|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.3.2014 17:12:29   
Anonimen
Драги пријателки,

Денес ми е 16-ти ден од трансфер на ембриони и забележав промена на исцедокот, бидејќи примам Утрогестан - не е веќе бел туку како бледо кафен да е. Се исплашив, и направив домашен тест, иако докторот ми препорача на 10-ти март (во понеделник) да направам тест преку крв. Домашниот тест покажа user posted image но јас сеуште сум исплашена поради кафените траги. Ве молам за мислење и дали некому од вас ви се случило нешто слично.

Поздрав и успех на сите user posted image

(Одговор на членот Karma)
  Непосредна врска до пораките: 901
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.3.2014 17:41:11   
butterfly 00
Anonimen cestito, toa znak za bremenost, ic da ne se sekiras, pa stom i domasniot pokazal mozes da se raduvas. Na mnogu zeni im se slucuva kafen iscedok i obicno toa e znak za bremenost istoto se sluci i kaj sestra mi i kaj drugarka mi. Neka ti e so sreka user posted image Odi da si proveris kolku user posted image user posted image user posted image Kolku embrioni ti vratija i kade kaj koj doktor go pravese IVF. Spodeli ja tvojata prikazna user posted image user posted image user posted image

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 902
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.3.2014 18:29:43   
Anonimen
Драга butterfly 00,

Ми вратија 2 ембриони а 3 замрзнаа. ИВФ правев во Систина кај д-р Поповиќ. Ова е моето прво ИВФ. Инаку имам дете, 7 години - по природен пат (многу лесно забременив). Во 2011 имав спонтан во 11 недела, и потоа се решив на ИВФ бидејќи не одеше. Ве следам и така се охребрив да се подложа, на ИВФ. Првата бременост ми беше песна и ништо незнаев. По абортусот почнав да читам и да дознавам со какви се проблеми се соочуваат паровите во борба за деца. И еве сега се надевам дека се ќе биде во ред. И со мене и со сите членки на форумов. Ви посакувам на сите што побрзо да си ги остварите желбите и да добиете прекрасни мали човечиња, кои неумоливо брзо растат user posted image пред вашите очи (како мојата прекрасна принцеза) и ја носат најголемата радост на светот user posted image

(Одговор на членот butterfly 00)
  Непосредна врска до пораките: 903
   RE: Вештачко оплодување V дел
8.3.2014 19:35:33   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Драги пријателки,

Денес ми е 16-ти ден од трансфер .....направив домашен тест..... Домашниот тест покажа user posted image ......



Anonimen, две црти се две црти, честитки и се нјаубаво со среќа. user posted image Па, кога ќе сакаш да не бидеш анонимен, пиши да те ставиме на список. user posted image Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 904
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.3.2014 16:05:28   
kapina
Anonimen tebe ti e vreme za betahcg da napraves test preku krv na mene pak mi prave problem toa nemozam da gi otvoram moite mislenja

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 905
   RE: Вештачко оплодување V дел
9.3.2014 16:10:11   
Kvisko
Анонимен тоа може да е знак на имплантација на ембрионите или пак знак дека ти треба повеќе прогестерон како поддршка на бременоста. Обавезно консултација со лекарот.
Со среќа и со лесно во бременоста.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 906
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.3.2014 11:02:02   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen
....Денес ми е 16-ти ден од трансфер на ембриони и забележав промена на исцедокот, бидејќи примам Утрогестан - не е веќе бел туку како бледо кафен да е.......


ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko
Анонимен тоа може да е знак на имплантација на ембрионите или пак знак дека ти треба повеќе прогестерон......


Да нема забуни, на 16-ти ден од трансфер може да има кафеав исцедок, тоа се случува кај некои пациентки и не е страшно, штом домашниот тест покажал user posted image , нема место за паника. Штом нема крварење, се е во ред. Но, да потенцирам за да не ги збунуваме другите рингерајки, на 16-ти ден од трансфер таков исцедок не е од имплантација, тоа обично се јавува неколку дена по трансферот. Анонимен, пиши денес каков е резултатот преку крв. Поззuser posted image user posted image user posted image

Babylove**, каков е резултатот? Да те ставаме во список на мешиња? user posted image


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 10.3.2014 11:17:24 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 907
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.3.2014 15:52:14   
Anonimen
Драги пријателки,

Тестот преку крв е позитивен, јас сум пресреќна, а престанаа и кафените траги. Во понеделник прв ехо преглед user posted image . Ви посакувам се најубаво на сите и сите што очекувате најбрзо да ви се оствари желбата за бебе.

user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
  Непосредна врска до пораките: 908
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.3.2014 15:56:41   
LoveableMe RR
Anonimen, честиткииииииииииииииииииииuser posted image user posted image . Како да те ставам на список на наши мешиња -Анонименuser posted image ? Кај кој доктор правеше, како течеше постапката, каква стимулација, колку емрбиони имаше и сл. Сподели со нас, позз имај убава и лесна бременост. user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 909
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.3.2014 16:46:43   
butterfly 00
Devojki da ve prasam deneska mi e 6 den od transver, od vreme na vreme mi se javuvaat nekoi bodezi vo leviot jajnik, dali e toa normalno?

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 910
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.3.2014 20:05:46   
LoveableMe RR
Butterfly00, ок е не се секирај user posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 911
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.3.2014 20:57:58   
brm_brm
Има ли и кои се припремите за ин витро, откако ке го добиеш ваучерот.терапиа и слично...

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 912
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.3.2014 21:01:44   
kapina
Toa si go sreduva doktorot brm brm dali ke se ode so dolg ili kratok protokoli takva terapija ke se prima

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 913
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.3.2014 21:06:35   
butterfly 00
brm_brm koga ke go zemes vaucerot odis i go nosis onamu kade si se odlucila da go pravis IVF, treba da odneses i upat od maticniot, posle se dogovaras so doktorot se zavisi od vasata situacija za kakov protokol ke se odluci dolk, kratot ... inaku obicno se pocnuva so kontraceptivi, pa so inekcii i se sto sledi ponatamu ke te vodi doktorot.

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот brm_brm)
Непосредна врска до пораките: 914
   RE: Вештачко оплодување V дел
10.3.2014 22:39:27   
butterfly1
a upatot kako da glasi? na kogo da e pisan? i zasto upat ako ete primer go pravam vo privatna bolnica ic ne mi se jasni rabotive

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 915
   RE: Вештачко оплодување V дел
11.3.2014 9:38:08   
LoveableMe RR

Butterfly.1, треба прво да одлучите во која болница ќе одите, потоа ќе му кажете на матичниот, тој ќе знае што треба да напише. Јас се плашев за мојот кога отидов дали ќе знае, ама одма го најде упатот и го напиша без проблем. Со среќа, пиши кај кој доктор се одлучивте. Babylove**, ајде денес да биде твојот ден. Направи ли тест? Поззuser posted image user posted image

*******2014*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image

27.01 - babylove** -почеток со терапија
10.02 - skydiver -почеток со терапија
03.03 - milasteve -почеток со терапија



=========================

23.02 -babylove** = пункција/ 25.02 = ET
2013 - butterfly00 = пункција/ 05.03 = ET
10.03 - skydiver = пункција/ 13.03 = ET




user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image
11.03 -babylove**= ТЕСТ
20.03- butterfly00 = ТЕСТ
28.03 -skydiver= ТЕСТ

ПОДДРШКА
user posted image

Kolachence,firenca didi, Adelle,gina,mesecina83,Bogdancanka RR, koki12 , skopjance, mimiiiiiiiiiiiii , taci14 ,Herco, trust, kapina, Tajci_pp, cacim, babyhope, LoveableMe RR, I LOVE, baby77, Anna78, Butterfly00, kate.., dzvezda, bubble, SOLE
=====================

2014 година
nataly86 user posted image Lina*user posted image Каrmauser posted image biljana87user posted image Anonimenuser posted image




_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 916
   RE: Вештачко оплодување V дел
11.3.2014 11:36:13   
Melanija RR
babylove** user posted image user posted image user posted image те чекаме user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 917
   RE: Вештачко оплодување V дел
11.3.2014 15:19:10   
Karma
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Честитки Anonimen...уживај во својата бременост и во понеделник пиши ни дали е едно или двеuser posted image

_____________________________

2,5 години неуспешно природно, уредни резултати, хормони и проодни канали, олигоспермија кај мм, 4 инсеминации=неуспешни, 1 ИВФ - успешно

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 918
   RE: Вештачко оплодување V дел
11.3.2014 17:19:15   
biljana87
Anonimen cestitki za bremenosta imaj najlesna i najubava bremenost,Babylove te cekame so ubavi vestiuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

обиди=4,5години,лапаро-хистеро,полупроодни јајцеводи,подготовка за IVF;

(Одговор на членот Karma)
Непосредна врска до пораките: 919
   RE: Вештачко оплодување V дел
11.3.2014 18:10:19   
kapina
Kade da go prijavam toa oti bev ponizena I zasramena pred mnogu pacienti od eden lekar

(Одговор на членот biljana87)
Непосредна врска до пораките: 920
   RE: Вештачко оплодување V дел
11.3.2014 21:49:38   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Kade da go prijavam toa oti bev ponizena I zasramena pred mnogu pacienti od eden lekar


Капина кога се случило тоа? При ИВФ? Кажи да знаеме да ти предложиме тема.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 921
   RE: Вештачко оплодување V дел
11.3.2014 23:07:15   
kapina
ne ne sega na klinikive pred nekojden koga bev nesakam mnogu javno da zboruvam zatoa no bev navredena sto se vika vo sekoj pogled pred site pacienti tamu i site posle dojdoa da me prasaat zosto doktorov me iznavredi sramno e i zalno toa tri dena placev zaradi taa navreda.

I drugi med lica go osudija zaradi toa sto jas si baram nacin kako da mi se postave pravilnata dijagnoza im kazuvam nekoj raboti sto gi citam na net i na krajta taka mi go vozvratija toa jas nikogas vo zivotot ne sum bila tolku navredena od nikoj dosega niti od koleski niti od drugarki ama bukvalno od nikoj

Stvarno ne sakam javno mnogu da pisuvam zatoa no mi treba sovet kade da se obratam zatoa koj e nadlezen za koga pacientite se navredeni ili ponizeni od doktorite takvo nesto ne ocekuvav od obrazovani luge.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 12.3.2014 12:14:26 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 922
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.3.2014 10:17:54   
butterfly 00
Devojki denes mi e 8 den od transver, poradi toa sto mislam postojano se budam so kosmari i mnogu mi e tesko, celo vreme se pipkam po gradi promena nema nikakva nitu mi se oteceni, nitu me bolat i me faka panika, a voodno i strav deka nema da uspee IVF so zamrznati embrioni. Nekako mi se povtoruva istatra prikazna od minatiot pat, nema simptomi, nema bebe. Mnogu mi paga tesko, neznam sto mi e, ne mozam da se obidam da se nateram da razmisluvam pozitivno i pokraj simptomite sto gi nema deka ke uspeam da gi vidam user posted image user posted image

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 923
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.3.2014 11:19:47   
Kvisko
Butterfly00 полека смири се душичке. Упте ти е рано за симптоми. Обично појаки симптоми се јавуваат дури откако ќе се потврди бременост. Не се опседнувај со тоа. Сега за сега одмарај и труди се да правишп работи што ќе те расположат. Сите навиваме за тебе и стискаме палци да успее овој пат.

Kapina зависи на која клиника ти се десило тоа. Обично можеш да пријавиш кај директорот на Клиниката или пак по меил на адреса. Не знам за друг начин.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 12.3.2014 11:21:20 >

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 924
   RE: Вештачко оплодување V дел
12.3.2014 12:16:20   
Anna78
Здраво девојки, еве ме и мене, оддамна не сум ви пишала, ама бев во постапкава со ивф и се нешто без врска ми тргна од почетокот со цисти, па со стравови дали конечно ќе стигнам до пункција, па ми се направија хиперстимулации и не се знаеше дали ќе правам трансфер и се така во неизвесност до последен момент, ама се тоа заврши за жал со негативен резултат и од вчера се опоравувам психички, ама еве веќе полека кревам глава нагоре, откако не спиев цела ноќ зашто ме болеа очите од плачење user posted image . Но денес е нов убав сончев ден и мора да се оди понатаму.
Инаку, Butterfly 00 бидејќи спомнуваш дека бараш симптоми, еден мој совет: не барај симптоми, оти јас ги имав сите симптоми што „најавуваат“ бременост, и речиси бев сигурна дека сум бремена, ама кога ми го кажаа реултатот дамна ме мавна user posted image . Кога вчера читам контраиндикации на лековите и гледам истите симпотми. Така што можеби е подобро воопшто да немаш симптоми, и баш тоа да значи позитивен резултат. Затоа, не се оптеретувај и не му ја мисли многу.
Може ли да ми кажете после колку дена (почнувајќи од 14-от ден) од трансфер добивте циклус и каков е циклусот после неуспешно ивф, има ли промени?
Поздрав до сите РР

_____________________________

обиди = 5 год., 4 IUI = /, терапија еутирокс, 2 IVF = /, 3 FET = /

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 925
Страница:   <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?