|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  44 45 [46] 47 48   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.2.2015 12:03:00   
tea 88
Vcera mi se javija od Plodnost i vo red se brisevite nema bakterija pa ni kandida zamislete a se iznaprimav antibiotici so serklazov i zaboraviv probiotik da si zemam. Znaci iscedokov zgolemen si e izgleda normalen vo bremenosta. Zatoa devojki ne se plasete ako imate zgolemen iscedok a briaevite vi se cisti i ne panicete kako mene odma brisevi a pred 3 ned pravev bea vo red. Dovolno e dva pati ako e se cisto.

(Одговор на членот FlowersEP)
Непосредна врска до пораките: 1126
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.2.2015 16:11:30   
gina
e devojki na mene neznam sto mi e od sinoka me fatija nekoi bolki dolu na stomakot vo cipite. kaj jajnicite aj si rekov ce legnam koga ce odmaram ce se smirat i cela nok ne zaspav od sto me bolese utrovo nemozev da izdrzam od bolki nemozev ni da se dvizam user posted image neznaev tocno kade me boli bolkata mi se prosri to bubrezu polovinata kolkovi bolki ne izdrzlivi dolu nakaj vaginata si rekov ova jas kako da se poroduvam odma pojdov kaj maticniot me pregleda so bebusot se ok toj mi vika sto si se isplasila mislese bebeto ce ti padne cerviksot tie 37mm nikade ne odi opustise mi rece da miruvam ama jas i mirivam normalno e mi vika se sirit karlicata, matkata mozebi se i gasovi, mozno e dae o od polovinata jas snam deka e normalno ama ova ne se izdrzuvase mi dade nekoi tableti za bolka se napiva malku mi se posmirija ama uste me boli se nadevam ce se smira i se ce bide dobro mnogu se isplasiv


tea super sto nemas nisto na brisevite i kaj mene nema nisto ama i jas imam iscedok kako zoltenikav

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1127
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.2.2015 20:08:20   
tea 88
Gina moze se normalni odvreme navreme se siri matkata. I mene taka pred dve nedeli mnogu me bolese dolniot del od stomakot duri i kaj bubregot od desnata strana i ne mozev ni da lezam. I jas taka mnogu se isplasiv i bev kaj maticnata i taa istoto mi go rece deka bilo normalno a na eho se si bese vo red.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1128
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.2.2015 23:11:44   
gina
eve rr pak pocna pojaki bolki pak me faka panika da ne mi se slucuva nesto mnogu silni bolki ne se izdrzuvaat pak ce se napijam od apcinjata
mi dade Buscopan po poteraba ama vo upatstvoto pisuva bremeni da ne gi koristatuser posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1129
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.2.2015 23:18:29   
kapina
gina javi se vo sistina utre prasaj sto ti seslucuva ne se plasi misli pozitivno

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1130
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.2.2015 23:44:31   
lukajana RR
Гина штом е добро бебето не се паничи може те притиска на некој нерв или да не ти е како болка во кичмата па да ја осеќаш на цел тој дел,пиј го апчињата секако е подобро да ги смириш болките отколку да ги трпиш.А да ти прегледаат да не се бубрези имаше пишано сега некоја рр-ка може да натиска бебето прочитај го нејзиното искуство мислам дека е во трето тромесечие пишано

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1131
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.2.2015 10:12:12   
Hopeful RR
гина, како си денес? Имаш уште болки? Мислам дека ти се од тегнењето на матката и на кружните лигаменти, нормално е тоа. Само нека не оди накај менструални, инаку си ок. Ако ти е шубе, јави се кај Лазаревски.
Инаку кога го прашав Ивановски за тие болките како контракции што ги имав, и ми рече нормално е, ако ептен е неподносливо може Кетонал. Колку пиеш магнезиум? Да не ти се мали дозите?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1132
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.2.2015 10:20:16   
blond
Gina i jas bi te sovetuvala bubrezite da gi proveris.

Jas pak mnogu cesto imam stvrdnuvanje na stomakot, a toa se vsusnost kontrakcii. Najverojatno se lazni ,onie BH. Imav stresovi ovie denovi,taka da mozno e i od toa da e,a plus ko malo dete sum,zaboravam da pijam Mg,epten neodgovorna...

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1133
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.2.2015 11:48:35   
gina
of devojki utrovo sum podobra osekam nekoi bolki ama blagi ne taka silni kako sto mi bea vcera se nadevam nema da se povtorat nokeska dokaj 2 sat imav bolki me stegase silno pa me pustase pa pak taka gledav na sat bea na 5 min. se skrenav rekov ova se kontrakcii user posted image ova da ne se poroduvam jacev na glas od bolka ako potraea ce odev na dezurna i mi se smirija taka me naboluvase ama stom mozev da se zavrtam na druga stana dobra bev oti prethodno nemozev da se pomrdnam
Hopeful magnezuim pijam 3x1 od 250 mg na 8 sati oa natural wealth da gi dopijam ovi pa ce gi zemam tie maticniot sto mi gi prepisa od Biolectra kapsuli 2x1 od 400mg

na set_a maka mm mi rece kako ce se poradis ti ko ova nemozes da go izdrzis vikas od bolka i so derenje mu vika so carskiiiuser posted image

< Поракaта ја уредил gina -- 11.2.2015 11:53:29 >

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 1134
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.2.2015 12:13:52   
Hopeful RR
gina, не се замарај за породувањето како ќе го издржиш, има време за тоа, има и анестезии, и царски, ич да не ти е гајле, а маж ти нека седи од страна и нека те држи за рака, тоа е најмногу што може да направи user posted image Штом си денес подобра, ок е. Знам како ти е, исто како мене што ми се случи тогаш, и помага ако се свртиш на друга страна или ако се раздвижиш. Во секој случај, ако се повтори скокни до лекар, чисто да си бидеш раат. Личи дека се БХ контракции, што е нормално за овој период, така што не се плаши user posted image


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1135
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.2.2015 13:04:35   
gina
Hopeful nekoe vreme mi bea jaki bolki kako menstrualni uste pojaki ama posle kako sto me bolese se nemozev da osetam dali se menstrualni bolese ko nenormalno

falavi devojki user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1136
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.2.2015 13:15:20   
jasmina 25
gina ne se sekiraj normalni se tie bolki i jas gi imam do sega na dva pati mi se ima sluceno da imam silni bolki kaj desniot jajnik noke od spienje sum se budela i nisto se bilo vo red otkako vlegov vo sedmi pocna i stomakot da mi se stvrdnuva no sega dobro mi e zemav i jas mg od tie na natural welth no eve dva dena gi smeniv so direct na biolectra i ko podobro da mi e ne mi se stvrdnuva stomakot i nemam bolki osven ako stojam dolgo na noze...i jas panicam mnogu ne mozam da docekam do sledna kontrola na sekoi dve nedeli odam ponekogas sekoja nedela ke me izbrkaat edna den od bolnicauser posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1137
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.2.2015 16:30:46   
gina
jas da bi mozela bi odela ednas nedelo prvin odev na dve nedeli ama maticniot mi zakazuva na mesec i deka odev sistina bas mi doagase na dve nedeli kontrola i sega pak me zakaza na mesec mnogu mi e daleku ama mi vika i so exo ne smee da se preteruva a ja mu rekov ja bi idela i sekoj den samo da sum rat user posted image

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 1138
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.2.2015 18:49:50   
Milicka 30
Гина мила user posted image супер што ти поминале болките, мене ме фаќа на кратко кога спијам и ме држи некоја минута и поминува, матичниот ми вика дека е нормално, освен ако се неиздржливи болките тогаш да одам кај него. Мене магнезиумот ми помага, чат пат и пешачам и поубаво се чуствувам. Инаку зборев до матичниот за ехокардиографскиот преглед во 22-24 недела, ми вика џабе се форира тогаш кога најубаво е во 27 недела. Инаку ми колку епрепорачливо толку и не е зошто се откриваат мани кои некогаш и сами се корегираат а мајките се испаничуваат...е ај сега ние што да правиме? Јас си викам на толку испитувања едно плус ништо не еuser posted image навикнати сме си.
Гина и мене ми се фаќа на контрола да одамна 2 недели, да можам би си купила ехо апарат за да сум на раат.
Јас сум 20 недела, сакав да прашам од кога почнавте да ги чуствувате движењата на бебето? Јас изгледа неможам да ги разликувам .

< Поракaта ја уредил Milicka 30 -- 11.2.2015 18:54:38 >

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1139
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.2.2015 20:07:54   
tea 88
Zenski jas odkako pravev serklaz i mi pocnaa ova stvrdnuvanjava na stomakot samo citam po cel den forumi za tie Bh kontrakcii koi trebalo da bidat bezbolni i tie so bolki. Porano im davale ginipral i partysistem a sega kako sto citam samo magnezium vo pogolemi kolicini. A kaj tie kade ne pominuva so mg ili kade se so bolki im davaat normabel i tamu dr go vikale trudnicki normabel ili apaurin. Ovie lekovi demek gi smiruvale bolkite i grcevite vo matkata i ja opustale muskulaturata. I tamu kako citam nekoi gi pijat celo vreme nekoi po potreba.
A za kontrakciite go prasav Tase mi rece dokolku ti se stegne celiot stomak kako kamen kako grc toa bile kontrakcii. Sega dr nedela sum na skrining i ke go prasam za ova normabelov dali po potreba moze da se pie.
I uste nesto ne mi e jasno. Srbija i Hrvatska tie sto imale kontrakcii dr na eho mozele da vidat a mene mi rekoa ne moze samo preku ctg koe se pravelo po 24 ned.

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1140
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.2.2015 20:31:03   
gina
tea maticniot mene mi rece deka moze na eho da se vidi mene me gleda na 4D e sega mene sto mi gi dade tabletite mi rece po potreba da gi pijam ama moze da se napijam analgin ili paracetamol eve bas sega custvuvam mali bolki ama odvaj se dvizam nemozam da odam kako stara baba zgrbavena odam
tea ne se sekavam dali imas pisano vo temata polot na bebeto ili jas sum propustila znaes li sto nosisuser posted image user posted image


milicka 30 i jas pred edna nedela mislam deka go pocustvuvav ama ne sum sigurna nesto setiv nezno kako da me prolaza nesto posle pak osetiv si rekov mozebi e toa i posle sekoj den nesto custvuvav kako nesto da me gali nezno ama eve ovi dva tri dena nisto ne osetivuser posted image modev na 2 nedeli sega mi ide ednas mesecno

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1141
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.2.2015 20:42:48   
tea 88
Mene i Tase i maticnata mi rekoa ne mozelo da se vidi na eho za kontrakcii. Sega uste ednas ke go prasam neznam zasto taka mi rekoa a sekade gledale. Gina poubavo napij se apce sto ti dal maticniot da ti se smiri bolkata odkolku da trpis.
Inaku uste od 16 ned mi kazaa deka se masko i zensko. I skoro sekoj den gi osekam kako meurcinja da mi pukaat vnatre nezno.user posted image
Uste da ve prasam devojki od koga pocnavte da piete kalcium? Jas uste ne sum pocnala a mislam deka treba . Nekako slaba sum da ne se zareknuvam ama ne sum voopsto popravena samo vo stomakot i mi e strav da ne nateznuva stomakot na koskite na kolkovite a od utre vleguvam 22 ned sto znaci go pocnuvam 6 mesec.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1142
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.2.2015 9:05:13   
sandica
Leleeee vcera bevme KONECNO na kontrolai bebuska si e ODLICNO!!! jas ke moram da odam za skrien seker da vidam i toa vednas mi rece dr. Posto sum veke na gorna granica!
I dr. Se izmaci se izmaci da vidi sto smeeee????? a bebce krstnoze pa idi vidi! Hahahaha 20 minuti se macevme i na kraj so 90% sme sigurno deka e user posted image !!!!!
I sega naredna kontrola duri za 4 nedeli kaj Dimcev!! Uf koj ke ceka...

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1143
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.2.2015 12:13:43   
Hopeful RR
Девојки, еве ме и мене user posted image Денес 25+1, правев ОГТТ сабајлево, а вчера матичната ми закажа трансфузиологија на крај на март и ехокардиографија некој ден потоа. Термините се крш, не се наоѓа ништо порано.

Бебулки мрдаат цело време, и обично се многу фини, мрдаат преку ден, ноќе спијат, ама ноќеска се надминаа себе си - изгледа играа ноќен фудбал на мали голчиња user posted image Ми се случуваат и мене незгодни болки за кои не сум сигурна дали се контракции, ама со движење и магнезиум поминуваат.

Калциум пијам повремено, си купив онакви шумливи кои знам дека не се добри, ама ги пијам по еднаш до двапати неделно, матичната ми рече ако имам болки. Последниот пат Ивановски не ми спомна ништо плус за калциум, дури и ми рече дека не треба веќе фолна. Следен преглед кај него ми е на 6 март, така што ќе го прашам тогаш.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот sandica)
Непосредна врска до пораките: 1144
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.2.2015 16:51:12   
gina
i ja denes tocno vleguvam vo 18 nedela denes sum dobra bolki mnogu retko gi osekam vo cipite taka da dobra sum

tea sto ubavo ti se pogodile user posted image user posted image user posted image terajte do kraj so ubavo
ednas koga me gledase maticniot na eho mi rece eve gledam kontrakcija ama posle mi rece ne ne e tuku bil miomot i po toa znam deka se gledaat na eho
i jas ne pijam kalcium a mat. ne mi ni spomnal

Hopeful i jas odvaj najdov termin za na transfuziologija i to kaj e pogodiv kaj Rumjana neznam kako ce pominam se zalat od nea
tebe Hopeful Ivanovski si ti pravi kontroli a kaj Lazareski prvite tri meseci i posle gi preflal pacientkite kaj Petrovska
i jas folnata vise na ja pijam do 29 januar e piev koga bev na kontrola kaj Petrovska mi rece da e prekinam

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1145
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.2.2015 17:58:26   
Mihaela 2010
Ja neznam sto tolku se zamarate so transfuziologijata.vlagas kaj dr.te prasuva osnovni raboti koja po red si bremenost, problemi nekoi drn drn se na se trae 4 min i ti vika poveli da te bocnat .ti vadat krv od vena i cao prijatno.ajde opusteno i uzivajte vo bremenosta.sto pomalku znaeme toa podobrouser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1146
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.2.2015 21:59:08   
Roberta r
Mesinja mene na doktor mi rekoa ako imas bolki kontrakcii grcevi deka ne pies dovolno voda probajte mozebi ke vi pomogne a za mg nisto ne se rekle jas pijam po 3-4 litra voda dnevno,od pocetok pa se do sega ne sum imala nisto takvo mozebi se vo pravo.inaku sme 19 nedela i mislam deka bebeto mrda user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 1147
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.2.2015 22:28:21   
gina
Mihaela 2010 mene samo mi e bitno da mi potpisat za frakiparin posto cela bremenost treba da se bockam a pa kaj ova sto me zakazaa ne potpisuvala treba da se raspravam i da se nerviram

Roberta r mozebi i si vo pravo jas porano mnogu slabo piev tecnosti ne mi se sobira dve casi voda na den e sega otkako sum bremena pocnav da pijam po litar i pol mozebi e malku ama ova za mene e premijauser posted image ce probuvam se poveke i poveke da pijam

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 1148
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.2.2015 14:26:27   
tea 88
I jas isto citav za bolki kontrakcii da se pie voda poveke i mocniot meur da bide prazen celo vreme a ne da se stegame. Jas se iznacitav za tie Bh kontrakciite i obicno site gi imaat samo ne gi sekavale isto a pocnuvale od 20 ned najrano.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1149
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.2.2015 15:55:10   
blond
Milicka, jas pocnav da gi osekjam dvizenjata tuka nekade okolu 20ta nedela. Prvo onaka slabi udiranja, a potoa epten jaki pocnaa :D
Inaku vtoro mi e ova, sto citam nasekade demek so vtoro porano se osekjale udarite, nema vrska :D

Jas uste malku ve napustam, 25+5 sum :) ke se prefrlam vo posledno najmacno tromesecie. Kako odminuvaat denovite, mene taka se potesko i potesko mi stanuva...

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1150
Страница:   <<   < Претходна страница  44 45 [46] 47 48   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  44 45 [46] 47 48   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?