|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  45 46 [47] 48 49   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.2.2015 22:37:19   
tea 88
Devojki da vi kazam nekako dlankive na raceve mi se pocrveni od normalno sto mi bile. Majka mi prva me zabeleza i mi rece a jas deka sekoj den gi gledam ne obrnuvav vnimanie. Bas ke prasam koga ke odam na skrining.
Vie kako ste si setkate? jas odvaj cekam na skrining da otidam da si gi vidam bebuskute. Gi nemam videno 5 ned otkako se napraviv serklaz i samo iscedoci pratam i bolki pa konecot dali drzi i niv samo kratko dr gi gleda na eho i tolku.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 1151
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.2.2015 11:14:09   
gina
mene od sinoka me fati diarea crevata vo stomakot mi rabotat bez prestan eve utrovo pak imam kasnav banani i cokolado za gotvenje ama se plasam da ne mi nastetam na bebus kazuvajte nekoj lek

vo pocetokot imav zapek so denovi ne odev vo wc se skapav od suvi slivi jadenje i sto ne se samo da izlezam vo wc pa sega ova a nekolku dena mi bese potecna stolicata si rekov da ne e od magneziumot user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1152
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.2.2015 11:26:19   
Hopeful RR
Не бе gina, не се секирај, не може да му наштетиш на бебушко. Само пиј многу вода, затоа што со дијареа се губат течности, и ок си. Од магнезиумот нема штетни ефекти, а за храната - ок си со банани, таман ќе надокнадиш и калиум. И мене ми се случува често пати вакво нешто, во тек на еден ден трае, и си викам ајде, барем не е запек user posted image Тоа е, може си притиска и на цревата па не знаат ни како да работат user posted image

Теа88, ова со рацете стварно не знам што може да е, да не е од циркулација? Не ми звучи на страшно, ама прашај, да.

Јас инаку сум ок, вчера беше посебно добар ден - имав еден тон енергија, бев на кафе, шетав, стопати излегов, ама денес имам толку ниска енергија, чудо едно. Малце сум загрижена за шеќерот дека излезе висок, едвај чекам да видам и утре анализата што ќе каже и стварно не ми се оди на ендокринологија, не можам веќе по лекари. Вчера беше низок, 4.2, па ајде и утре, и да видиме со матичната дали високата вредност била инцидентна, од моментален стрес, или се повторува.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1153
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.2.2015 20:09:31   
tea 88
Gina ne se sekiraj ne mozes da mu nastetis na bebusot a i poubavo potecna stolica nego zapek. I jas imav zapek do pred nekolku nedeli ama otkako ja pojacav dozata na mg i mene mi e potecna.

Inaku citav za crveni dlanki i na drugi trudnici im bile sigurno radi cirkulacijata zgolemen krvotok.
Hopeful pa i mene mi e tolku sekerot i e normalen. A ti pravese skrien seker i taa vrednost ti e povisoka? Aj vidi sto ke ti kaze maticnata ama moze nema nisto , moze taka treba da bide.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1154
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.2.2015 22:37:12   
Elena 29
tea 88,i mene racete mi se pocrveni uste od vtoro tromesecje,a i stapalata isto taka.Stapalata gi nemav primeteno se dodeka ne se rasprasav i ne procitav na internet,deka toa e edna od promenite na kozata vo bremenosta,kaj nekoja trudnica se slucuva kaj nekoja ne,i da ne se iznenadis ako pocne da te cesa.Taka da ,nemas mesto za grizi

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1155
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.2.2015 13:29:49   
gina
Hopeful vo koja nedela go pravese vtoriot skrining
petrovska mi rece vo 21 nedela ama si vikav dali moze vo 22 toa ce bide na 12 koga ce odam na tranzfuziologija pa si rekov da mi bide edno odenje

(Одговор на членот Elena 29)
Непосредна врска до пораките: 1156
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.2.2015 14:00:40   
Hopeful RR
gina, може и тогаш, да. Јас правев еден ран втор скрининг во 19 недела кај Димчев, па еден регуларен во 22 на Гак, а може и подоцна. Таман нека ти закажат на ист датум ако има термин, да не се гњавиш стопати да доаѓаш. Јас на трансфузиологија сум тек на 26 март.



< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 17.2.2015 14:36:57 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1157
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.2.2015 14:42:14   
Melanija RR
Постовите кои се однесуваа на испитување на ОГТТ/Скриен шеќер во бременост се префрлени ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1158
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.2.2015 19:15:29   
blond
Мешковци. ве напуштам, ќе ве чекам во последниот триместар user posted image
Седам, си плачам, не ми се верува дека изгурав до последен триместар, летна времето. Едвај чекам да летнат и последните месеци и да се гушкам со лепотичката немирна user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1159
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.2.2015 13:07:41   
gina
jas si nastinav od sinoka ne mi bese dobro nosot mi e cesma ne presatanuva da kiva grloto me grebe bev kaj maticnata opstiot me pregleda nema mesto za panika mi rece da pijam paracetamol, vitamin C, i za grloto da smokam pastili ama nosot ne mi prestanuva zaboraviv da e prasam porano imase vo aptaka kako labela bea da vdusivas za nosot koga ce tie e zatnat dali postojat uste takvi ama neznam dali smeam

i inaku i frahiparin nemozam da najdam gi nema imalo zastoj nesto dali gi ima vo Skopje

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 1160
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.2.2015 14:59:16   
Bethany
Женски труднички, како сте?
И јас да се пријавам на кратко.

добри сме со бебето, на последниот скрининг се беше во ред, крвна слика, урина, шеќер и железо се супер.
Само докторката ништо не ми спомна за грлото на матка, не ми мереше, не знам по кој основ на некого мерат порано, а мене уште не.
Ама добро. Добро се чувствувам, освен што ме болат коските, карлицата, грбот, кога одам некогаш секој чекор ме заболува во половина, ама не е тоа секогаш. Очигледно кога се преморам, или кога премногу седам, како вчера што патував, па денес сум заникаде, едвај се движам.

Се уште пијам фолна и магнезиум само, крвна слика ми е одлична, и не додавам никакви плус витамини.

На последниот преглед бебето беше околу 470 грама. Денес влегов во 24 недела. user posted image
Бебето е активно, веќе и надворешно се познават ударите на бебето.

Само, се уште не знам каде ќе се породувам user posted image Сакам приватна, ама и тоа ми е тешка одлука, каде?


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1161
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.2.2015 17:33:04   
sandica
zenski kako ste???
mene veke nekolku dena mi se slucuva nesto mnogu cudno: od vreme na vreme ama vo pogolemiot del od denot ama mnogu intenzivno si go cuvstvuvam rabotenjeto na srceto!!! pritisokot dobar, pulsot blago pokacen no vo granici na normala (do 100) a ponekogas imam cuvstvo deka prakticno ke mi izleta srcevo narocito ako legnam na desna strana. dali nekoja druga mama cuvstvuva vakvo nesto???

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1162
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.2.2015 22:08:42   
Melanija RR
Нормално е во бременост бидејќи е зголемен дотокот на крв па срцето брзо чукаuser posted image секако кога ќе одиш на ехо кажи на гинеколог и ќе ти каже до колку откуцаи и во колку е нормала.Нема место за загриженост, ако тоа пак е пренагласено и те вознемирува можеш и кај општ матичен да одиш

Bethany user posted image те немаше user posted image уживај

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 21.2.2015 22:10:54 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandica)
Непосредна врска до пораките: 1163
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.2.2015 22:12:22   
tea 88
I jas ponekogas ednas vo denot go osekam srceto a i tahikardija imam ponekogas. Ama kako citam bilo normalno. Jas osekam najmnogu koga lezam na grb. Ama brzo pominuva i ne e cesto.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1164
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.2.2015 22:39:41   
Hopeful RR
sandica, и јас го имам истото, дури со силни тахикардии и гушење. Ме прати гинекологот на кардиолог, излезе се во ред, и најверојатно е нуспојава на прогестеронот. Брзо поминува, гледај во такви моменти да се исправиш, да не лежиш.

Bethany, ни фалеше, добро е што се е ок user posted image

Јас сум ок, бебулки мрдаат и баш се фини user posted image Одвреме навреме ми станува многу тешко, што е веројатно нормално дека сепак се две, и се мислам да си земам труднички појас. Ме нервира кога ќе ме видат луѓе и кога ќе ми искоментираат - леле колку си голема, ајде кога? И јас се си мислам дека ме форсираат за породување а далеку сум од тоа и се си сфаќам при срце, па почнувам да се расправам да не ме брзаат! Тоа е, луѓе си земаат и преголема дозвола да коментираат сенешто...

Во оваа група сум уште оваа недела, од следната здравје, се селам во трет триместар, па ќе се читаме и таму user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1165
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
23.2.2015 9:11:11   
Dothy
Zdravo na Site Mami, trudnici I onie koi se obiduvaat da zabremenat. Oddamna Ve citam I eve da se prijavam go klubot na Mami bremeni go vtoro tromesecije. 18ta nedela sum, treta bremenost, so bebusot e se super fala my na Boga, jas so kicmata I zeludnikot povremeno se boram ama to a e..zelbata za bebe ja pobeduva sekoja bolka. Dvete bremenosti predhodno mi Bea super. Prvata na 24g vtorata na 27 I Sega na 32 sekoja period so IMA svoja ubavina. IMA uste mnogu da se kaze, se citame I na drugite temi, samo za ubavo..pozz I Ubav Vi den:-)

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 1166
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
23.2.2015 12:31:21   
Melanija RR
Dothy добре дојде на Рингераја user posted image

user posted image за трета бременост и живи здрави дечињатаuser posted image се читаме

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Dothy)
Непосредна врска до пораките: 1167
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
23.2.2015 22:35:54   
Roberta r
sekoj den meram pritisok malku e nizok okolu 110/70 a srceto okolu 95-100 cel mesec sum taka no ne sum bila na doktor inaku sme 20+4 vo 22 ned sum na pregled se nadevam se e u red so bebeto inaku nogu rita po cel del.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1168
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
23.2.2015 22:56:13   
Felly RR
РОбертаР, притисокот не е многу низок, ако не чувствуваш некои нелагодности, не мора и ништо да превземаш. Сепак доколку има промена во притисокот секако е подобро да е понизок, одошто па да е висок. За отчукувањата, некаде прочитав дека во бременоста се зголемуваат и е нормално до 90, но сепак тоа е земено како просек само. Ако ти е мисла, консултирај се со лекар. А имаш ли некои потешкотии или нормално се чувствууваш?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 1169
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.2.2015 23:15:22   
Roberta r
ne e nisto strasno no nekoi denovi imam glavobolki obicno koga se doblizat niskiot i visokiot, pijam kisela voda toa mi pomaga inaku se drugo e ok.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1170
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.2.2015 17:51:44   
tea 88
Kako ste devojki ? jas lezam i samo lezam i bavno mi minat denovive. Pa sega pocnaa i filmovi da mi se pravat dali ke izdrzi serklazov, pa zasto me zaboluva dole stomak ponekogas , dali se ke bide vo red. Ima nekoja druga rr so serklaz ili samo jas sum momentalno. Inaku dobro se custvuvam, imam energija samo apetit slabo. Sega sabota sum kaj maticnata izgleda i taa ke mi pravi skrining pa ke vi pisam kako pominav. Inaku eden skrining pravev vo Plodnost.se bese vo red. Od utre ja pocnuvam 24ned.

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 1171
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.2.2015 11:56:51   
jasmina 25
super si tea serklazot ke izdrzi do kraj samo odmaraj kako do sega i se ke bide vo red do sega sto imam citano na internet za serklaz nitu edna zena ne se porodila pred vreme site isterale do kraj,slusaj go doktorot i se ke bide vo red...poz

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1172
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.2.2015 16:04:56   
Bethany
Женски, јас сум 24+2, така тикерот кажува user posted image
Ми се појавија менструални болки, посебно навечер, баш оние класични болки ко да ќе добијам. Имав такво искуство и претходно пред 2 месеци отприлика, ама ги припишував на уморот, ама еве сега пак. Мада периодов поминувам низ еден стресен период, па не знам можно ли е да влијае сето тоа user posted image

Со спиењево почнав да имам мака, ако се разбудам во текот на ноќта воопшто не можам да презаспијам, ама тоа го припишувам и на многу мислење за други работи. Ме нервира веќе на страна да спијам, па се уште некогаш легнам на стомак, со една нога подвиткана малку, убаво ми е.
Дали тоа значи дека и на бебето не му смета?

Инаку бебето многу мрда, тропа, рита. Што седнам еве ја се јавува. Мислам синчето ми беше помирно user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 1173
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.2.2015 18:09:36   
tea 88
Bethany i jas sum 24ned i jas imam povremeno bolki kaj jajnicite i pominuvaat. Go prasav dr i maticnata i mi rekoa deka se normalni zasto se siri matkata , ligamentite muskulite. Matkata od 20 ned sekoja nedela se zgilemuvala za 1 cm , taka procitav negde pa zatoa bile od toj period navamu normalni bolkite i BH kontrakcii.
Mene koga ke me zaboli taka na leva strana legnuvam i mi pominuva.
A stresot mnogu vlijae osobeno . Mene mi rekoa stres nikako i mi rece maticnata da pijam b6 , pa koga ne zaboravam pijam.
A za spiejneto najubavo.e na leva strana ama ne mi se veruva i malku na stomak da smeta. Uste se mali a i samoto telo ke ti kaze dali ti smeta. Uste malku pa od 7 natamu tesko na stomace. Jas deka so bliznaci samo.na strana mozam da spijam i samo se premestuvam od edna na druga.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1174
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.2.2015 19:35:22   
gina
i jas samo nastrana spijam i cela sum ukocena pa poveke na leva i denes kolkot mnogu me boli
tea od koj pies B6 onie sto se bedoksin ili neko drugi nekako ovi denovi ne se custvuvam dobro se nekoj misli neubavi mi se vrtat se nekoj strav me obzema za nekolku dena sum kaj maticniot pa da mu spomnam da si pijam nesto

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1175
Страница:   <<   < Претходна страница  45 46 [47] 48 49   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  45 46 [47] 48 49   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?