|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  50 51 [52] 53 54   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.3.2015 11:43:32   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: profe

Zdravo na site:) Denes bev kaj maticnata, se e ok, pravev skrien seker ok e. Prasav daki da ispituvam dimeri, rece ok, nema potreba. Mi rece di kraj imam uste tri kontroli, a jas sum 26ta nedela. Koi se slednite kontroli? Sto me ceka? :) i citam se pravi eho na srce, vo koja nedel. Maticnata nisto ne mi kaza, a ovde citam za toa. I nekako za prenatalnite vitamini mi vika ne moram da gi upotrebuvam;), ili da kupam nekoi evtini, kakvi sakam. A, doktorot sto mi pravese ivf mi prepisuva Fembion 2 i si gi primam, a maticnata denes mi veli ne moralo:). Ne mi preporaca nikoi, vo apteka da sum prasala :)

Jas bi te sovetuvala da si pojdes na transfuziologija i da si proveris d dimeri za sekoj slucaj.Jas nemav nikakvi indikacii za dimeri proveriv slucajno pa na kraj ispadna deka mi se visoki id od 7mi mesec do sega skoro 38ma nedela da se bockam non stop.Taka da da si bides mirna proveri si ne te kosta nisto.A za vitaminite eve jas ova abremenost ne sum piela nekoj kombinacii samo folna do skoro vit.c 1000 Mg i oOsteocare i super mi e krvta.Vo sekoj slucaj sakam da kazam deka ne mzoe bez nisto da pomines mora nesto dodatno da se vnesuva ako nekoj ti preporacal Fembion zemi go obavezno

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 1276
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.3.2015 13:37:59   
Melanija RR
Сите информации и искуства со трите скрининзи може во се прочаат и дискутир аат во темата Три главни скрининзи во бременоста=ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 1277
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.3.2015 22:49:07   
Roberta r
denes sme 25+2 ovi 2 dena nesto kako mi se desava neznam dali e normalno koga pesacam povise od 10 min ili stojam me boli polovinata i nisko vo stomakot kako nekoj pritisok dali nekoj ima sl iskustvo i dali e normalno?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1278
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.3.2015 23:02:31   
lukajana RR
Секако дека е нормално тежината си го прави своето и бебето е поголемо па притиска на нервите.

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 1279
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.3.2015 1:55:53   
Roberta r
TI blagodaram Lukajana RR za brziot odgovor jas bev pocnala da panicam mislev nesto ne e vo red ke odev vo brza pomos user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1280
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.3.2015 10:46:44   
blond
Само да ви кажам на сите што сте во ова тромесечие, навистина е најубаво, уживајте сега, зошто последниот триместар е многу тежок user posted image
Роберта, за некоја недела тешко ќе пешачиш и 5 мин, а не пак 10 user posted image

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 1281
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.3.2015 15:38:53   
tea 88
Za kogo kako Blond sekoe tromesecie si e. Mene licno najtesko i najmacno mi bese vtoroto a najmnogu psihicki imav strav od predvremeno poroduvanje i odvaj cekav da dojdam polna 27 ned i da zdivnam. Pogolem del od trudnicite ke se slozat deka odvaj cekaat da dojde 7 mes i da se opustat barem malku, sepak posigurni nedeli se.
Roberta r moj sovet ti e ako mozes slusni se so dr i kazi mu sto custvuvas. Moze e normalno eve i drugite velat ama sto e sigurno e sigurno. Za nekoi e normalno i pritisok i bolki vo jajnici a kaj drugi predizvikuvaat otvoranje.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 1282
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.3.2015 20:10:44   
blond
Ах теа, стравот во последното тромесечие е поголем (барем кај мене). Еве сега влегов во осми, што ако се породам во осми, милион прашања низ глава...

Ајде само позитивно и ќе се гушкаме наскоро со user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1283
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.3.2015 22:10:58   
tea 88
Jas poradi stravot od predvremeno poroduvanje prasuvav za toa koja nedela najrano e bezbedno da se porodam. I vo Plodnost i maticnata mi rekoa 32 ned e veke bezbedno. Site sakame barem devetti da vlezeme i se da bide vo red ama pisuvame za bezbedni nedeli sto vo nikoj slucaj ne e vtoro tromesecie barem kaj nas. A za 8 mes, poznavam dosta devojki sto se porodile togas pa se si e vo najdobar red.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 1284
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.3.2015 23:49:21   
gina
nekolku dena pisuvam i ne mozev
eve jas tri dena kako osekav bolki kako prosliot pat sto imav pisuvano denes malku mi se smirija stomakot mi bese mnogu tvrd i mnogu me zategase nemozev vozduh da zemam ni da se nakaslam ni da se nasmeam i cipite i poveke od desna strana me naboluva ne mozam da se svrtam vo spienje stanuvav pa da legnam na druga strana kako sto vikaat kako odlapeno nesto i koga se buckam me boli ,i nad papokt koga ce se bucnev osekav kako topce nesto dali bese bebusot ili nesto drugo pojma nemam,dali ovi e bolki se kontrakcii,koga bev na kontrola vo sistina Petrovska mi go merese cerviksot mi bese 48mm mi rece zatvorena si v kraj ama da se oslobodis malu poopustena da si user posted image i bas e prasav dali postoi nekakov rizik da se sluci nesto spored dosega mi vika ne se e dobro se e kako sto treba i rezultati i pritisok i brisevi se e sega vika nikoj nemoze da znae sto ce se sluci ti opustise i ne misli na takvi raboti i mm samo toa mi go zboruva
pa utre ce odam da proveram skrien seker i krvna slika pa ce odam kaj mat.

i potpolno se soglasuvam so tea i jas go imam toj strav sega sum 24+4 i nemozam nikako da se opustam so noki ne spijam si vikam da vlezam barem vo 7 pa da se olabavam uste ovie nedeli da gi proturkam i uste so ove bolki vaka ako bide celo vreme neznam mnogu strav me faka
snami me tesi deka i nejze i bilo taka i i deka od sedmi mesec poveke i imala i bolki i stomakot i bila tvrd ne mozela da odi se nadevam deka ne su samo jas taka so ovie bolki i deka se normalni

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1285
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
31.3.2015 0:23:23   
tea 88
Gina i mene me naboluva od desnata strana poveke cipata sigurno zasto poveke lezam na taa strana. Za bolki i jas imam odvreme navreme i koga ke osetam stavam utrogestan( inaku samo navecer stavam od 200). Probaj so utrogestan dali ke ti pomine i magnezium zemaj dupla doza( jas zemam direkt 2x1).
Za stvrdnuvanjata na stomakot sigurno se od onie lazni kontrakcii braxton hicks koi se normalni vo toj period samo da ne se cesti i vo pravilni intervali. Koga imas takvi stvrdnuvanja napij se 2 casi voda i legni na leva strana. Moj sovet ti e kolku mozes poveke lezi barem uste 2-3 ned da vlezes vo 7 mes.
Jas duri lezam nemam stvrdnuvanja na stomakot samo nekolku vo denot a nekogas i pocesto i pretezno lezam a vednas stom stanam stomakot mi e kamen.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1286
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
31.3.2015 12:29:01   
Azzura
Девоји здраво, еве ме и мене да кажам дека на мое барање вчера правев Приска 2. Иако матичниот ми рече дека се е во ред со првата Приска, како и со сегашните мерења на бебето, па дека не мора да се прави, но ете сама да одлучам. Се мислев вчера мнооогу, и попладнето кај 5 часот отидов на ГАК и ми земаа крв, па утре резултати...
Е сега, синоќа ми се случи нешто чудно. Без да осетам од десната града ми потекло млеко или не знам што е дали колострум или почетно млеко user posted image Многу ми беше чудно, со ММ се смеевме, ама кога прочитав низ нетов, гледам нормално било. Сепак, да ве прашам дали ви се случило ова?

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1287
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
31.3.2015 12:30:37   
Azzura
И ако ви се случило во која недела? Јас инаку сум 17+6

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 1288
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
31.3.2015 13:14:18   
blond
Azzura, kaj nekoi se pojavuva porano, kaj nekoi podocna. Mene vo prvata bremenost mi se pojavi nekade vo 8mi mesec, a so vtorava bremenost nekade uste vo 5ti. Taka da, nema mesto za sekiranje. Toa e kolostrum.

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 1289
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
31.3.2015 23:26:53   
gina
doza( jas zemam direkt 2x1).
Za stvrdnuvanjata na stomakot sigurno se od onie lazni kontrakcii braxton hicks koi se normalni vo toj period samo da ne se cesti i vo pravilni intervali. Koga imas takvi stvrdnuvanja napij se 2 casi voda i legni na leva strana. Moj sovet ti e kolku mozes poveke lezi barem uste 2-3 ned da vlezes vo 7 mes.
Jas duri lezam nemam stvrdnuvanja na stomakot samo nekolku vo denot a nekogas i pocesto i pretezno lezam a vednas stom stanam stomakot mi e kamen.
[/quote]

mozebi i od magneziumot jas go namaliv prethodno piev 2x400 kapsuli od Biolectra i vo sistina mi go namali po 1 i koga gi potrosiv si zedov od Natural Wealth poiplatlivi mi se i si piev 2x 250mg apcinja i sakav da ve prasam dali i ima kapsuli od ovie dali se tie pojaki mat. mi rece deka ovie od Natural Wealth za mene se slabi i denes pak kupiv od Biolectra i stavam utrogestan 1x200 navecer
ama kaj mene bolkite bea bez prestan so denovi tri dena i tri noki i stomakot tvrd celo vreme
odmaram ama ne lezam po sto i ne sum doma kaj moite i malku e guzva pa taka celo vreme sedam so nozete krenati

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 1290
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
31.3.2015 23:43:59   
gina
e denes bev na kontrola kaj mat. mi kazav kako me boli i deka od desna strana poveke me boli i stomakot denes ne mi bese tvrd i i koga me bucjase od desna strana rece da na ovaa mesto tie kako tvrd i koga me vide na eho tuka mu se nocjinata na bebus i so kolenoto bas na toa mesto e i dolu kaj sto me boli pod stomakot mu bilo gazeto mi rece deka se dobro sega ce pritiska pogolemo i normalno da osekas ama zosto so denovi kaj mene bez prestan mi vika ne e tvrd stomakot da se opustam i da uzivam i da pijam magnezium 2x 400 ne mu kazav deka sum go namalila
zadovolen bese i od tezinata na bebus mi kaza deka e ponapredno kako za 27 nedelaa
taka da proveriv i skrien seker se se super i mokrakata a krvna slika proveruvav na tranzf.i tamu pak me zakazaa za dve nedeli a rezultatite od Ddimeri i hemostaza bea super tamu dr.Rumjana od dvaj mi potpisa 15 za frahiparin daj mi izvestaj od mat. deka treba celo vreme da gi primasi dadov pa ne go prizna barase od sistina pa vika eve pisuva od pregledite deka terapija mi e taa ne gi priznavase barase pricina i dijagnoza pa odi sega donesi i vikam nemam zakazano spored rez. ne treba da primasdojdi za dve nedeli me zakaza jas ovde nemozam da ti potpisuvam sto ce kazeme na sud ako odime trista gluposti mi iznakaza i sega ne odam na terminot seslusnav so Gerasimova vo sistina mi vika ne smes da gi prekines ako se prekinat rez. nema da se dobri ti kaj nea ne odi poveke odi kaj nekoj drug pa za sreka kaj nas pocnale da gi proveruvaat ovie dve raboti mi kaza mat. da ne se dreckam sekoi dve nedeli Skopje se nadevam ovde ce mi potpisat

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1291
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.4.2015 2:15:13   
nadez vera ljubov
jas denes bev kaj petanovski.se e vo red merese sto merese vika se e dobro samo bebeto e malce potesko 300g pa mi rece potataka ce treba da ispitam skrien seker sega se uste e rano.neznam zosto me vodi edna nedela pokasno nikogas ne me prasuva posledna menstruacija nego koga mi bil transferot.mu kazav deka me boli dole kak sramnata koska mi rece se javuva taa bolka kaj nekoi kaj nekoi ne.jas prasuvav za grloto na matkata da ne skrateno i me prgleda i vaginalno imalo kako zolto toa bilo normalno taka trebalo da bide ne rece se e vo red .prasav sto se vika narodski go nosis visoko nisko vikam a kaj mene kako e se vo red najnormalno.. mi gi prekina dabroston,folan i crinone .sega prodolzuvam so premama duo,aspirin,magnezium i feroglobin so vit c. prasav za mider za trudnici mi rece moze samo da bide za trudnici da ne stega mnogu.za dve nedeli zakazav za vtor skrining kaj elena petrova a za 4 nedeli povtorno kaj petanovski

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1292
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.4.2015 12:58:41   
Roberta r
mesinja kako ste dobri? nie sme 26+4 nedela veke nemam bolki vo polovinata ni pritisok vo dolniot del od stomakot.bebeto e nogu aktivno osekam deka e nogu nisko i non stop me rita vo grloto na matkata duri me boli.se nadevam site ste ok poz

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 1293
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.4.2015 12:37:11   
kika*mika
Zencinja 27 nedela D-dimeri i skrien seker moze da se ispitaat ?

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 1294
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.4.2015 15:47:55   
Roberta r
za seker znam moze jas imam zakazano vo 27 nedela. a D-dimeri ne znam ni so e toa user posted image

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 1295
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.4.2015 16:07:41   
Hopeful RR
kika*mika, ОГТТ може и порано да се испита, така што ок си сега, а за Д димери е од 28 - 32 недела. Секако закажи, на трансфузиологија е хаос и се чека бааги за термин.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 1296
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.4.2015 12:20:01   
kika*mika
Za utre imam user posted image user posted image user posted image da odam ili da cekam user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1297
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.4.2015 13:35:08   
lukajana RR
Би те советувала да одиш ,има трудници што повеќе пати испитуваат во тек на цела бременост и ако си 27 недела тоа е блиску до времето во кое се препорачува да се направат овие испитувања и ден два ништо посебно нема да смени а ако чекаш нов термин може во 37 недела да добиеш терминuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 1298
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.4.2015 13:39:24   
Hopeful RR
Да, обавезно оди ако имаш веќе термин. Инаку, што вика lukajana RR, може следниот термин да ти го закажат после породување user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1299
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.4.2015 14:33:01   
kika*mika
Pa i jas toa si vikam za edna nedela ne deka nevalidni ke mi bidat rezultatite user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1300
Страница:   <<   < Претходна страница  50 51 [52] 53 54   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  50 51 [52] 53 54   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?