|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прекин на доењето
23.7.2010 14:05:09   
anedespo
ЕЈ да ви кажам како јас ги одбив и двете деца без никакви проблеми ниту за мене ниту за нив. Прво чекав да поминат две години. После ги нацртав градите со црн креон, ги шкртав, а на брадавиците ставив АПИМИЛ (мед со прополис) тотално безбеден производ со вкус на прополис и многу гаден по вкус. Ставив газа и прслук и им кажав бубата го какала цицето и многу е гадно и ич не е убаво. И ќе им ја покажам и нормално понудам да пробаат. При првата проба се откажуваа. Тоа го правев цела недела и дење и ноќе кога ќе посакаа истата приказна и истиот резултат. После тоа се откажуваа самите. Градите отпрвим ми беа набрекнати од млекото и ги измолзувам само ако приметам дека се многу стврднати, така млекото спонтано ми се повлече за 1 месец. Никакви хормони глупости. Многу лесно и не толку трагично за децата . 

(Одговор на членот garfild)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Прекин на доењето
15.9.2010 2:29:31   
simonamone
син ми има 9ипол месеци, сакам да го одбијам зашто цело млеко што го цица го повраќа, ама имам проблем незнам како да го одбијам зашто не фаќа шише ама воопшто...помош ако може

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Прекин на доењето
15.9.2010 9:33:36   
anedespo
Не го одбивај. Мал е, а ако повраќа да не е друг проблем

(Одговор на членот simonamone)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Прекин на доењето
22.9.2010 12:40:00   
Felly RR

Јас последно време ја доев МАтеа само насабајле, и тоа кога ќе се разбудеше некогаш во 6:30, некогаш во 7:30....... не знам, не го сфатив баш буквално ова со 24 часа... ама еве сабајлево, кога се разбуди, до 9:30 пробував да и дадам да цица и не сакаше, па на крајот ручкавме кашичка. И сега се мислам, ајде кажете ми и вие поискусни мамички.

КОга веќе до сега не цицаше, не планирам да и давам пак, и онака последно време и млекото ми беше намалено, па веднаш по цицањето, по пола саат некогаш и давав кашичка, па сега веќе и не е мала и да прекинеме со доењето.

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Прекин на доењето
22.9.2010 20:59:29   
Felly RR
Ајде мајки, кажете ми, дали згрешив или неuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Прекин на доењето
22.9.2010 21:10:10   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly


Јас последно време ја доев МАтеа само насабајле, и тоа кога ќе се разбудеше некогаш во 6:30, некогаш во 7:30....... не знам, не го сфатив баш буквално ова со 24 часа... ама еве сабајлево, кога се разбуди, до 9:30 пробував да и дадам да цица и не сакаше, па на крајот ручкавме кашичка. И сега се мислам, ајде кажете ми и вие поискусни мамички.

КОга веќе до сега не цицаше, не планирам да и давам пак, и онака последно време и млекото ми беше намалено, па веднаш по цицањето, по пола саат некогаш и давав кашичка, па сега веќе и не е мала и да прекинеме со доењето.

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image



A drugo mleko pie?

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Прекин на доењето
22.9.2010 21:27:49   
mama26
kako sto jas razbrav deteto si go doela samo edna dnevno ili nasabajle [ so toa sto i odbivalo da cica ] zgora na toa i malku mleko moze ne e doraneto pa zatoa zavrsuvate so kasicki....vidov i deka e 9 meseci...user posted image pocni da go hranis i ne se otkazuvaj odma i ednas samo neka cica.ako prejde toa veke poveke denovi kako nesaka da cica togas ne se maci poveke .....i na kraj kraeva 9 meseci cicalo deteto ne e deka ti si go odviknala ili odkazala od prv den... i mleko drugo ke treba da i davas

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Прекин на доењето
23.9.2010 0:06:00   
Felly RR
До пред извесно време пиеше адаптирано, ама сега веќе и давам кравјо, а за доењето ми беше мисла дали утре пак да пробувам да и давам да цица, зошто овде прочитав дека ако 24 часа не цица, веќе не треба да му се дава после тоа

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Прекин на доењето
23.9.2010 0:34:29   
Snowhite RR
Па не знам јас баш за тоа за 24 часа ако поминат, не се измолзи воопшто во овие часови кога не ја доеше? Немој да се нервираш и да имаш грижа на совест, 9 месеци не се мал период, секако таа пие кравјо млеко, а и јаде се, така да, доењето после тоа преминува во навика и потешко е покасно да се одбие.

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Прекин на доењето
23.9.2010 23:29:09   
ananikol
 

Jas izgleda ke bidam primorana da go otkazam doenjeto,poradi  lekarstva za reguliranje na menstruacijata
               user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
               epten mi e tesko da go prifatam toa...
 

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Прекин на доењето
24.9.2010 14:10:41   
big_mama817
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image  небиди тажна секое лошо за добро е само со помин да е

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Прекин на доењето
25.9.2010 0:36:43   
nutelizza
24h нема цицано и веќе не планирам да му давам (си кажав до есен 20 месеци доста е) ама колку ми е мене тешкоuser posted image user posted image user posted image и цуцлата ја фрли била прљава и си запива сам пие меме и на друга страна ама претходно многу го уморувам трчаме по неколку сата оди по 3 километри


(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Прекин на доењето
7.10.2010 14:31:17   
brineta88
Mnogu pati se obiduvav da go prekinam doenjeto, no sekoj pat imase nekoj da mi soli pamet i da mi stava griza na sovet. pred  tri nedeli resiv deka e dosta i ja se macam i toa se maci navecer i prekinav. Prvite dve noki placese ne sakase da spie nikako, ni mlekce ni sokce nisto, ama i toa projde. Tretiot den vide ne vide sam si go zede sisetouser posted image  Skoro eden mesec sme bez doenje i super e.
Jas prvite dva dena se macev so tvrdi gradi i piev apcinja ama od niv mnogu se osekav loso deka go namaluvaat pritisokot i prestanav da gi pijam. se izmolzuvav po malku samo koga mi bea tvrdi gradite i sega nemam nikakov problem

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Прекин на доењето
7.10.2010 14:44:37   
stojanoskad
jas so prviot sin nemav problem dodeka go odbivav od doenje,ama se nekako odese poleka i postepeno.Go odbiv na 16 meseci bez od da pocustvuva,a sebe si se srediv so apcinja.
Sega nekako poveke sum zagrizena. Imam vtoro dete(sin),a porodilnoto e 8 meseci koj znae kako ke bide, veke sredinata na april treba da trgnam na rabota a toa znaci i da go odbijam.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Прекин на доењето
20.10.2010 5:31:51   
dushe
odbivanjeto mi bese najlesno koga se resiv deteto ogladna i morase da si go zeme siseto i da pie...nekolku pati go frli i placese ama pusta glad si go barase i sega ne moze  bez nego...a koga go prekinav si staviv list od zelka od frizder izgmecen i laden se stava na gradata koga ke se stopli si zemate drug list go gmecite si raka malku i pak go stavate na gradata nekolku pati i mlekoto samo ke se povlece p o priroden pat...

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Прекин на доењето
20.10.2010 8:46:15   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: stojanoskad

jas so prviot sin nemav problem dodeka go odbivav od doenje,ama se nekako odese poleka i postepeno.Go odbiv na 16 meseci bez od da pocustvuva,a sebe si se srediv so apcinja.
Sega nekako poveke sum zagrizena. Imam vtoro dete(sin),a porodilnoto e 8 meseci koj znae kako ke bide, veke sredinata na april treba da trgnam na rabota a toa znaci i da go odbijam.



Тоа што тргаш на работа не значи и дека треба да го одбиеш. И јас тргнав кога малото имаше 9 месеци па го доев до 2 години. Се измолзував еднаш двапати на работа во вецето колку да циркулира млекото и супер беше. Ова е еднаш во животот, не му го скратувај додека е мало.

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Прекин на доењето
20.10.2010 8:56:47   
stojanoskad
znaes se toa bi bilo ok ako nie na rabota ne odime malku pospecificno ili vo dezurstva znaci 24 saati ili 12,zatoa i se plasam kako ke bide 

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Прекин на доењето
25.10.2010 11:42:54   
Mafet
Zdravo decki. Maksim ima skoro 14 meseci i sakam da go odbijam od cicanje. Sabajle pred da odam na rabota cica, koga ke se vratam obavezno i navecer se zaspivame so cice. Noke stanuva minimum po 3 pati za cicanje. Baram sovet, pomagajte kako da se odbieme user posted image

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Прекин на доењето
25.10.2010 13:13:58   
Snowhite RR
Мафет ти пишав во ноќно доење ама ај и овде, значи кога ноќе ќе се разбуди, нека не те гледа тебе, нека го земе татко му и тој нека го презаспие, така неколку вечери и ќе се навикне, нема да бара повеќе и немој ноќното доење да му го заменуваш со млеко или чај, зошто така повторно ќе ти се буди во исто време и тогаш ќе мора да стануваш да му топлиш млеко, што мене ми се чини ќе си направиш друг проблем поголем, зошто сега кога ќе се разбуди само му даваш да цица, а тогаш ќе треба да стануваш
А за доењето преку ден мислам дека е полесно да се прекине
Пробај па ќе кажеш

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Mafet)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Прекин на доењето
25.10.2010 15:00:18   
Mafet
Fala Snowhite, vidov i vo nokno doenje. Ke probame pa ke pisam kako ke pomineme.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Прекин на доењето
25.10.2010 19:56:42   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: soda

imama kerka od 15 mesececi i ne mozeme da se odvikneme od cicanje po cela nok cicame i stvarno imama problem .moze li nekoj da mi kaze kakao da se odvikneme najlesno?


ИЗВОРНА ПОРАКА: eleonora222

Јас би го споделила моето искуство. Мојата ќеркичка ја одбив пред точно две недели кога имаше 18м.И јас го имав истиот проблем се будеше по два до три пати во ноќта несакаше ништо да јаде освен чоколадо и само размислував како ли да ја одбијам. Во тој период и јас настинав и цврсто решив веке да не и давам да цица. Кога ке дојдеше да побара да цица (претходно  се намачкав со лимон или со оцет) и и објаснив дека веке не е убаво цицето се расипало кога проба да цица самата се тргна и цел ден си викаше цице кака user posted image
Првата ноќ кога се рабуди направив исто и самата несакаше да цица и дадов млеко во шише прво го одбиваше но подоцна го прифати истото ке го повториш и следните неколку ноќи и потоа ќе заборави. така неочекувано многу лесно се одби.Подоцна после една недела ја фати повторно криза но после навистина немаше веќе млеко. Мојот совет е да бидеш цврсто решена и упорна и сигурно ќе успееш user posted image



_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Прекин на доењето
26.10.2010 9:46:35   
Mafet
Snouwhite, pisav i vo nokno doenje ama aj pak i tuka. Denta kako sto pisa polesno go ubediv deka ne treba da cica (mislam eden po eden podoj od tie sto mi ostanaa da gi eliminiram da ne bide se od ednas), se dodeka ne se zaspivavme. Nemoze da zaspie sam bez da cica, se trkala po spalnata, kenka, gi trie ocinjata, zeva no ne zaspiva. Koga ke go zemam da go niskam i mu peam ke zaspie i spie dodeka go niskam, ako probam da go stavam vo krevetce pocnuva da place. E koga ke go zeme cice togas zaspiva. Nokta pocesto mi se budese od prethodno i probavme tato da go zeme megutoa mnogu placese se dodeka ne go zemav jas i dodeka ne si go zema cice. Ke vidime denes kako ke pomineme. Fala za poddrskata mnogu znaci. Pozdravce do site.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Прекин на доењето
27.10.2010 10:28:50   
Lokica1
Od denes resiv da ne i davam poveke da cica, sekako planirav ovie denovi zanci za najmnogu 2 nedeli da ja odbivam, no sinoka tolku me naluti i me isporvocira sto gotovo resena sum da prekinam.Zaspa so cicanje, ja ostaviv vo krevetce i za nepolni 20min eve ti ja kenka pak za cice i dadov zaspa, samo sto ja ostaviv pak se budi... Cela vecer sakase da spie na cice, znaci potegnuva 2-3pati i zaspiva i si spie slatko so cicka vo usta., pocna da kenka i resiv da ne i davam pak leleee koga pocna da vristi se utepa od placenje i davav i voda i malku mleko piese i pocna da go butka siseto.. i se rasoni skroz ama ne i dadov cice i resiv deka poveke nema, nemozam da izdrzam veke a plus na levata grada mi ima napraveno rana od sto me ape so zapcinjata, i prslukot sto me dopira me boli ne pa da cica. A gradite mi se meki, znaci ne cica i po 12 saati ama toa pusto nokno cicanje me istosti skroz..... Inaku od 8meseci si pie kravjo mleko bez problem (od koga se vrativ na rabota)..
E sega sakam da ve prasam sto da pravam jas, dali da pijam nekoj apcinja ili da ostavam samo da pregori mlekoto??? dajte mi nekoj sovet..planiram da stavam zelka na gradite i da gi stegam no dali ke mi pomogne toa???
fi blagodaram

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Прекин на доењето
27.10.2010 10:43:27   
strelec 8
na mene mi gi dadoa da gi pijam bromergonot.ali tolku se losi tie ancinja.a i se hormonski zatoa vnimavaj.a i da ne izlezam smesna oti ne sum sigurna mislam deka od niv zabremeniv pak.izgleda so maz mi sme gi pogodile moite denovi oti ovaa bremenost ne ja planiravme

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Прекин на доењето
27.10.2010 11:14:05   
nadica
lokica1 jaс кога и се налутив на ќерка ми од истите причини како и ти таа имаше 20 месеци и со мене се гушкаше за заспивање само знаеше дека нема цице бидејќи е голема јас немав никаков проблем бидејќи градите ми беа меки и не се наполнија што значи немало млеко само се галела
така да ако не ти се наполнат немаш проблем аа иако се наполнат ќе се одмолзиш и ќе ги стегнеш мислам дека ќе немаш потреба од дополнителни лекарства
сепак кај секој е различно ако има мн млеко мора да се консултираш со др

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?