|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Апарат за мерење на притисок
12.11.2013 15:05:23   
Felly RR
Дали дома користите апарат за мерење на притисок, и колку сте задоволни. Дали дигитален или обичен, која марка, каков модел и сл.
Мм е за дигитален, но имам слушнато од искуства дека и на мало мрднување на раката, не покажува точна вредност на притисокот. Но од друга страна е попрактичен зошто можеш и сам да си измериш.
Што мислите?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Апарат за мерење на притисок
12.11.2013 15:21:13   
Bethany
Јас имам дигитален, не знам што марка е. Обично слушав дека поточни биле тие другите, ама кога бев бремена, и кога ми го мереја притисок кај гинеколог, тој има дигитален, кога го прашав дали е точен, тој вика да, треба да се баждари и ќе е точен.
Таков некој муабет ми кажаа тој, па сега што знам ,не сум баш стручњак некој.

Ова со апаративе ме потсетува на муабет со живини и дигитални топломери, еден вика едно, друг друго, и пак на крај си земеш како тебе ти е најлесно user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Апарат за мерење на притисок
12.11.2013 15:47:21   
vezilka RR
Богами со дигиталниот, фрс, фрс, за две секунди. Не толку дека не е точен, туку, мери најмали промени на притисокот. А тој не е константен, нели, па така може да ти се случи на две мерења во период од две минути да ти покаже различна вредност. Јас сум за дигитален, побрзо е и можеш сам да си мериш.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Апарат за мерење на притисок
12.11.2013 16:05:24   
deluxe
Ние имаме дигитален апарат марка Seiko точен е ,го проверивме кај матичниот лекар и според неговиот кој е живин испаднаа исти меркитеuser posted image Е сега има правила за користење на дигиталниот.Прво правилно да е поставена левата рака во висина на срцето,да не се мрда додека трае мерењето,да има размак од едно до друго мерење 10 или 15 минути.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Апарат за мерење на притисок
12.11.2013 16:36:33   
AneLav RR
Еј баш и јас сакав да купиме со мм апарат за притисок па баш ќе ве исчитам кој е најдобар според вас

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Апарат за мерење на притисок
31.1.2015 12:27:16   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

jas nemam aparat doma taka kaj maticniot koga odam na redovna kontrola tamu mi merat a inaku pritisokot mi e nizok 90 \50 najvosok 110 so 60 i vcera bas po apteki prasuvav da zi zemam rekov ama skapi mi bea okolu 3000denari


ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

nemojde digitalni zemete si najobicen ti se sekako najprecizni barem od moe iskustvo.Inace takvite cinat okolu 1000den vo zegin


ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

Da i jas imam obicen i najtocen mi e . A digitalniot obavezno povisoko mi kazuvase i tri pati merev pa zemav sredna vrednost. I taka uste poveke se nervirav i uste poveke mi se kacuvase i pocnav so obicen da si meram.



ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Имам обичен, ама не сум задоволна од него, плус тешко ми е сама да си измерам. Ќе земам комбиниран - со дигитален дисплеј и горен ракав за мерење. Инаку досега не сум приметила дека обичните дигитални ми даваат различни мерки, баш имам и споредувано. Како и да е, треба да се проверува, бидејќи е релативно и зависи од тоа што е нормално за секого - на пр. мене обично ми е 90 со 50, или 100 со 50, и ако ми се качи на 120 може да ми се слоши, а за други пак тоа е сосема нормално, дури и ниско.


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Digitalniot mi e poprakticen majka mi imase takov i koga i da resev si go merev sama nejziniot aparat bese od svajcarija kupen a tuka imame obicen i se treba da molam nekoj da mi go izmere sama nemozam a nizok mi e postojano


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Вечерва купивме нов апарат, и баш ги прашав дали покажува различно од класичните, и ми кажаа дека тоа се однесува на дигиталните со рачна манжетна, а со овој каков што купивме, со горна манжетна, е исто како со класичен. Измерив и ми беше сосема ок - 115 со 60, што е ок.




ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

Hopeful i jas sakam takov da si kupav vo apteka mi gi ponudija kako najdobri kolku go zema ti




ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

gina, апаратот е 2700, го земавме од Еурофарм. Скапичок, ама па и класичните беа 1700, а тој што го имам дома е праисториски, цел искршен.



ИЗВОРНА ПОРАКА: gina



da skapi se aparatite ama se potrebni znaci otprilika tuka se so cenite 200-300den.razlika



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Апарат за мерење на притисок
31.1.2015 14:01:38   
Melanija RR
Мене во бременост ми заврши работа обичниот со пумпица ,кој освен веројатно тој со горна манжетна, е најточен. На пазар за 500ден па е супер за повремена проверка,ако е за редовна и потребна употреба тоа е веќе друго.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 7
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

.
Jana9

Dali gaziranite sokovi se stetni?

Da (0%)

Ne (0%)

Mozebi (0%)


Број на сите гласови: 0

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!