|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  43 44 [45] 46 47   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.2.2015 12:37:53   
tea 88
Bravo za plodot samo taka neka si se razviva user posted image Za cerviksot zavisi kako ke ja postavat sondata pod agol bitno vo red ti e.


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 3.2.2015 14:42:32 >

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1101
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.2.2015 14:43:48   
Melanija RR
Постовите и деловите од постови кои се однесуваа на скрининг се префрлени во темата Три главни скрининзи во бременостаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1102
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.2.2015 15:38:23   
blond
Kako ste meshkovci?
Jas imam strasen apetit,jadam po 5 pati na den. I toa bash dobro si jadam :)
Ako vaka prodolzam,kaj li ke mi e krajot :D Vremeto iako e nikakvo,jas sum ekstra raspolozena.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1103
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.2.2015 16:02:45   
Malecka23
Jas samo da ve pozdravam.Denes sum posebno raspolozena.Bev od sabajle na transfuziologija ama sekako posto se talenti nisto ne zavrsiv pa vo vtornik treba da odam ama zatoa od treta majka ja najdov dr.Daneva konecno.Me pregleda prijatno sum iznenadena od odnosot nejzin a i na sestrite i konecno si go vidov bebuskooo vo lice.Buceeee so visnati obravcinja ama mnogu mislam deka kilazata samo vo obrqazite e i od slikata na 4D mnogu lici na Mila.Cel den sum vo oblaciii.Celo vreme ni se kriese i denes epten epten ubavo ni se vide duri pravese nesto so ustata kako ribce.Mnogu bese slatko buceeee

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 1104
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.2.2015 20:04:24   
Hopeful RR
Malecka23, браво за лепотанот!!! user posted image Само нека расте и не се секирај за килажата, ќе збуцне цел! Да те прашам - на трансфузиологија беше со приоритетен упат или имаше закажано?

Инаку јас денес конечно отидов на кардиолог, ми дојде терминот, и докторот (Ѓоргов, Акус Медикус) беше прилично посветен и темелен. Се ме распраша, се ми објасни, и фала богу што ме поддржа и поттикна да јадам веганска храна! Ми направија екг, се беше ок со срцето, и најверојатно болките и гушењата што ги имам се заради прогестеронот, кој знаел да делува така на мускулите. Дури можно е и да не е срцето само по себе, туку околните мускули, а јас го доживувам дека е срцето. Ми препорача да направам детална крвна слика со протеински носачи, да продолжам со здрава храна и физичка активност - пешачење.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 1105
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.2.2015 8:48:09   
Malecka23
Na transfuziologija prviot pat otidov so prioriteten upat i da imase azuren lekar sxot ke pocne normalno so rab odma ke zavrsev mesto da cekam.I toj upat bas vcera doznav deka vazel eden mesec taka da ako nesot treba da kontrola ne ti treba dr upat

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1106
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.2.2015 10:32:20   
FlowersEP
Здраво мешиња моиuser posted image ,
не сум ви пишала повеќе време па да ве поздравам сите, и еве некоја информација да ви дадам. user posted image
Бев на скрининг во 21+3 недела, леле неможам уште емоциите да си ги соберам колку убавко се гледаше бебушот, фала му на Господ се беше во ред сите органи на број, со нозете до глава качени user posted image , докторот му направи една убава дебела фото сесија, инаку бебушот е тежок 460 грама user posted image расте малиот.
А за хемоглобинот сега ми се уште послаби, па ке ги примам ампулите Тотхема, среќа серумското е во нормала па докторот кажа нема место за паника, бебушот си рате и си зима што му треба.



< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 5.2.2015 21:22:34 >

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 1107
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.2.2015 12:57:33   
tea 88
Bravo za bebusot FloversEP samo neka prodolzi takauser posted image . I jas sum za 10 dena otprilika na skrining i odvaj cekam.
Inaku miruvam samo vcera bev na kontrola se bese vo red, konecot od serklazot dobro drzi ima i dovolno plodova voda. Mi zede brisevi zasto kako iscedok mi se javi potecen belozoltenikav i pomisliv deka e od plodovata voda. Uste me zagrizuvaat ovie stvrdnuvanjava na stomakot. Tase rece sigurno se B.H kontrakcii i stom ne se na cel stomak ne se strasni. Ama pak me zagrizuvaat nekako kako topce mi se pravi a ponekogas i kako od dvete strani mi e potvrd stomakot. Vie imate vakvi stvrdnuvanja ili samo mene ova mi se slucuva?

(Одговор на членот FlowersEP)
Непосредна врска до пораките: 1108
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.2.2015 16:38:17   
gina
FloversEPuser posted image bravo za bebustot samo taka prodolzete da rastete i kade go pravese skriningot
znaci moze da se odi i vo 8 septemvri na tranzfuziologija koi ispituvanja treba da gi napravis


stom si bila na kontrola i se e vo red togas ne se plasi iskreno neznam za tie stvrdnuvanja na stomakot jas imam ama mi se od inekcite maticnata nisto li ne ti kaza za toa

i mene sega mi se pojavi iscedok kako zoltenikav ama brisevite mi se vo red

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1109
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.2.2015 17:07:33   
kapina
Jas deneska zakazav na transfuziologija kaj kocodimitrovski

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1110
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.2.2015 19:41:32   
gina
tea stom si bila na kontrola i se e vo red togas ne se plasi iskreno neznam za tie stvrdnuvanja na stomakot jas imam ama mi se od inekcite maticnata nisto li ne ti kaza za toa

i mene sega mi se pojavi iscedok kako zoltenikav ama brisevite mi se vo red

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 1111
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.2.2015 19:56:27   
Hopeful RR
Девојки, ги земав резултатите од брисевите и фала богу се чисти, нема веќе стрептокока user posted image Уф ама ми олесна! Утре да видам уште и крвната слика, па на контрола во Систина.
Инаку ОГТТ се прави и во Адриа Лаб, и тоа без закажување, со каков било упат - и од општ матичен, и од гинеколог, така што тоа ме чека следната недела.
теа 88, баш денес читав за движењата на пелвисот во овој период од бременоста - како што се двете половини поврзани со некаков склоп на мускули и лигаменти, во овој период се лачи хормон релаксин, кој ги олабавува и може да предизвика грчеви, болки и слични непријатни симптоми. Може дека си слабичка па кај тебе е поосетливо ова движење и резултира со нешто слично на контракции, не знам. А за стврднувањата, мене ми е цел стомак тврд, со тоа што еве баш сега допирам, под папокот е и потврдо. Веројатно е нормално, кој да знае. Штом Таше вика дека е ок, сигурно е ок.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1112
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.2.2015 20:01:46   
LoveableMe RR
Хoпефул,супер вести, уживaјuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1113
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.2.2015 20:19:33   
tea 88
Hopeful super bravo sto nema bakterija. Uzivaj segauser posted image
I mene utre si velam ke mi bidat gotovi brisevite i se nadevam dobri ke bidat.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1114
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.2.2015 21:11:02   
Milicka 30
Драги мои трудници како сте? Уф јас овие 10 дена сум турбо на работа па дома не сум седната, жива ненаспана, уморна и почнаа и нозете да ми отекуваат. Лежам со кренати нозе ама ништо, незнам што да правам.
А гледам сите зборите за испитувањана трансфузиологија а мене ниеден др уште нема ми кажано, дали ги правите по ваша иницијатива или др ви предложи?
Хопефул мила user posted image user posted image за резултатите, конечно ја батали стрептококата!
FlowersEP i Malecka 23 само нека си растат убавите бебушки!
Поздрав до сите мешковци user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 7.2.2015 14:22:43 >

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1115
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.2.2015 13:16:18   
jasmina 25
i jas vcera bev na kontrola i bas go prasuvav doktorot koi se sledni ispituvanja mi rece nema sega,tie za na transfuziologija zadolzitelni li se ili ve prakaat ako ima potreba?
inaku bebusot e super dobro se razviva go merese pak cerviksot isto si stoi i rece nema da popusti do kraj mozno bilo uste na pocetok da bil so taa dimenzija sepak ke prodolzam so utrogestanot do 35-36 nedela...za dva dena vleguvam vo 27 nedela taka da ve napustam se selam vo treto tromesecie se citame tamu...poz

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1116
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.2.2015 13:38:07   
sandica
Jasmina user posted image user posted image user posted image samo so lesno i teraj dalje!!!

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 1117
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.2.2015 14:48:54   
tea 88

A za transfuzioligija ne e zadolzitelno ispituvanje. Dr na eho ako zabelezi nesto togas te praka, a preventivno ako sakas ti se pravi 27ned otprilika.


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 7.2.2015 14:23:45 >

(Одговор на членот sandica)
Непосредна врска до пораките: 1118
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.2.2015 23:00:40   
Melanija RR
user posted image за да сите информации во врска со испитувањата кои ги правите на Трансфузиологија, најдобро и најпрегледно ,да ги пишувате ваши искуства во темата Испитувања во бременоста

Од сите тромесечја ако се префлат постовите со дата немаа да има прегледност и информациите ќе се измешаат. Се надевам дека нема да ви пречи user posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1119
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.2.2015 23:10:21   
Melanija RR

Постовите за скрининг се префрлени во темата ТУКА

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 7.2.2015 14:33:35 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1120
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.2.2015 11:57:44   
blond
E sea me zbunivte i mene.
Da si baram sama od maticniot vakvi ispituvanja?
Urinokultura i krvna slika ke pravam vo ponedelnik zdravje, i toa po moe baranje :/ na nisto ne me praka maticniot....

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 1121
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.2.2015 14:21:11   
Melanija RR

Девојќи сите постови во врска со скринизи ќе го префрлам во темата Три главни скрининзи во бременоста па која како ќе оди ќе пише искуство па ќе ни биде појасноuser posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 7.2.2015 14:35:52 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1122
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.2.2015 15:55:20   
tea 88
Epa toa e Blond sekoj mesec krvna slika i urinokultura. Sega vo 22ned ima skrining so dopler, 26 ned citav bas kaj Tase se pravel skrien seker, 27-28 ned dokolku ima potreba ili preventivno ako sakas transfuziologija i isto 27-28 skrining na srce na bebe. Potoa uste edni brisevi mislam zemaat i tolku od ispituvanja ako imam propusteno nesto neka me nadopolni nekoj.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1123
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.2.2015 16:16:36   
Hopeful RR
Толку знам и јас, да. Мада во споредба со странство, каде што прават само два прегледни во тек на цела бременост, кај нас и се претерува, ама подобро е да бидеме претплазливи. Дури и кај ивф случаи во странство не се забегува со толку прегледи и анализи, ама нели, ние сме најпаметни user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1124
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
7.2.2015 19:52:52   
FlowersEP
Gina, skriningot go pravev kaj maticniot, ima super aparatura za 4d srekja ne setam po kliniki za takvi pregledi. Ke si vidis sama mnogu ubao iskustvo a i podolgo trae deka go gleda sekoj organ oddelno, prekrasno user posted image
Na transfuziologija ke proveruvam antitela ili Coombs test kako go vikaat deka sum RH negativna za da primam inekcija.




(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1125
Страница:   <<   < Претходна страница  43 44 [45] 46 47   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  43 44 [45] 46 47   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Владимир
nence

Дали ви се допаѓа името Владимир?

Да (47%)

Не (53%)


Број на сите гласови: 132

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!