|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  52 53 [54] 55 56   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.5.2015 10:38:07   
Azzura
Devojki ajde mala pomos...vcera bev na GAK zaradi boleduvanjeto i me pregleda d-r Lazarova. Se e OK so bebeto, no za da mi go izmrei cerviksot me pregleda so vaginalna sonda. Cerviksot mi bese so dolzina 25mm. Me zagrizi ova bidejki pred 4 nedeli mi bese 50mm....Mu se javiv na maticniot i on ne bese zadovolen, rece deka treba da prodolzam so terapija utrogestan i da merime cerviks na 2 nedeli. E sega, jas od panika staviv utrogestan uste popladneto i brzo potoa pocna da mi istekuva kako vodicka...vecrta tolku se ispaniciv sto so MM otidovme na dezuren na GAK. Tamu sakaa da me vidat vaginalno, no ne dozvoliv pa so obicno eho vidoa deka bebeto ima plodova voda i nemalo shansa da izleze. Prasanjeto mi e - mozno li e da me povredila doktorkata sto me pregleda vaginalno? Iako bese vnimatelna i kratko traese, mi e strav da ne mi puknala nesto i sega mi istekuva ili ovaa tecno prozirna mi e od utrogestanot?? izvinete sto pisuvam vo ovoj del od forumot, no tuka sme najaktivni, pa ocekuvam pobrz odgovor. Sega lezam samo i sum zagrizena user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1326
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.5.2015 10:53:07   
Milicka 30
Azzura течноста која ти истекува е најверојатно од утрогестанот. Инаку каналот секогаш се мери со вагинална сонда така др.ништо лошо не направила.Не ае сеќирај одмарај повеќе, ставај уттогестан и не кревај тешко.
Tasana болката сите ја имаме на периоди јас обично по спиење или подолго лежење ама поминува откако ќе се раздвижам.

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 1327
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.5.2015 13:13:25   
almushka
zdravo devojki eve i jas da se prijavam na ova tema veke denes sum 13+4 dena super se osekavam na skrining vo 12 nedela bevme kaj petrova sve u red bese i priska izleze dobro minimalni shansi drugiot termin imam za 2 drugi mesec kaj petanovski inaku jas sum so ivf oodena vrateni 2 embrioni na 5 den faten samo eden i terame napred super povrakanje bolki nemam na bolovanje sum sega so komisija mislam deka sum pocnal da go osekavam bebeto nekogas mi se cini kako peperutki da imam kako da mi treperi nesto vnatre rano e seuste no znam deka tamu ima nesto sto e moe nesto sto go cekav 7 godini poz dusicki bidete malku po aktivni ako e mozno user posted image user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1328
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.5.2015 23:52:15   
Felly RR
Еве алмушка, и јас да се пријавам во темава, со не толку добри вести. Веќе извесно време го чувствував бебето многу долу, и почна дури и да ме загрижува, па денес бев кај матичната. Кога и опишав како се чувствувам и таа одма се загрижи и прво со вагинална сонда ме виде - должината на грлото на матката е добро - 4 цм, но се формирало некое тунелче т.е. почнало да се отвара. Ми препиша Утрогестан од 200 мг да ставам 2 пати во денот, строго мирување викендов, и понеделник на контрола да видиме каква е ситуацијата, дали има подобрување, или ако продолжува да се отвара, ќе мора серклаж.

Азура како си ти денес?

Чекам поведри вести од вас, миличкиuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот almushka)
Непосредна врска до пораките: 1329
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.5.2015 16:03:48   
Azzura
Здраво девојки, навистина не сме активни...искрено многу повеќе теми наоѓам кај РР-јките од соседството, отколку кај нас. За се и сешто зборуваат :) Кога ќе видам дека кај нас се почнува една тема и се зборува само 1-2 страни и толку....
Денеска го осеќам бебето погоре, значи кај папокот. Можеби е така зашто цел викенд лежев, ама баш лежев , се преместував од еден на друг кревет, важно бев во хоризонтала. Некаде прочитав дека под мирување се подрзабира навистина лежење, зашто само така плодот не прави притисок на матката. Не требало долго да се седи бидејќи и тоа е притисок. Логично е, да.
Сабајлево проверив и д-димери (ги проверувам на 2 недели) и ми станале 2500, а 24+5 сум. Зборев со матичниот и утре ќе одам кај него, веројатно дека ќе ми даде клексан, кои ги одолговлекувавме со аспирин 100 и Остеокер. Но, ете се зголемија и ќе видиме што понатаму.
Инаку, и крвта ми е „шашава„ :) Кога проверував денеска димери им реков на сестрите да ми земат и за крвна анализа, бидејќи повремено осеќам вртоглавица. И вредностите ми се горе-доле...утре одам кај матичниот па ќе видиме што ќе биде. Ќе пишам. Бидете добри...:)

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1330
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.5.2015 12:17:11   
Jeni80
Zdravo devojki, vleguvam vo 13 nedela, pa da vi se prikluvam tuka da ja razmrdame malku temava. Vcera bev na pregled I imam edna griza, nuhalnata transulencija bese 2,5 mm. Ostanatite parametri se ok, ima nosna koska...mi zemaa krv za Prisca, cekam rezultati, iako znam deka ova ne e tolku siguren metod. Spodelete iskustva poiskusni meskovcu

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 1331
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.5.2015 13:17:34   
nadez vera ljubov
jeni 80 koga jas bev na prviot skrining kaj elena petrova vo remedika mi rece do 3 e normalno kaj mene bese 1.8 .ima tema za tri skrininzite procitaj povece tamu

(Одговор на членот Jeni80)
Непосредна врска до пораките: 1332
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.5.2015 19:13:11   
Azzura
Jeni80, eve jas ke spodelam deka koga jas ja pravev Priscata na Klinika mi kazaa deka se tolerira nuhalniot nabor da bidee do 2,8...mene na primer, ne mozea da mi ja najdat nosnata koska, no jas ne se zamarav zasto rezultatite mi izlegoa OK. Posle nekoj den nitu maticniot ne mozese da ja vidi, bidejki bebeto nekako so racete si go kriese liceto. Odma me prati na 4D vo Sistina kaj Petrovska i ona konecno ja najde nosnata koska. Tamu mi napravi uste eden skrining, se bese dobro i mi olesna. E sega, jas napraviv vo 17 nedela i Priska2...i toa bese OK. Inaku, nemoj da si tolku skepticna za Priscata. Toa e statistika, no e golem pokazatel za koi sledni cekori da se prezemat, vo slucaj na amniocinteza. Ako nekoj od parametrite pokaze nesto somnitelno se pravi amnio. A goleminata na NT (nuhalen nabor) isto taka se gleda na eho i tuka nema dilema. Ne se sekiraj, ke bide dobro

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 1333
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.5.2015 22:38:47   
Melanija RR
Azzura за крвна слика и димери и другите испитувања повеќе се пишува во темата Испитувања во бременоста
Jeni80 темата за скрининзите е ТУКА но има и конкретна тема Скрининг на нухална транслуценција

user posted image Jeni80 .nadez vera ljubov,Azzura ,која недела сте?user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 1334
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.5.2015 12:02:55   
Felly RR
Ние вчера бевме на контрола, и иако тунелчето си стои, должината на грлото на матката е добра 55 мм и докторката смета дека нема потреба од серклаж. Ми олесна кога ми кажа. Единствен проблем е што бебе никако не сака да се заврти да му го видиме лицето. Единствено на скринингот во 12 недела, докторката успеа да извади неколку сликчиња на кои му се гледа лицето, а од тогаш наваму еве на ниту едно ехо не сака да се покаже.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1335
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.5.2015 13:47:16   
Melanija RR
Си игра криенка user posted image Felly RR ти продолжи терапија до крај со утрогестан?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1336
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.5.2015 15:31:42   
Jeni80
Go dobiv rezultatot od Priscata, pisuva zgolemen rizik za Daunov sindrom ( 1:50). Mnogu se rastrevoziv,vejke dva dena se mislam sto da se pravi, se plasham deka ke mu nastetam na bebushot, no nemozam da prestanam da se grizam. Dr mi sovetuva ponatamosho ispituvanje ( neinvazivna metoda ) toa preku krv sto se ispituva, se prajkaat krv vo stranstvo I za dve nedeli se ceka rezultati ( 50 000 den e mi e mnogu skapo ). Utrovo dobiv vest za nesreken slucaj na mnogu blizok clen na familijata, neznam kako da ostanam prisebna.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1337
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
23.5.2015 22:33:14   
Melanija RR
Jeni80 ,Azzura i blue_blue ,ostanatite vasi postovi se vo temata PRISCA= Prenatal risc calculation software
Tokmu vo taa tema ima post na srecnaZg so srekjen pomin i zivo i zdravo user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Jeni80)
Непосредна врска до пораките: 1338
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.5.2015 19:07:44   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Си игра криенка user posted image Felly RR ти продолжи терапија до крај со утрогестан?

Да, утрогестанот да го продолжам, не ми кажа дали до крај, ама рече дека ќе треба долго да го користам. Па и до крај ако треба, само да е се во ред.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1339
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.5.2015 21:57:07   
Roberta r
Jeni80 jas da sum na tvoe mesto ne bi go pravela testot bidejki i da dojde visok rizik ti ke ja prodolzis bremenosta i tie testovi ne se 100 % sigurni samo ke te prakaat na ponatamosni ispituvanja i na karj 99 % od bebinjata se vo red.ne znam dali nekoj vo vaseto semejstvo se e rodil so daunov sindrom,ako ne e ne veruvam deka nesto takvo moze da se sluci.obicno rizikot e pogole ako si povise od 35god.se nadevam se ke bide u red.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1340
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.5.2015 12:22:11   
Azzura
Да се пожалам јас...бебето го носам ниско, и искрено да кажам толку знае да ме удри во цервиксот што се си мислам ќе излезе...многу ми е страв дали ќе издржи..инаку цервиксот е 3цм, не сум отворена, но ми препорачаа да мирувам...не правам ништо низ дома, освен понекогаш некој ручек, иако и тоа го оставив на свекрва ми и мајка ми...одам понекогаш до продавница и некои ситни обврски преку ден, а после лежам...и постојано се молам да издржиме...инаку сум 26,2 недела...има ли некоја со сличен проблем и вакви стравови? Може ли од ниско носење да се случи нешто непосакувано?

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 1341
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.5.2015 15:11:54   
Melanija RR
Azzura што ти препорачува докторот, повеќе лежење? Прашај за појас ,прочитај ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 1342
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.5.2015 20:52:47   
Felly RR
Азура, и јас сум иста недела, и исто ги осеќам ударите. Кај мене цервиксот беше со добра должина 5,5 цм, но има формирано тунелче, па затоа и јас еве втора недела веќе сум на боледување и исто главно лежам по дома. Најголема активност ми е кога одам на контрола кај матичната.
Првите два дена, ептен ме зафати депресија, само некои црни филмови ми се мотаа во глава, бебчо 800 гр, јас 24 недела, и безбедните недели некако ми се изгледаа ептен далеку. Ама сега се трудам да размислувам позитивно, има user posted image што цела бременост ја поминуваат со лежење, па ќе издржиме и ние. Си давам поблиска граница, на пр. за 4 недели ќе бидам полни 30, па после уште 2 недели, па пак 2, и така си ги делам на ситно неделите да ми изгледаат помалку user posted image Не дозволувам да ме обземат црни мисли, туку се мотивирам со тоа што си гледам на интернет работи за бебето што треба да ги купиме, размислувам што може дома да искористиме од она што имаме, се вратив на планирање на уредување на собата за големава цуца и така. Пробај да мислиш позитивно, и ќе видиш се ќе биде во ред. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1343
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.5.2015 11:21:50   
Roberta r
Azzura mislam nema potreba od zagrizienost jas takvi udari (bolki) osekam uste od 13 nedela duri nekogas tolku boli sto si i ofkam user posted image .i merenjeto na cerviksot ne e sekogas tocno kaj mene vo 28 nedela pokazuvase 3,4 vo 32 nedela 3,8 doktorkata nikogas ne e rekla nisto samo ja pitav za bolkite mi rece se e toa normalno.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1344
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.5.2015 17:56:07   
Azzura
Znam deka ne treba da se grizam, no ete ednostavno se plasam...inaku cerviksot mi bese vo 23 nedela 25mm, i toa izmeren od edna doktorka na klinika, koja me pregleda koga trebase da mi dadat komisisko boleduvanje, no po 1 nedela me izmeri maticniot 30mm i se naljuti sto na GAK znaat da napravat takvi greski...zemav i pojas i toj mi pomaga koga izlagam na kratki relacii...inaku, taka i jas si go kratam vremeto od pocetok, ajde uste volku, pa volku i taka se tesham...kolku sto procitav, posle polni 34 nedeli mozeme da se opustime....se nadevam deka ke uspeeme :)

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 1345
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.5.2015 11:46:15   
almushka
zdravo devojki jas sum 15+4 dena denes no veke dva dena imam bolki vo kicmata dali i nekoja od vas imalo takvi bolki nekogas se malku nekogas se pojaki sto da napravam vo vtornik sum na kontrolla kaj petanovski brisevite gi zedov sve negativno mi e super inace drugo sve u red e bebceto raste zaedno so mene pa vaka da terame do kraj

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 1346
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.5.2015 19:14:54   
Azzura
Almushka, kolku sto znam vo ovoj period od bremenosta matkata se siri i ponekogas udira vo kicmata, pa zatoa se cuvstvuvaat bolki. Zavisi od toa i kakva gradba imas, ako si positna togas poveke boli. Za da si olesnish probaj da se odmaras poveke vo lezecka polozba, koga ke osetis bol, nemoj da krevas tesko, ne se navednuvaj, i koga spies stavi si pernica megju nozete...na takov nacin kicmata e vo poispravena polozba. Ne znam dali pies magnezium...bi trebalo da pomogne okolu bolkata (jas pijam magnezium od pocetok i so toa gi reshavam bolkite vo teloto) Ako nemas nikakvi infekcii na besika, togas ne e nisto strasno...ednostavno del od bremenosta. I sekako zboruvaj so doktorot...ete tolku znam :) pozdrav i so lesno...

(Одговор на членот almushka)
Непосредна врска до пораките: 1347
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.5.2015 23:43:16   
srekna2
I jas sum 15 nedela i konstantno imam bolki vo polovinata , koga bev na kontrola se pozaliv na doktorkata ona rece deka toa moze da bide i nekoj star problem so kicma od porano. Mi dade sovet da drzam toplo, masazi ( moze da bidat so kremi na primer konjska mast ili nekoja druga za koja ke te sovetuvaat vo apteka ) i sekako odmor

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 1348
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.6.2015 13:18:38   
sunflower*
Здраво на сите идни мамички.Јас сум нова на форумов и сум 18 недела и 4 денаuser posted image .Од почетокот на бременоста па до сега одев на приватен гинеколог т.е докторката пред 10 години ми беше матична со првото детенце, а сега работи на приватно.Е сега заради тоа што сум вработена и нормално некој треба да ти го води породилното,морав да изберам матичен гин.Ја прашав Черепналкова (приватната) за препорака и ми ја препорача колешката што работи со неа во Промедика-Надица Ќекиќ.Е сега последно ехо ми беше во 12 недела ,и се беше супер,ПРИСКА направив ,и таа беше супер, и од тогаш цели 6 недели не бев на ехо.Се решив следното ехо да го направам нели со матичната, да не се лути дека воопто не сме се прегледале.И така сега на 01,6,2015 бев да се видиме на ехо.Морам ова да го споделамuser posted image ,сите со нетрпение очекуваа дека сега нели ќе го дознаеме полот, исто и јас нелиuser posted image . Замислете оваа докторкава не можеше да го види бебушот а камоли полот.Сто пати ми кажа дека на тоа фондовско ехо толку се гледало. не чинело, абре ништо не можеше да ми кажеuser posted image .Јас ја прашувам барем димензиите одговараат ли на гестациската недела ,а она мене ми вика дека не може ни една димензија да ми фати.И така ме остави без ниедна информација во блажено незнаење и ми вика и така ќе ти кажат на скринингот на 26, месецов подетално.Замислете женава прв пат ме гледа, нити израчуна која недела сум ,абре ништо.Јас до сега вакво нешто не сум видела.Јас нормално си рачунам недели и така и си се погрижив да си закажам на клиника за скринингот.Што да правам сега ,да почекам до скринингот или да одам пак на приватно.Неа секако ќе ја сменам за што ми е такваuser posted image .Што мислите

(Одговор на членот srekna2)
Непосредна врска до пораките: 1349
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.6.2015 13:24:18   
lukajana RR
Добредојде на рр ,се надевам ке имаме убава дружба.
Не ми се верува што прочитав,како не може да види бебе во 18 недела не можам да разберам.
Оди си на приватен или одма најди си друг доктор ,на оваа очигледно и треба јак диоптерuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот sunflower*)
Непосредна врска до пораките: 1350
Страница:   <<   < Претходна страница  52 53 [54] 55 56   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  52 53 [54] 55 56   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?