|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  40 41 [42] 43 44   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.1.2015 17:39:12   
Mihaela 2010
Za transfuziologija ne treba da si gladen posto mene mi zakazaa vo 16:40

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1026
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.1.2015 22:28:11   
gina
ajde devojki pomagajte glata uzasno me boli me bolese tri dena so se vrat nemozev da se svrtam more masazi,paracetamol i po malku ce mi se smirese vcera ne me zabole i si rekov gotovo se smiri i eve sega vecerva pred pola sat odednas me zabole ama mnogu me boli nemozam da se zavrtam so se vrat me boli duri i nemozam da zboruvam se napiv paracetamol se masirav ama ne prestanuva sega ce se napijam i eden bedoksin neznam sto e ovaa tolku silna bolka

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 1027
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.1.2015 22:45:54   
lukajana RR
Gina притисокот да не ти е висок или низок пробај горко кафе со лимон и одмарај во темна просторија

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1028
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.1.2015 12:06:17   
gina
cela nok me bolese duri rano utrovo mi se smiri sega me boli samo vratot a za pritisokot neznam nemam aparat doma za merenje sekogas sum so nizok pritisok sabotata merev mi bese 100 so 60 se nadevam deneska nema da me fati pa nesakam nonstop da pijam paracetamol

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1029
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.1.2015 12:40:40   
jasmina 25
gina prvo meri go pritisokot mozi od toa te boli glavata,i probaj mene mi pomaga kafe so limun...poz

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1030
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.1.2015 12:45:07   
Hopeful RR
Девојки и поискусни мајки, ај хелп!
Ми се појавија пред пола саат онакви гадни болки, како менструални, само поостри, и беа во бранови. Не беа како другпат мускулни грчеви што сум имала, него многу посилно, дури ми се чини се препотив. Проверив да не има крварење, фала богу нема. Се напив одма магнезиум, и не знам дали ради тоа, ама еве сега како да се смирија. Дали се тоа тие бракстон-хикс контракции, тоа спремањето, или е нешто посериозно, па да идам на лекар? Сега сум ок...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1031
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.1.2015 13:55:16   
Bethany
Hopeful, и јас последните денови имам многу такви како менструални болки. Ама приметив навечер кога легнам, дали од умор или што и да е, ама не ми е ич пријатно, на моменти и се загрижувам.
Вчера кога ме стегна некои болки од сите страни, бев излезена, пиев кафе нес, се подисплашив. Прво почна долу ко вагината да ми се ширеше, не можев да скрстам нозе, па потоа ко менструални, па се проширија напред, па потоа грчеви за на крај да ме протера во вц. Значи до тоа било работа, изгледа од нес кафе user posted image

Ако се смируват во ред е, ако траат долго и не престанува тогаш отиди на доктор.

И јас ете не се сеќавам како беше во прва бременост, ама сега те ми се спушти бебето скроз долу, мислам кај јајниците ми дојде, па ме заболуват јајници, потоа кај еден бубрег ме болеше. Вчера јадам и некако кога вдахав воздухот ме пресече нешто во желудникот. ММ вика сега таму бебето да не ти се качило user posted image Ме зезаше.
вистина, се чувствувам ко стара баба бре user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1032
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.1.2015 14:09:47   
tea 88
I mene izminative denovi me naboluva dolniot del od stomakot a vcera desniot jajnik me naboluvase nekoe vreme i mi pomina. I jas neznam dali e normalno toa i se nadevam devojkite vo poodminata bremenost ke ni pisat. Na internet citam deka ne treba da se ima bolki vtoro tromes. a maticnata mi vika deka e normalno se sirela matkata demek deka so bliznaci.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1033
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.1.2015 22:10:48   
gina
da ne ostanam jas pak da ne se pozalam na nestouser posted image aj kaj me boli glavata ama vratot nemozam da se savrtam cela se vrtam
ama denes pocna tolku jaki kiselini da mi zeze niz hranoprovodnikot duri do grlo mi ide nemozam nisto da jadam mnogu mi e tesko neznam sto bi mozelo da mi pomogne me izgore zeludnikot

< Поракaта ја уредил gina -- 26.1.2015 22:11:17 >

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1034
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.1.2015 22:18:17   
lukajana RR
Gina види во темата за киселини има многу совети накратко ладно млеко ,к.вода,маслинки сосе семки, жив ориз на друго не ми текнува а да Рупурут апчиња не се штетни ама имаат краткотрајно дејство

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1035
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.1.2015 22:23:49   
blond
Уф Хопефул, мислам дека сум имала такви грчеви, еве иако ова мие втора бременост, во првата многу почесто ги имав и дури на ден на пораѓај дознав дека тоа биле контракции user posted image
Така да можно е или некое од бебињата лошо да те претиснало некаде или пак оне што ги имаш споменато. Штом од Мг ти поминале, пиј си го редовно секоја вечер.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1036
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.1.2015 22:26:03   
blond
Гина ако ти е утеха, имав и јас краток период сега на јаки киселини и траеја околу десетина дена и сами по себе си поминаа, спиев на неколку високи перници и немав мака. Додуша кај мене мислам дека бебето е високо, ме мава точно под желудник, па мислам дека од неа ми се киселините, од многу мавање. Ама битно ми поминаа и само висока перница ме спасуваше.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 1037
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.1.2015 23:08:04   
Hopeful RR
gina, и јас сум секојдневно со киселините, и не престануваат, еве дури и сега додека пишувам ги имам user posted image дури една колешка ми кажа дека ги имала до само породување, а секундата после тоа и се смириле. Се случуваат заради притисокот на матката на сфинктерот на хранопроводникот, кој плус и од прогестеронот се олабавува па храната се враќа назад.

Мене ми помага да пазам од старт што јадам, на пр. пециво и јогурт, пита со праз и сл. ми е страшна комбинација, а кога ќе се појават, си ги трпам. Рупурут трае две секунди и пак ништо. Помага да јадеш мали количини храна по неколку пати во денот, многу вода (околу 2л дневно), никако газирани пијалаци и да, висока перница. Јас па пробувам да гледам позитивно на тоа и си викам - подобро да притиска матката нагоре него надоле, ми се гледа поризично да притиска надоле па да се плашам од рано отворање, штознам...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 1038
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.1.2015 23:11:06   
sandica
mene mnooooogu mi pomaga i jabolko.....prosto se navlekov na niv! saat-najcesto dva posle jadenje edno jabolce....i odma e drugo!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1039
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.1.2015 0:20:12   
Elena 29
jogurt,ladno mleko,ladna k. voda-ova mi e na mene spas od kiselini
tea 88,i jas vo vtoro tromesecje imav bolki vo jajnicii seuste povremeno imam.togas koa mu kazav na doktorot se isplasi da ne e cerviksot ,mi merese i vika vo red ti e,do bebeto e,se siri nadole,pa te pritiska i sega koa taka me boli menuvam polozba na sedenje ili lezenje i odma mi pominuva

(Одговор на членот sandica)
Непосредна врска до пораките: 1040
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.1.2015 13:09:20   
gina
vi blagodaram devojki sinoka goltnav nekolku zrna oriz kako da mi se smiri malku i nokeska od son se razbudiv i utrovo ista pesna vnimavam sto jadam ama ce trpime kako sto kaza Hopeful poubo da pritiska nagore

(Одговор на членот Elena 29)
Непосредна врска до пораките: 1041
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.1.2015 13:18:13   
sandica
A kako se spravuvate so nestrplivosta od pregled do pregled??? Mislev sega vo vtorava bremenost polesno ke mi bide so opsesijava kako e sto e so bebevo...ama pak se tripam! Vie??

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1042
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.1.2015 13:19:53   
Milicka 30
И мене киселини почнаа да ми се прават пред една недела досега не сум осетила такво нешто, многу непријатно, сите викат повеќе јогурт и млеко а како што вика Хопефул водата мислам најмногу помага, барем мене.
Туку кажете ми како се справувате со болка во грбот, јас цел ден седам на работа и не осекам ништо ама штом легнам дома, после неможам да станам. Исто и насабајле мачно ми е станувањето, па незнам дали вие правите некои вежби за раздвижување и какви?
Јас сум веќе во 18 недела, утре сум на контрола па ме интересира веќе ехото не е вагинално?
Сандица да можам би си купила ехо дома user posted image и да си се гледам секој ден user posted image

< Поракaта ја уредил Milicka 30 -- 27.1.2015 13:20:50 >

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1043
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.1.2015 14:14:28   
jasmina 25
jas mislam deka bolkite se normalni se dodeka ne se neizdrzlivi i bitno e koga ke legnes da pominuvaat kaj mnogu doktori sum bila i site mi go kazuvaat istoto bebeto raste pritiska na besija matkata se sirii ne moze da pomine toa bez bolka i jas sum strasen panicar eve zavcera vecer nokta vo 3 h me razbudija bolki vo desniot jajnik duri i zdivot mi se zemase za nekolku sekundi pominaa no se isplasiv a denta celo vreme go osekav bebeto premnogu dolu i pritisok na cerviksot i odma pomisliv deka ne daj boze se otvaram ,ne spiev cela nok i sabaljeto kaj doktorot me gleda so vaginalno eho imi vika nema nisto se e vo red cerviksot si drzi i ne bilo tolku nisko kako sto sum go osekala so gazeto bilo sednato i so nozinjata klocalo na jajnici i besikata zatoa taka mi bilo...znaci normalni se tie bolki ne se sekirajte poveke odmor i se ke bide vo red sega jas eve imam maka so kolkovite odvaj odam no ke izdrzam a za kiselini cudno e nemam retko mi se pojavuvaat i ne se strasni so prvoto imav problem od 6 mesec i do kraj si gi imav...

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1044
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.1.2015 17:00:53   
Hopeful RR
Едвај издржувам до следно ехо и јас user posted image Додуша последното ехо, на вториот скрининг, толку некако ми го исфорсира таа кокошката и не ми објасни ништо, што некако бе ќеиф ми помина, и едвај чекам наредно на 6 февруари во Систина!

А за киселините, мене млеко ме убива скроз наскроз, и мислам дека е мит дека вистина помага. Може така делува во прв момент, демек течност, ама после ми се чини поголема беља прави. Сепак, секој организам е различен, и ако на некого тоа му помага - само напред!

Болката во грбот исто, не знам како да се справам со неа. И јас исто, сабајле се супер, на работа цел ден на биро, без проблем, се движам, шетам, ама кога ќе дојдам дома и ќе легнам сум крш. Ноќе па што да ви кажам, преморена, ми се плаче ми се спие, и никако не можам да заспијам... Не смеам да вежбам дека со две, ништо повеќе од пешачење, ама понекогаш дома се тегнам на пилатес топка (ја ставам под себе на половина и се префрлам со раце преку глава, па на под), и тоа како да помага. Остатокот од времето, мирувам user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 1045
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.1.2015 18:21:39   
tea 88
Nemam kiselini seuste izgleda nisko gi nosam i dvete. A ima i smisla sto pisa Jasmina 25 deka se siri matkata a i moze si mrdaat so nozinjata i ne mavaat po jajnici besika pa moze i zatoa ne boli. Samo da ne se dolgi i neizdrzlivi i da pominuvaat. Bas koga ke otidam na sledno eho ke prasam kade se naogaat tocno.
A za pregledite odvaj izdrzuvam sledno eho da otidam a odam na dve nedeli i sekogas do kraj ne izdrzuvam i za dva tri dena odam porano sto znaci na 10 dena. A vremevo mnogu bavno mi minuva posebno sto sum po cel den vkrevet.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1046
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.1.2015 0:57:13   
Roberta r
Jasmina 25 i jas imam bolki nekogas vo desnata stana se cuvstvuva kako da e jajnikot,no na doktor mi rekoa deka e najnormalo i deka kako sto matkata raste se navaluva na desnata strana poveke i pretiska na ligamentite zatoa ima i bolka.

za exo jas imav samo ednas do sega a uste malce sme 17 nedela i vo 22 nedela mislam ke imam uste edno i tolku e do krajot na bremenosta.a inaku sekoj 4-5 nedeli ja merat matkata i nisto drugo.vo 16 nedela bev na pregled i bese 4 prsta pod papokot i doktorkata rece tamu i trebalo da bide vo taa nedela.drug test so mi pravija bese preku krvta za Cystic fibrosis i e negativen znaci ne sum nositel za taa bolest a za daunov sindrom mi zemaa krv i nema gi da se javat taka da mislam se e u red oti ne dzvonat ko e se ok.

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1047
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.1.2015 9:31:32   
Felly RR
Сандица, и мене ми е втора бременост, ама баш затоа мислам сум многу поисплашена и повеќе стравувам од некои работи. Во првата бременост немав поим од многу работи, одев на контрола кога ќе ми кажеше докторката и не ни знаев што ќе се случува на прегледот, и многу работи не ни знаев што се. Одев на работа во две смени, и се шетав од едно место на друго, на вечер работев приватно, а првите месеци па се спремавме и за свадба и така немав многу време за размислување.А сега се само нешто мислам, и еве наредна контрола имам по 1 месец, а нема поминато ни 2 недели, не знам ни јас како ќе издржам user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 1048
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.1.2015 9:33:10   
sandica
A kade odis na pregledi roberta? Ove ne e vo maledonija?

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 1049
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.1.2015 9:35:59   
sandica
Lele felly i jas.sum tek za dve nedeli na pregled!!! Puf ne se trpi ova a tek sum 15 nedela ......a do kraj.....more da pocne da mrdka da si go cuvtvuvam.mislam podrugo ke mi bide!

(Одговор на членот sandica)
Непосредна врска до пораките: 1050
Страница:   <<   < Претходна страница  40 41 [42] 43 44   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  40 41 [42] 43 44   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Maksim
danifani

Dali vi se dopaga imeto Maksim?

da (44%)

ne (27%)

malku (23%)

mnogu (7%)


Број на сите гласови: 245

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!