|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.1.2015 21:26:14   
Hopeful RR
Да, тоа е веќе проблем. Мене ми е стабилно низок, и не сум имала проблеми. Вечерва купивме нов апарат, и баш ги прашав дали покажува различно од класичните, и ми кажаа дека тоа се однесува на дигиталните со рачна манжетна, а со овој каков што купивме, со горна манжетна, е исто како со класичен. Измерив и ми беше сосема ок - 115 со 60, што е ок.

Него, јас од денешното боцкање со пргестерон имам болен оток и грутка, и не знам дали веќе газот ми е ренде од што со месеци се боцкам, или сестрата има тешка рака user posted image Не знам ни со што смеам да се мачкам, мислам со хепатромбин не... Дали на некоја и се случило нешто вакво?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1076
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.1.2015 21:41:38   
gina

ne se sekiraj od otokot i grutkite mene racete i stomakot mi se takvi i gerasimova mi kaza deka mestoto sto e mnogu bockano se pravi taka jas se mackam so Hepatrombin i mi pomaga dali ne sme da se macka pa jas celo vreme go koristamuser posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 31.1.2015 12:30:33 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1077
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.1.2015 22:02:36   
Hopeful RR
За хепатромбинот - не ни знам дали смее или не, си увртев сама дека не смее user posted image ќе си земам и јас да се мачкам, штом се мачкаш и ти user posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 31.1.2015 12:30:23 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1078
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.1.2015 22:22:18   
gina
jas se mackam opstata maticna mi e preporaca



< Поракaта ја уредил Felly RR -- 31.1.2015 12:27:28 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1079
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
31.1.2015 12:31:43   
Felly RR
Дел од постовите кои се однесуваа на апарати за мерење на притисок ги префрлив во соодветната тема ТУКА. Сигурно информациите ќе им бидат од корист и на другите рингерајки.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1080
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
31.1.2015 15:30:42   
sandica
Lele zenski.denes bas se.preplasiv!!! Od nigde nikade u banka ke se onesvestev! Oddednas pocnav kako zdiv da gubam i slabost vo celo telo blaga vrtoglavica i nit slusam dobro i zamaglen pogled. Sednav malce i ceeeelata se prepotiv. Malce mi stana podobro koga izlegov nadvor na ladnoto. Ama eve uste.se cuvstvuvam malce matno. Edvaj dojdov doma izmeriv pritisok 110/69 ama mene sekogas mi e tolku. Znaci ne mi bese padnat sekerot- go znam toa cuvstvo a i ne mi bese od nizok pritisok. Se preplasiv da ne mi se slucilo nesto na bebulevo pa taka da mi se reflektira, pa odma doma stetoskopot i mislam deka mu go slusam srcenceto! Uf zenski mislenje???

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1081
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
31.1.2015 17:31:05   
jasmina 25
sandica ako si sigurna deka ne e od pritisokot i sekerot togas da ne se raboti za panicen napad,mene toa cesto mi se slucuva otkako zabremeniv eve vcera srceto pocna brzo da cuka ne mozev da disam i me se temnese pred oci no fala bogu znam da gi kontroliram tie napadi i brzo pominuva,za sekoj slucaj konsultiraj se so maticniot da ne ti padnal bas toj moment pritisokot...poz

(Одговор на членот sandica)
Непосредна врска до пораките: 1082
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
31.1.2015 18:11:33   
tea 88
Sandica spored simptomive sto si gi imala golemi sansi e da bide naglo paganje na pritisokot. Ednas i mene mi se ima sluceno vo pocetok na bremenosta i se isplasiv i otidovme vednas na lekar i tamu vo red mi bese pritisokot 90/60ama mi rekoa deka naednas mi ima padnato.

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 1083
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
31.1.2015 18:18:18   
sandica
uuufff!! se nadevam samo deka nema da se povtori!! i odvaj cekam da odam na kontrola da go vidam bebce a toa e tek za 10 dena....

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1084
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.2.2015 0:36:34   
Milicka 30
Сандица мене исто ми се случи пред некои две недели , лесна вртоглавица, покачен пулс и омалаксеност во истиот момент си измерив притисокот ми беше многу низок 90/60. Мене во такви ситуации само кока кола ме поврнува, ама неможам секогаш при рака да имам. Докторот ми вика дека може да биде и од тоа што јас уште пред инф целосно го исфрлив кафето а пред тоа пиев по 4 нескафиња на денuser posted image . Сега почнав да пијам по едно кафе на некои два дена и притисокот ми е нормален. Поздрав

< Поракaта ја уредил Milicka 30 -- 1.2.2015 0:37:06 >

(Одговор на членот sandica)
Непосредна врска до пораките: 1085
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.2.2015 12:28:24   
sandica
Abe i jas koga sum na rabota pijam po edno- utrinsko kafe...a koga sum doma retko si go dozvoluvam toj "luksuz"! Moze da ima vrska da.... bidejki eve i sega na moment se pocuvstvuvav kako so mala slabost i lesna vrtoglavica ama doma sum i odma sednav. Izmeriv posle pritisok 100/69!

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1086
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.2.2015 12:34:17   
Milicka 30
Девојки ќе ми излезе херпес на устата, семјам ли да ставам некоја маст на природна база ако најдам ,имал ли некој досега херпес?user posted image
Сандица намален ти е притисокот пробај со кока кола, позз

(Одговор на членот sandica)
Непосредна врска до пораките: 1087
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.2.2015 12:45:01   
Mihaela 2010
Milicka stavaj kantarionovo ulje

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1088
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.2.2015 12:58:04   
Milicka 30
Фала ти Михаела, еве сега ке си ставам , дома најдов и маст на мерц ќе го прочитам упатството што пишува, позз

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 1089
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.2.2015 13:10:03   
Hopeful RR
sandica, како ти е крвната слика? Ова што го опишуваш повеќе ми личи дека е поврзано со крвта отколку со притисокот...

Milicka30, цел живот мака мачам со херпеси и за жал, нема лек. Единствено ацикловир во моментот пред да излезе, ако го осетиш чешањето, а откога ќе излезе - тоа е тоа user posted image Што и да ставаш, ќе му требаат неколку дена да си помине. Во меѓувреме појачај го имунитетот за да не излезе нов, а можеш да се мачкаш со нешто мрсничко колку да не те затега кожата и да не ти пречи.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1090
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.2.2015 13:28:32   
kokicekokice
Sandica ako nesakas da pies kafe pritisok mozes da pokachish I so pienje na poveke technosti ili jadenje posolena hrana (maslinki, sirenje).Isto taka se slozuvam I so Hopeful deka treba da si proveris krvna slika, moze e do padnato zelezo, namalen sheker I sl.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1091
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.2.2015 13:45:59   
sandica
Krvna slika a i celosen sistematski pregled pravev pred 10 dena i se bese super! Edinstveno sto mene me zagrizi bese pokacen vkupen holesterol ma da maticniot ginekolig mi rece ne me zezaj trudnica merela holesterol! Pa sega neznam sto da kazam. Ke pravam pak narednava nedela pa ke vidam sto ke bide.

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 1092
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.2.2015 14:00:35   
kokicekokice
I jas imam malku pokaceno holesterol I trigliceridi I mi rekoa deka toa e normalno kaj trudnica.

(Одговор на членот sandica)
Непосредна врска до пораките: 1093
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.2.2015 14:15:46   
profe
Konecno! Cel mesec ne mozev da se vklucam na stranata. Mi pagjase sama, mi se javuvase nekoe prozorce deka stranata ne odgovara i pravk mi zatvorase. Sega slucajno proveriv i moze:)
Jas sum ok,
Inaky, vo posledno vreme mnogu placam. I potoa mi e strav da ne mu nastetam na bebeto. Ama ne mozam da se smiram nekogas, moram da pijam B6. Vo petokot duri dve ispiv da se smiram. Taka mi teknuvaat nekoi raboti bez vrska. Dali ima vlijanie ova placenjeto?!! Inaku, mi go kazaa polot. Masko e:)

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 6.2.2015 23:13:24 >

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 1094
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.2.2015 14:19:09   
profe
Sandica, i mene mi se sluci toa duri ednas dodeka cekav za pregled. Mislam deka naglo ti padnal sekjerot. Kaj mene taka nesto bese. Mi rekoa, nikako od dkma gladna da ne izleguvam, i da nosam koka kola so mene. Zatoa sto mene pritisokot mi e konstantno nizok, eve sega merev 96/56. Nisto ne mu e na bebeto:)

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 1095
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.2.2015 14:28:49   
Hopeful RR
profe, браво, само нека расте синко, не се секирај за ништо друго! Плачењето е нормално, прочиај наназад, сите поминуваме низ бура од емоции, со плачење, хистерии, паники, паранои, и што се не user posted image


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 6.2.2015 23:14:01 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот profe)
Непосредна врска до пораките: 1096
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.2.2015 17:04:05   
sandica
Uf za placenje muabet da ne pravam toa e od sto sne preplaveni so hormoni. Posle prvata bremenost se stabilizirav duri posle sest meseci!


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 6.2.2015 23:14:32 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1097
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.2.2015 21:55:46   
sandica

sum zaboravila koga pocnuvase da se cuvstvuva bebeto????

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 6.2.2015 23:15:39 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1098
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.2.2015 9:26:30   
blond
Ауууу за притисок не споменувајте, едвај мие 85/55со пиено кафе user posted image
И мене ми се случи така да ми стане лошо, а бев јадена, во сред Космос, почнаа ушите да ми зујат, почна да ми се темни пред мене, го фатив мм за рака и веднаш надвор ме изнесе, па си дојдов при себе.
Инаку холестерол и триглицериди е нормално да се покачени кај трудница, мене ми беа покачени во првата бременост, рекоа ништо опасно и страшно.

Инаку нешто овие два дена слабо мрда малава, дали дека јас не сум седнала... Сега ќе апнам нешто благичко, може ќе ја размрдам user posted image
И еве не дава да ја споменам почна да клоца, да не ја мислам, лудува уште сега user posted image а тек кога ќе се роди... Јас едвај го чекам породувањето, за вас не знам. Сите ми велеа и во првата бременост уживај дур си бремена ќе го бараш овој период на мир и тишина, јас напротив, едваааааааааај чекам бепче да си гушнам. Од време на време ме фаќа емоционална криза, бидејќи да не имав спонтан, веќе 4 месеци ќе имаше бебушко... Ама ајде ќе се воздржам уште 3 и пол месеци. А и батково штом слушне збор бебе или батко на тв вика: е мамо кажаа батко, јас ке сум батко, тоа е мое бебе user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1099
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.2.2015 11:15:28   
gina
i jas utrovo bev kaj maticniot plodot super se razviva go naprcilo kureto se fali sto imalouser posted image
mi go meri cerviksot 36mm a vo sistina mi rekoa 40mm i koe e tocnouser posted image mi go namali utrogestanot samo navecer da stavam pa ponataka pak ce zgolemime mi rece, da pijam magnezium 2x400mg se e dobro sega mi dade uputi za urinokultura,krvna slika i mokraca



< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 3.2.2015 14:42:48 >

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 1100
Страница:   <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?