|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.3.2014 14:26:15   
gina
ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Gina, дали тоа значи дека сте немале оплодени јајце клетки? Зошто биле неуспешни ИВФ-ата? Сепак 5 не се малку. Ти дале ли некое објаснување? Сподели, може ќе имаме некое искуство да споделиме со тебе. И зошто има азооспермија (хормонално, спуштени тестиси итн)? Позз


LoveableMe mm kako mal e operisan od kila od dvete strani i pri doktorska greska mu gi podvrzale kanalite sega se zapuseni i mu vadat direkno od testisi ama prvoto ivf ne se oplodija jk zatoa sto nebile kvalitetni spermatozoidite , 2 i 3 ivf se oplodija po edna i dve imase i transfer ama bez uspeh ,4ivf pri pinkcija mi ispukaa jk odvaj ostana dve mi gi vratija radi reda ama bea so slab kvalitet i 5 ivf mi izvadija samo dve jk i ne se oplodijauser posted image toa e mojata prikazna odgovor na dr. Tase koe e pricinata za neuspeh bese deka se razminuvame so mm koga ima toj kvalitetni nemam jas i obratno i deka treba zvezdite da se poklopatuser posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 5.3.2014 14:30:37 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 876
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.3.2014 14:37:21   
LoveableMe RR
Gina, јас не сум доктор, но од искуство од други пријатели и што имам слушано разни стории по луѓево, би ти препорачала некои работи, за кои сигурно Лазаревски ќе знае како треба со вас:

- неколку месеци по ред нека се обидуваат да му извадат сперматозоиди на сопругот и нека ги замрзнат (уште сега)
- пред ИВФ, пробај да пиеш 2 месеци контрацепција апчиња, така ќе имаш поквалитетни јајце клетки и нема да пукаат
- земајте појачана исхрана (во Рецепт имаме совети за исхрана, чаеви мед и тревки, него секако давај му јаткасто овошје, а ти префрли се на исхрана со протеини, многу овошје зеленчук, без тесто и шеќери, газирано, пржено и сл. и обавезно земај матична млеч)
- кога ќе ти извадат јајце клетки, инсистирај да не го оплодуваат сите, нека смрзнат некоја, па во соодветни услови нека ги оплодат со смрзнатите сперматозоиди

Ете, тоа од искуство од други парови ти препорачувам за да се најдете со сопругот на пола пат, па да бидне. Позз, ти посакувам успех, читкај не и известувај како ќе одат работите. user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 5.3.2014 14:44:29 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 877
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.3.2014 16:56:34   
butterfly 00
Devojki transverot pomina odlicno, mi vratija tri embrioni i mnogu sum srekna. Eve sega lezam i odmaram. Ovde sum ke se druzime slednive dve nedeli. Inaku 6 odmrznaa, a tri preziveale :) dusicki majkini barem edno da uspee da se fati user posted image user posted image user posted image


_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 878
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.3.2014 18:43:01   
LoveableMe RR
butterfly00, со среќа, ти посакуваме да успееш овој пат навистинаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 879
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.3.2014 19:47:34   
Zoya
Butterfly една гооооолема user posted image Одмарај, гали го мешето и не заборавај да бидеш насмеана и само со позитивна мисла. Од се срце ти посакувам за две недели да се израдуваш и конечно да го дочекаш твоето user posted image или user posted image user posted image или user posted image user posted image user posted image Те гушкам user posted image

_____________________________

Обиди од 2012;
IUI x 4 = /;
HSC 2013 (отстранет септум, изваден полип)
IVF #1 - /

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 880
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.3.2014 20:42:33   
butterfly 00
Fala vi najmnogu, mnogu mi znaci poddrskata sto mi ja davate, ve guskam najmnogu. Se nadevam deka ovojpat ke gi vidam user posted image user posted image Tuka sum ve citam postojano, eh da imavme eden chat pa da si muabetime, vremevo so lezenjevo nikako ne pominuva. user posted image user posted image

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот Zoya)
Непосредна врска до пораките: 881
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.3.2014 21:45:45   
kapina
buterfly ne edno molam boga site tri da se fatat kaj tebe dusicke kade go pravese ivf to prasuvam oti jas go cekam rezultatot od ogtt testot i poleka poleka da gi spremam pak dokumentite

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 882
   RE: Вештачко оплодување V дел
5.3.2014 22:16:28   
milasteve

ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Fala vi najmnogu, mnogu mi znaci poddrskata sto mi ja davate, ve guskam najmnogu. Se nadevam deka ovojpat ke gi vidam user posted image user posted image Tuka sum ve citam postojano, eh da imavme eden chat pa da si muabetime, vremevo so lezenjevo nikako ne pominuva. user posted image user posted image

so sreka najmila...jqs cekam da dobijam pa odma za hormoni odam.Edvaj cekam user posted image

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 883
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.3.2014 9:35:58   
sky diver
Zdravo devojki,
punkcijata mi e zakazana za vo ponedelnik, vcera mi dade uste 3 dena terapija znaci primam puregon 13 dena. Punkcijata ke mi bide na 18 den od ciklus sto malku me plasi, ama valjda taka treba, doktorot najdobro znae. Na edniot jajnik imam 7 folikuli so razlicna golemina od koi najgolemiot 21 mm, 4-5 so golemina od 15 mm i eden ili dva so golemina 12 mm Na leviot jajnik ne mozese da gi vidi ubavo posto mi e zalepen za matkata i e malku izmesten ama i tamu ima edno 5-6
so gospod napred

(Одговор на членот milasteve)
Непосредна врска до пораките: 884
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.3.2014 10:43:39   
Hopeful RR
butterfly 00, со среќа! Ти праќам позитивна енергија и среќички user posted image user posted image user posted image за се да помине во ред! Ние сме тука да направиме што побргу да поминат овие две недели и да се израдуваш на едно, две или три бебуфчиња user posted image

skydiver, со среќа на пункција! Браво за бројот на фоликулите, ти посакувам да има што повеќе јајце клетки user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот sky diver)
Непосредна врска до пораките: 885
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.3.2014 11:06:16   
Melanija RR
butterfly 00 user posted image sega odmaraj i cekame ubavi vesti user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 886
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.3.2014 11:19:58   
Karma
ти благодарам gina, од се срце ти посакувам остварување на твоитеuser posted image user posted image
сакам да ти ја доближам мојата приказна мојот сопруг има олигоспермија и со цел да се заштитиме од моментот да мене ми направат пункција и при тоа да немаме квалитетни сперматозоиди докторот Ивановски ни препорача замрзнување, тоа го направивме еден месец пред пунцијата. Сопругот оставаше трипати примерок на 6 дена и бевме подготвени со мала но доволна количина за ICSI. Така да сметам дека ова ви е позитивно решение за да не се доведеш во ситуација како во минатото...Трошокот за тоа во Систина ти е 10.000 денари (за замрзнувањето).
Ја имаш од нас целата поддршка...user posted image user posted image user posted image

butterfly со среќа...уживај и гали го мешето...нека осетат трите мали дека мама неизмерно сака да ги донесе на овој свет user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 6.3.2014 12:17:50 >

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 887
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.3.2014 12:19:59   
LoveableMe RR

skydiver, со тебе сме, храбро само user posted image user posted image , наскоро да не израдуваш со убави вести. user posted image !!!

*******2014*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image

27.01 - babylove** -почеток со терапија
10.02 - skydiver -почеток со терапија
03.03 - milasteve -почеток со терапија



=========================

23.02 -babylove** = пункција/ 25.02 = ET
2013 - butterfly00 = пункција/ 05.03 = ET
10.03 - skydiver = пункција/ 13.03 = ET




user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image
11.03 -babylove**= ТЕСТ
20.03- butterfly00 = ТЕСТ
28.03 -skydiver= ТЕСТ

ПОДДРШКА
user posted image

Kolachence,firenca didi, Adelle,gina,mesecina83,Bogdancanka RR, koki12 , skopjance, mimiiiiiiiiiiiii , taci14 ,Herco, trust, kapina, Tajci_pp, cacim, babyhope, LoveableMe RR, I LOVE, baby77, Anna78, Butterfly00, kate.., dzvezda, bubble, SOLE
=====================

2014 година
nataly86 user posted image Lina*user posted image Каrmauser posted image biljana87user posted image




_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 888
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.3.2014 18:14:49   
gina
LoveableMe, Karma vi blagodaram za sovetite ama taka i pravevme so prethodno zamrznati spermatozodi so ICSI i vo plodnost imame zamrznato za uste 3- 4 ivf ama sega jas nesakam tamu zdravje ce vidime kako samo mi e maka sto ne go poslusav togas sovetot na dr. Lazareski koj ni kaza deka ne mozeme da imame deca osven so donator ili posvojuvanje mozebi bese vo pravo user posted image pozdrav devojki user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 889
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.3.2014 22:33:34   
SOLE
Butterfly00 od se srce ti posakuvam uspeh user posted image ovojpat da ti se uspolni zelbata da stanes mamicka i da imas zdravi user posted image user posted image user posted image , Golem pozdrav i pozitivni misli ;)

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 890
   RE: Вештачко оплодување V дел
6.3.2014 22:42:39   
kapina
Imam problem so ringeraja koga ke kliknam da gi otvoram moite prethodni mislenje mi se javuva windows eror. I

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 891
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.3.2014 9:38:52   
mili_vanili
Butterfly, so sreka, znaes deka ima nekoi istrazuvanja spored koi so zamrznati se postigaat mn dobri rezultati. Daj boze toa da go dokazes ti ovojpat. Dali ti kazaa nesto za kvalitetot na emrioncinjata, kolku kletocni se, dali ima fragemtacija i kolku....mislam deka vo nekoi zemji duri na zenite im davaat da gi vidat kako izgledaat mikroskopski pred transfer, kaj nas treba da molis na informacija. Barem jas taka sum se pocuvstvuvala.

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 892
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.3.2014 11:41:12   
butterfly 00
mili_vanili I KAPINA i site ostanati ve guskam najmnogu. Inaku Kapince IVF pravev kaj dr. Lazarevski, znaci se do sega od inseminacii do ova poslednoto. Mi stavija sega zamrznati dve IVF i edno oplodeno so ICSI site blastocisti, izvadile 6 od koi samo tri preziveale i mi ostanaa uste dve zamrznati i tie se blastocisti. Jas imav prethodnoto IVF 11 oplodeni od koe samo edno ne se razvivase, a ostanatite 10 site se napravija blastocisti, dve mi stavija ama ne se fatija, a 8 si zamrznavme. Inaku minatiot pat mene blastocistite mi gi dadia da gi vidam, mi izvadija slika, ovoj pat ne pobarav zosto posle toa si gi gledav i mi bese tesko. Ne mi treba slika samo neka se zakazi nekoe user posted image
Sega si lezam, odmaram ama ne se potresuvam kako prviot pat, opustena sum rekov sto dade Gospod toa user posted image

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот mili_vanili)
Непосредна врска до пораките: 893
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.3.2014 18:31:50   
gina

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Imam problem so ringeraja koga ke kliknam da gi otvoram moite prethodni mislenje mi se javuva windows eror. I




kapina i mene istoto mi se pojavuva odvaj gi naogjam temiveuser posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 894
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.3.2014 19:15:29   
kapina
Jas imav samo edna morula vratena na cetvti den I bese uspesno IVF no da ne se povtoruvam se znae kako zavrsi I jas sakam sega kaj dr lazarevski da pravam IVF no mi kazaa sega oti maticniot ginekolog zakazuva za kaj nego

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 895
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.3.2014 20:04:13   
Karma
kapina ти пишав пп, немора да ти закаже матичниот гинеколог...доволно е да се јавиш во систина...само имај во предвид дека кај лазаревски закажуваат за подоцнежен термин заради гужвата кај него...

_____________________________

2,5 години неуспешно природно, уредни резултати, хормони и проодни канали, олигоспермија кај мм, 4 инсеминации=неуспешни, 1 ИВФ - успешно

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 896
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.3.2014 20:37:15   
butterfly 00
Karma pisi mi vasite jajce kletki bea oplodeni si ICSI metoda? Kaj nas dve se prirodno oplodeni i edno so ICSI i mi stavija tri, se nadevam deka barem edno ke se fati user posted image user posted image user posted image
Kolku sto procitav IVF go pravevte kaj Ivanovski.

Devojki ve molam onie sto ja nemaat napisano svojata istorija dolu pod postovite neka ja napisat, taka mnogu ke si pomogneme megu sebe zosto mozebi nekoi prikazni se poklopuvaat pa megusebno ke mozeme da si pomagame. Eve jas ovojpat primam i kleksan inekcii pa mozebi so nekoja RR dokolku vidam deka primala mozam da si razmenam iskustvo, vo sekoj slucaj fala vi najmnogu user posted image

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот Karma)
Непосредна врска до пораките: 897
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.3.2014 20:56:47   
Karma
да butterfly со ICSI...така беше назначено од др.ивановски со три извичнициuser posted image
имајќи во предвид дека имав само 4 јајце клетки квалитетни докоторот не сакаше да ризикуваат и да ги остават сами да се оплодуваатuser posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Karma -- 7.3.2014 21:00:37 >

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 898
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.3.2014 21:13:16   
butterfly 00
Kolku ti vratija ? Cestito za user posted image Nemam procitano kolku bebuscinja ti se fatija ? Gali go meseto i uzivaj vo bremenosta user posted image

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот Karma)
Непосредна врска до пораките: 899
   RE: Вештачко оплодување V дел
7.3.2014 22:34:15   
Karma
две ми вратија и сега се две user posted image user posted image , ама сум нестрплива да им ги слушнам срценцата... го галам мешето надуено user posted image user posted image
ти посакувам блажена насмевка на твоето лице и остварување на user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 900
Страница:   <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  34 35 [36] 37 38   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?