|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Серклаж
28.4.2009 15:15:40   
Еца
Серклаз се прави со локална или општа анестезија, обично во 3. месец од бременоста. Што е серклаз? Кога постои слабост на грлото на матката, осносно кога постои опасност да бременоста заврши предвреме се применува оваа едноставна метода - серклаз. Доколку со гиниколошки и клинички преглед се утврди да надворешните и внатрешните усници на матката се отворени за 0,5 до 1 па дури и до 2 см, оваа метода е непоходна. Во некои случаеви оваа метода може да се примени и пред 3 месец а понекогаш и во 6 или 7 месец, како би се спречило предвремено породување. Операцијата се состои во поставување кружен превој околу грлото на матката, на ниво на внатрешната усница како тоа би се затворило. Се користи синтетски (најлонски) конец кој се вади 21 ден пред очекуваното породување. После користење на оваа метода се препорачува да се избегнуваат физички напори и користење на препарати како Препара и Прогестерон. Слабост или опуштеност на внатрешната усница може да доведе до ширење на усницата, прскање на водењакот и спонтано абортирање. Слабоста на внатрешната усница може да биде последица од трауми од претходната бременост или грубо ширење со инструмент за време на абортирање, а понекогаш причина може да биде и инфекција. Но и кај жени кои не раѓале, поради хормонални пореметувања може да дојде до опуштање на овој дел од органите за репродукција, па и кај нив е неопходно да се примени оваа метода како би се сочувало бебето.


< Поракaта ја уредил Elena -- 7.7.2009 22:34:33 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Серклаж
28.4.2009 15:20:35   
Еца
Изворна порака Даниела:
a Elena za serklazot jas znaev deka moram da se napravam uste od ko se skuci toa so prviot pat.doktorot mi objasni deka ke go napravime toa i se drugo sto se mozi samo da sprecime sto i da e drugo.i operacijata traese 15min so lokalna anestezija nisto ne osetiv i bidejki ja pravev den pred Veligden me pusti doma i mi rece da pojam po dve nedeli na pregled.uste nema otideno zdravje od drugata nedela ama ne osekav bolki i sto e najvazno miruvam.




< Поракaта ја уредил Elena -- 7.7.2009 22:34:44 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Серклаж
23.7.2009 16:42:48   
JULCE
zdravo da vi kazam deka serklazot ne e operacija samo mala intervencija inace i jas sum sega momentalno serklaz (vrzana)i nemam nikakov problem toa e za nasite deca da se rodat kako so si treba na vreme da gi donosime,bideki zamislete go toa kako balon i koj duvas se siri sekoj mesec taka i matkata se siri kako balon i taa cuclata sto ja duvame ja snememuva taka isto potpolno i matkata i nema za so da ne napravite serklaz ne boli jas na 5 meseci sum praena a suga sum veke vo 7 mi vlezena i super sum,,serklaz napraviv zatoa sto sum operirana od cin i za posigurno..kisss za site napred

_____________________________

koj saka neka mi pisi .

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Серклаж
23.7.2009 21:30:31   
mami
Јулче ти благдарам што го подели своето искуство со нас..јас на пример првпат овде дознав дека се правело тоа воопшто(нели- човекот учи додека е живuser posted image ) убаво е сите идни мами да бидат запознаени со постапката и зошто воопшто се прави за да немаат проблеми со бременоста и безбедно да си ги износат своите малечки

(Одговор на членот JULCE)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Серклаж
30.11.2009 0:49:02   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: Сани

здраво на сите! малку сум во паника па ми треба поддршка До 28ма недела одев на контроли и сирклажот го правев во Систина до тогаш бев задоволна со целиот однос. На прегледот во 28ма недела докторката ми рече дека воденјакот ми е стигнат до конците и дека секој момент може да се породам. Ми рече да си најдам доктор во државна бидејќи они немаат услови за бебиња родени пред 33та недела. Ја послушав и во државна и покрај ужасните услови многу добро поминав и еве со никаков посебен третман само со лежење стигнавме до 34та недела Дали некој има слично искуство? Во понеделник треба повторно да одам на контрола и овој доктор ми рече дека не е исклучено предвремено породување како опција но рече дека сме дотуркале до подобра недела!!! незнам ни кога ќе ми ги вадат конците ни ништо! Што доколку дојде до предвремено породување? Дали се кинат конците или?
Навистина ме фаќа паника!!!



_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Серклаж
9.11.2011 22:39:35   
zagrizenaa
me interesira kolku kosta serklaz vo privatna bolnica pozdrav

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Серклаж
10.11.2011 10:02:13   
DoroteaDj

zavisi vo koja bolnica
okolu 400 evra ja kostase drugarka mi vo Sistina

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Серклаж
10.11.2011 10:29:38   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Јулче ти благдарам што го подели своето искуство со нас..јас на пример првпат овде дознав дека се правело тоа воопшто(нели- човекот учи додека е живuser posted image ) убаво е сите идни мами да бидат запознаени со постапката и зошто воопшто се прави за да немаат проблеми со бременоста и безбедно да си ги износат своите малечки



Исто и јас ,добро е да се знае за се.....


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Серклаж
26.12.2011 23:07:22   
zagrizenaa
zdravo.pred eden mesec napraviv cerklaz sega za sega fala mu na Gospod se osekam super.no me interesira kako se vadat koncite i dali e bolno,kolku ke trae????umot samo vo toa mi e...pa posle kako ke se poragjam samo filmovi si pravam.................pozdrav i se najubavoinace sum vlezena vo 7mesec.vo stomakot imam zemjotres heheheeeeeeeeeeeeeuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Серклаж
5.1.2012 15:36:29   
Ananija
Здраво рингерајки, денес бев по мислење на мојата матчна на второ мислење кај друга докторка за скратено грло на матка да погледне и таа -оваа другата ме гледаше на ехо потоа преглед и во понеделник да дојдеш за серклаж user posted image

Дали е неопходно, мојата докторка вика серклажот не го практикувале во последно време оти вика и да го врзеш и што и да го правеш ако има инфекција какко кај мене кандида -џабе е пак ке направи други комликации...

А, патем снаами пред две три години на серклаж ке починала од анестезија...уффф!!!!

Ке можам ли без серклаж да поминам со лежење одмарањеuser posted image

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Серклаж
13.1.2012 21:59:03   
zagrizenaa
pozdrav.jas se pravev serklaz poradi polip na grloto na matkata.i ne e voopsto strasno i stetno.jas pravev vo PLODNOST vo BT.i mnogu ubavo si pominav.a za toa deka imas infekcija mislam deka treba prvo da se izleci pa potoa cerklaz.zs moze da se prenese na bebeto.kako sto sum zapoznaena taka e,zs jas pred da pravam cerklaz zemav brisevi.rasprasajse,podobro e da napravis vazno e da gi iznosime nasite soncinja.koj mesec si ti?

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Серклаж
19.1.2012 22:39:41   
spasoje
user posted image Zdravo ringerajci problem i nedoumica so cerklaz imam i jas, vo 4 mesec sum i grloto na matkata e skrateno, dali ima nekoj iskuvstvo so alternativna opcija lekovi, inekcii ili bilo sto drugo osven cerklazot...? I dali imate nekoe soznanie deka utrogestanot vaginaletkite mozat da predizvikaat vakva sostojba...?
user posted image

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Серклаж
9.2.2012 16:46:36   
Cipi Ripi
Zdravo, ima li nekoja trudnica sto pravela serklaz vo 7 mesec na klinika? Ve molam spodelete go vaseto iskustvo.

(Одговор на членот spasoje)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Серклаж
28.3.2012 0:25:20   
Mum Care
Jas sum pravena serklaz vo 16 nedela od bremenost, kako preventiva bidejki me pravea konizacija vo istata nedela. I mislam deka serklazot se pravi vo prvoto trimesecje od bremenosta. Kaj mene se e ok zasega. Sakam da prasam dali nekoja trudnica ima serklaz i kakva terapija i dal doktorot? I dali treba zadolxitelno da se lezi so serklazot?

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Серклаж
5.4.2012 7:47:51   
arh_diz



ИЗВОРНА ПОРАКА: tattoo mama

Zdravo na site mesinjauser posted image eve i jas da se nadovrzam so muabetov,i jas imam skrateno grlo i koga otidov vo bolnica ne mozea da mi pravat serklaz zasto mi bilo amputirano grloto koga mi pravele konizacijauser posted image mi kazaa da lezam i miruvam,pijam magnezium i ne primav nikakvi lekarstva,celo vreme lezam i stasav sega do 32 nedela i se nadevam deka se ke bide vo red i ponataka i odvaj cekam da pomine vremeto za da si go rodam user posted image pozdrav i hrabro samo pozitivni misliuser posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: pudingce

mene denes mi prepisaa krinon (toa e progesteron), se zema vaginalno pretpostavuvam deka e nesto slicno so ona sto cipi ripi go prima. bev na pregledi kaj nekolku razl. doktori (vo sist. i vo rem. i na klinika) i mora da kazam deka site imaat razlicni preporaki: edni se za serklaz drugi protiv. denes i merenjeto za grloto mi izleze sosema razlicno (podobro od ona sto prethodniot doktor izmeri). da ne znaes komu da veruvas i sto da pravis.
samo gospod da e so site nas!

bidejki prv pat slusam za elektromiografija moze li da objasni nekoj koi se indikaciite za da se napravi ova ispituvasnje?







_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Mum Care)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Серклаж
5.4.2012 8:30:16   
Ananija
I mene trebase da mi pravat serklaz do vo pocetokot na bremenosta, ama maticnata ne bese bas za toa pa odluciv da ne pravam i iako trebase pocesto da lezam ednostavno obvrskite ne mi go dozvoluvaa toa, ete i jas stignav do 31 nedela se nadevam uste malku ke izdrzam.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Серклаж
3.5.2012 10:01:28   
mama_sk
Mamicki, kolku cm vi bese dolgo grloto na matkata koga pravevte cerklaz i vo koja nedela? user posted image

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Серклаж
29.10.2014 16:07:35   
Slonceo1
Zdravo mamicki jas sum 28+3dena. Doktorkata mi kaza deka mi e skrateno grloto na matkata no ne e rizicno. Prasav za serklaz ama mi rece nema potreba od toa. Mi prepisa utrogestan i magnezium.Sega me interesira kako pominale majkite so vakov problem? Izdrvte do 9 mesec? posto me faka panika user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Серклаж
29.10.2014 17:09:00   
Ki4iko
Во 16 недела и кај мене беше скратено грлото на матката ,ако добро памтам 20 мм. докторката ми предлози почесто мирување.прекинав да одам на работа и повекје време одмарав дома.на следната контрола ,грлото бесе 40мм. сегА сум 27 недела ,не сме мереле последно,но не гледам потреба ако нема проблеми,како болки во стомакот и исцедок.инаку заборавив да напоменам,дека зедов труднички мидер ,го носам кога движам, и пијам магнезиум секој ден.прогестерон примав терапија до 22 недела.

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Серклаж
14.1.2015 0:06:17   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

a grloto na matkata mi bilo skrateno i mi rece da napravam serklaz. Pred mesec bese 48 mm a denes 38 mm. Ja prasav da ne sum otvorena slucajno taka citam po nekoi forumi i za toa gi pregleduvale a taa mi rece ne si, a ne me pregleda vaginalno samo so vnatresno eho. Neznaev deka mozelo i taka da se gleda dali si ili ne otvorena. A za serklazot sakam kaj Ruse od Bt da odam imam slusnato ubavi raboti za nego pa ako treba ke go napravime.

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

tea duso ne se grizi toa sto treba da se napravi napravi go

ИЗВОРНА ПОРАКА: Elena 29

tea 88,bas me cudis so ova serklazot.mene vo 25 n. doktorot mi go merese grloto na matkata so vaginalno eho i mi bese 34mm i mi vika super ti e,voopsto ne e kratko.a ti 38 mm i ti rekle deka ti e skratenouser posted image user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: jasmina 25

elena mozebi zatoa sto nosi bliznacinja i plus za kratko vreme i se skratilo za 10 mm...i mene mi e 28 mm i ne mi rekle za serklaz si stoi taka 2 meseci,sabaljevo odam na pregled da vidime kako e...

ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

Maticnata mi rece deka za kratko vreme se skratilo, i ima tendencija uste da se krati i plus so bliznaci pa zatoa e podobro serklaz. Taa rece podobro e porano otkolku podocna.
A i kako sto citam po nekoi forumi srpski i hrvatski tamu i preventivno go pravat sekako ako ima indikacija ama ne kako kaj nas posledna opcija. Inaku ovie denovi osetiv i malo peckanje i kako stipenje vnatre vo matkata i toa znacelo deka se skratuva.

ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

I jas sum za toa da se slusne i vtoro pa i treto mislenje. I jas odrucekva sum na pregled.kaj drug doctor da vidam dali ke bide isto izmereno grloto i dali i toj ke mi.preporaca serklaz. Sakav kaj Ruse od Bt ama nisto za kaj nego bil suspendiran i sega ako ne me bendisa ovoj doctor definitivno i kaj Tase ke otidam denovive. Pa kaj mene e 38 ama citam ne e tolku alarmantno za serklaz.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Серклаж
8.7.2015 15:52:38   
Alex_manas
Ve molam za odgovor. Pred dve nedeli imam napraveno cirklaz.denes ke imam prva kontrola pa me interesira dali pregledot ke bide samo eho ili i vaginalen pregled.odnapred vi blagodaram

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Серклаж
9.7.2015 0:08:22   
Melanija RR
Alex_manas како помина на контрола?Каков е прегледот, се ли е во ред сега?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Alex_manas)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Серклаж
9.10.2015 18:01:52   
angelce moe
Zdravo mamicki
Eto i jas denes doagam od pregled, imav malku kafeav iscedok pred 2 dena i denes bev kaj dr.tase pa mi rece deka grloto na matkta mi e 24mm i mora da odam na serklaz. İnace sum 15gn. İmam predhodno iskustvo za predvremeno porogaj i neznam zosto togas nikoj ne mi ja imeri grloto na matkata user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Серклаж
21.10.2015 16:48:57   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: angelce moe

Gledam deka ovde e oaktivno temata na serklaz , pa rekov da pisam. Jas sum so serklaz taze napraena.momentalno koristam samo utrogestan 200 na vecer, magnezium ne mi dade. No citam vo stranskite forumi deka dobivaat i inekcii protiv bolki kaj nas toa go nema.

ангелче мое, прашај си ти за магнезиумот, зошто некогаш докторите забораваат, или пак претпоставуваат дека тоа ти е познато, па не спомнуваат.
А имаш ли и болки што ги спомнуваш таквите инекции, или мислиш така превентивно?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот angelce moe)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Серклаж
21.10.2015 16:55:38   
angelce moe
Pa Felly RR denes mi e 3 den posle serklaz, tashe ne mi dade magnezium no sepak mislev da pocvam. aA bolki da imam nekoi bolki ako se recit bolka taa. me bolit nekako ko znaes koga ke ti tezi mocniot meur, taka nekako. no rekov najverovatno posto sum Taze naprarna mozit zato mi e.
mislis bi bilo nesto poseriozno?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?