|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  53 54 [55] 56 57   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.6.2015 13:28:02   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sunflower*

Здраво на сите идни мамички.Јас сум нова на форумов и сум 18 недела и 4 денаuser posted image ......Е сега заради тоа што сум вработена.................морав да изберам матичен гин.Ја прашав Черепналкова (приватната) за препорака и ми ја препорача колешката што работи со неа во Промедика-Надица Ќекиќ......... на 01,6,2015 бев да се видиме на ехо........... Замислете оваа докторкава не можеше да го види бебушот а камоли полот......................


user posted image user posted image user posted image не можела да го види?????? Одма менувај, има ОВДЕ пишувано за гинеколози, избери си некој друг матичен.


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот sunflower*)
Непосредна врска до пораките: 1351
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.6.2015 16:16:04   
Melanija RR
sunflower* водење бременост е сериозна грижа, подитно оди кај друга за матична.Мислам дека нетреба да се појавиш кај старата немај пардон за твоето и здравјето на бебето се работи.Фондовско ехо?А што има ока поубаво ама за пари.Мојата матична цела бременост ме следеше на 2Д ехо, ама знае што гледа и се што кажа беше апсолутно точно.
Добре ни дојде на Рингераја user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1352
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.6.2015 8:09:48   
sunflower*
Секако дека ќе ја сменам,за тоа нема дискусија.Само не знам дали има врска тоа што имам од неа закажано термин за скрининг на клиника.Ако ја сменам во меѓувреме да не ми направат проблем со упатот.Муабетот ми беше да причекам ли до скринингот за да си го видам бебуш.или под итно да одам на приватен да правиме ехо.Скринингот ми е на 26 месецов, до тогаш има прилично доста време.Инаку ви благодарам за искреното добредојдеuser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1353
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.6.2015 8:17:08   
sunflower*
инаку објаснувањето за тоа што не можела ништо јасно да види и беше тоа што ехото и било за никаде т.е Фондовско и тоа што јас сум била дебела.Единствен совет што го добив од неа беше да се ставам на диетаuser posted image

(Одговор на членот sunflower*)
Непосредна врска до пораките: 1354
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.6.2015 8:43:22   
almushka
zdravo devojki jas denes sum 16 +2 dena pred dva dena bev vo kontrollen pregled sve vo red so bebeto bese slusnav i srceto i mavtase so raceto malo no koga me gledase posle so vaginalno primeti deka pocnalo da se otvori rano e mnogu pa vika hitno utre da zakazime za cerklaz uplasena mnogu bev kaj uste eden drug doktor prijatel od familiata i toj vika isto ne e mnogu no preventivno mora da se napravi pa utredenta vo re medika mi napravia cerklaz edna vecer vo bolnica bolki nemav ni krvarenje sega sum legnata poveke mi rekoa legnata samo posle edna nedela mozam malku da se dvizam apcinja eden kup zosto mi izleze i malku. infekcija vo urinata po mozelo od toa da bilo i otvaranjeto ne se znae no vazno mi e deka bebeto mi e vo red kontrola imam za tri nedeli pak. imala nekoja slicen slucaj ve molam da mi kazet kako prodolzilo dali e sigurno ili ne mnogu se plasam da ne mu se sluci nesto na plodod barem da terame do kraj pozd dusicki

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1355
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.6.2015 11:52:15   
sunflower*

ИЗВОРНА ПОРАКА: almushka

zdravo devojki jas denes sum 16 +2 dena pred dva dena bev vo kontrollen pregled sve vo red so bebeto bese slusnav i srceto i mavtase so raceto malo no koga me gledase posle so vaginalno primeti deka pocnalo da se otvori rano e mnogu pa vika hitno utre da zakazime za cerklaz uplasena mnogu bev kaj uste eden drug doktor prijatel od familiata i toj vika isto ne e mnogu no preventivno mora da se napravi pa utredenta vo re medika mi napravia cerklaz edna vecer vo bolnica bolki nemav ni krvarenje sega sum legnata poveke mi rekoa legnata samo posle edna nedela mozam malku da se dvizam apcinja eden kup zosto mi izleze i malku. infekcija vo urinata po mozelo od toa da bilo i otvaranjeto ne se znae no vazno mi e deka bebeto mi e vo red kontrola imam za tri nedeli pak. imala nekoja slicen slucaj ve molam da mi kazet kako prodolzilo dali e sigurno ili ne mnogu se plasam da ne mu se sluci nesto na plodod barem da terame do kraj pozd dusicki

ДАЛИ ИМАШЕ НЕКОЈ СИМПТОМ ПРЕТХОДНО ,КАКО БОЛКА ИЛИ ПРИТИСОК НИСКО ДОЛУ ВО СТОМАКОТ

(Одговор на членот almushka)
Непосредна врска до пораките: 1356
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.6.2015 14:46:36   
Melanija RR
sunflower* не ја менувај матичната до закажаниот скрининг поради упатот,тоа ден потоа направи го.Дотогаш оди си на приватно ехо за да си бидеш смирена до скринингот

almushka искуства и совети за серклаж има ТУКА и тој се прави токму за да се износи бременоста до крај.Следи ги советите на докторот кој ти ја следи бременоста
sunflower* најдобро се гледа дали се отвара е на ехо посебно со вагинално ехо.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sunflower*)
Непосредна врска до пораките: 1357
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13 ...
6.6.2015 9:09:00   
sunflower*
инаку девојки, кажувајте кога ви го кажаа полотuser posted image Јас сум целата во исчекување .Мислам дека бебушот сега ќе може да се види поубаво,утре влегувам 19 полна недела.Инаку приватната што ме гледаше последен пат во 12 недела ми рече дека бебушот имал машка главаuser posted image .Ја прашувам што тоа сега треба да значи, и ми вели дека во таа гестациска старост машките имале поголеми главчиња од девојчињата.А јас пак изгорена за девојче и велам ...абе не ја знаеш свекрва ми колкава глава има user posted image .Дали иам врска тоа кажете имате ли некоја такво искуство.Првото ми е машко и пред 10 години ми го видеа уште во 4 месец.Ама послаба бев тогаш,сега сум права буца.А имама такво чуство дека ќе биде пак машко.Уствари не е само чуство,детево ми е правено точно на ден на овулација ,а статистички тогаш се фаќаат момчињаuser posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.6.2015 22:03:51 >


_____________________________

Немој да го изгубиш тоа што го имаш посакувајќи го тоа што го немаш,
затоа што тоа што го имаш е нешто што некогаш го посакуваше

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1358
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13 ...
6.6.2015 10:53:50   
srekna2
I mene doktorkata vo Remedika sto mi ja vodi bremenosta vo 12 nedela mi rece deka spored glavceto po se izgleda e masko. Vo 14 nedela mi go pitvrdi toa so zborovite ja gledas raketkata megu noze user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.6.2015 22:03:10 >

(Одговор на членот sunflower*)
Непосредна врска до пораките: 1359
   RE: Трудници во второто тромесечје II- од 13 ...
10.6.2015 16:15:32   
srekna2
Mesinja edno prasanje do vas , ako ne e za tuka prefrlete go vo druga tema. Dali e isto dolzina na grlo na matka i dolzina na kanal na matka ili kako i da se vika. Jas vcra bev na kontorla i doktorkata mi go merese grloto na matkata i mi rece deka e 30.1mm i mi recedeka e ok. Kakvi se vasite iskustva. Knaku sum 16 nedela i 3 dena

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.6.2015 22:01:35 >

(Одговор на членот srekna2)
Непосредна врска до пораките: 1360
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.6.2015 18:05:25   
lukajana RR
jeni80 одамна не си пишала,направивте ли дополнителни испитувања ,се консултиравте ли со лекари?

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1361
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.6.2015 21:54:21   
Melanija RR
srekna2 конкретна тема има ТУКА и ќе го префрлам постот.Таму има и табела

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1362
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.6.2015 14:32:30   
almushka
zdravo mamicki jas sum 18+3 dena no nesto me macit ima dva dena sto zaedno so gelot crinone mi izleguva i nesto kako ligavo bez miris i toa se povtoruva neko dva pati na den zborev so dr vika ne e nisto no ne znam dali e normalno brisevite izlegoa sve negativno pred tri nedeli napraveno mi e serklaz da ne e od toa ili e normalno zosto bebeto rastit ve molam za odgovor i bidete malku po aktivni nie sme naj spienite vo forumot hahaahhahaha pozdrav do site

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1363
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.6.2015 8:21:36   
sunflower*
ДЕВОЈКИ ДЕНЕС СУМ НА СКРИНИНГ ВО ДРЖАВНА ВО 22 НЕДЕЛА.дА НЕ ЗНАЕТЕ СЛУЧАЈНО КОЈ ДР КЕ МИ СЕ ПОГОДИ-КОЈ ГЛЕДА ВО ПЕТОК?user posted image ВО 10,40 ИМАМ ЗАКАЖАНО, АКО ИМА НЕКОЈА БРЗА ФОРУМЏИКА ШТО ИМА ИНФОРМАЦИЈА БИ БИЛА ПРЕСРЕЌНАuser posted image СЕ НАДЕВАМЕ ДЕКА КЕ НИ ГО КАЖАТ ПОЛОТ НАuser posted image ЌЕ СЕ ПОФАЛАМ ВО СЕКОЈ СЛУЧАЈ ПОЗ

_____________________________

Немој да го изгубиш тоа што го имаш посакувајќи го тоа што го немаш,
затоа што тоа што го имаш е нешто што некогаш го посакуваше

(Одговор на членот almushka)
Непосредна врска до пораките: 1364
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.6.2015 14:29:38   
Melanija RR
sunflower* како помина,ви кажаа ли дали е женска или дечко?user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sunflower*)
Непосредна врска до пораките: 1365
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.6.2015 16:03:38   
sunflower*
user posted image user posted image user posted image ДААААААА user posted image Е user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ПРЕСРЕЌНИ СМЕ ПОСЕБНО СИНЧЕТО.ИНАКУ ШТО Е НАЈБИТНО СЕ Е ВО РЕД СО user posted image И ОДГОВАРА НА ГЕСТАЦИСКАТА НЕДЕЛА.ИНАКУ МЕ ГЛЕДАШЕ ДР.АРТА БИНА.НЕМАМ СЛУШНАТО ЗА ДОКТОРКАТА НЕКОЈ АКО ЗНАЕ НЕКА МИ ПИШЕ ИСКУСТВО СО НЕА.ИНАКУ БЕШЕ МН ФИНА САМО НЕКАКО НАБРЗИНА МИ СЕ ОДВИВАШЕ ПРЕГЛЕДОТ,БИТНО ГИ ВИДЕ СИТЕ ОРГАНИ СЕ СЕ СУПЕР.МИ РЕЧЕ ЗА 4 НЕДЕЛИ ДА СИ ЗАКАЖЕМЕ ПРЕКУ МАТИЧЕН ЗА ФЕТАЛНА ЕХОКАРДИОГРАФИЈА. И МНОГУ МЕ ИЗНЕНАДИ СО ПОЛОТ ЗАТОА ШТО ПСИХИЧКИ БЕВ СПРЕМНА ЗА МАШКО И НЕ СЕ НАДЕВАВ ПРЕМНОГУ ЗА ДЕВОЈЧЕuser posted image И СЕУШТЕ НЕ МИ Е ВЕРНО ДА ВИ КАЖАМ.БИТНО СВЕКРВА МИ ВЕДНАШ КУПИЛА РОЗОВО КОМПЛЕТЧЕuser posted image

_____________________________

Немој да го изгубиш тоа што го имаш посакувајќи го тоа што го немаш,
затоа што тоа што го имаш е нешто што некогаш го посакуваше

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1366
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.6.2015 21:16:41   
Felly RR
user posted image sunflower* одлични вести, значи се погоди и полот, па обични велат и ако има порачка од постарото братче/сестриче обично се исполнуваuser posted image Важно и се друго си е во ред, и така да си терате до крај.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sunflower*)
Непосредна врска до пораките: 1367
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.6.2015 10:48:41   
sunflower*
Благодарам, сега уште само да ја сменам матичната.Сакам да се префрлам кај Гордана во поликлиника Ченто,добра била и има добра опрема

_____________________________

Немој да го изгубиш тоа што го имаш посакувајќи го тоа што го немаш,
затоа што тоа што го имаш е нешто што некогаш го посакуваше

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1368
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
30.6.2015 23:55:37   
Andriance
Hello zenski...od denes i ja u ovaa tema...denes rezultati od Priska i brisevi...se ok..fala bogu..ovaa tromesecje valda pomirno kje e.me ubi glava ..

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот sunflower*)
Непосредна врска до пораките: 1369
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.7.2015 12:24:39   
Kvisko
Ајде и јас да се прилучам тука. Сега сме 13 недела и 2 дена. Бебчо вчера на ехо беше супер. Брисевите исто се ОК. Сега уште да видиме што ќе биде со аспирин или клексан за понатаму.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 1370
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.7.2015 14:00:14   
Andriance
Kvisko, ja i ti epten u korak se sledime..i ja denes 13+2...pozdravce

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1371
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.7.2015 19:11:03   
alexx87
здраво.ве молам за еден совет.јас сум 17недела и 5 дена.досега сите испитувања се уредни,и скрининг и приска и микробиолошките брисеви.денес ми се јавија болки во пределот н папокот и чуствувам како тежина водолниот дел на стомакатот.папокот ме боли и на допир.дали да о контактирам мојот доктор или е нормална појава.ова ми е прва бременост па нз што е нормално а што не.ви благодаам

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 1372
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.7.2015 19:14:03   
Melanija RR
alexx87 Папокот боли бидејќи се шири матката, но зборувам за наболувања и боцкања.Се што е поинтензивна болка најдобро да се контактира доктор. Пробај со повеќе одмор ,и се надевам пиеш магнезиум

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот alexx87)
Непосредна врска до пораките: 1373
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.7.2015 20:25:06   
alexx87
pijam magnezium 300,pregnazon complete i seuste stavam utrogestan vaginalno poradi hematom sto go imav na pocetokot i poradi bolki sto mi se javuvaa vo predelot na preponite.a sega papokot me boli i na dopir .ako ne mi se smiri ke go baram doktorot misal deka mi e od umor rabotata mi e so stoenje 7h na den:(
ti blagodaram Melanija

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1374
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.7.2015 20:33:39   
srekna2
I mene od vreme na vreme znae da me boli vo predelot okolu papokot , a sum 19 nedela, kako sto kazuvas ti duri i na dopir. Ama toa e momentalna bolka koja trae nekolku saati i posle prestanuvq

(Одговор на членот alexx87)
Непосредна врска до пораките: 1375
Страница:   <<   < Претходна страница  53 54 [55] 56 57   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  53 54 [55] 56 57   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?