|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Скрининг на нухална транслуценција
25.5.2010 23:52:22   
strelec27

dali ti go pomina istoto do sega ,site ispituvajna

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Скрининг на нухална транслуценција
25.5.2010 23:55:38   
Палешка РР
Не до толку..само вагинални брисеви, крв и мокрача...но придржувај се на советите од лекарите и се ќе биде окuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот strelec27)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Скрининг на нухална транслуценција
25.5.2010 23:59:32   
strelec27

da no lekarite znaat da preteraat prvin na lekarot mu licese na mongolizam- daunov sindrom potoa biopsijata pokaza vo red pa sega mozit anomalija na srceto i kako da mu veruvas.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Скрининг на нухална транслуценција
26.5.2010 9:55:37   
arh_diz
strelec 27 pobaraj i vtoro mislenje od drug doktor.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот strelec27)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Скрининг на нухална транслуценција
23.7.2010 11:54:05   
pavcule
a dali za skrining moze da e predocna jas sum vo 21 nedela pri kraj.kolku pari e vo sistina.i dali toa moze da se utvrdi samo so obicen pregled 4d(3d)ili nesto se ispituva od krvta.user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Скрининг на нухална транслуценција
23.7.2010 12:26:18   
vesna1
Strelec27, skrining na srceto mozes da napravis vo Sistina imaa poseben kardiolog. A isto taka okolu 24-25 nedela se pravi 4D skrining na organite na bebeto i jas bi ti go preporacala dr. Dimcev od Sistina. Toj me gledase mene, go gledase protokot na krv  niz srceto i go prasav dali treba da pravam eho od kardiolog na bebeto mi rece nema potreba sve e vo red.
I taka bese. Ajde pobrzo da rodite zdravi pravi user posted image .

(Одговор на членот pavcule)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Скрининг на нухална транслуценција
23.7.2010 13:39:23   
arh_diz
pavcule mislam deka ne ti e kasno da napravis skrining nemoras nitu 3D nitu pak 4D mozes preku obicno eho so dopler i plus mozes preku krv


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Скрининг на нухална транслуценција
24.7.2010 16:06:32   
bushavka
jas sum vo 13 nedela i sakam da prasam vo koi razmeri treba da se dvizi nuhalniot nabor za da e se vo red...jas bev na pregled vo sredata i mi izmerija nuhalen nabor od 0,1. dali e toa vo red?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Скрининг на нухална транслуценција
24.7.2010 16:25:09   
Werty
nuhalen nabor do 3.0 e super, do 6.0 e ok. barem mene taka mi kazaa lekarive. kaj nas bese 0.8 vo 16 nedela.

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Скрининг на нухална транслуценција
8.8.2010 21:05:50   
Luci
Vo cetvrtokot pravevme screening na nuhalnata svetlina i rezultatot e 1.8mm sto spored mislenjeto na doktorkata e vo granicite na normalata. Inaku screeningot go pravev vo Promedika kaj doktor Lidija Cerepnalkovska. Mi dade i upat dokolku sakam da odam na Prisca vo Avicena. So rezultatot od screeningot za nuhalna svetlina i upatot za Avicena otidov kaj mojot maticen i so negova konsultacija odluciv voopsto i da ne go pravam posto bas i nekoj rezultat ne dava, nema golema razlika. So screeningot imam 85% sigurnost a so Priscata 90%, da bese 100% pa moze i ke otidev ama vaka, si vikam pa i ne morauser posted image Se nadevam vremeto ke pokaze deka ne sum zgresila

< Поракaта ја уредил luci -- 8.8.2010 21:07:17 >

(Одговор на членот strelec27)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Скрининг на нухална транслуценција
22.9.2010 9:51:39   
riba79
Strelec 27,sto se sluci kaj tebe se li e vo red?pozdrav

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Скрининг на нухална транслуценција
6.10.2010 10:56:15   
Bubba
Ме интересира, дали хромозомското пореметување е наследно. Имам во фамилијата еден таков случај, па ме интересира дали ризикот е зголемен? Фала ви однапред.user posted image

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Скрининг на нухална транслуценција
7.2.2013 18:16:45   
Melanija RR
Од толку муабет за скринингот колку што сфатив повеќето неправат скрининг на ГАК тој што е до 14 недела туку со мерките од кај матичниот одат на ГАК само за ПРИСКА.

СЕга некој од тие што биле да пишат како им се земени тие мерки ,преку обично ехо, или матичните нивни имаат такво посебно ехо???Може повеќе информации некако сите лебдиме и не ни е јасно
Денес се јавив на ГАК ми дадоа некој број за закажување на скрининг и цел ден и еден период од 2 часа константно вртен или никој не се јавува или е зафатено?Кој тоа си игра мајтап со нас (ако бројов е точен)?

Јас го имам бројот ако некој случајно го има да го споредиме преку пп.
Инаку утре сум 12 недела

Предмалку се јавив кај матичната загрижена дека нема да имам време за да закажам бидејќи наводно не 2 недели туку цел месец се чека.Ми рече скрининг на ГАК во 21 недела сега не треба ,и нешто во 16 недела недоразбрав телефонски.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 7.2.2013 18:17:25 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Скрининг на нухална транслуценција
7.2.2013 18:24:09   
AnnaMolly RR
Melanija jas pravev privatno kaj Cerepnalkova i plativ 1000 ili 1500 den ne amtam odamna bese pred tri godini, a zakazav nekolku dena unapred. zenata e ekspert i ne ti se isplati da se matkas vo drzavna

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Скрининг на нухална транслуценција
8.3.2013 13:27:55   
Melanija RR
Едно прашање мислам дека има логика со темава.
Кога одевте на земање крв за приска или како и да е на ГАК колку што разбрав од некои рр-ки не се закажува ама до колку часот најкасно може да се оди?
Фала user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Скрининг на нухална транслуценција
8.3.2013 14:46:40   
sladjana ms
Jas koga bev pred dve godini dr. mi bese 2 smena, bev na pregled i mi rece odma za krv toa bese negde okolu 18 cas. i zavrsiv rabota za 2 minuti, nemase nikoj. Taka da podobro ti e da odis 2 smena, ama za sekoj slucaj prasaj si da ne e promeneto nesto vo meguvreme. Pozz

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Скрининг на нухална транслуценција
8.3.2013 15:05:47   
Melanija RR
sladjana ms фала на брзиот одговор user posted image
Го прочитав постот и ми текна го најдов бројот од лабараторија на ГАК и ми рекоа работат до 19 часот.
Уф ми олесни user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sladjana ms)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Скрининг на нухална транслуценција
21.3.2013 7:21:41   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Биохемиски скрининг за дијагноза на хромозомопатии

PRISCA= PRENATAL RISC CALCULATION SOFTWARE

Порано се сметало дека во текот на бременоста крвта од мајката и плодот не се мешаат. Но, докажано е дека одреден број на клетки од мајката се наоѓаат во крвта на плодот, но и обратно, дел од клетките на плодот (фетални клетки) се наоѓаат во мајчината крв.

Биохемиски скрининг
Прв триместар:
PAPP-A + Free Beta hCG ++ Nuchal translucency

*8 - 14 GS /слободен βHCG + PAPP-A → PRISCA – 1

Втор триместар:
Double Test: AFP + HCG или AFP + Free Beta hCG
*12 - 19 GS /AFP + слободен βHCG → PRISCA – 2

Triple Test : AFP + HCG + u-E3
*14 - 22 GS /слободен estriol uE3 + AFP + HCG → PRISCA – 3

Клинички значајни информации:
-Точна возраст на мајката
-Точна гестациска старост во моментот на земање крв
-Телесна тежина
-Пушење, Diabetes, IVF, близначка бременост..
-NT мерки ( за скрининг во прв триместар)
-CRL, BPD, Femur, носна коска..


Кај трудниците меѓу 11 и 13,6 недела од бременоста се прави двоен хормонален тест наречен ПРИСКА 1 (се зема 5 мл венска крв, од кој се одредуваат два параметра -слободен BHCG и PAPP-A.). Првиот е кај трдудниците кои носат плод со ДС зголемен, другиот е снижен. Овиевредности ги внесуваме во компјутерски програм заедно со мајчината старост, големината на плодот и вратната светлина, може да го пресметаме ризикот за ДС и ако е поголем од 1:300,советуваме кариотипизација.

Тројниот елиминаторен тест е испитување кое на основа на концентрациите на трите параметри – алфафетопротеин ( АФП), хорионскигонадотропин ( ХЦГ ) и слободен естриол (уЕ3) во крвта на трудницата, заедно со староста на трудницата и точниот податок за траењето на бремненоста го одредува релативниот ризик за Даунов синдром. Тестот може да се изведе помеѓу 15-20 недела на бременост, а најсигурен е помеѓу 16-18 недела, кога УЗ измерениот бипариетален пречник е помеѓу 32 и 44 мм.

Вредностите од хормоните со компјутерска програма се ставаат во корелација со староста на трудницата, одредени ултразвучни мерења на плодот ,дали сте пушач,дијабетичар,дали сте забремениле со ИФВ и се добива резултат на одредена веројатност за постоење на хромозомопатија.

Тројниот елиминаторен тест покрај ризикот за Даунов синдром покажува и поголем ризик за можни поголеми неправилности во развојот на нервната туба ( anenncephalia, myelomeningocella ). Кај тие случаи концентрацијата на АФП е многу покачена. Тестот е без употребна вредност кај повеќе плодова бременост и кај трудници кои се лекуваат со инсулин.

Овие калкулации немаат дијагностичка вредност.



_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Скрининг на нухална транслуценција
21.3.2013 12:46:29   
Melanija RR
Отворив друга тема бидејќи сите поинаку коментираат ,значи земањето мерки на ехо го викаат скрининг и плус семањето крв исто приска,некаде 2те заедно се нарекуваат Приска.
Бидејќи има 2 теми за првиот и вториот скрининг а за нив се пишва во три различни теми,оваа ја отворив само за информации за Приска а најмногу се однесува за делот кој што се испитува со земање на крв.Е таква тема нема на која приска кој хормон се испитува и каква е таа статистика која се изведува.
Мојот посте не се однесува само на скриниг на нухална транслуценција, туку и за приска 2 која се прави меѓу 16 и 18 недела а тема нема,а вака сите приски преку крв се на едно место односно во оваа една тема.Значи се однесува на Приска1,приска 2 и приска 3 .Така што постот треба да се копира и во другите теми.
Тоа беше мојата цел за сите различни теми да не се мешаат во уште толку различни теми.
user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 21.3.2013 12:48:22 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Скрининг на нухална транслуценција
24.3.2013 21:08:08   
masa
Сега сум 8ма недела и докторот ми закажа 4д за во 12та недела.И во првата недела исто докторот ме гледаше во 12та недела и после ме упати на скрининг од 20 до 22.Читам тука сите правите скриниг и приска и го прашав докторот и ми рече нема потреба.Дури како да ме подкара ми рече "Зошто бе душо да правиме приска ти си 27 еве го надвор првото детенце право здраво(сопругот и ќерката ме чекаа надвор зошто ме прегледуваше вагинално)само непотребне ќе фрламе пари на испитувања што не покажуваат ништо конкретно.Ќе си го видиме бебето на 4д еве го си расте.Ти ако сакаш може и да направиш",ама јас му верувам на докторот и на пријателка што беше бремена со близнаци и рече нема потреба од приска и фала богу така и испадна.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Скрининг на нухална транслуценција
30.3.2013 15:49:48   
Lacrymosa
четврток треба да одам... уфф... како што пишав и на друга тема.... ме фаќаат паники

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Скрининг на нухална транслуценција
28.4.2014 10:36:45   
delfini
Zdravo
Dali nekoj imal iskustvo kaj DR.Aleksandar Bojadziev za 4d skrining vo 12 nedela...ve molam spodelete

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 47
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?