kazam i mojata prikazna.5 dena posle poroduvanje jas nemav ama voopsto mleko nitu nekakvi izgledi deka ke dojde a bee celo vreme na grada.7den stanuvam sabajleto gradite topki od site strani .Nemav edno mestence da ne mi ese zafateno so grutki.Bolki do ludilo treska.Ajde topli ologi probuvam da se odmolzam bebe na grada ne saka nikako da fati a prethodno bas ubavo fakase.
Do vecerta mi se javi i strasno crvenilo i pocna da me faka panika.I se javiv na ginekologot i odma pocnav so Hikoncil.Vo meguvreme probuvam bebe na grada ama zaludno probuvam da se izmolzam ne mozam.Ajde pak i se javiv na dok mi rece ako ne fati bebe za den dva pod itno da odam bromergon da mi dade posto pogolema belja ke napravam.Pekolni dva dena pominav obiduvajki se da gi razijam grutkite.Veke vtoriot den vecerta pocna nesto da podtekuva.Mislam ziva radosna probilo.No ne tecese gnoj mesto mlekouser posted image .Sledniot den odma kaj dok mi prepisa Bromergon me pregleda sum go fatila posledniot voz za zal.I sega sum uste pod terapija i konecno sum malku potsmirena.Ne znam kako se desi ova i mnogu mie krivo ama sega vidov kolku bil strasen mastitot

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Мастит
3.11.2015 10:10:04   
Felly RR
Мами, и мене ми се јави грутка на едната града. Не ми е црвено местото, само на допир ме боли, немам проблем ни со доењето, и повеќе го ставам на таа града, пробав и со масажи вчера, ама немаше резултат. Да пробам со топли облоги ? Листови зелка? Многу ми е страв да не ми се направи инфекцијаuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?