|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.1.2015 12:23:32   
Mihaela 2010
I jas mislam deka nee strasno i mene vo nekolku navrati mi se ima gadeno i bas mi bese cudno, ama nekade citav deka mozni se gafenja i podocna.
Jas ete si lezam si odmaram povekjeto vo denot.utre sum na klinika pa ke ve izvestam kako ke projdam

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 976
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.1.2015 12:37:23   
FlowersEP
Мешиња, ви посакувам на сите од добри подобри да бидете, и сите проблеми (нели не бива без нив) со лесно да ги минувате во бремноста, и уживкајте!
Сакам да ве праша дли на некоја од вас и се има случено нешто слично како мене. Во последно време и тоа исклучиво кога лежам ми се случува така убаво да ми се сврти во глава, трае кратко некаде 15-20 секунди но многу ме плаши user posted image
дали некој од вас почувствувал вакво нешто?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 977
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.1.2015 13:21:44   
Hopeful RR
Bethany тука сум, малце гужви периодов user posted image

Гадењето и мене ми се појави, и се уште знае да се појави, иако сум 21+5. Посебно па после јадење, мада се поретко и поретко. Сега па мака мачам со киселини, а бе ми се чини ќе ми изгори цел хранопроводник и грло, ни сум да јадам, ни да не јадам...

Ве читав за ова со стврднувањето кога зборевме за Теа88 и ме замисливте - јас па досега не сум осетила никакво стврднување, да не не е ок и тоа? Ги осеќам дека се движат и двете, и приметувам дека едниот е поактивен дење, другиот ноќе, ама главче, газе и слично не сум осетила. Може дека сум буцка па од салцето не се осеќа, а? user posted image

Инаку, Mihaela 2010 - и јас сум утре на клиника, имам втор скрининг кај Елена Џикова, па секако ќе ви пишам како ќе поминам. Матичната ми закажа и на кардиолог на 4 февруари, морам да видам и со тоа што е, гледам и терапија им се дава на некои трудници. Откако ја сменив перницата (спиев на ниска, сега на малце повисока) малце подобро спијам, ама сепак гушењето и стегањето ми се појавуваат. Добро што притисокот ми е низок.

FlowersEP, како ти е крвта? Вртоглавици при станување се нормални и чести, посебно при слаба крв, така што провери ја user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот FlowersEP)
Непосредна врска до пораките: 978
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.1.2015 13:49:39   
tea 88
Hopeful normalno e da nemas stvrdnuvanja ne se sekiraj a za toa da osekas glavce, gaze mnogu e rano.Toa topceto sto se javuva kaj mene bilo grcenje na matkata. Mene mi se podnamalija kontrakciite ama se uste po malku gi osekam.
Ajde utre ubavo da pominete so Mihaela2010 se da bide super pa ke pisete koga ke mozete.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 979
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.1.2015 13:49:50   
FlowersEP
Хемоглобонот ми е слаб едвај 9, а железото во нормала, пијам апчија за железото и плус секој ден сок од цвекло, морков, јаболко, портокал, ѓумбир...ама џабе... а и овие вртоглавици се некако други user posted image ке го прашам и докторот кога ке идам на контрола(дури за 2 недели...).
Едвај чекам да идам на следен преглед за да си го видам бебушот многу бидна некако на 16 недела бев, инаку е многу активен, мрда клоцка уште од пред 2 недели а тек сум 19 недела, а стврднување сега за сега не сум осетила user posted image , ни пак гадење само подждругнувањеuser posted image и тоа достаuser posted image user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 980
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.1.2015 14:10:03   
Hopeful RR
FlowersEP, земи тот-хема ампули, хемоглобинот ти е многу слаб. Ако не пиеш витЦ, обавезно по 1000мг дневно, и тоа во исто време кога ќе го земаш препаратот за железо. Тоа што го јадеш е секако ок, ама изгледа не е доволно. Јади и спанаќ, печурки, и обавезно мешунки - грав, леќа, грашок, наут, тоа секако ја поправа крвта. Со среќа user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот FlowersEP)
Непосредна врска до пораките: 981
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.1.2015 15:31:55   
Roberta r
FlowersEP ubavo e da se pijat sokovi od ovosje no pij i od zelencuk(spanjak,blitva,brokuli,kel itn) tamu ima poveke zelezo a i folna sekako,spanjakot pomaga mnogu probaj ako mozes da go jades sves kako salata.isto moze i caj od kopriva pomaga i toa samo umereno.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 982
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.1.2015 19:17:16   
Malecka23
Kako ve citam gledam deka sme site tuka nekade so simptomi.Mene veke dve nedeli mi se gadi maticnata mi dade upat obavezno prvo da proveram krvna slika.Mozebi mi e oslabena krvta so ogled deka veke 7mi mesec a osven vit.C folna i Osteocare dr nisto ne pijam.
Utre sum na klinika na transfuziologija se nadevam brzo ke zavrsam rab pa posle d aja brkam dok.Daneva se nadevam od treta sreka ke ja najdam nekako.

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 983
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.1.2015 21:47:07   
kapina
tothemata se mnogu gadni nekako jas voopsto nemozev da gi pijam heferol mi dadoa posle no vie oti ste bremeni najdobro e da go prasate ginekologot

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 984
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.1.2015 23:02:20   
gina
vo sreda treba da proveram mikrobioloski brisevi i pap test no ne znam dali da stavam vecerta utrogestan user posted image

i mi e strav da mi zeme brisevi so ona sto go stavat vnatre za otvoranje da ne mi povredi nesto

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 985
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.1.2015 23:43:12   
lukajana RR
Гина утрогестан не ставај ако ти зимаат брисеви,види што ке ти кажат другите рр-ки ама ако не смееш да го прекинеш можеш да го испиеш како апче,јас утрогестанот го пиев по препорака на гинеколог воопшто не го ставав вагинално.А за прегледот не се секирај нема како другачие да земе брис ако не отвори и така зимаат на сите трудници сигурно не е опасно ако знае да го ракува,а по тоа што пишуваш имаш добар гинеколог внимателно ке си ја сработи работата.поздрав

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 986
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.1.2015 9:59:03   
Milicka 30
Гина јас не прекинав со утрогестанот кога ми земаа брис, јас на пример зимам 3х1, тоа што требаше сабајле да си го ставам го ставив накај 2 часот наутро и за брис бев во 8, па докторот ништо не ми кажа, а не правев пап пошто имав скоро правено , е незнам дали за пап тестот влијае утрогестанот, прашај ја сестрата или докторот наубаво. Инаку не се секирај душо ништо неможат да ти повредат, само биди опуштена.
Јас се нервирам се качив на вага вчера со сите сили сум се здебелила неколку кила ...заоблена леле ништо не ме собира,само алишта купувам, се ми е мачно, малку спијам, нозете ми потекоа од штикли носење пред некој ден.... Хопефул и Теа88 јас се жалам а можам да замислам вие со две како сте user posted image

< Поракaта ја уредил Milicka 30 -- 20.1.2015 10:03:03 >

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 987
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.1.2015 11:06:12   
Hopeful RR
Milicka30, не ми збори за дебелеење и алишта, се осеќам ко тенк, а богами и изгледам така некако user posted image Уште од сега ме фаќа паника за килограмите, па се трудам да пазам, барем да не јадам глупости. Штиклите ми се на пауза, само ги гледам и толку user posted image

Инаку, гина, јас би ти рекла да не ставаш утрогестан пред брис, а од самото земање брис не се плаши, не може ништо да се повреди со спекулум. Можно е да е непријатно, па дури и да боли, бидејќи сега е поосетливо местото, евентуално и да прокрвари, но не е тоа ништо. Ако имаш пап пред ивф-то, нема потреба пак, само брисеви.

Тот-хема не се воопшто гадни, само незгодни затоа што ги бојат забите, па се препорачува да се пијат со сламка. Инаку се најбезбедни во тек на бременост.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 988
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.1.2015 11:23:54   
Malecka23
Eve sum na report.Samo sto se vrativ pred malku od klinika krajno revoltirana.Cekav tamu od 7,30 i trebase prva da vlezam ama do kaj 10h lugevo ne mozea dok da najdat za nas so prioriteten upat.Guzva eden ton site kaslaat vnatre zaguslivo ne se disi.I na kraj jas vlegov vo dr ambulnta od tamu ne viknaa a posle koga izlegov gledam deka tek togas dosol dok koj samo uflase i vikase na tie na salter sto ama bukvalno za nisto ne bbea krivi.Nit zavrsiv rab na GAK zs pocna veke da mi se losi a i kerka mi veke pocna d ame bara doma bese so svekor mi i svekrva mi a kaj niv ne sedi mnogu.I sega od utre pak vo pohod da zavrsam rab na GAK i pak na novo maltretiranjeuser posted image user posted image .I ne znam zasto mi naplatija 590den.Ako i ma nekoj drug sto skoro bil neka mi kaze kolku i naplatile posto kolku sto znam bese 290 a ova sea od kaj izleze ne znam

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 989
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.1.2015 11:25:12   
Malecka23
A za krvta mesto tot hema jas bi preporacala FEroglobin.Dobar vkus lesno prifatliv i efikasen.JAs go piev vo prvata bremenost posto tot hemata povrakav

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 990
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.1.2015 13:03:23   
Mihaela 2010
Se ubiv od pisuvanje i error.aj pak
Eve da pisam kako pominav na klinika.si imav zakazano so moj termin i tocno na vreme si vlegov.Katerina Madjukova mi ostavi ekstra vpecatok, kolku e strucna neznam ama mnogu me smiri.grlo na matka 40 mm ostanav so otvorena usta.mi vika neznam zosto te ispanicile koga 33 mm si e ok za taa nedela.mi rece deka ne e deka utrogestanot nesto mi pomognalo ama aj..i da ne gi stavam vekje.bebe si e ok odgovara so gestaciskata nedela, za rascepot i kazav na matkata se zacudi, vika kakov rascep kakvi bakraci odlicna si za vtororotka.neznam sto da mislam vise bitno smirena si otidov doma.kontrola ke si pravam kaj mojava
Za tvrdiot stomak mi vika normalni si se tie brakstonovi kontrakcii i ustvari i treba da si gi osekjame bebinjata
Malecka me cudi zs tolku si cekala? Ne si so zskazan termin? Ja na transfuziologija sum na 04.02 vo 16:40 h

< Поракaта ја уредил Mihaela 2010 -- 20.1.2015 13:05:37 >


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 991
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.1.2015 13:59:42   
Malecka23
Stom ti rekla taka ic da ne mu ja mislis.Ova rab samo sresovi covek da pretrpuva i da ne si raat.Mislam deka covek i koga ima nesto ako ne ja misli ako ne se nervira ke si pomine super.A vaka za se se treses pazis i pak na kraj nesto ne e vo red
Na transfuziologija bev so prioriteten upat i ne trebase ama voopsto d acekam.Ne se krivi lugeto tamu na salter celta rab bese stop ne mozea doktor da najdat za nas so prioriteten upat sto bevmeuser posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 992
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.1.2015 14:03:19   
Mihaela 2010
Denes pa i ti se pogodil denot so penzionerive.pojdi si utre ako mozs popladne mislam deka nema tolku guzvi

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 993
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.1.2015 14:06:56   
gina
Hopeful pa moram i pap sekako vo februar mi e za zemanje godisno pa edno buckanje da mi bide pa vecerva si vikam da ne stavam utrogestan

sto e ova so eror

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 994
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.1.2015 14:16:49   
Melanija RR
Кога ќе напишете пост, посебно нели се пишува подолго време па сесијата завршува.Пред да кликнете на Потврди копирајте го пишаниот тест па потоа.И ако покаже ерор пак во нов пост ископирајте го вашиот сочуван.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 995
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.1.2015 14:20:04   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Denes pa i ti se pogodil denot so penzionerive.pojdi si utre ako mozs popladne mislam deka nema tolku guzvi


Zavrsiv me bocnaa sea cekam rezultati ednite denes ke bidat gotovi dr utre ama utre i dvata ke gi zemam.Nego moja revoltiranost bese toa sto trebase za 5min da zavrsam tolku e procedurata jas se iznacekav skoro 3h,I sea ke me boli glavata cel den.
Gina ne stavaj utrogestan pred brisevi.Eden den mozes da skoknes

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 996
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.1.2015 14:21:53   
sandica
Eve i jas da se prijavam- denes sum veke 14 nedela i se prefrlam vo vasava kategorija! Pozz

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 997
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.1.2015 14:29:11   
Hopeful RR
Mihaela 2010, баш се радувам на вакви позитивни искуства на клиника, кога се ми се чини дека на секој чекор се разочаруваме... Баш сум оптимист за мојот преглед денес попладне user posted image Браво за грлото!

Malecka23, што се проверуваш на трансфузиологија? Редовните - хемостаза, д димери и афа, или нешто различно? Треба и јас наскоро да ги правам, па да си знам. Значи ако има термин, подобро да сум со редовен отколку со приоритетен упат, така излегува.



_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот sandica)
Непосредна врска до пораките: 998
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.1.2015 15:10:15   
Mihaela 2010
Hopeful te cekame so novi info.se nadevam deka od sega postovive ke ni bidat pozitivni i ke zaboravime na glupostite sto ni se slucuvaa

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 999
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.1.2015 15:20:54   
Malecka23
Hopeful moze mene denes taka mi se pogodi inaku da imase dok odma ke zavrsev rab ne znam sto da ti kazam.Ako ima termin popladne mozebi i taka ti e najdobro.Inaku prioritetniot vazi 7dena.OD ispituvanja sega ke ti pisam sto ima vo f-rata iako mislev deka treba samo pola od ovie.
-Osnovni testovi na hemostaza
-Krvna slika
-D-Dimeri
-Krvna grupa i Rh faktor-iako mu kazav na dok deka imam kr.grupa
-krvna podgrupa
-IAT vo bremenost-ova ne znam sto e
-Enzimski test(papain.bromelin)
-DAT
-IAT
D-Dimerite hemostazata rezultati odma denta a se ostanato e sledniot den nakaj 14h.Ova se me kostase 590den

< Поракaта ја уредил Malecka23 -- 20.1.2015 15:21:32 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1000
Страница:   <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?