|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  48 49 [50] 51 52   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.3.2015 11:44:34   
Bethany
И тука да се пишам. Денес точно сум 26 недела, значи влезена во 27.
Мислам уште една недела сум тука user posted image

Малава отсабајле ептен ме изнокаутира user posted image
А бсш се бев жалила пред некој ден дека е многу мирна, па дури и ме стави во мисла.

женски, јас имам многу болки при одење, долу во јајниците, срамната кост, половината, буквално не можам една продавница да ја изодам без да не почнам да чувствувам болки. Сите тие коски долу ме болат. Јас разбирам дека се се шири, ама мислам со првото не ми беше волку тежок стомак за носење. Пијам мг дупла доза само.

Следната недела би требало да одам на контрола кај матична, да видам до каде сме и двете user posted image

Позз user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1226
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.3.2015 12:20:06   
gina

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

Azzura, ако леукоцитите се покачени, тоа значи дека има некаков процес, а кај тебе мислам дека е ок, на граница. Секако имунитетот опаѓа во бременоста и мислам дека не е за загрижување. Појачај витЦ, за секој случај.

За железото, каков и да е суплементот (Фероглобин, Тот Хема, Флорадикс, Хемовит), мора да се пие паралелно со витЦ, за да се апсорбира подобро, инаку џабе е. Мене ми е 115, а долна граница е 120, и тоа е ок бидејќи се близнаци, но сепак, решив да појачам. Докторот ми рече Тот Хема ампули, па пијам по една сабајле, заедно со витЦ и цеден сок од лимон, а навечер пијам Хемовит капсула и јадам мед со коприва. Плус пијам и какао, и редуцирав млечни производи, кои спречуваат апсорпција на железо.



devijki probajte da jadete ARONIJA na utro na gladno mnogu pomaga mene zelezoto pred ivf mi bese 28 a posle mi padna na 14 sega mi e pokaceno na 16

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1227
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.3.2015 12:22:49   
Maya1
Здраво мамички.
Нова сум на форумов па сакав и јас да се забавувам додека малото ми расте во стомакот. Сакав да прашам дали "Lea Mama " маста против стрии на стомакот ја користите и вие и дали има некои ефекти?, пошто слушам дека не помагала толку многу.
user posted image

< Поракaта ја уредил Maya1 -- 10.3.2015 12:25:51 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1228
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.3.2015 14:01:50   
Felly RR
Маја, добредојде на форумот. Бидејќи прашањето ти е за маст против стрии, ќе те упатам во темата Стрии, целулит ... КЛИК ТУКА. Се надевам дека некоја рингерајка има искуство со таа крема, па ќе добиеш инфорамции.
Можеш да се запишеш и во нашиот список со трудници ТУКА.
Уживај со РР user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maya1)
Непосредна врска до пораките: 1229
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.3.2015 14:39:57   
Maya1
Благодарам Felly RR.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1230
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.3.2015 16:45:01   
TARA1
Zeni 22-23 nedela sum. Veke tri dena osekam jaka bolka kako strekanje vo dolen desen agol. Trae 10-20 sek i prestanuva. Posle nekoja minuta pak. Ne mi e mnogu povrzano dali lezam ili sedam ili stojam. Znaci ili boli ili ne boli. Denes bev kaj maticnata , me gledase i rece nema nisto. Nekoj da ima slicno iskustvo user posted image ?Dali ima prostor za panika, se mislam dali da odam na klinika ama pa posle si vikam so pa tamu e vidat sto ne gleda maticnata...

(Одговор на членот Maya1)
Непосредна врска до пораките: 1231
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.3.2015 17:38:33   
lukajana RR
Можно е бебето да притиска некој нерв ама да не ти е мисла оди на клиника после 20 часот или за викенд кажи те боли те сече и ке те прегледаат да не закажуваш и чекаш термин

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот TARA1)
Непосредна врска до пораките: 1232
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.3.2015 20:31:56   
Roberta r
TARA1 nisto ne e strasno toa jas uste od 11 nedela go osekam toa e samo nekoj nerv strekne od vreme na vreme.ako te e mnogu strav proveri si na doktor.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1233
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.3.2015 9:49:35   
TARA1
Malku me fati strav sto mnogu jaki mi bea bolkite i tri dena mi traea. Denes mislam deka e podobro, pa ke vidime do posle. Inaku otdov i na lekar, vaka nema nisto posebno. SE nadevame na najdobro user posted image

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 1234
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.3.2015 18:38:48   
gina
e rr pak jas da se pozalam nesto pred malku se kapev i osetiv nesto kako topce pomegu vaginata i anusot neznam kako ne su go primetila do sega se kapam na 2-3 dena se odmivam sekoj den vo nedelata se kapev nisto ne napipav ni koga se odmivav ni koga so toaletna se brisam ama eve denes bucnav nesto odma izlegov od kadata se uplasiv neznaev sto e go viknav mm mi vika kako mozolce nesto da ne ama golemo ako mozolce ce bese srveno ce zbira ia ova kako del od mes da recam da euser posted image nemozam da go vidam ubavo pa vika kako oteceno nesto tie nadrazneto mnogu mi e strav sega nema doktor da odam a inaku nisto ne osekam si rekov hemoroid da ne e nesto ama neznam user posted image
dali mu se ima sluceno nekomu vakvo nesto abe na rat ne sum ic se nesto mi se slucuva

(Одговор на членот TARA1)
Непосредна врска до пораките: 1235
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.3.2015 19:21:15   
kapina
lele kako gi podnesuvate tothemata jas nemozev da gi pijam ic iako ne bev bremena. najmnogu za zellezoto mi pomogna seme od kopriva i cist med nasabajle na gladno i eveveke tri cetiri godini nemam problem so zelezoto vo.granici na normala e

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1236
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.3.2015 15:26:49   
mimi*
Здраво на сите. Редовно го следам форумот, но во ова втора бременост ништо не сум пишала. Сега имам една недоумица. Моментално сум 25 недела. Правев анализи на трансфузиологија и вредностите за деди мери ми се 950 а на испечатениот лист пишува дека треба да се <500. Бидејќи веќе е касно за да ја добијам мојата матична докторка а нестрплива сум дали некој знае да ми каже нешто повеќе што значи ова.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1237
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.3.2015 19:23:01   
gina
ete i jas denes go napraviv vtoriot skrining so bebusot se e vo red si mrdase se potpirase so raceto taka da se e dobro i srcenceto mi e super ako sakam podetalno da napravam i exo na srceto ama kaj tebe ne e zadolzitelno toa kako sakam jas pa se dumam i maticniot go gledase rece se e ok se nadevam deka se vo pravo
denes bev i na tranzfuziologija

(Одговор на членот mimi*)
Непосредна врска до пораките: 1238
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.3.2015 11:14:56   
tea 88
Bravo Gina za bebusot samo taka da prodolziuser posted image
Mimi dobredojde na forumot i imaj si lesna bremenost. Za dimerite normalen naod za nebremena zena e do 500. Prvo tromesecie mislam do 850 , vtoro 1250. Ne se kaj tebe.tolku pokaceni, duri i normalni ti se zasto si 6 mes no ako proceni dr. deka treba inekcii.ke ti dade kleksani.i.za brzo ke.se normaliziraat.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1239
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.3.2015 12:11:15   
gina
zaboraviv da vi kazam deka dolzinata na cerviksot mi e 48mm mi go merese so abdominalna sonda
terapija da prodolzam so ista samo sto magneziimot mi go namali od 400_x_1 a ne kako dosega po 2

pa denes ke odam kaj maticniot da vidam sto ke mi kaze za ova izrastok kako topce sto vi pisav pogore

< Поракaта ја уредил gina -- 13.3.2015 12:12:56 >

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1240
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.3.2015 13:58:05   
Azzura
Ех девојки, да пријавам дека се разболев user posted image Не е нешто страшно, но вчера одеднаш почнав без контрола да кашлам, кашлам...Попладнето толку кашлав што навистина се исплашив. Сама отидов до Адриалаб да ми земат брис од нос и грло, а после и на лекар. Ми кажаа ОК е, немам црвено грло, немам ништо на плуќа, и да ги чекаме рез од брисевите, но јас не престанувам да кашлам. Вечерта малку ми се смири откако се убив од пиење чаеви, лимонади и вода од кромид. Но, од кашлање стомакот ме болеше...и многу се плашам дали е добро бебето. Сабајлево ме болеа сите коски, немам температура (за среќа) и помалце кашлам. Се плашам за бебето зашто општиот ми кажа дека може да се предизвикаат конктракции од кашлицата, а јас сум преплашена да не му престане срценцето user posted image Сега сум 15+3 и добро се развива, и сега ова ме убива...

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1241
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.3.2015 22:41:31   
Melanija RR
Azzura сигурно не е до толку,па туку така да делува на бебето.И докторот требал да ти препише или советува нешто.И за сува и зрела кашлица има сирупи, или природни чаеви.Сепак е потребно да ја смириш кашлицата.Нешто го ириртира грлото, но бактерија не бу требало да биде.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 1242
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.3.2015 22:54:27   
kapina
pijni si zejtin edna lazicka na mene toa mi pomogna sega

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1243
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.3.2015 22:58:10   
lukajana RR
Глупости значи докториве се без памет,се кажува ли такво нешто на бремена жена.Не знам која трудница не настинала во бременоста сепак се работи за девет месеци не е еден ден.Јас во бременост имам фатено ларингит со одвратно кашлање па не предизвика контракции.Можеш да си пиеш млеко со прегорен шеќер и малку путер и имај бонбона нон стоп во уста јас сум спиела со бомбона ,ке ти помине ако било толку страшно ке ти дале терапија, сигурно е обична кашлица

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1244
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.3.2015 11:22:31   
Azzura
Да, докторката е една чудна жена, која се плаши да дава антибиотици, па често одам кај нејзината замена...ужас, на крајот на краиштата па доктор е, нека каже нешто утешно...но, добро, во меѓувреме качив температура 37,7 па ја симнувам со парацетамол, и чорапи во оцет user posted image ...Се слушнав со гинекологот, ми рече може Хербион сируп за сува кашлица, капки за нос, а ако ми е полошо антибиотик Алицеф...јас ќе пробам без антибиотик уште денеска, па ако не ми е подобро, ќе земам утре. Се надевам бебето ќе издржи...

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1245
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.3.2015 15:21:27   
Felly RR
Azura, можеш да го пробаш рецептот што ти го пиша Лукајана. И јас еве цела недела се мачам со затнат нос, и сабајлево и грлото ми беше суво, па поткашлував. Си го направив истово - 2 лажички шеќер да почне да се карамелизира, па ставаш една лажичка путер (можеш и маргарин) па тури една чаша млеко. Гледај да го испиеш дур е топло. Ќе ти ја намали кашлицата.
А какви капки за нос ти даде гинекологот? Јас ставам само солен раствор, не сум стигнала да појдам до кај матичната да видам што ќе ми каже. Инаку и јас сум 15 недела.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 1246
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.3.2015 18:17:42   
vezilka RR
Дечки јас лани ова време бев седми-осми месец со страшна настинка. Затнат нос, позатнат амин. И страшна кашлица. За носот ставав оперил бејби, на својарака оти не можев да издржам. А за кашлицата пронајдов еден екстра бабски лек, свеж ѓумбир, рендан, откако ќе го изрендаш на таа колична додаваш отприлка иста кличина мед и еден цеден лимон. И од тоа се сркнува два три пати во денот по неколку лажички. Многу лути, ама ептен помага.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1247
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.3.2015 11:07:21   
aloevera
Девојки за сите со затнат нос слободно користете сптеј марисол обичен 3 по 1-2 прскања и ако имате сува кашлица сируп Хербион од исландски лишај и витамин ц од 1000 многу помага.
Иначе сум 19 недела и осеќам во стомакот нешто како пулс не стално ама осеќам во долниот дел и незнам дали е малечката или нешто др. А и имам малку почесто гасови. Вие како сте, малечките како се?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 1248
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.3.2015 11:14:16   
sandica
Nie sve denes 22 nedela i vcera bev kaj Dimcev na skrining! Covekot e FANTASTICEN definitivno! Bebeto e odlicno se si e kako sto treba. imame duri 420 gr. I definitivno sme user posted image ! Bato ke bide presreken!!!user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот aloevera)
Непосредна врска до пораките: 1249
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.3.2015 13:05:20   
Felly RR
user posted image user posted image user posted image за вас сандица, само растете така и понатаму!!!
Алеовера, јас еве повеќе од недела корстам такво спрејче, ама нема ефект. Ај ќе пишам во темата за настинки.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandica)
Непосредна врска до пораките: 1250
Страница:   <<   < Претходна страница  48 49 [50] 51 52   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  48 49 [50] 51 52   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?