|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  51 52 [53] 54 55   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.4.2015 23:32:08   
gina
jas denes polna 26nedela i denes pak pravev D dimeri i hemostaza ama ne pojdov na tranzfuz. vo Skopje iako denes tamu dr.Rumjana me zakaza ama poveke ne sakam da odam kaj nea
gi proveriv kaj nas pocnale da ispituvaat ama mi rece poubavo Skopje da si gi ispituvasuser posted image
pa sekako vo sreda sum kaj Gerasimova vo sitina ce vidam sto ce mi rece taa

< Поракaта ја уредил gina -- 9.4.2015 23:33:52 >

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 1301
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.4.2015 22:07:01   
Roberta r
ringerajki nie sme 27+1 nedela se selime vo 3-to tromesecje dens pravev test za seker i mi javija deka ne e dobar da odam da mi pravat nekoj si dr test imali sansi da mi e bil pokacen sekerot oti izedov 2 banani pred da odam na doktor?

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1302
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.4.2015 22:32:55   
lukajana RR
Roberta r можно е од бананата да ти се покачил шеќерот ама сепак провери уште еднаш ако можеш на гладно а ако ти е проблем касни нешто ама не благо и овошје дека овошјето има шеќери

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 1303
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.4.2015 22:42:42   
Melanija RR
Roberta r грешка си направила,бананата има доста шеќер,а друг тест е скриен шеќер .Повеќе за тоа има ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1304
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.4.2015 23:23:26   
Roberta r
Ti blagodaram Melanija RRna odgovorot.Epa doktorkata mi bese rekla moze da imas dorucok i jas utroto na brzina vikam aj banani :D.mislam i ovoj test bese za skrien seker posto mi dadoa da pijam edna rozova tecnost nesto kako sok i posle 1 h mi zemaa krv, a za naredniot mi kazaa nisto da ne jadam od vecerta od 8 i sabajle u 8 da odam na ispituvanje koe trajalo 3 h.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1305
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.4.2015 12:30:20   
Hopeful RR
Roberta r, грешка е, пред крвна слика, посебно ако се проверува и шеќер (без оглед дали регуларен или скриен), не смее ништо да се јаде. Мене пред тестот за скриен шеќер ми рекоа да не јадам и пијам ништо 12 часа. Повтори го на гладно па види така.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 1306
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.4.2015 15:12:00   
Roberta r
Izvinite so pisuvam na ovaa tema za sekerot.
mi rekoa moze dorucok zatoa i jadev.prvo sto mi napravija mi dadoa da pijam edna tecnost ne mi ni zedoa krv duri posle eden cas.a rezultatite mi se 120 a od 140 nagore e golem rizik za diabetes.trebalo da bide pod 120 normalnoto.a tie so imaat megu 120-140 paravat pak test koj trael 3 casa.ke odam vo vtornik pa ke videme ako odma mi kazat znaci imam ako ne rezultatite ke gi dobijam duri drugiot ponedelnik(togas se e vo red).
imam edno glupo prasanje dali smeam zabi da se mijam toa utro?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1307
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.4.2015 16:11:06   
Hopeful RR
Roberta r, ако добро се сеќавам, ти си во Англија, и не ми е баш најјасно какво е испитувањето што го прават таму за шеќер, и колку е блиско до овие овде, но повеќе информации можеш да прочиташ овде и овде.
Инаку, воопшто не ти е глупо прашањето, сме го дискутирале и тоа - немој да си миеш заби утрото, бидејќи во некои пасти за заби може да има и шеќер.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 1308
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.4.2015 19:12:44   
Roberta r
ti blagodaram Hopeful RR i na site ringerajki ne znam sto bi pravela bez vas user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1309
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.4.2015 18:11:11   
Azzura
Девојки, би сакала некој да ми каже дали чувствувате замор во бременоста? Јас сум 20 недела и понекогаш едвај дишам, се задишувам на најмал напор. Е сега, не одам на раб, на боледување сум, па и немам некоја физичка активност, но сепак кога ќе излезам треба да се движам полека бидејќи се заморувам многу брзо....а и срцето забрзано ми чука, инаку притисокот ми е низок...се заморувате ли вие?

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 1310
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.4.2015 22:51:48   
Melanija RR
Azzura нормално е срцето позабрзано да чука,но доколку губиш и здив без преголема замор сепак најдобро е да одиш и кај општ матичен но секако и на гинекологот да му го кажеш тоа.Ништо не треба да се занемари во бременост.Ќе те ислуша ,провери притисок,отчукувања во минута и сл, и сигурно некој совет

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 1311
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.4.2015 15:57:48   
aloevera
Девојки ние со малата сме 25 нед, ич не е мирна само ме клоца како пуканки да имам во стомакот. Утре ке одам за d-dimeri и хемостаза а во среда за скриен шеќер. Сакав да ве прашам дали знаете кај е адриалаб лабараторија и од прилика колку се плаќа?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1312
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.4.2015 16:13:56   
Hopeful RR
aloevera, Адриа Лаб има кај Клиника, на влезот на долниот паркинг што излегува на средношколскиот дом, одма лево на Водњанска. Не знам дали ти објаснив добро, ама лесно е за наоѓање. Има и во Тафталиџе кај Ѓорѓи Димитров, и на Јужен булевар, кај надвожњак (има Дома Мебел и Монтенегро). Но, овие две се фул со пациенти, мислам да одиш во таа на Клиника, ми се гледа најрастеретена.
За ОГТТ се плаќа 36 ден, со тоа што за трета вредност (која обавезно треба да им ја побараш) се доплаќа уште 100 ден. Д-димери јас правев на Клиника, не знам колку е во Адриа лаб.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот aloevera)
Непосредна врска до пораките: 1313
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.4.2015 12:26:03   
kika*mika
Aloe Vera jas prasuvav vo Adria lab za Dimerite mi rekoja samo privatno odi i cini 2000 den , najdobro ti prasaj si pak ...

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1314
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.4.2015 19:14:31   
aloevera
Не ми треба да д-димери туку само за скриен шеќер, деден правев д-димери во 8ми септември и ми се во ред, фала му на бога, а за колку време се готови резултатите од скриениот шеќер?

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 1315
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.4.2015 22:36:07   
Melanija RR
aloevera искуства за испитување на скриен шеќер има во темата ТУКА а резултатите се 1 час по последното вадење на крв

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот aloevera)
Непосредна врска до пораките: 1316
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.4.2015 13:16:43   
Azzura
Eve da se prijavam, bevme na 4D kaj d-r Gordana Petreska vo Sistina, i devojkava e dobra i mnogu palava, ama ako...Deneska pravev D-dimeri i od pred 3 nedeli mi se pokacile na 2190, pa matiocniot vika za 2 nedeli pak da proveram i posle verojatno e deka ke mi prepise kleksan inekcii (inaku sum 21 nedela). Sakam da prasam kolku pari se inekciive?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1317
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.4.2015 15:05:08   
nadez vera ljubov
azzura kleksanot se 260 denari edna ce si soberes dokumentacija i ce gi podades vo fondon za refundiranje na parite

(Одговор на членот Azzura)
Непосредна врска до пораките: 1318
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.4.2015 19:48:54   
Felly RR
user posted image како ми сте? Јас денес на работа ептен се изнервирав, и потоа криво ми беше што дозволив така, почнав и некоја болка во стомакот да чувствувам, ама некогаш не можеш да останеш рамнодушен. Ајде уште малку ќе издржам, а потоа ќе ни почне и одморот, па се ќе биде полесно.
За скриениот шеќер, мене матичната ми рече наредниот месец, ама упат не ми даде, сега се мислам дали сама да појдам да испитам, или штом не ми даде упат, не мораuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1319
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.4.2015 21:32:58   
gina
Felly RR sekako ti treba upat od maticniot ako veke odis na privatno

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1320
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.4.2015 15:42:18   
nadez vera ljubov
bev kaj petanovski se bese vo red mi rece da ispitam mikrobioloski brisevi krvna slika ,urino kultura,skrien secer ,hemostaza i dimeri ,proteini.mikrobioloski brisevi za 2 mi se gotovi rezultatite za 2 vo ponedelnik ureoplazma mi izleze pozitivno.od terapijata sto bese navedena mi rece nisto ne se dava za vreme bremenost pa mi dade almacin mi rece ce deluva na bakterijata.mi e strav da ne mu nasteti bakterijata na plodot.se javiv vo remedika mi rekoja ne e opasno

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1321
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.4.2015 20:14:18   
tea 88
Nadez vera ljubov sigurno ke deluva almacinot i ke ja unisti bakterijata. Kako ti rekol dr taka. Jas znam deka ne cini da se ima bakterija vo bremenost i ima dosta antibiotici dozvoleni vo bremenost ama stom i vo Remedika taka ti rekle sigurno poveke znaat. Ima tema na forumov za infekcii vo bremenost procitaj gi iskustvata na dr rr za ovaa bakterija.

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 1322
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.4.2015 21:51:03   
Hopeful RR
nadez vera ljubov, ич не се секирај за антибиотикот, после првиот триместар е сосема безбедно да се пие, и каде каде поголем ризик е да се има бактерија и да не се третира. Некои бактерии знаат и да навлезат во плацентата и да направат проблем, така што штом ти рекле, обавезно антибиотик. Ќе си делува и ќе ја реши без опасност за бебето. Јас примав две или три дози антибиотик за стрептокока, дури заборавив, и еве сега за сега се е ок.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 1323
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.5.2015 11:58:31   
tasana
здраво мамички, ајде ве молам за некој совет од поискусните, од вчера осеќам болки во долниот дел од стомакот и често одам на wc,болките не се неподносливи но постојани особено кога се движам, незнам дали е од што се шити матката или нешто друго, не ми се оди на дежурен можам да издржам до понеделник да одам кај матичната но ако некој има некое слично искуство плс за мислење, инаку сме 18 недела и 6 дена :)

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1324
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.5.2015 17:57:16   
Melanija RR
tasana може да е од ширење на матката и и ако е доле со главчето па притиска на бешика.Ако болката поминува со одмор е ок ,ако трае сепак треба на лекар.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот tasana)
Непосредна врска до пораките: 1325
Страница:   <<   < Претходна страница  51 52 [53] 54 55   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  51 52 [53] 54 55   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?