|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.2.2015 20:13:46   
tea 88
Obicni zemam b6 ne nekoi posebni, bedoksin da. Mozes da pies od ovie ne se stetni ama sepak spomni mu na maticniot. A za takvi misli kaj me baras i mene mi idat taka pocesto ama pominuva koga ke otidam na dr i nekolku dena sum raat posle pak istoto.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1176
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.2.2015 11:46:44   
gina
i jas s\taka ubavo mi vika maticniot te stega pametotuser posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1177
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.2.2015 16:46:32   
gina
e deneska sum strasno iznervirana pred nekoj den pojdov na transvuziolog za da mi gi dopise fraxiparinot ama zaminala na boleduvanje mi rekoa denes da pojdam ce dosol od drug grad ednas vo nedelata ce idel tolku se calamese i se zanesuvase mi rece jas ne sum nadlezen da potpisuvam a a koj e go prasav pa mene ne mi struka toa pa mu rekov doktorkata sto e na boleduvanje e tranzfuziolog i taa mi potpisa i mi rece da dojdam da mi gi dopise i taa ne e tuka vie ste i zamena pa sto ako ti pisala jas ne ti pisuvam mi vika odi si kaj maticniot jas pak od fond barat izvestaj od tranzfuziolog kako moze eden da potpisuva a drug ne sekade treba da e isto jas neznam toa ama ne e toa vo moja bransa jas sum ti rekol deka treba da gi primas ne mu kazuvam deka jas moram da gi primam do kraj na bremenosta i deka sum so ivf i deka od sistina mi e kazano deka treba da gi primam eve gi izvestaite od tamu ama sega treba da mi potpise od drzavna institucija za da gi podnesam vo fond mi vika odi tamu baraj jas ne ti potpisuvam tolku mi zgazi na zivec sto mu gi grabnav od race listovite e trasnav vratata mm bese vnatre se poraspraval mu rekol si igrate so nas topkata si e prefrlate i koga izleze jas celata se tresev i placev pojdov na vrata i mu se razvikav idiot rakata da ti padne zasramete se da vi se pluknam vo doktorstvota me trgna mm nemozev da se sozemam ova prvpat mi se slucuva vaka da izreagiram pa posle uste me grizese sovesta oti taka mu rekov prostauser posted image ova e strasno sto se slucuva

i taka denes proveriv krv i mokraca sprema mene rezultatite se super vo urinokultura nemam bakterii se e vo red ce vidime mat. sto ce kaze

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1178
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.2.2015 19:09:44   
tea 88
Gina arno si mu rekla ne e premnogu duri i malku e. Sovesta da te grize zasto. Zasto ne saka da ti potpise ami kako e pisan deka e zamena. Utre da go prijavis vo fondot.i da im kazes ako ne ti potpise televizija deka ke mu viknes. Idiot neviden. Mozi na pretek ni se parite pa privatno da kupuvame se. Utrogestan privatno, crinone vitamini. Pa mesecot 4000 trosam samo za lekovi plus toa pregledite na sekoe se privatno vo Plodnost sega brisevi, po dve nedeli dimeri pa krvna slika , tsh i sekoja nedela nesto. I uste nekoj idiot taka da te iznervira a bremena si zasramota bez oset se be. Jas se iznervirav. Pa uste se mislis i se tupis sto si mu se razvikala. Abe cotek treba za niv sto si igraat so nas malku e vikanje.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1179
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.2.2015 20:22:45   
nadez vera ljubov
jas denes bev kj petanovski se e vo red bebusot odgovara kako za 14 nedela samo mi rece da ispitam urinokultura posto imav edno krste na mokracata imase 6-8 leukociti vo mokraca drugoto e ok .na kontrol zakazav za 4 nedeli na 31 mart pozz so lesno na site

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1180
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.3.2015 8:26:28   
aloevera
Малку подолго ме немаше. Иначе бебушот е добро влеговме во 18 недела ми го кажаа полот user posted image user posted image многу се израдував баш сакав прво бебе женско. На крај на месецов треба да одам на 4D па се надевам дека и таму ќе ми кажат дека се е во ред.
Вие идни мамички како сте, како се бебињата?

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 1181
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.3.2015 10:25:50   
Hopeful RR
Gina, ич да не ти е криво, и малце му било! Како може бе така да се однесува, и тоа па бремена си!!! Неодговорно и непрофесионално, обавезно пријави го! Па плата зема он за тоа бре, кај му е совеста... Да му се вратиш и да му запретиш дека ќе го пријавиш, а ако пак ти се испонаша, одма врти во фзо, ич не го жали. Каков кретен...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот aloevera)
Непосредна врска до пораките: 1182
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.3.2015 16:06:42   
gina
e trebase da go prijavam ama nemozam da se nerviram utre sum kaj maticniot na kontrola pa denovive ce odam vo ginekologija kaj nas direktorot mi rece deka ce mi potise izvestaj deka treba da gi primam po slucajot so ovaj transf. odma pojdov kaj direktorot ama sto deka go kazav mi rece ostaj go jas ce ti pisam samo ti zemi uput od maticniot ama neznam od fond dali ce mi gi priznat deka nema od tranzfuziolog
neznam se odadov od pari pa nemozam nisto da si kupam ni za sebe nisto ne mi cini
a do sega od fond mi refundira samo 2000 den. a se bockam od oktomvri pa neznam sto pravat sto ne gi davat na recepta neznam koga gi refundiraat taka moze poeftini da bidat user posted image

devojki sakav da ve prasam koga proverivate krv sto vi proveruvaat se?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1183
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.3.2015 17:02:38   
Milicka 30
Gina а неможеш ли да најдеш друг трансфузиолог? Малку што се малтретиаш со боцкање па и да не ти потпише, какви идиоти постојат значи.
А за крвна слика јас правам обична, значи леукоцити,еритроцити, хемоглобин, а понекогаш и серумско железо испитувам дка хемоглобинот ми е стандард под нормала, пијам и хемовит плус ама нема фајде, ќе пробам со семе од коприва и мед.

Инаку дали дека не одмарам многу после работа, а на работа седам цело време почнаа нозете да ми отекуваат, ги кревам на перници ама требавреме дури да ми се повлече, а пијам многу вода , сигурно околу 2,5лит и не јадам солено, вие како сте мешковци? Растете ? Јас веќе две недели почнав да ги осеќам движењета на бебушот user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 3.3.2015 15:09:53 >

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1184
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.3.2015 23:04:42   
gina
Milicka 30 of lele se mi se ibrisa pak da se povtoram
pa toj edna e dr. ama na boleduvanje e ovaj od drug grad idel ednas nedelno mnogu im e gajle namesto da si recat greota se kolku stresovi imat pominata za da stignat do celta pa patpisu jas nebaram deka sum so ivf da me tintlaat ama da ne postedat od stres
sega treba da odam Skopje na transf.kaj nekoja katil sum sto ne potpisuvala neznam kako ce pominam veke pregugla mi se dojdeni
i jas toa ispituvam za krvna slika i sekako zelezoto ama se prasuvav za trigliceridi i holesterol zosto ne ne treba li i toa

user posted image bravo za tvoeto bebuce samo neka napreduva


i jas go osekam eve poveke od tri nedeli a sega pocesto mnogu mrdelka user posted image prekrasno custvo utre sum kaj mat. odvaj ceka da go vidam

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 3.3.2015 15:12:08 >

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1185
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.3.2015 11:52:57   
Milicka 30
Гина само не се вознемирувај, ќе завршиш работа, ќе се најде некој доктор од мајка роден аман какви се сите станати имајќи да помогнат тие одмогнуваат.
Јас правев систематски од работа пред еден месец и испитав шекер, триглицериди, холестерол се ама мислам дека немаш потреба освен ако претходно си имала некое покачување на вредностите.

Другите мешовци како сте?

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 3.3.2015 15:12:49 >

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1186
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.3.2015 14:03:07   
gina
ete si dojdov od kaj maticniot rezultatite se super bebusot super e super napreduva odgovara za 21 nedela kolku me raznezni noginja mali prstinja racinja, organite mi rece mi se vo red srceto i toa e se kako sto treba ,papocnata vrvca e

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 3.3.2015 15:13:40 >

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1187
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.3.2015 15:16:26   
Melanija RR
gina ,Milicka 30 и Hopeful информациите кои ги пишавте за скрининзите се префрлени во соодветната тема Три главни скрининзи во бременоста

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1188
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.3.2015 12:07:39   
gina
tea 88 kako si ti kako ti pominuva vremeto so lezenje uste treba da lezis user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1189
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.3.2015 18:41:05   
tea 88
Od kontrola do kontrola mi e vremevouser posted image . Lezam celo vreme seuste. Tase ne mi rece strogo da lezam ama maticnava mi panici beter od mene e i vika da lezam barem do 28-29 ned, a od utre vleguvam vo 25. Bev na skrining kaj Tase se bese vo red so bebuskite. Minatata nedela i maticnata mi pravese skrining i taa rece se e vo red. Sega uste toj skriningof na srcata vo 28 ned i skrien seker.
Imam zabelezano povremeno slabi bolki kaj edniot jajnik ne mnogu cesto povremeno. I togas stavam utrogestan i dali sugestivno ili ne mi pominuva. Inaku koristam seuste utrogestan od 200 navecer samo.
Ti kako si Gina miruvas ili si setkas?

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1190
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.3.2015 23:02:13   
gina
tea lezi do koga ce ti recat slusaj gi doktorite sto da pravime ce izdrzime se samo da bide se vo red moze bolkite da se od sto se sirime rastat bebuskite im treba poveke mestouser posted image i jas stavam utrogestan samo navecer
bravo za bebuskite neka rastat znaci vo 28 nedela ce pravis za srcinjatauser posted image
a sakav da ve prasam urinokultura sekoj mesec li se pravi
jas si setkam i po doma si rabotkam sega ne se napregnuvam tolku so pousul i mene poveke izleguvanje mi e po bolnici ama odmaram poveketo mi pomaga mm i taka da izgurame do kraj

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1191
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.3.2015 16:02:56   
tea 88
Ne se pravi sekoj mesec urinokultura. Jas pravev so brisevite ednas, vtorpat sega na sredina i uste ednas ako napravam pred kraj na bremenosta. Urina sekoj mesec se ispituva.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1192
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.3.2015 22:20:36   
Roberta r
nie sme 22 + 1 denes bev na glavnoto exo se e u red so bebeto mi rekoa deka izgleda e zensko ne bea sigurni no kako i da e nie sme srekni.kako ste vie ringerajki?

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1193
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.3.2015 10:52:18   
Milicka 30
Здраво мешиња како сте?
РОберта р user posted image за убавицата.
Мило ми е што читам дека сите сте добри, сакав да ве прашам претходната недела кога бев на втор скрининг др. ми измери должина на цервиксот и ми беше 32 мм во 22 недела, тој ми вика дека се е во ред, како се вашите мерки?

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 1194
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.3.2015 12:05:57   
Felly RR
Миличка, за должина на грлото на матката имаме тема еве ТУКА. Можеш да прочиташ што пишале другите user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1195
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.3.2015 12:37:32   
Наскоро мама
Zdravo mamicki! jas sega se prijavuvam na forumov bremena sum(PRVA PREMENOST) vo 21 nedela i sakam da znam zosto doktorkata odnosno maticniot ginekolog seuste ne mi ja prekinuva folnata a imam slusnato deka se pie do 3 mesec od bremenosta na kontrolite mi kazuva deka e se vo red i duri sega mi dade upat za anomalii na plodot vo drzavna do sega ne sum pravela nikaovo ispituvanje. mATICNA MI E NADICA GEROSKA - MAMA.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1196
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.3.2015 12:54:12   
lukajana RR
Наскоро мама прво добредојде на рр ,за фолната не е штетно да се пие јас ја пиев цела бременост ,сега некако ја продолжуваат после трети месец,во 21 недела е втор скрининг требало да правиш приска ама може докторката оценила дека нема потреба ако ти мерела нухален набор и носна коска тоа треба да си прашаш,за докторката незнам лично види има р-рки што одат кај неа сигурно ке ти пишат искуство.позз

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Наскоро мама)
Непосредна врска до пораките: 1197
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.3.2015 13:03:21   
Melanija RR
Наскоро мама добре дојде на Рингераја user posted image имај до крај убава и лесна бременост

Таа докторка е фалена, важи за добра.Во темата Испитувања во бременоста=ТУКА напиши што се си испитала ,и ќе прочиташ и ќе ти пишат рингерајките.
Ме чуди, сигурно во 12н, ти мерела нухален набор, како што спомна lukajana.Не очекувај се да ти кажат туку се прашувам,како е на ехо,што да правиш,испитувања,храна,крвна слика....

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1198
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.3.2015 14:03:31   
Наскоро мама
Da da mi merese nosna koska i nuhalen nabor mi kaza deka se e vo red sigurno zatoa i ne me prepratila na dopolnitelni ispituvanje. Fala vi za odgovorot.pozdrav i imajte ubav den user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1199
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.3.2015 12:57:31   
Felly RR
Доти, еве ја темата КЛИК, ќе ти го префрлам постот таму.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Dothy)
Непосредна врска до пораките: 1200
Страница:   <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

baranje soveti za teska bremenost
sumea

sto treba da pravam prviite nedeli

mislam da (57%)

dosaduvanje vkrevet (43%)


Број на сите гласови: 86

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!