|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.1.2015 13:02:43   
Roberta r
sandica da ne sum vo mk, vo anglija sum.vo sporedba so nas ima nogu golema razlika tuka nema tolku pregledi,osven ako nemas nekoe krvarenje ili boli so ne prestanuvaat togas odis pocesto

(Одговор на членот sandica)
Непосредна врска до пораките: 1051
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.1.2015 14:49:44   
sandica
Znaev!! A i ova ispituvanjevo sto si go pravela ne go pravat kaj nas osven daun neli. So lesno vo sekoj slucaj

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 1052
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.1.2015 15:57:51   
blond
Јас денес бев на редовна контрола кај матичниот, бебушката е добро, набрзина ме прегледа, вика нема што многу да гледам, измери параметри, се си е во нормалата.
За болки во грбот не знам лек, јас сум цел живот со болки во грбот поради големите гради што си ги носам. Ама сега имам многу болки во половината и општо карлицата (најверојатно дека се шири) па едвај станувам понекогаш од кревет или од стол.

Нареден преглед сега дури крај на февруари, лелееее, колку далеку е. Ама ако, сега кога мава бебуш, по друго е малце...

Хопегул, до кога планираш да одеш на работа? Јас правам комбинации, 2 нед на боледување, 2 нед на работа и се така терав до сега. Е сега не сакам повеќе да ги правам истите комбинации, ама постои можност да го земам одморот за 2015 на два пати, и некако да истерам до крај на април :)
Далеку е бре user posted image

< Поракaта ја уредил blond -- 28.1.2015 16:00:01 >

(Одговор на членот sandica)
Непосредна врска до пораките: 1053
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.1.2015 16:23:11   
Hopeful RR
Blond, супер, само нека продолжи да расте принцезата user posted image Болки во половина имам и јас, и ништо посебно не помага. На млади години ми најдоа цервикална спондилоза, почнав да вежбам и веќе неколку години немав болки, но сега е скроз друга приказна.

За работа - ќе ми се чудиш, ама јас сакам да одам колку е можно повеќе на работа user posted image Едно затоа што ќе имам повеќе време со нив после по дома, а вака ќе ми се здосади, не сум човек што може да дреме по дома. Друг момент е и тоа што кај мене терминот е релативен и не можам да планирам ништо посебно бидејќи со близнаци се други рачуниците. Не знам како ќе се одвиваат нештата и кога би се породила, здравје, така што сега за сега терам, па ќе видиме. А инаку да, може да се искомбинира нешто и со одморот од 2015, добра идеја user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 1054
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.1.2015 17:25:40   
Mihaela 2010
Eee blond eve i jas dobiv 15 ena od maticnata nadevajki se mesec dena komisiski i iskreno mi se uarni domauser posted image
Denes mm bese na komisija, im padnal sistemot .iako maticnava mi rece deka se e vo red fala bogu sepak mi dade predlog pa sto bide neka ide mislejki deka ke me odbijam, mu rekle na mm utre pak da pojde i deka mi e prv pat ke mi dale.a i samo 10% odbivaat od plata za cel mesec , za 15 dena 30%.
I mislam deka cim vlezam vo 9 ti ke si go zemam bolovanjeto pa za ponataka zdravje ke probuvam nekako da odolgovlecam

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1055
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.1.2015 18:41:08   
tea 88
Toa e najvazno bebuskite da se dobri kaj site a nie ke si trpime malkuuser posted image . Jas nekni samo sto rekov deka nemam kiselini kako da se zarekov, ovie dva dena epten imam. Neznam dali.e od mestopolozbata na bebinjava ama toa e ke si trpam. Lele preeska jadev testenini i vednas zaminav kaj maticnata za inekcija. I tamu edna poznanicka lele vika da ne ima novo, a sto nosis masko zensko, lele vika ic ne se poznavas deka si bremena pa so dve lele kolku si slaba. Veruvajte devojki deka odma koga si dojdov doma pocna mn da mi se povraka tesko mi bese mn i sum zaspala malku. Koga se razbudiv pak istoto mn tesko a ne smeam da stanuvam. Se izmiv so krstena voda i mi pomina sega samo kiselini sto imam. Dali bese od jadenjeto ili sto velat stari me uroci taa devojkata neznamuser posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 1056
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.1.2015 20:01:16   
Mihaela 2010
Lele tea me iznasmea...trudna si normalno e da imas kiselini, tegobi, macnini, gadenja...ne si urocena veruj

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1057
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.1.2015 20:02:14   
Roberta r
ti blagodaram sandica so lesno i na tebe i na site mesinja.tuka go pravat toa ispituvanje demek 1 vo 25 zeni od belata rasa bile nosite.

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1058
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.1.2015 20:21:35   
tea 88
Abe znam deka e normalno seto toa ama da ja videvte zenskava samo , pogledot ne go trgna od stomakot otkako vlegov samo da zabelezi dali sum bremena i me bombardirase so prasanja a edvaj zdravo pravime.

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 1059
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.1.2015 22:51:00   
gina
ete i jas denes bev na kontrola vo sistina kaj Gordana Petrovska mnogu me bendisa zenata plodot e super miomite tuka se edniot e sunserosen2sm na nadvoresna strana na matkata ne smeta i drugiot intamularen nad placentata e rece deka ne smeta ama ce gi pratime i e 3 sm e sega drugo sto mi rece deka imam pregrada na matkata sto ne smeta i jas sega sum cela vo bunilo neli pravev histeroskopija sto se desava sega user posted image
sekoe odenje na kontrola nesto novo ima neznam poveke nemozam da se nerviram frahiparin mi kaza nikako prekinuvanje bas e za pravilen razvoj na bebeto a ne kako sto mi rece maticniot rizik bilo za razvojot na plodot i sledna sredba mi rece za skrinig vo 21 nedela

potoa bev kaj Gerasimova mi zedoa krv rezultatite se dobri samo trobinsko vreme bilo padnato pa taka mi e zgolemi terapijata od 0,6 Frahiparin
za eden meces kontrola ama sega mi pisa sto da ispitam na klinika na tranzfuziologija za da mozam da gi refundiram parite pa ce vi pisam sto treba da ispitam i sovet da me upatite kade da odam i sto treba

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1060
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.1.2015 9:52:46   
Malecka23
Dobro utro zenski.Kako sme?
Jas sum malce taka promenliva ko vremenovouser posted image ,Denes imam zakazano kaj maticnata da merime se i konecno bebe da si go vidam.Denovive mi e mn nemirno samo kloca ne me ostava da disam.Mazle se ispraksira za bockanje na clexanot ama veke macni mi stanaa kako poveke gi stavam taka racete me bolat a i nekako ko da pocnav da otekuvam.So apetit sum do plafon ne znam zasto ama non stom mi se losi za jadenje a ne osekam glad.Bolkite sto gi imav sega gi nema konecno,Izgleda se e nekako na fazi.Decava se celo vreme vo nekoja faza pa i nieuser posted image .Nokeska konecno se naspav oti prethodno 48h bev budna sto od M vadi 5ki sto od bebe sto kloca sto od bremenost sto ne mozam da spijamuser posted image Si se tesam ajde uste malku.Pa posle navistina ke pocne nenosnicata.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1061
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.1.2015 12:33:16   
tea 88
Gina slusaj si ja dr Petrovska sto ti veli i ne se zamaraj. Miomite se mali i si znae ona ke sledi kako ke rastat a za pregradata moze e epten mala pa zatoa dosega ne ja videle i sigurno ne smeta. A na histeroskopija neznam kako ne ja videle cudno. A kade pravese? Odi si kaj nea neka te sledi kako sto ti veli a kaj maticniot po potreba i za brisevi.
Malecka 23 super ke odis da si go vidis bebusko pa te cekame da ni pises kako ke pomines.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 1062
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.1.2015 23:08:46   
gina
pa neznam tea i jas se cudam za pregradata zatoa sto jas vo septemvri pravev histeroskopija vo sistina kaj dr.Lazareski i odma pocnav so ivf i celo vreme mi vikase deka sega matkata e super nema nisto jas neznam sto e ova a zaboraviv na dr.Petrovska da i kazam deka i prokrvarev togas i mi go imeri cerviksot mi rece deka e super 40mm aza miomite mi rece ce pies magnezium

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 30.1.2015 14:03:41 >

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1063
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.1.2015 0:08:51   
Malecka23
Ete me mene so izvestaj,Bevme kaj maticnata go vidovme bebeto svrteno si e so glavceto nadolu se si e ok i konecno cervix mi e 37.No ona sto me voznemiri epten e toa sto na izvestajot od transfuziologija nemam terapija clexsan nitu rogam.Maticnata mi dade od nejze izvestaj ama se iznformirav deka mora od transfuziolog.o sreda sum na kontrola i treba da go brkam toj sto mi go potpisal izvestajot da go molam da go izmeni da mi dopise rogam i clexan za da mozam da si gi refundiram parite vo fond.Pa 100e i te kako ne se malku.I se nerviram ne znam sto ke napravam dali nekoj uopste ke mi izleze vo presret.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1064
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.1.2015 13:15:51   
Hopeful RR

Инаку, ОГТТ во која недела се прави? Да не ми е доцна и за тоа?

Мене следната недела ми е фул - во вторник кај матичната за брисеви, во среда на кардиолог, четврток за крвна слика и петок со сите резултати на контрола во Систина, целосна агенда user posted image Да не зборам па на работа колку гужва имаме, едвај ќе се усогласам...

И уште едно прашање, девојки - колку често мерите притисок? Секојдневно? Јас поретко, и баш се токмам да си купам нов апарат за притисок за да зачестам.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 30.1.2015 14:01:20 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 1065
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.1.2015 13:28:49   
jasmina 25
hopeful preporaclivo e sekoja den da se meri krven pritisok jas so prvata bremenost i po nekolku pati vo denot merev sega ne iako imav visok vo 11-12 nedela posle se normalizira sega nemam problem no treba da meram sekoja den...

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1066
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.1.2015 14:10:30   
Melanija RR
Испитувањата кои се вршат во текот на бременоста , на Трансфузиологија и сл. се наоѓаат во темата Испитувања во бременоста

Hopeful повеќе инфо за ОГТТ има ТУКА, јас знам дека се прави во 7ми (7 по4 =28) 28 недела
Искуства со притиок во
Крвен притисок во бременоста, на крај на второ треба почесто да се мери ,да речеме 2-3 пати неделно а ако варира консултација со матичен па ако треба со невролог

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 1067
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.1.2015 14:17:32   
Malecka23
Uff epten ti e interesno na tebe.Ama ajde sto se moram mora.Aj ke ti pisam u tema OGTT.A za pritisokot jas go meram samo po potreba ako pocustvuvam glavobolka ili gadenje ili bilo kakov simptom.Generalno imam nizok da ne recam patos pa taka so kafinja go odrzavam.Mislam deka ete ednas na den e dovolno ama bez opteretuvanja na kraj kraeva sto i da ima ti ke si osetis sigurno.Samo trebad a vnimavas polozba da ne si stanata odma od spienje nagli dvizenje itn.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful


Инаку, ОГТТ во која недела се прави? Да не ми е доцна и за тоа?

Мене следната недела ми е фул - во вторник кај матичната за брисеви, во среда на кардиолог, четврток за крвна слика и петок со сите резултати на контрола во Систина, целосна агенда user posted image Да не зборам па на работа колку гужва имаме, едвај ќе се усогласам...

И уште едно прашање, девојки - колку често мерите притисок? Секојдневно? Јас поретко, и баш се токмам да си купам нов апарат за притисок за да зачестам.


(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1068
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.1.2015 14:33:15   
Hopeful RR
Фала ви, девојки.
И јас имам патос низок притисок, и го мерам по потреба - ако ми се слоши, ако ме фати тахикардија или лошење, и сл., и иако сум мислела дека ми е којзнае колку висок, досега ниеднаш не ми бил покачен. Секако, со близнаци треба до толку повеќе да внимавам, така што во најскоро време ќе си најдам асален апарат и ќе мерам секојдневно.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 1069
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.1.2015 14:41:21   
tea 88
. Isto i za hemostaza i dimeri po procenka od dr ako ima lakuni na postelkata prakaat za ova na transfuziologija, e sega dali i ova e napraveno zadolzitelno za sekoja trudnica ili po procenka neznam. Kako i da e ubavo e da se ispitaat preventivno.
A za pritisok sestrata mi meri kaj maticnata sekoe odenje i e vo red. A ako otstapuva od normala togas te teraat sekoj den da meris nekolku pati vo isto vreme. A ako e vo red pritisokot dosega i ako nemas problem nesto glava da te boli, da ti zui vo uset_o ili da ti se losi ili vrti nema potreba sekoj den uste so toa da se zamaras.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 6.2.2015 23:20:33 >

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 1070
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.1.2015 14:49:32   
tea 88
Da i jas imam obicen i najtocen mi e . A digitalniot obavezno povisoko mi kazuvase i tri pati merev pa zemav sredna vrednost. I taka uste poveke se nervirav i uste poveke mi se kacuvase i pocnav so obicen da si meram. Ova pred ifv mi se slucuvase dali na nervna baza ili od inekciite ama sekogas mi bese 130/100. Eve pa sega mi e nizok i ako ne se napijam barem pola solja kafe me boli glavata. Vo sekundata mi pominuva otkako ke go ispijam kafetouser posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 1071
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.1.2015 15:03:39   
Hopeful RR
Имам обичен, ама не сум задоволна од него, плус тешко ми е сама да си измерам. Ќе земам комбиниран - со дигитален дисплеј и горен ракав за мерење. Инаку досега не сум приметила дека обичните дигитални ми даваат различни мерки, баш имам и споредувано. Како и да е, треба да се проверува, бидејќи е релативно и зависи од тоа што е нормално за секого - на пр. мене обично ми е 90 со 50, или 100 со 50, и ако ми се качи на 120 може да ми се слоши, а за други пак тоа е сосема нормално, дури и ниско.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1072
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.1.2015 15:47:28   
tea 88
Dobro obicno za normalen go smetaat 120/80 odnosno idealen kakov sto i mi bese mene sekogas. Sekoe otstapuvanje od ovie vrednosti zavisi kolku e otstapuvanjeto ne se smeta bas za normen tuku si ima tabeli do kolku e dozvoleno da odi vrednosta bez da se tretira so terapija samo so promena na nacinot na zivot. A kako i za visokiot taka i niskiot se tretira ili so promena na ishrana ili so terapija. Nekoi imaat i 140/90 i nemaat problem odnosno ne go sekavaat i im e normalen niv ama toa ne znaci deka e normalen tuku so tek na vreme teloto se naviknuva na toj pritisok i go podnesuva. Zatoa i se pravat preventivni pregledi za pritisokot zasto golem del od lugeto ne go sekavaat (tivok ubiec)a toj si pravi problemi na drugo mesto.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1073
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.1.2015 16:42:25   
Hopeful RR
Да, така е. Јас немам никакви проблеми од тоа што ми е природно понизок и досега никој доктор не рекол дека треба терапија. Плус, покачувањето е тоа што прави проблем, а не намалувањето. Едно кафе и ок сум, и природно имам поголема потреба од сол user posted image Во бременост пак, секако е подобро понизок, со тоа што сега бидејќи имам и отоци, морам да ограничам сол.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1074
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.1.2015 18:19:56   
tea 88
Povisokiot pritisok e polos vo sekoj slucaj. A deka pravi problem i niskiot pravi ne samo visokiot i ne kolku visokiot. Moja prijatelka ne mozese normalno da funkcionira od sto i bese nizok pritisokot i probuvase prirodno da go pokaci no nisto. Otide na internist i nekoe vreme koristese terapija. Nea mislam i se slucuvase i naednas da i se simni i pokraj toa sto i bese nizok i i se vrtese cela prebleduvase. Dobro sto ti go podnesuvas i sto ne ti pravi problem.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1075
Страница:   <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

koe ime e poubavo
KeTa

Zensko ime

Enesa (19%)

Erina (81%)


Број на сите гласови: 94

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!