|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прекин на доењето
27.10.2010 11:37:50   
Mafet
I mene mi gi dadoa bromergonot. Jas planiram poleka da go odbivam da mu ukinuvam eden po eden podoj, pa zavisno od toa na kraj kolku mleko ke imam ke vidam sto ke pravam. Doktorot koga mi gi prepisa mi rece da gi pijam po pola dvapati na den i deka mozelo vrtoglavici da mi sozdavaat, i otkako ke mi prekinelo mlekoto uste 5 dena plus da gi pijam. Megutoa iskreno otkako go procitav upatstvoto strav me fati i ne bi sakala da gi pijam osven ako epten moram.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Прекин на доењето
28.10.2010 8:18:58   
Lokica1
Gradite mi se napolnija mi se cini ke ispukaat,Jana veke ne cica 30saati, vcera koga si otidov od rabota barase a i pred spienje isto, majkami ja zaspivase. Ne pijam nisto za namaluvanje na laktacijata...me bolat nemozam da gi dopram, se nadevam deka od utre ke pocne da se namaluva bolkata i i tvrdinata.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Прекин на доењето
28.10.2010 8:59:44   
Felly RR
Локица, мора барем малку да ги измолзуваш градите. Леле, мене ме фати страв да не си направиш проблем. Јас кога прекинав со доење, тоа одеше постепено, една недела еден подој и укинував. И градите воопшто не ми беа тврди, немав многу млеко. Ама пак кога ќе осетев дека ми се полни, еднаш во денот се измолзував.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Прекин на доењето
28.10.2010 10:25:16   
Lokica1
Felly predlagas da gi izmolzuvam, no nema li taka samo da ja potiknuvam laktacijata, plus imam lesno proodni zlezdi i mlekoto samo tece, neznam sto da pravam, sega vaka custvuvam samo golem jadez i neprijatnost, a koga gi dopram me bolat....kaj mene doenjeto bese namaleno prilcno no ne i navecer, intenzivno cicase, mleko imav kako za eden do dva dobri podoi. Ako stane nepodnoslivo ke se izmolzam malku pa ke vidime kako ke bide.

(Одговор на членот Mafet)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Прекин на доењето
28.10.2010 13:47:24   
anedespo
ke dobies mastitis ako ne se odmolzes

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Прекин на доењето
29.10.2010 8:03:04   
Felly RR
Ако ги испразнуваш малку градите, нема да стимулираш лактација. И носи некј стегнат/тесен градник, да ти бидат градите стегнати, бидејќи и тоа ја намалува лактацијата, и не внесувај многу течности.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Прекин на доењето
29.10.2010 9:55:55   
Mafet
Lokica1 mene i ginekologot me sovetuvase da se odmolzuvam po malku za da ne se iskompliciraat rabotite. Taka da ke treba da se odmolzuvas. I obavezno potesen prsluk da gi zategas gradite no ne pa epten da bidat zategnati. Jas bev na ginekolog i mi prepisa i apcinja (za koi ne sum bas sigurna deka ke gi pijam osven ako epten imam potreba) i toa sto ti go pisav pogore se negovi soveti, se nadevam ke ti pomognat.

(Одговор на членот Lokica1)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Прекин на доењето
29.10.2010 12:26:53   
Lokica1
Pred se fala vi za sovetite i poddrskata, da nosam stegnat gradnikkoga sum na rabota, a koga sum doma gi stegam gradite so pojas. Mislam deka gradite prestanaa da se polnat, tecnosti vnesuvam najmalku sto mozam, gradite normalno seuste se tvrdi no ne cuvstvuvam tolku golem pritisok kako vcera. Inaku imam golem jadez, se mackam so panteksol, dali da gi mackam i so nesto drugo??
Se nadevam od utre ke pocne da opusta po malku.

(Одговор на членот Mafet)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Прекин на доењето
29.10.2010 14:50:07   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mafet

Snouwhite, pisav i vo nokno doenje ama aj pak i tuka. Denta kako sto pisa polesno go ubediv deka ne treba da cica (mislam eden po eden podoj od tie sto mi ostanaa da gi eliminiram da ne bide se od ednas), se dodeka ne se zaspivavme. Nemoze da zaspie sam bez da cica, se trkala po spalnata, kenka, gi trie ocinjata, zeva no ne zaspiva. Koga ke go zemam da go niskam i mu peam ke zaspie i spie dodeka go niskam, ako probam da go stavam vo krevetce pocnuva da place. E koga ke go zeme cice togas zaspiva. Nokta pocesto mi se budese od prethodno i probavmоe tato da go zeme megutoa mnogu placese se dodeka ne go zemav jas i dodeka ne si go zema cice. Ke vidime denes kako ke pomineme. Fala za poddrskata mnogu znaci. Pozdravce do site.

Мафет прочитав во ноќно доење дека е натсинато малото, кога ќе оздрави пробај пак, биди упорна не се откажувај, ќе биде тешко, ќе плачи, ама мора да се издржи Поздрав и побрзо да оздравете



_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Mafet)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Прекин на доењето
1.11.2010 10:48:21   
Mafet
Fala Snowhite za poddrskata. Da ozdravime pa ke probame pak.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Прекин на доењето
1.11.2010 11:52:24   
soda
zdravo ja sum nova tuka i samo da kazam uspesno ja odbiv Sofija i veke edna nedela ne cica, ama imav problem mi se polne gradite ke mi puknee i dva dena samo se izmolzuvava i posle vtorit den pocnav da go pijam bromergonot od nego mi bese mnogu loso eden den se utepav od povrakanje i go piev samo navecer po pola apce i se smiriv malce . I mozam da kazam ako nekoj go zima bromergonot neka se konsultira so lekar posto e mnogu jak ja go piev edna nedela samo navecer i se smiri mlekoto nema veke i sega e sve vo red .

(Одговор на членот Mafet)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Прекин на доењето
1.11.2010 14:45:40   
Lokica1
Veke 6 dena sme bez cicanje i fala mu na Boga se e ok, kerka mi denje voopsto ne bara cice, navecer se budi poretko no seuste znae da pobara cice, ja mesti ustickata za cicanje i davam mlekce vo sise si go pie bez problem i si zaspiva.....sto se odnesuva do gradite veke pocnuvaat da omeknuvaat i da se namaluva obemot, znaci ne custvuvam veke nikakov pritisok, samo mala bolka na dopir...ne piev nikakvi apcinja i ne se odmolzuvav, samo non-stop sum so zelka na gradite ..znaci i na rabota i za izleguvanje ne ja trgam nikako, ja vadi temperaturata od gradite i e mnogu efikasna, i se razbira gi stegav gradite za da se namali laktacijata. Gi mackam so panteksol i mast od Cajno drvo za da se namali jadezot.  Se nadevam deka brzo ke se vratime vo normala.

(Одговор на членот Mafet)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Прекин на доењето
4.12.2010 21:25:56   
viki*pepe
user posted image eca te molam kazi mi kako go odbija posle tolku dolg period



(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Прекин на доењето
4.12.2010 21:36:22   
viki*pepe
user posted image baram sovet kako da go odbijam mojot sin koj uste 1 mecec ce napolni 2 god ne cica cucla i nepija od sise bara samo cice ne edno tuku 2 od ednata grada cica a drugata si igra
i po cela nok sum goal

(Одговор на членот viki*pepe)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Прекин на доењето
5.12.2010 0:21:05   
mosa
baram sovet kako da go odbijam mojot sin koj uste 1 mecec ce napolni 2 god ne cica cucla i nepija od sise bara samo cice ne edno tuku 2 od ednata grada cica a drugata si igra
i po cela nok sum goal

ete ista situacija e i so mene tino ima veke godina i polni 6 meseci i nemam pojma kako da odbijam od cicanjeto.eden den majka mi go zema na gosti sedese tamu cel den i si rekov sega mu e majkata ke go odbijam.se razvira probav no izdrza samo eden den i posle mnogu mnogu placese neznam kako bi go uspivala ako prekine da cica i eve seuste ne sme se otkazale.ve molam dajte nekoj sovet.mi vikaa i so senf da prbam no bne cicase samo koga imav senf a onaka si cica normalno.ajde sega pomagate.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот viki*pepe)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Прекин на доењето
6.12.2010 23:21:35   
baby mama
I nie eve vekje dve nedeli ne se doime.Posto naizmenicno si pie mleko od sise nemase nikakov problem od odviknuvanje a i ne bara da cica mojata babyuser posted image


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Прекин на доењето
7.12.2010 0:30:21   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: viki*pepe

user posted image baram sovet kako da go odbijam mojot sin koj uste 1 mecec ce napolni 2 god ne cica cucla i nepija od sise bara samo cice ne edno tuku 2 od ednata grada cica a drugata si igra
i po cela nok sum goal



вики пепе па твоево дете е големо за цицање, според мене. Ако не пие од шише зошто не му дадеш да пие од чаша?!?! Има 2 години, може и од чаша да пие. Најди му некоја интересна, со омилениот лик од цртаните, да го заинтересира нешто и престани да му даваш да цица. Тој повеќе си игра него што цица, сигурно. Пробај и со оние чашките со клунче за навечер, наместо да цица дај му обично млеко да пие.
А пие млеко, освен твоето?

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот viki*pepe)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Прекин на доењето
7.12.2010 9:57:06   
strelec 8
najgolem predizvik mi bese da go odbijam od cicanje.cicase 18 meseci.skroz bev zanikade.oslabena 11 kila,nenaspiena bez sila za nisto.edna vecer zaspa bes mene ama koga si dojdovme me namirisa i vednas poska.jas si staviv senf na cicto i mu kazav deka e kakana i deka bole.i ne ja proba.placese malku.i drugata vecer bese taka.pie bromergon.i nogo mi bese loso.na rabota po cel den lezev na masata.glavata ne mozev da ja podignam.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Прекин на доењето
24.1.2011 17:24:25   
Martins mom
Овие 2-3 дена ми е многу тешко user posted image Мартин за неполн месец извади 6 запчиња исто ко жилети му се и има навика да ме каса, а јас ѕвезди бројамuser posted image Освен со цице, никако не заспива, млеко од шише не пие, а инаку со бисквити, со бананче, во други работи го конзумира. Јас би го доела уште, ама ова со касањето не се издржува. Цица 5-6 пати во 24 часа. Не знам што да правам...јас не сум подготвена за одбивање од причина што не знам како ќе се заспиваме...Не знам ни на кој начин да го направам одбивањето, ни дали да го одбивам...ништо не знам...Ај плис хелпuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Прекин на доењето
24.1.2011 17:32:29   
mama26
martins mom jas mislam deka ima silikonski bradavici samo neznam kaj nas dali gi prodavaat i dali gi imame user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Прекин на доењето
24.1.2011 17:36:27   
mama26
eve slikicka kako izgledaat

user posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Прекин на доењето
24.1.2011 18:00:47   
Pepelaska *
Има во секоја подобро снабдена аптека

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Прекин на доењето
24.1.2011 18:22:33   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Овие 2-3 дена ми е многу тешко user posted image Мартин за неполн месец извади 6 запчиња исто ко жилети му се и има навика да ме каса, а јас ѕвезди бројамuser posted image Освен со цице, никако не заспива, млеко од шише не пие, а инаку со бисквити, со бананче, во други работи го конзумира. Јас би го доела уште, ама ова со касањето не се издржува. Цица 5-6 пати во 24 часа. Не знам што да правам...јас не сум подготвена за одбивање од причина што не знам како ќе се заспиваме...Не знам ни на кој начин да го направам одбивањето, ни дали да го одбивам...ништо не знам...Ај плис хелпuser posted image


И кај нас беше така кога ги изваде запчињата, многу и беше интересно да ме каса, а тоа боли до срце user posted image . Но кога ќе ме каснеше отсечно и велев "не" и со тек на време (некои 10-тина дена) се одвикна од тоа. Пробај така Мартинс мам, немој да го одбиваш, знам боли, но обиди се user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Прекин на доењето
24.1.2011 19:47:00   
nadica
и кај нас беше исто мартинсмом затоа мој совет е да не се откажуваш од доење само како што ти пиша палешка малку построго кога ќе касне ако не е мн гладен и скрос извади му ја градата и кажи му „ме боли кога ме касаш и ако сакаш да цицаш не грицкај user posted image “ се надевам дека ќе престане да те каса
инаку и надица само со цице заспиваше, па откога решив да ја одбијам исто заспиваме само со гушкање без цицање така да ќе се снајдете, ама сепак што подолго цица подобро user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Прекин на доењето
25.1.2011 11:56:18   
Martins mom
Баш тоа ми требаше, охрабрување...и да-ќе продолжам да дојам!!! Само деколтето ми е ломuser posted image Гребана, касана...хорор филм сум, ама ќе издржам. Ете сабајле кога цицаше, пак си почна со неговата игра, ама јас се тргнав и остро му реков НЕ, леле ко почна жално да плачееееuser posted image Видов не видов, пак му ја понудив градата и не ме касаше, си цицаше убаво, ама како знак на протест што му го направив тоа де ме гребеше де ме кубеше за коса цело време дури цицаuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?