|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прекин на доењето
24.11.2009 8:59:41   
Еца
Па тоа е одлично проф., а Дамјан како ја прифати оваа ситуација, одбивањето?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Прекин на доењето
24.11.2009 9:01:21   
profesorica
па полесно одколку што мислев.нели имав мастит, па пиев антибиотик и настојував, да не речам форсирав со кравјото млеко и по малку по малку си го пропи.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Прекин на доењето
24.11.2009 9:17:37   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

3 недели сме без цицање, го одбивuser posted image user posted image user posted image а градиве пополека ми се враќаат во нормала.имам сеуште млеко но немам потреба за измолзување.немав потреба од апчиња.



Bravo profesoriceuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Прекин на доењето
5.12.2009 12:46:08   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Дефинитивно не сум за апчиња, бидејќи кога јас ја одбивав Мартина и отидов во аптека и барав апчиња за да ми престане млекото(а имав многу млеко)аптекарката, инаку моја пријателка ми вика:-Ти мислиш уште да раѓаш, ма какви апчињаЕлена.Ќе одиш дома и ќе ги стегнеш градите со пелена, ама цврсто, и ќе се измолзуваш така што ќе намалуваш по едно молзење, а градите постојано стегнати да ти бидат.
За недела дена јас веќе немав млеко,затоа Нато мој совет ти е да го направиш ова, и онака немаш премногу млеко.

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

ете ова не сум го знаела..ама бидејки ми беше страв да не ми се врати маститот посигурно ми беше со апчињата, па сега здравје, ке видиме како ке биде понатаму

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasha5

Е Елена ако сакаш поубаво објасни ми.Како да ги стегнам градиве со пелена?Постојано да се стегнати?

ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Да, посотјано стегнати, онака пелената ќе ја напправиш за да може да те опфати да ја врзеш нели, или некоја поголема крпа или малочаршавче, нешто со што ќе можеш добро да се стегнеш, и така постојано, еве викендот си дома направи така, кога одиш на работа не мораш, но дома стегај се.Јас мислам кај тебе и побрзо ќе престане млекото.Есега на крај ќе имаш по малку млеко, но тоа веќе не е опасно.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

На туку не ти кажав овие денови намали го внесување на течности, за да самото лачење стане оскудно.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasha5

E Elena bas preeska koga stana ja staviv malce da probam dali ke fati,znaes da probam pak da ne imam griza na sovest.Ama Jana samo cicna edno pet minuti i toa ne mnogu aktivno.I pocnuva mnogu da se luti.Sega si vikam da ja prekinam ovaa rabota zasto nema fajde samo se zalazuvam a i ja nerviram nea.Sto mislis?

ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Нато дали ти можеш да се измолзуваш, мислам дали имаш болки кога го молзеш вишокот млеко? 

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasha5

bolki nemam ama mnogu malku mozam da se izmolzam.Epten malce edvaj 40 ml.od dvete gradi



(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Прекин на доењето
12.12.2009 0:00:02   
marinka80
mamicki ve molam kazete mi sto da prav i dali nekoja od vas imala vakvo iskustvo veke dva meseci kako prestanav da dojam nemam nikakov problem ne piev nisto no mleko koga ke pritisnam seuste mi tece a gradite vaka mi se meki sto da pravamuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Прекин на доењето
12.12.2009 0:14:53   
Еца
намали течности овој период, и стегај ги градиве со нешто. За некој месец ќе немаш млеко. Истото беше и со мене.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот marinka80)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Прекин на доењето
12.12.2009 12:31:36   
mis.
маринка80 еве јас 3 месеци како не дојам и ако ја стиснам градата ќе ми потече малку млеко.Мислам дека не е нешто загрижувачки но можеш да ги намалиш течнистите.Ако имаш и некои други симптоми или поголемо излачување на млекор не е лошо да се консултираш и со гинеколог.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Прекин на доењето
25.12.2009 22:46:27   
gabriela 02
marinka od moe licno iskustvo da ti objasnam, jas veke sedum meseci ne go dojam sin mi i koga ja stisnav gradata pred edna nedela go imav istiot problem kako tebe,mi potece mleko.Normalno se isplasiv otidov na doktor i mi rekoa deka e normalno do 1 god otkako si prestanala so doenjeto da ti tece mleko.Taka da toa e normalno neme pricina za panika, no ako i posle edna godina ti tece mleko e togas odi na doktor, no preporaclivo e sekoja zena da odi na redoven pregled na dojkite, zaradi aktuelnite bolesti nesakam da gi spomenuvam podaleku neka se od site nas,koi gi zafakaat zenite bilo da se mladi ili stari

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Прекин на доењето
6.1.2010 3:35:24   
bambi
Profesorica, kako go odbi od noknoto doenje?
Moevo spie i cica,na sekoi 2 casa, toa  mislam deka tesko ke ni odi.user posted image

< Поракaта ја уредил bambi -- 6.1.2010 3:36:11 >

(Одговор на членот gabriela 02)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Прекин на доењето
6.1.2010 22:10:06   
nadica
Moevo spie i cica,na sekoi 2 casa, toa  mislam deka tesko ke ni odi.



и јас сум во иста ситуација + надица и не пие со цуцла од шише

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Прекин на доењето
7.1.2010 22:56:32   
bambi
nadica i moevo ne piue od sise so cucla, eve denes okolu 6 jadese supa i okolu 7 mi vika CICE user posted image , neznam kako ke odi odbivanjeto i denje i noke, ama jas salkam da ja dojam odeka mozam pa zdravje moze sama ke se odbie, koga ke pocne poveke da jade.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Прекин на доењето
8.1.2010 1:18:16   
jovanka
i nie sme vo kategorija sto i da jademe cice zadolzitelno a sise ili cucla ne samo lazicka i vo posledno vreme se ucime po malku od casa.Zdravje neka cica do koga saka samo da ne zabegameuser posted image so vozrasta.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Прекин на доењето
8.1.2010 1:24:33   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: bambi

Moevo spie i cica,na sekoi 2 casa, toa  mislam deka tesko ke ni odi.user posted image


Мартина беше така до 2.5 години додека цицаше, јас не знаев што е тоа да преспиеш цела ноќ, мислам и уште не знамuser posted image туку одеднаш се скратив, и ноќен подој и неколку дена беше тешко, ноќе ќе стане ќе кенка, јас и нудам водичка, таа цице, јас водичка и за некое време виде дека нема, и се повлече.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Прекин на доењето
8.1.2010 1:26:53   
nadica
а пиеше ли од шише мартина?

надица несака да смисли нешто друго освен цице и вришти ако се заплеткам и додека да седнам user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Прекин на доењето
8.1.2010 1:31:56   
Еца
Не Мартина ништо не пиеше од шише, само од чаша, таа ни цуцла не прифати, некое време малку и потоа почна да ја плука и толку беше.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Прекин на доењето
10.2.2010 12:04:30   
BEBICA
Imam edno prasanje za site mamicki na koj nacin ste gi odbile vasite najmili?
Posto gledam deka i nadica i ja imame ist problem, samo sto nie se naucivme na onaa casata so klunce da pieme kravjo mleko sabajle koga ke staneme, adenes probav aj pre spienje da i dadam kravjo mleko i taka da ja uspijam ma nema sansi pocna da vristi odednas samo malku ispi i pocna da bara cice.Kazitemi nekoj sovet kako postepeno da ja odbijam a da ne bide traumaticno ako moze.
Nie cicame dva pati pred spienje ednas preku den ednas navecer i taka se zaspivame.

Ve molam za sovet bilokakov.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Прекин на доењето
10.2.2010 12:25:28   
nadica

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Imam edno prasanje za site mamicki na koj nacin ste gi odbile vasite najmili?
Posto gledam deka i nadica i ja imame ist problem, samo sto nie se naucivme na onaa casata so klunce da pieme kravjo mleko sabajle koga ke staneme, adenes probav aj pre spienje da i dadam kravjo mleko i taka da ja uspijam ma nema sansi pocna da vristi odednas samo malku ispi i pocna da bara cice.Kazitemi nekoj sovet kako postepeno da ja odbijam a da ne bide traumaticno ako moze.
Nie cicame dva pati pred spienje ednas preku den ednas navecer i taka se zaspivame.

Ve molam za sovet bilokakov.




потполно исти сме и ние само надица што се буди и навечер а веќе мислам дека само се лаже нема количина на млеко за да се засити user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Прекин на доењето
10.2.2010 12:47:23   
profesorica
јас и кажав на bebica на скајп ама еве и овде да пишам со надеж дека можеби ќе помогнам на други мамички.

еве го моето искуство:

Дамјан во почетокот не сакаше да чуе за кравјо млеко да пие од шише, јас го доев само ноќе и тоа често.кога Дамјан имаше 17 месеци добив мастит и почнав да го форсирам со кравјото, малку по малку ми пропи.на почетокот по 20-30 мл пиеше само.па се доцицуваше. постепено го одбивав и не беше воопшто тешко.сега пие по цело големо шише 400 мл. на сите мамички што планираат да одбиваат им посакувам да поминат како менеuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Прекин на доењето
10.2.2010 12:51:11   
BEBICA
Daj boze profesorice da projdeme kako ti.
I uste ednas fala na sovetite.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Прекин на доењето
10.2.2010 12:59:02   
jovanka
Se prasuvam kako ke pominam koga ke go odbijam toj e cel den so mene a sise nikako ne prifati pieme uste od lazicka.Ke treba uste nekoe sise vo kolekcijata da kupam se mislam kakvo user posted image nitu casata od nuk ne ja prifati neznae da povlece od nea user posted image uste od desnata strana mu ostanaat cetvorkite da mu probijat edno dve cice kako bedoksinceuser posted image .Neka se stabilizira so zabite i mora nova taktika.So prvoto dete mnogu polesno na 14,5 meseci bez problem ama taa piese po pola litar mleko od sise.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Прекин на доењето
10.2.2010 13:05:42   
BEBICA
Jovanaka mila probaj so sisence na NUBY eve ovaka izgleda ovde imam staveno slika
http://www.ringeraja.mk/forum/%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8_%D0%B1%D0%B5%D0%B1%D0%B5%D1%88%D0%BA%D0%B8_%D1%88%D0%B8%D1%88%D0%B8%D1%9A%D0%B0/m_3900/tm.htm

ја со ваква пробав посто е на принцип како и цицето кога не притиска не теце само кога ке загризе.Едвај Моника ја науцив на неа.Пробај ги има во Зегин тоа знам пошто мајка ми и ја имасе купено на Моника.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Прекин на доењето
10.2.2010 13:09:48   
nadica
да добри се сите на nuby надица од скоро пие од такво шише и од чашката некапечки што се ама само вода ако ставам сок или млеко несака user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Прекин на доењето
10.2.2010 13:14:32   
profesorica
имаме и ние ваква чашка од нубби ама дамјан само си игра со неа, не сака да пие, се венчал со шишето од НУКuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Прекин на доењето
10.2.2010 13:19:13   
nadica
се венчал со шишето од НУК


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Прекин на доењето
10.2.2010 13:19:37   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica

да добри се сите на nuby надица од скоро пие од такво шише и од чашката некапечки што се ама само вода ако ставам сок или млеко несака user posted image


надице и мојава само вода пиеше, но сма почна прво компот од вишни и ставав со повеќе вода а сега пие сок цело сисенце 300мл во текот на денот само и долевам.Ќе научи само што правиме ја и ти за млеково.Се надевам дека ова на професорица тактикава ќе ни успее.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?