|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.3.2015 18:42:08   
gina
rr a jas da prasam nesto sega sum 21+3 i eve ova mi e tret den kako ne go custvuvam bebeus dve noki oko ne sklopiv samo cekav da go osetam ama nisto probav so cokolado ama ne zagrizena sum dali e normalno oti prethodno go osekav sekoj den ne nonstop no dva tri pati vo den nezno ce go osetevuser posted image kako e so vas veke
neznam vise sto ce pravam so mojov srav za se nikako da se opustam samo panicam za nesto e se nesto se mislam se nadevam deka e dobro

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1201
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.3.2015 19:05:05   
Hopeful RR
gina, нема правила, плус се уште е рано кај тебе за да осетиш силни движења и клоцања. Најверојатно си мртка но ти не можеш да осетиш или е во период кога си мислиш нешто друго или спиеш, па не можеш да приметиш. Имам и јас периоди во кои не осеќам движење па одма лоши мисли, ама по некое време мрднуваат. Ако ептен ти е шубе, оди на лекар, на дежурен и нека го видат user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1202
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.3.2015 19:10:58   
Milicka 30
Gina сите сме исто, не се секирај нормално е тоа, кај мене од чоколадо, кока кола и кафе одма има раздвижување, пробај и не се вознемирувај непотребно. Баш и др. ми викаше дека бебето може и два дена да спие и да нема движење, така да не се секирај мила.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1203
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.3.2015 19:17:58   
gina
user posted image fala vi devojki malku mi olesnivte jas ne go osekam kako klockanje ama ce go setam nezno nekolku pati edno podrugo ama ovie tri dena nisto sepak malu me opustivte sega ce kasnam nekoj red cokolado da vidam

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1204
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.3.2015 11:58:41   
nadez vera ljubov
zenski sakav da ve prasam dali nekoja pie dabroston znam deka odat na recept 165 denari ama kaj nas gi nema vo koja apteka prasav deficitaren samo privatno 694 denari i vidov ne vidov gi kupuv a treba da gi pijam do 31 mart dodeka odam na kontrola kaj petanovski

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1205
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.3.2015 12:01:25   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: nadez vera ljubov

zenski sakav da ve prasam dali nekoja pie dabroston znam deka odat na recept 165 denari ama kaj nas gi nema vo koja apteka prasav deficitaren samo privatno 694 denari i vidov ne vidov gi kupuv a treba da gi pijam do 31 mart dodeka odam na kontrola kaj petanovski


Јас ги пиев, одат на рецепта и ги има во Еурофарм, не знам кај што живееш дали има Еурофармuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 1206
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.3.2015 12:07:31   
nadez vera ljubov
koga gi piese jas gi pijam od 31 dekemvri pa navaka 1 kutija ima za 15 dena pred 2 nedeli gi najdov odvaj a sega gi nema samo privatno deficit negi pustale moze pak ce gi pustat

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1207
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.3.2015 12:08:43   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: nadez vera ljubov

koga gi piese jas gi pijam od 31 dekemvri pa navaka 1 kutija ima za 15 dena pred 2 nedeli gi najdov odvaj a sega gi nema samo privatno deficit negi pustale moze pak ce gi pustat


пиев во февруари и имаше тогаш, не знам зошто ги нема, ако имаш еурофарм во твојот град, побарај јас од таму ги земав на рецептаuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 1208
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.3.2015 13:06:20   
Roberta r
gina ako toa sto go osekas e nezno ritmicno i na isto mesto toa znaci deteto ika :D i jas prvo mislev deka se dvizenja.jas sum 22+4 osekam ama ne cesto nekogas go nema cel den toa e normalno uste e malecko.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1209
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.3.2015 13:47:50   
Melanija RR
gina баш движења се чуствуват од 24н па натаму.Прочитај повеќе во темата Првите движења на бебето..=ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 1210
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.3.2015 14:22:56   
Azzura
Здраво девојки, еве и јас да се јавам. Утре влегувам во 15-та недела, јас сум малку помалце од сите вас, колку што успеав да прочитам...Сега за сега бебето е добро, правев Приска во 12-та, и бидејќи не можеа и на клиника и матичниот да ја најдат носната коска, отидов на 4Д во Сиситина, кај д-р Петровска. Таму се виде се, и дека најверојатно е девојченце user posted image Од Петровска сум задоволна, ептен е профи и супер докторка. Гледам дека не сум единствена во стравовите. Постојано си го пипкам стомакот дали расте, се плашам да не ми се случи нешто, бидејќи лани имав missed abortus - плодот не се развиваше и мораа да ме исчистат. Некаде прочитав дека стресот е најлош за плацентата, бидејќи предизвикува дисбаланс на хормоните, кои можат да предизвикаат намален доток на крв, и бебето да нема доволно кислород. Така да - помалце нервоза. Од лекови примам се уште утрогестан (вагинално) и магнезиум, и премама, и аспирин (заради разредување на крвта). Не сум се здебелила многу, можеби пола кило до кило...и малку сум збунета за тоа, но добро, ваљда не е страшно. Понекогаш имам главоболки од времево досадно, ако гледам дека долго ме боли пијам парацетамол. Но, докторот ми рече дека ептен ме боли, да не можам да издржам, слободно да се напијам и нешто посилно како кетонал (не е страшно, ако е едно апче, но не во 3 триместар). Инаку, и јас одам по 2 пати во тоалет навечер, и тоа ме нервира, но ајде некако и на тоа се навикнувам само беболината да е добра. Ве поздравувам сите и уживајте

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1211
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.3.2015 14:59:52   
Hopeful RR
Azzura, честитки и браво за принцезата, само нека расте и нека напредува по правила и прописи user posted image Со терапиите сме сите горе-доле исти, а за моментот со стресот си апсолутно во право. Сум читала и дека луѓе чии мајки во тек на бременост имале стресни епизоди имаат и понервозен карактер и се исто така склони на стрес, така што на тоа мора да се внимава.
Него, зошто кетонал не смее во 3 триместар? Има нешто посебно?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 1212
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.3.2015 15:07:57   
tea 88
Devojki da ve prasam za krvnata slika duri da otidam na kontrola kaj Tase nedelava. Hemoglobinot mi e 10.6 a normalno e od 11 do 17. pijam feroglobin ama ocigledno ne deluva kako sto treba. E sega me buni eritrocitite ili RBC mi se 3.71 a normalno e od 4 do 6.5. tie povrzani se so hemoglobinot ili ne? Drugo leukociti, crp , serumsko zelezo se e vo red si velam nemam infekcija.
Maticnata uste pred da ispitam mi rece da pocnam so tothema ampuli 2x1 deset dena i 1x1 deset dena. Samo ova eritrocitive.me bunat.

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 1213
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.3.2015 15:36:12   
nadez vera ljubov
azzura cestitki.jas i ti sme tuka nekade jas sum 15+5 pa ce se druzime.pozz i se najdobro

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1214
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.3.2015 16:00:48   
Hopeful RR
Tea88, битен е и бројот на еритроцити - и нив треба да ги има што повеќе. Но, нивниот број се поврзува со серумското железо - и да ги има помалку, ако се полни со железо кое е квалитетно, ок е крвната слика. Кај мене сите три параметри се паднати, па пијам тот хема по една ампула на ден, плус Хемовит капсули исто по една на ден.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 1215
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.3.2015 16:10:56   
tea 88
Serumskoto zelezo mi e vo red 12.8( od6.6 do 26 e normalno). Zatoa me zbunija eritrocitive.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1216
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.3.2015 18:18:32   
gina
e rr mozebi ikalo ama go osekav na razlicni mesta nekogas na levo na desno pa vo dolniot del nezno kako da me kadicka ama ednas go osetiv posilno duri i jas ripnav taka mi dojde odednas posebno go osekav navecer koga ce si legnev eve i deneska nisto jadev cokolada ama sega ce se napijam i kave pred necela nedela bev na kontrola se bese super sega vo cetvrtok sum na vtor skrining odvaj cekam da pojdam vo sistina kaj Petrovska

i jas koga gi piev dabraston gi imase gi piev dekemvri, januar

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1217
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.3.2015 18:24:56   
gina

ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

Devojki da ve prasam za krvnata slika duri da otidam na kontrola kaj Tase nedelava. Hemoglobinot mi e 10.6 a normalno e od 11 do 17. pijam feroglobin ama ocigledno ne deluva kako sto treba. E sega me buni eritrocitite ili RBC mi se 3.71 a normalno e od 4 do 6.5. tie povrzani se so hemoglobinot ili ne? Drugo leukociti, crp , serumsko zelezo se e vo red si velam nemam infekcija.
Maticnata uste pred da ispitam mi rece da pocnam so tothema ampuli 2x1 deset dena i 1x1 deset dena. Samo ova eritrocitive.me bunat.


tea jas mislam deka dobri ti se rezultatite gledano sprema moive samo me buni ova hemglobinot kaj mene e 119 normalno e 110-180
eritrocitite mi se 4,9 normalno e 3,6-5,5

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1218
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.3.2015 18:39:49   
nadez vera ljubov
tea 88 citam si piela feroglobindali dali piese i vit c?mene maticnata mi gi dade 2 po 1 a petanovski mi rece da gi pijam ama so vit c za podobra da se sorbira feroglobinot ama ne mi rece po kolku feroglobin i taa vo zegin mi rece se pijat po 1 taka i na upatstvoto pisuva po 1 feroglobin za bremeni a pijam 2 vit c od 500 mg sabajle i navecer.nemam pojma zosto mi gi dadoa eritrocitite 4 i nesto zelezoto 23 samo na mokracata imav sdno krste i 6-8 leukociti i mi pisa hitno urino kultura ama nisto ne izleze negativno a petanovski mi rece da gi pijam cela bremenost .pred da odam na kontrola kaj petanovski povtorno ce ispitam krv i mokraca

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1219
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.3.2015 19:16:16   
tea 88
Gina tebe normalni ti se vrednostite i ne ti trebaat lekovi.
Nadez vera ljubov jas piev do sega feroglobin po edno vo denot a 15 min pred toa vit c od 1000 od cal. fitnes.
Od utre jas ke pocnam so ampulite tothema pa po 20 dena pak ke ispitam. Se slusnav so maticnata rece da pocnam ne mi se tolku namaleni vrednostite so ogled na toa deka se dveuser posted image . Taa rece vo sedmiot mesec se pocnuva obicno so ovie ampuli zasto togas najveke pocnuvalo da paga zelezoto.

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 1220
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.3.2015 19:37:50   
gina
tea mene me zbuni kaj tebe deka hemoglobinot e 10.6 a normalno e od 11 -17 a ova kaj mene vrednostite normalno 110-180 brojkive me zbunijauser posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1221
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.3.2015 23:19:43   
lukajana RR
Gina нека не те буни зависи до лабораторијата битно според мерките со кои се служат да не отстапуваш од дозволените граници

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1222
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.3.2015 23:25:09   
Melanija RR
gina разликата е во тоа што ставаат точки.Па 110 и 180 се всушност 11.0 и 18.0

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1223
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.3.2015 9:31:19   
Azzura
Hopeful RR, кетоналот влегува во Б категорија на лекови во прв и втор триместар. Тоа значи дека нема штетни последици исто како некои антиревматици, на пример Наклофен, а тука влегува и Парацетамолот. Е сега, во трет триместар кетоналот делува во лек од Ц категорија, значи може да има некои последици, бидејќи му делува на мозокот на бебето. Како и да е, во последните три месеци треба да се избегнува.
Инаку, сабајлево бев во гинекологија Чаир, во нивната лабаротарија за да прегледам Д-димери. Тие таму се супер релаксирани, и нема гужва. Си дојдов, само јас бев, и лаборантиве фини насмеани, ми зема крв и резултати за 1 саат. Лаборанткава ми вика за крвна слика, и јас дека немам проверено се сложив. Ме боцна од прст, и рез ми ги дадоа одма...За димериве само платив 150 денари. Стварно се супер таму во Чаир.
Е сега, според резултативе хемоглобинот ми е под граница, намалени ми се и црвените крвни зрнца, а белите ми се до границата. Треба 10 максимум, мене ми се 9,35...ваљда не е некое воспаление?! user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1224
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.3.2015 10:34:14   
Hopeful RR
Azzura, ако леукоцитите се покачени, тоа значи дека има некаков процес, а кај тебе мислам дека е ок, на граница. Секако имунитетот опаѓа во бременоста и мислам дека не е за загрижување. Појачај витЦ, за секој случај.

За железото, каков и да е суплементот (Фероглобин, Тот Хема, Флорадикс, Хемовит), мора да се пие паралелно со витЦ, за да се апсорбира подобро, инаку џабе е. Мене ми е 115, а долна граница е 120, и тоа е ок бидејќи се близнаци, но сепак, решив да појачам. Докторот ми рече Тот Хема ампули, па пијам по една сабајле, заедно со витЦ и цеден сок од лимон, а навечер пијам Хемовит капсула и јадам мед со коприва. Плус пијам и какао, и редуцирав млечни производи, кои спречуваат апсорпција на железо.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 1225
Страница:   <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?