|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  49 50 [51] 52 53   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.3.2015 13:56:07   
Azzura
Felly RR, докторот ми рече слободно оперил капки, не е толку страшно. Сепак делуваат локално. Јас страдам цел живот од болни синуси, а имам и хроничен ринитис (постојано затнат нос, поради искривување) и често користам капки за нос. Не помагаат солените капки и аква марис. Со години користам капки, сега гледам да ги намалам, но со болештијава што ме закачи...Читав многу за капките за нос, нема никакви конкретни студии кои зборуваат за оштетување на плодот. Зборував и со докторите, и тие велат дека не може да не дишеме, ни треба воздух и на нас трудниците...Значи, во овој случај на настинка, стави слободно капки (можеш и детски), но ете не претерувај.
Инаку, јас од вчера пијам цефалексин, зашто температурата почна да ми се качува, а имав и напади на кашлица. Од дете се немам вака разболено. Денеска ми е подобро, немам температура, и тоа е добро. Едвај чекам да ми помине и да одам да си го видам бебето на ехо...Бидете добри, и чувајте се девојки

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1251
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.3.2015 14:02:02   
Malecka23
A sto pies za kaslicata?
I jas si go zarabotiv gripot i fativ i bronhit piev hikoncil a za kaslicata samo sirup od islandski lishaj i toa stiktno samo od Jadran.Zamenata na mojata maticna prvo mi dade slezogal posle ovaa koga vide mi rece nikako za trudnici samo ova i navistina epten mi pomogna.Isto i inhalaciite.Mozete i so toa da probate

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 1252
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.3.2015 14:20:33   
Felly RR
Труднички, ќе ги префрлам постовите во темата за настинки КЛИК, сигурно ќе им бидат од корист информациите и на други user posted image и се надевам ќе помине веќе овој период на настинки и грипови :(

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 17.3.2015 14:21:54 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 1253
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.3.2015 12:12:12   
kika*mika
Zenicki se izgubiv periodov ,24 nedela sum sega vo sabota , bv na skrining 21 se bese ok , polot maski user posted image (vtoro pa masko ) user posted image ....krvnata slika katastrofa piev 15 kom tothema ... sega vo sabota da napravam krvna slika i da odam na kontrola ....inaku imam kandida , i maticniot i Damcevski vo Sv.Lazar mi rekoja ne treba da se reagira (primiv sam eden kanesten ) imam sekret obilno nemam doponitelni tegobi .....sega sledniot skrinig 28ma ...i maticniot mi preporacuva bez razlika dali ima ili nema predispozicii da napravam ispiuvanje za dimeri i skrien seker user posted image
Detalno vi gi opisav site moi slucivanja user posted image
Mislenja iskustva ??????

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1254
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.3.2015 13:17:16   
nadez vera ljubov
zenski da vi kazam nekolku dena me boli kaj sramnata koska nakaj preponata samo od desnata strana i nekako strav da ne se sluci nesto .deneska otidov na lekar ama ne kaj maticnata kaj drug bostum nego ce go pisev maticen ama nisto im padnal sistemot i si plativ privatno ama ako vazno me smiri toa sto me boli vika e sto pritiska bebeto ja pa mislam ramo e za takvo nesto me gledase vika se e vo red so bebeto si odgovara tocno po den 17 +3.mu vikam da ne e stetno da me gleda posto za 10 dena sum kaj petanovski nee stetno vika moze sekoj den ne e problem.mi rece ako te boli stomak da se plasis vaka se e vo red.mi tese tesko e 201 g a ovde citam treba da bide 140.150 g aj sigurno i ova e normalno

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 1255
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.3.2015 15:01:22   
tea 88
Kika*mika bravo za user posted image . Stom ti rekle deka e se vo red nema mesto za panika. Za zelezoto normalno e da se namali vo.bremenost ama so ampulite bi trebalo da ima podobruvanje. I jas do denes gi piev 2x1 a od utre 1x1 deset dena pa kontrola. Probaj nautro da pies ceden sok od limon i potoa kakao i med so seme od kopriva. I obavezno so ampulite vit c od 1000. Za dimeri i skrien seker dobro e da se napravat preventivno.
Nadesh vera ljubov i mene me ima boleno kaj sramnata koska i kako peckanje ama mi rekoa e.vo red. Veruvaj ne mora sekogas ako te boli nesto da znaci deka nesto ne e vo red. Jas pred dva meseci ni bolki.ama nisto apsolutno nemav pa mi se skratilo grloto na matkata i sum se otvorila pa mi pravea hiten serklaz a obicno toa e.prosledeno so jaki.menstrualni bolki. Stom e.se vo red nema mesto za nervozi. Jas sega koga odam kaj Tase samo go prasuvam nesto ova me boli ona, pa mi se stvrdnuva stomakot i toj vika pa mora malku da boli a i bh kontrakciite se normalni ovoj period. Ne cini vika da imas pojaki menstrualni bolki podolgo vreme.

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 1256
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.3.2015 15:23:32   
Azzura
Девојки здраво. Имам една недоумица...минатата недела кога бев на клиника и кога го мереа бебето се си беше ОК. После тоа се разболев, но еве брзо се опоравив, и при крај сум со настинкава...Но, денеска бев на лекар кај матичниот да си го видам бебето. Го измери дека е 96мм, а јас сум 16+2 дена. Некако чудно ми е, и мислам дека е мало. Го прашувам докторот, он вика да да добро си е. А вака се друго му е ОК, рбет, срце, мрда...Колку што гледам во 16 недела плодот треба да е од 11 до 14 мм. И сега стварно се плашам да не заостанува во развојот user posted image ??

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1257
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.3.2015 22:37:04   
Roberta r
Azzura nema so da se plases jas mislam toa e normalno ne mozeme site da sme ista golemina.jas bev na pregled inaku sega sme 24+2 se e vo red so deteto eve kaj mene nozite se podolki za edna nedela a glavata pomala za nekoj den :D jas ic ne se sekiram znam deka si e u red jas sum sitna so mala glava a soprugot e visok i koga se rodil bil pogolg od so treba. taka da tie merki po internet se staveneni za informacija otprilika kolku treba da bide bebeto a retko nekoj e taka site se pogolemi ili pomali nema za sto da se grizite se ke e ok :)

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 1258
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.3.2015 23:41:04   
Melanija RR
Azzura и Roberta r, и секако сите user posted image Пријавете се на Календарот за бременост КЛИК ТУКА и за секоја недела ќе добиваш на меил информации.

Конкретно за 16 недела прочитај ТУКА мерките одговараат user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 1259
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.3.2015 23:23:46   
gina
mm gi zede rezultatite od tranzfuziologi pa posol vo sistina mu kazale da prodolzam so frahiparin pa cetvrtok pak treba da odam

kako me ima fateno nekoj strav nikako da se opustam dali ce gi pominam uste ovie nedeli da vlezam si vikam vo 7 pa posle se nadevam ce bidam poopustena

tea ti kako si kade si

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1260
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.3.2015 12:18:52   
profe
Zdravo na site. Cesto ve citam, se e ok kaj mene. Malku mi bese zelezoto namaleno, odnosnl na dolna granica, pa mi prepisaa tothema ampuli so vit c 1000
Pa, kke vidime na slednava kontrola.
Bev i na vtor skrining, se e ok. Uste edna nedela i vleguvam vo treto tromesecje, mislam poopustena kje sum, vaka samo kogà imam potreba izleguvam, ne sum otisla ni niz prodavnici da razgleduvam, nisto.
Tuku, eden muabet me zamisli. Sega, izvinete, vo petokot se vidov so edna koleska od rabota..i taa e bremena so ivf, me prasa za seksualni odnosi
:) nie od punkcija navamu, eve sest meseci ne sme imale nisto. A, taa se normalno si terala, si imale kako vo prirodna bremenost. Jas ne sum ni prasala koga odam na pregled, strav mi e da imam, da ne si napravam komplikacii. Kakvo e vaseto iskustvo?
I drugo, kolku pati se pravat brisevi? Dosega samo vo 12ta nedela pravev. Citam i za merenje na grloto, ne mi izmerile dosega so vaginalna sonda. Moze, moze so abdomenalna sonda da se meri. Pozdrav i fala:)

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1261
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.3.2015 12:37:44   
Hopeful RR
Односи во ивф бременост се препорачуваат строго со кондом, и тоа во позиција во која жената може да ја контролира пенетрацијата, како што ни кажа докторот. За нас тоа се покажа прилично комплицирано, и имаме, ама ретко и строго со кондом, не дека постиме од ЕТ user posted image Од пред некоја недела навака не ни сакаме, бидејќи има опасност од контракции и прерано отворање, и ни е шубе.
Должина на грло на матка се мери и абдоменално, посебно во втор триместар, така што веројатнот и измериле, провери си во извештаите. Брисеви се прават подоцна, имаш време.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 1262
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.3.2015 17:42:19   
tea 88
Gina i jas sum takva i mene mi strav mnogu. I jas cekam barem 7mes da vlezam i si velam podrugo ke bide . Cetvrtok ke bidam polni 27 ned konecno. Za deset dena sum na kontrola kaj Tase izgleda i inekcija za zreenje ke primam togas i dimeri da ispitam.
Ti ne mu ja misli tolku koga se ti e vo red. Jas samo.stravuvam od infekcii , kontrakcii a i cerviksot mi e tolku mal sto samo.serklazot drzi. Ama nema sto da pravam samo lezenje i tolku.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1263
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.3.2015 17:53:07   
Milicka 30
Девојки и јас сум исто, многу ми е страв, бегам од личности кои само ми зборат кој предвреме се породил кој како поминал.... се трудам да немислам на тоа, мора да се бодриме и да истраеме. Мене цервиксот во 25 нед. Ми беше 32мм се загрижив ама докторите викаат дека е ок, правев и тест за скриен шекер , гледам под границите сум ама матичниот ке видам што ќе ми каже. За димери Сакав да ве прашам кога ке испитувате? Докторот го прашав ништо не ми кажа ама ке инсистирам да направам, што уште испитувања ќе правите? Поздрав девојки

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1264
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.3.2015 19:40:48   
tea 88
Milicka 30 ubavo e preventivno da se ispitaat dimerite, obicno 27-28 ned gi ispituvaat. Jas skriem seker nemam provereno ne za drugo mnogu maltretiranje na noze mi e a treba strogo da miruvam. Dimeri se ispituvaat sega, ehokardiografski pregled za srcinata na bebinata i malku pokasno brisevi . A sekoj mesec krvna slika, urina i urinokultura barem na 2-3 mes. Tolku mislam se ispituvanjata pa i ne se malku.

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1265
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.3.2015 19:47:03   
Milicka 30
Фала ти Теа за одговорот, мене уште димери ми се останати др.имам испитано, а ова со скриениот шеќер малтретирање повеќе од два саати преседев во лабораторија.

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1266
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
23.3.2015 10:27:50   
kika*mika
znaci zenicki vo 28 imame se:) tretiot skrining , dimeri , seker , se e tj period taka ?

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1267
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
23.3.2015 18:47:59   
tea 88
Skrien seker moze i porano 25-26 ned a dimeri i dr transfuzioloski ispituvanja 28-29 otprilika. Za ehokardiogragski pregled mi rekoa i porano deka moze no 28 ned poubavo se gledalo.
A jas koga bev na kontrola nisto ne mi rekoa za skrining tret 28 ned samo na kontrola da otidam i tolku.

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 1268
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.3.2015 23:53:13   
gina
jas utre sum pak na tranzfuziologija na drzavna rezultatite mi se ok Dimerite mi se 1026 e sega tranzfu.od sistina Gerasimova pak mi rece da ja prodolzam terapijta i vecerva da se bocnam i sabajle na12 sati i utre pak da proveram dimeri i faktori na hemostaza i sega utre neznam sto ce mi recat tamu koga sega pred dve nedeli proveruvav maticniot mi vika nema potreba poveke da primas barem eden mesec napravi pauza imal slicaj so nekoja pacientka so loso iskustvo so frahiparin neznam kogo da slusam ako i kazam na ovaa utre deka gerasimova me pratila da proveram koj znea sto ce mirece a ova mi vika ne kazuvaj deka jas te prakam nema da ti potpisat e stvarno neznam sto da pravam user posted image


(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1269
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.3.2015 8:46:01   
little mama
Zdravo jas sum nova na satjtov. Inaku sum 16 +1 nedela. Pred edna nedela imav nekoja cudna bolka vo dolniot del od stomakot, bolkata se povtoruvase i odma otidov kaj maticnata (posto sum golem panicar :D ) Taa me pregleda vide deka se e vo red so bebusot ama bese petok i vikendi ne raboti i me bocna edna inekcija mi rece deka bila isto kako utrogestan samo sto trela 7 dena. Ama sega pak osekam nekoj bolki i se plasam. Dali vie ste imale bolki vo ovoj period ili user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1270
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.3.2015 11:52:21   
Hopeful RR
Здраво и добре ни дојде user posted image
Болките што ги имаш се најверојатно Бракстон Хикс контркации и се сосема нормални за овој период. За паника се менструален тип на болки, не вакви згрчувања на матката. Дали пиеш магнезиум?
Инаку инекцијата е прогестерон депо, и се става за поддршка. Повеќето ја примаме редовно во тек на цела бременост, така што ни тоа нека не те загрижува user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот little mama)
Непосредна врска до пораките: 1271
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.3.2015 13:15:59   
Melanija RR
little mama добре дојде на Рингераја user posted image

Hopeful RR супер ти објасни user posted image се надевам е те смири и направи повторно контрола ако си немирна

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1272
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.3.2015 20:33:44   
profe
Zdravo na site:) Denes bev kaj maticnata, se e ok, pravev skrien seker ok e. Prasav daki da ispituvam dimeri, rece ok, nema potreba. Mi rece di kraj imam uste tri kontroli, a jas sum 26ta nedela. Koi se slednite kontroli? Sto me ceka? :) i citam se pravi eho na srce, vo koja nedel. Maticnata nisto ne mi kaza, a ovde citam za toa. I nekako za prenatalnite vitamini mi vika ne moram da gi upotrebuvam;), ili da kupam nekoi evtini, kakvi sakam. A, doktorot sto mi pravese ivf mi prepisuva Fembion 2 i si gi primam, a maticnata denes mi veli ne moralo:). Ne mi preporaca nikoi, vo apteka da sum prasala :)

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1273
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.3.2015 8:09:38   
Milicka 30
Профе јас ехокардиографски преглед правев со вториот скрининг, така ми закажаа инаку до 27-28 недела можеш да го направиш, матичниот ми вика дека срцето на бебето најубаво се гледа во 28 недела. А за витамините јас пијам премама дуо матичниот ми ги препиша, a др. кај што правев инвитро пак ми вика да не ги пијам затоа што и така сум со прекумерена тежина, и од нив многу се поправив, и затоа ги пијам на неколку дена. Инаку си пијам хемовит плус со Ц за железото и аспирин 100 од почетокот . Поздрав

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 1274
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.3.2015 11:07:48   
Hopeful RR
profe, јас вчера бев за ехокардиографија на Гак и ме откачија, наводно во 31 недела не се гледало и се правело најдоцна до 24 недела, што нема врска, затоа што други рингерајки баш овој период правеле. Мислам дека ги мрзеше, дека близнаци им се тешки за гледањ ена ехо, за што сум страшно иритирана, но без оглед, мислам дека може кога сакаш да направиш.

Д димери би ти советувала да провериш, за секој случај, а тоа што матичната ти вика да не пиеш пренатални мене ми е смешно наивно дури - обавезно пиј Фемибион 2, без размислување. Мене и матичната, и докторот што ми го правеше ивф-то ми рекоа обавезно пренатални, магнезиум, витЦ и препарат за железо - во моментот Тот Хема ампули и Хемовит капсули.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1275
Страница:   <<   < Претходна страница  49 50 [51] 52 53   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  49 50 [51] 52 53   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Dali?
Jana9

Dali imate uslovi da vdomite dete?

Da (50%)

Ne (50%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!