|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Носење поjас во бременоста
18.6.2010 16:25:03   
arh_diz
Tuka na sekoja trudnica i se preporacuva da nosi pojas za vreme na bremenosta bidejki toj go drzi stomakot i nedozvoluva negovo spustanje , ovozmozuva pravilna polozba na bebeto, go namaluva pritisokot vrz mocniot meur, go namaluva pritisokot na polovinata . Jas na pocetokot ne bev za pojas. No otkako go kupiv koga odam na setanje nemozam bez nego. Koga sum so nego super se custvuvam i poubavo se dvizam


_____________________________

Биди тоа што си
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Носење поjас во бременоста
18.6.2010 16:35:30   
Martins mom
појасот е најверојатно супер работа...јас дури бев бремена, не носев, па ортопедот ми рече дека е можно тоа да е причината за искривувањето и болките во рбетот сега...токму таа тежина во бременоста ги оптоварила грбните мускули..

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Носење поjас во бременоста
18.6.2010 23:33:06   
vezilka RR
а има ли такви кај нас? Каде да побарам, знае ли некој?

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Носење поjас во бременоста
19.6.2010 10:15:40   
danced
gi ima vo prodavnici za ortopedski pomagala, ima pojas i mider za trudnici
ako ti gi prepisi genekologot na potvrda se poevtini a na privatno pojasot e
1600 den.


(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Носење поjас во бременоста
19.6.2010 14:27:53   
penelopa
Јас размислувам да си купам нешто вакво за некој месец....сега стомакот уште не ми е толку голем ама за последните 2-3 месеци добро ќе ми дојде. Еве ваков
user posted image  

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот danced)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Носење поjас во бременоста
20.6.2010 12:51:11   
arh_diz
Jas kupiv da go podrzuva samo dolniot del od stomakot. A posle poragaj moze da se koristi za zacvrstuvanje na kicmata.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Носење поjас во бременоста
5.2.2011 20:40:28   
blond
Има некоја што го користела појасов ? Јас сакам да си го земам бидејќи ми е ниско поставено user posted image , па си велам појасов може да ми даде некаква потпора. Мислење ?

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Носење поjас во бременоста
5.2.2011 21:35:57   
Anonimen
 кога бев бремена  после 4 месец добив предродилни болки(контракции) имав ниска постелка user posted image докторката ми го препорача и си го купив и појасот ми многу помогна без него немоев ни до продавница да отидам,многу сум задоволна user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
  Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Носење поjас во бременоста
6.2.2011 0:07:11   
bebence1
Pojasot e dosta dobra rabota i jas imam pojas koj go drzi dolniot del na stomakot a posle poroduvanje moze da se koristi za steganje na predniot del na stomakot.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Носење поjас во бременоста
6.2.2011 16:04:33   
heba
od koga moze da se pochne so koristenje ?

(Одговор на членот bebence1)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Носење поjас во бременоста
6.2.2011 21:43:49   
bebence1
Jas pojasot pocnav da go koristam od 22 nedela a moze i porano

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Носење поjас во бременоста
13.2.2011 17:48:11   
natasapop26
Zdravo! Dali moze ringerajki koi veke koristele ili koristat pojas da kazat koja marka i od kade gi nabavile, poveke informacii. Fala pozdrav!

(Одговор на членот bebence1)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Носење поjас во бременоста
14.2.2011 13:16:00   
mama26
jas licno ne nosev pojas tuku farmerkite koi gi kupuvav bea so pojas ili lastik i taka ja pominav celata bremenost...ako mozamda najdam slikicka ke stavam user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот natasapop26)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Носење поjас во бременоста
14.2.2011 13:19:16   
mama26
user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Носење поjас во бременоста
14.2.2011 14:09:59   
strelec 8
vakvi pantaloni imav dva para zimski i dva pra letni.a najmnogu gi nosev edni farmerki moze bea kupeni poveke od pred deset godini i bea na lastiko.gi izlizav nosejkiuser posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Носење поjас во бременоста
14.2.2011 14:13:49   
arh_diz
Mama26 dokolku ne si sigurna vo nesto nemoj da mesas babi i zabi
pojasot se kupuva vo ortopedski prodavnici ili vo apteki , a ova sto go imas staveno ti se pantaloni za bremeni .

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Носење поjас во бременоста
14.2.2011 14:49:34   
danced
ИЗВОРНА ПОРАКА: danced

gi ima vo prodavnici za ortopedski pomagala, ima pojas i mider za trudnici
ako ti gi prepisi genekologot na potvrda se poevtini a na privatno pojasot e
1600 den.



(Одговор на членот danced)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Носење поjас во бременоста
14.2.2011 17:54:59   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz

Mama26 dokolku ne si sigurna vo nesto nemoj da mesas babi i zabi
pojasot se kupuva vo ortopedski prodavnici ili vo apteki , a ova sto go imas staveno ti se pantaloni za bremeni .
znam arh diz deka se pantaloni,taka i napisav-neli?


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Носење поjас во бременоста
8.7.2011 12:52:59   
arh_diz
Odlicna rabota e pojasot go preporacuvam na sekoja trudnica .Mnogu mi pomogna vo bremenosta a i posle poragajot

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Носење поjас во бременоста
12.7.2011 11:13:49   
bile_r
Pojasot e nesto sto se zadovolni mnogu trudnici vo Srbija i Hrvatska a kaj nas retko se praktikuva .Jas sum vo 14 nedela i planiram da si zemam ama ne sum se raspitala seuste kakov izbor imam po aptekite. Temava e super pa mozebi ke slusnam nekoi iskustvo plus
Vo Hrvatska ima na chicco e 20 evra kaj nas ne znam
POzdravce mnogu

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Носење поjас во бременоста
20.5.2014 13:20:21   
jasna_sr
eve jas pak da ja aktiviram ovaa tema,

znaci jas na desniot prepon imam pojaveno kila, a sum 12 nedela bremena pa mislam deka vakov pojas za trudnici bi mi pomognal, sto mislite vie dali nekoja e nosila pojas za trudnici pri vakov problem pozz

(Одговор на членот bile_r)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Носење поjас во бременоста
21.5.2014 16:11:18   
Melanija RR
jasna_sr искуствата се различни ,но матичниот гинеколог ја знае и води твојата бременост затоа најдобро него да го консултираш.Моја другарка сакаше да го носи поради предходна операција но гинеколог и рече НЕ , да не става појас.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот jasna_sr)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Носење поjас во бременоста
7.3.2015 22:44:04   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

devojki neznam dali na prasanjevo mu e tuka mestoto ama mislam ovde ste poiskusni
mene me interesira za mider za trudnici dali ste nosele nosite dali vi go preporacal ginekologot ili sami ste sakale jas sakam da nosam nekako pocnav da odam podvedena kako nanapred so glava nemozam da se ipravam i sto osekam bolki vo polovinata dali e dobro da se nosi
bi ve zamolila za vase iskustvo

ИЗВОРНА ПОРАКА: jasmina 25

gina jas bi ti preporacala pojas za trudnici ne mider jas go nosam od 4 mesec i prezadovolna sum ne se sekavam da me bolelo do sega grbot ili polovinata iako jas go nosam zosto nisko go nosam bebeto,go stavam koga rabotam ili set_am i super e...

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

jasmina 25 pa i jas prasuvav denes za pojas zatoa sto me boli grbot mnogu ama da vidam ako mozam preku fond sto davele da zemam ama mi rekoa i dijagnoza trebalo za toa da mi pisat pa ce se rasprasam a ti kakov pojas nosis kade go kupi

ИЗВОРНА ПОРАКА: jasmina 25

gina i jas zemav preku fondot prvo treba da ti dadat upat za na hirurg koga ke pojdes kaj hirurgot ke ti prepise toj pojas i ke ti dade potvrda za vo socijalno koga ke pojdes tamu ke gi vnesat podatocite vo kompiuter i tamu ti davaat eden list i so nego odis vo nekoja od prodavnicite za ortopedski pomagala i go zemas mnogu poevtino 124 den bese inaku e poveke od 1200 denari jas imam dva do sega zemeno prviot ne bese kvaliteten odna mi se rastegna ovoj vtoriov e mnogu podobar...jas bi ti preporacala da si zemes mnogu pomaga...

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

jasmina 25 jas pojdov ama hirurgot dosega nemal dadeno pojas za trudnica ne znaese tocna dijagnoza mi pisa nesto i koga pojdov vo fond taa me vrati ne sakase da mi dade nisto mi rece ovde pisuva pojas za trudnici ama nema dijagnoza i me vrati ne sakase da vidi pod koja sifra treba da e user posted image kako od gjeb da gi davat boze

bi te zamolila ako znaes kako ti pisuvase na potvrdata od hirurgot i koj pojas go zede ti

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Девојки, и јас сакам појас! user posted image Како оди тоа со хирург, треба да земам упат од матичен? За кој било хирург или како?

ИЗВОРНА ПОРАКА: jasmina 25

hoefu ogore i objasniv na gina kako odi prvo od opst maticen,pa na hirurg bilo koj mislam...

gina potvrdata mi ja zedoa vo socijalno a vo izvestajot dijagnozata bese o26.9 dg graviditas
th pojas za trudnici so mlitava muskulatura...mene nikade ne mi napravija problem odma si go zedov e sega ne znam od koj grad si jas toj podobriot go zedov od SLAVEJ mislam sorabotuvaat so MEDIKUS pojasot e kremav i e daleku pokvaliteten o prviot sto go zemav iako e tajlantski ovoj prviot bel bese grcki i odma posle dva-tri dena mi se rastegna toa sto se stava pod stomak i zatoa morase drug da zemam...se nadevam ke uspees da zemes...poz

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

jasmina 25 општиот закажува термин кај хирург???

Многу чудно, да не е кај интернист?Знам за други работи трудници праќаат кај интернист за тој да даде и препрати ,или упат.
МОже поточно да објасниш во целостuser posted image ти благодарам



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Носење поjас во бременоста
7.3.2015 23:08:16   
jasmina 25
melanija i mene mi bese cudno koga mi kazaa od prodavnicata kaj sto go zemav pojasot deka treba potvrda od hirurg normalno ginekolog bi trebalo da potpisi...znaci jas prvo bev kaj opstiot maticen lekar toj mi dade upat za na hirurg i hirurgot mi potpisa i mi dade potvrda za trudnicki pojas,so taa potvrda otidov vo socialno i tamu gi vnesoa podatocite vo kompiuter i mi dadoa eden list i so nego si go zedov pojasot poevtino...i da znaete samo ednas vo godinata smees da zemes so potvrda jas sega po vtor pat koga zemav na ime na sestra mi go zedov sreka nemav problem...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Носење поjас во бременоста
8.3.2015 19:11:44   
gina
jasmina 25 mene na potvrdata od hirurgot mi pisuva 026 dg.GRAVIDITAS
i sifra 7402 e neznam dali ce go pogodam i kaj nas ima Slavej i tmu ce odev ama zenata vo fond me vrati ne bilo pisano na potvrdata kako sto trebaneznam sto treba
a pa ova da mu kazam na hirurgot da go dopise th pojas za trudnici so mlitava muskulatura a ova th sto znaci

e sega neznam dali ce go pogodam kvalitetniot dva se vo katalogon i eden mider
a sega vidov edniot ima kako lenta nad stomak i drugiov del sirokiot e pod stomak i ima eden samo podstomak jas za ovaj sum nekako posledniov ama neznam dali e kvaliteten utre pak ce pojdam da vidam sto ce napravam

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?