|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.3.2014 12:00:40   
Karma
babylove јас првите 4-5 дена цело време лежев, станував само за до тоалет, а и за доручек и ручек...после тоа почнав да станувам и да се движам но само во станот и кога требаше да одам на инекциии за прогестеронот бидејќи немаше кој да ми го става дома.
Гледавме да бидеме повеќе изолирани дома бидејќи надвор владееа вируси и докторот ни посочи да се ставиме во карантин...
Инаку сметам дека е многу до свеста, до позитивното расположение и до размислувањето за многу други нешта...Бидејќи психата е најважната работа во сето тоа. Секогаш станувај и легнувај си со мислата овој пат нашот сон ќе стане реалност ќе менуваме пелени...
За се што ти треба тука сме...ти посакувамuser posted image user posted image

(Одговор на членот babylove**)
Непосредна врска до пораките: 851
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.3.2014 12:35:03   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: babylove**

user posted image user posted image zdravo moi ringerajki
jas samao sakam da ve prasam dali posle transfer imavte grcevi vo stomakot i nemozevte da odite po nadvor...kolkub toa traese...posle kolku dena pocnavte da stanuvate da sedite malku podobjasnete mi falaaa


babylove**, дали наскоро ќе ти прават пункција/трансфер? user posted image user posted image ајде, те бодримеuser posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот babylove**)
Непосредна врска до пораките: 852
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.3.2014 13:25:18   
babylove**
srcki moi ste vie,sto bi pravela bez vas...
nemozev da stanam i da pisam eve dens malku..denes e 7 mi den od transfer,se custvuvam ok,no me plasi toa sto nemam otideno vo wc 7 denauser posted image ,zapek....malku sum isplasena zosto?fala za odgovorite ke vi pisam pak koga ke mozam ...pozz i pustete mi ja srekata..VE SAKAM

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 853
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.3.2014 14:17:49   
LoveableMe RR
Супер babylove**, честитки ти посакуваме да уживкаш со мешето и наскоро да не израдуваш со убави вести. user posted image !!!

*******2014*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image

27.01 - babylove** -почеток со терапија
10.02 - skydiver -почеток со терапија
03.03 - milasteve -почеток со терапија



=========================

23.02 -babylove** = пункција/ 25.02 = ET
2013 - butterfly00 = пункција/ 05.03 = ET




user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image
11.03 -babylove**= ТЕСТ
20.03- butterfly00 = ТЕСТ



ПОДДРШКА
user posted image

Kolachence,firenca didi, Adelle,gina,mesecina83,Bogdancanka RR, koki12 , skopjance, mimiiiiiiiiiiiii , taci14 ,Herco, trust, kapina, Tajci_pp, cacim, babyhope, LoveableMe RR, I LOVE, baby77, Anna78, Butterfly00, kate.., dzvezda, bubble, SOLE
=====================

2014 година
nataly86 user posted image Lina*user posted image Каrmauser posted image biljana87user posted image




< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 4.3.2014 9:09:03 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот babylove**)
Непосредна врска до пораките: 854
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.3.2014 15:33:12   
milasteve

ИЗВОРНА ПОРАКА: babylove**

srcki moi ste vie,sto bi pravela bez vas...
nemozev da stanam i da pisam eve dens malku..denes e 7 mi den od transfer,se custvuvam ok,no me plasi toa sto nemam otideno vo wc 7 denauser posted image ,zapek....malku sum isplasena zosto?fala za odgovorite ke vi pisam pak koga ke mozam ...pozz i pustete mi ja srekata..VE SAKAM

draga moja pij poveke tecnosti i jadi jabolka taka i kazaa na moja bratucedka posle et,imase zapek.a moj sovet ti e da se slusnes so dr ili embriologot zasto zapek moze da predizvika i spontan ne daj boze...i so srekaaaa user posted image .Inace jas od vecerva pocnuvam so superfact 0.5 inaku sakav da prasam pijam Spirulina,dali da prodolzam ili da prekinam?!

(Одговор на членот babylove**)
Непосредна врска до пораките: 855
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.3.2014 15:56:41   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: milasteve
.............Inace jas od vecerva pocnuvam so superfact 0.5 inaku sakav da prasam pijam Spirulina,dali da prodolzam ili da prekinam?!


milasteve, со среќа, стискаме палци за тебе да не израдуваш овој пат!!!user posted image user posted image спирулината изобилува со минерални витамини и што уште не, така што нема потреба да ја избегнуваш, евентуално ако пиеш еутирокс викаат да има размак неколку саати, затоа што лековите/додатоците кои содржат железо не одат најдобро со еутирокс, затоа се препорачува размак од неколку саати. Позз, известувај не како тече постапката. user posted image Кај кој доктор си?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот milasteve)
Непосредна врска до пораките: 856
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.3.2014 17:13:46   
Karma
babylove мене ми препорачаа во тој период да јадам потечна храна бидејќи цревата се мрзливи заради мирувањето, и јас пиев многу супи (домашни подготвени со батаче, компир, морков, пашканат и брокула и манџички...инаку пиев и компот од сливи само сокот бидејќи сливите не ги обожавав варени хахха, пробај крушката е одлична за запек...

(Одговор на членот babylove**)
Непосредна врска до пораките: 857
   RE: Вештачко оплодување V дел
3.3.2014 17:14:46   
milasteve
Draga moja,kaj dr.tase,mnogu sum vozbudena user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 858
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.3.2014 0:09:34   
butterfly 00
Devojki jas od sreda vi se pridruzuvam, moze da me stavite na spisok vo sreda ke mi pravat transver, edvaj cekam inaku ovoj pat mi dadoa utrogestan, aspirin, femibion i kleksan inekcii pa sekoj den treba sega da soberam hrabrost da si gi stavam zosto neli treba da miruvam i moram sama. Mi rekoa od kleksanot do aspirinot treba da ima razmak 12 casa. Dali nekoj ima so slicno iskustvo da primal kleksan inekcii. Inaku i jas sum mnogu vozbudena i se raduvam deka povtorno ke pravime transver i se nadevam deka ovojpat ke se izraduvam user posted image user posted image
Vi pisuvam vo sreda da vi kazam kako pominal transverot, guski do site user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот milasteve)
Непосредна врска до пораките: 859
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.3.2014 9:05:47   
LoveableMe RR
Milasteve, биди позитивна така како што си, тоа е патот до успехот!!!user posted image user posted image

Butterfly, ајде со среќа овој пат да бидне едно големо мешеuser posted image user posted image !!! Имаме тема Клексан инекции за време на бременост, Везилка има доста искуство со нив, можеш и таму да пишеш, ќе ти одговори. Тие се добри и обично се даваат кај биохемиска бременост или за спречување тромбови/подобра циркулација во целото тело, вклучително и во матката. Со среќа и за две недели да пишешuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 860
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.3.2014 9:10:50   
kapina
Butterfly stiskam pal ci ovoj pat za visoka beta na mene hormonite mi se vo red samo lh I estradiolot stomi se nizki na13den drugo se e vo red I denes ke mi pravat ogtt test I ako on bide vo red ke pocnam poleka poleka so sobiranje dokumentite pak mozda ke videme ako ne kaze dr da pravam mr na hipofizata pak

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 861
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.3.2014 9:15:35   
LoveableMe RR
Kapina, со среќа и кај тебе да бидне овој патuser posted image user posted image user posted image ! Пиши во темата Пролактином-микроаденом на хипофизата, зошто пак треба да снимаш хипофиза кога еднаш веќе си снимала? Позз


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 4.3.2014 9:16:07 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 862
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.3.2014 11:43:48   
milasteve
Devojki sakav da prasam dali moze superfactot da se primi porano 20 min/ 30min od voobicaenoto vreme.Jas sinoka pocnav vo 19 i 15,ama me maci toa sto vo petok sum na proslava od 19 cas.pa dali steti ako se prima porano,inaku cekam denes utre da dobijam pa kaj dr za hormoni user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 863
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.3.2014 11:44:48   
LoveableMe RR
Milasteve, не е проблем 30 мин плус минус. Само да не е голема разлика со саати. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот milasteve)
Непосредна врска до пораките: 864
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.3.2014 13:20:58   
sky diver
Zdravo devojki,
mene ne mi bea dovolni 30 ampuli puregon preku fond, pa morav da dokupuvam uste 10. znaci primam 10 dena po 4 ampuli puregon i plus suprefact na pocetok 0.5 a sega 0.3. Utre mi e posledna folikulometrija posle sto ke mi zakaze punkcija vo sabota ili nedela. Malku me plasi toa sto punkcijata ke mi bide na 16 den od menzis, sto e malku docna, ama jas pak imam kasna ovulacija posto dobivam na 30 dena. Inaku lekarot ne mi kazuva ni kolku imam jajce kletki ni kolku se golemi, samo vika dobro e , vo red e , super e , endometriumot ti e perfekten.
Inaku od hormonite mi e cas ladno cas toplo, stomakot mi e poduen nenormalno, jajnicite me bolat od vreme na vreme, mnogu brzo plamnuvam odnosno se nerviram i taka... ama neli se e toa za arno :-)
inaku dali nekoja od vas znae kakvi treba da bidat vrednostite na estradiolot vo tekot na stimulacija, jas tri pati merev do sega, utre ke bide 4 pat i nitu ednas ne mi kazaa kolku e samo velat vo red e ne se sekiraj

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 865
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.3.2014 13:32:31   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: sky diver

....mene ne mi bea dovolni 30 ampuli puregon preku fond, pa morav da dokupuvam uste 10...........Malku me plasi toa sto punkcijata ke mi bide na 16 den od menzis......Inaku od hormonite mi e cas ladno cas toplo, stomakot mi e poduen nenormalno, jajnicite me bolat od vreme na vreme, mnogu brzo plamnuvam odnosno se nerviram i taka... ama neli se e toa za arno :-)
inaku dali nekoja od vas znae kakvi treba da bidat vrednostite na estradiolot vo tekot na stimulacija....



skydiver, ајде да те туриме и тебе на списокот за мешиња. И јас докупив неколку ампули, затоа што докторот така реши и тоа ја надмина бројката од Фондот. Хормоните што ги примаш се вештачки и целиот процес е контролиран, така што оваа овулација што сега ќе се случи со ИВФ, нема никаква врска со природната овулација, затоа што те следат на ехо и точно знаат кога ќе треба пункција да ги извадат, не се секирај...

За промени во расположението и подуен стомак, болки во јајниците - добредојде во клубот, тоа се симптоми од терапијата, не се секирај, само кажи му на мажето да те истрпи во овој период. user posted image Вредностите на естрадиолот треба да се високи, не премногу, но сепак високи за да имаш доволно/квалитетни јајце клетки. Штом докторот цело време ти вика супер е се, не се секирај препушти му нему да ја тера работата и со позитивна мисла да не израдуваш наскоро. user posted image user posted image

A кај кој доктор беше? user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 4.3.2014 13:34:21 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sky diver)
Непосредна врска до пораките: 866
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.3.2014 13:35:53   
sky diver

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sky diver

....mene ne mi bea dovolni 30 ampuli puregon preku fond, pa morav da dokupuvam uste 10...........Malku me plasi toa sto punkcijata ke mi bide na 16 den od menzis......Inaku od hormonite mi e cas ladno cas toplo, stomakot mi e poduen nenormalno, jajnicite me bolat od vreme na vreme, mnogu brzo plamnuvam odnosno se nerviram i taka... ama neli se e toa za arno :-)
inaku dali nekoja od vas znae kakvi treba da bidat vrednostite na estradiolot vo tekot na stimulacija....



skydiver, ајде да те туриме и тебе на списокот за мешиња. И јас докупив неколку ампули, затоа што докторот така реши и тоа ја надмина бројката од Фондот. Хормоните што ги примаш се вештачки и целиот процес е контролиран, така што оваа овулација што сега ќе се случи со ИВФ, нема никаква врска со природната овулација, затоа што те следат на ехо и точно знаат кога ќе треба пункција да ги извадат, не се секирај...

За промени во расположението и подуен стомак, болки во јајниците - добредојде во клубот, тоа се симптоми од терапијата, не се секирај, само кажи му на мажето да те истрпи во овој период. user posted image Вредностите на естрадиолот треба да се високи, не премногу, но сепак високи за да имаш доволно/квалитетни јајце клетки. Штом докторот цело време ти вика супер е се, не се секирај препушти му нему да ја тера работата и со позитивна мисла да не израдуваш наскоро. user posted image user posted image

A кај кој доктор беше? user posted image


Kaj Petanovski vo remedika sum

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 867
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.3.2014 13:45:11   
gina
Dzezda i bubble glavite gore devojki toa sto si e nase ce si dojde kaj nekoj porano kaj nekoi pokasno ama toa e takov e nasiot patuser posted image user posted image user posted image

biljana 87 i karma cestitki za vasite user posted image user posted image sega uzivajte


sky diver srekno so postapkata

butterfly 00 ako ne se lazam utre imas transfer srekno mila ti ja prakam seta sreka da bide uspesno i da go vidisuser posted image testot user posted image

(Одговор на членот sky diver)
Непосредна врска до пораките: 868
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.3.2014 13:50:20   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

.....glavite gore devojki toa sto si e nase ce si dojde kaj nekoj porano kaj nekoi pokasno ama toa e takov e nasiot patuser posted image user posted image user posted image



gina, ти до каде си? се спремаш ли за ИВФ? Што има ново? Ај сподели со нас овде, сите сме во купот. user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 4.3.2014 13:51:19 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 869
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.3.2014 14:11:19   
Melanija RR
user posted image user posted image user posted image
babylove** , skydiver , milasteve , butterfly00
user posted image user posted image user posted image


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 4.3.2014 14:12:28 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 870
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.3.2014 14:17:22   
gina
LoveableMe kaj mene nema nisto novo uste nemam sobrano hrabrost da se javam vo sistina sakam za kaj Lazareski ama ete neznam sto mie koga ce pomislam srceto mi bie nekoj nemir me sovladuva kako da nemam sila ama znam deka mora da prodolzam da se boram ne se otkazuvam user posted image

a ti mila do kade si

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 871
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.3.2014 14:32:01   
LoveableMe RR
Зошто да немаш сила? Колку ИВФ имаш? Што е проблемот кај вас? Сподели пошто одамна те немаме читано, па немам информации што-како сте во постапка.

Јас имав едно неуспешно ИВФ, заврши со биохемиска бременост, треба да пробам по втор пат во мај месец, чекaм да поминат 6 месеци, па да поднесам документација преку фонд. Пијам аспирин, Б комплекс, фолна, заради генетските испитувања, ми рекоа тоа да пијам. ИВФ правев кај д-р Митко Ивановски во Систина. Позз, user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 4.3.2014 14:39:03 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 872
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.3.2014 16:31:29   
gina
LoveableMe jas imam 5 neuspesni ivf prvoto mi bese kaj Lazareski a drugite 4 vo plodnost kaj nas se raboti za azoospermija ama dosega bez uspeh eve 7 god. Poveke nemame pravo preku fond taka mora da se spremame za na privatno ama kako sto citam oskapeno ama toa e jas ako pravam pak sigurno krajot na letoto pa imam vreme user posted image da pojdam ne eden razgovor kaj Lazareski

od se srece ti posakuvam ovaj pat da bide user posted image user posted image



milasteve i na tebe srekno so terapijata ti posakuvam golem uspeh user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 873
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.3.2014 16:52:41   
Kvisko
Sky diver ич не му ја мисли за вредности и слични работи се додека лекарот вели дека е се во ред. Кај мене естрадиолот бење околу 300 за една јајце клетка. И мене докторката не ми кажа ништо рече супер е вредноста, јас после си видов во документацијата. Знаат они што прават, Инаку не се секирај за овулирање и слично, при ИВФ се е тоа контролирано, пункцијата ти е замена за овулација (тогаш ги пукаат фоликулите).
Butterfly со среќа на трансферот. Клексанот само ќе ти помогнат за подобар проток на крв во матката и ендометриумот бидејќи тоа ти е проблематично. Не е ништо страшно без гајле.
На сите исчекувалки им посакувам успешнна постапка и нормално user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 874
   RE: Вештачко оплодување V дел
4.3.2014 18:39:48   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

LoveableMe jas imam 5 neuspesni ivf prvoto mi bese kaj Lazareski, a drugite 4 vo plodnost kaj nas se raboti za azoospermija ama dosega bez uspeh eve 7 god......



Gina, дали тоа значи дека сте немале оплодени јајце клетки? Зошто биле неуспешни ИВФ-ата? Сепак 5 не се малку. Ти дале ли некое објаснување? Сподели, може ќе имаме некое искуство да споделиме со тебе. И зошто има азооспермија (хормонално, спуштени тестиси итн)? Позз

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 4.3.2014 18:40:16 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 875
Страница:   <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?