|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
19.2.2015 12:31:58   
nadez vera ljubov
zenski jas bev na prv skrining vo vtornik kaj elena petrova vo remedika mi rece se e ok plodot odgovara kako za 13 nedela imase i nosna koska a nuhalen nabor e 1.8 mi rece do 3 e normalno me prasa dali sakam da mi zemat krv za priska ja rekov da i mi zedoja sega mi se javija od remedika deka rezultatot e gotov razgovarav so doktorkata elena mi rece odlicen e .sledniot petok sum kaj petanovski na kontrola na pregled sto trael pola saat taka mi pisuva .

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
23.2.2015 22:13:01   
Felly RR
И јас минатата недела бев на прв скрининг, и мерките се во ред. Го видовме бебуш како си го цуца палчето, како се врти и игра цело време. Докторката вели - ова играорец изгледа user posted image ептен беше разиграно за на камера user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
3.3.2015 15:14:40   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30

Инаку правев 2 во скриинг во Плодност, 23 недела сум, девојче носам и ептен се израдував, се е во ред си напредува бебушката, а правев и ехокардиографски преглед и се е во ред, докторката ми остави ептен убав впечаток, посветува многу внимание.

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina
jas na 12 sum vo sistina za skrining ama neznam dali ce mi napravi i mene ehokardiografski pregled ili treba pak da odam

ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30

Ехокардиографскиот преглед е посебен преглед и обично го прави детски кардиолог така да ако мислиш да правиш треба посебно да си закажеш.

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina
e sega go prasav za posebno exo na srceto mi rece koga ce pojdam na skrining ce go vidat a ako ima nesto odma go vikale Dimcev a ako ne odma ce ti recat za dve nedeli pak da pojs e sega si mislam ako nema potreba eve i mat. mi kaza deka negleda nesto deka spored nego e ok pa si vikam ako treba povtorno da se odi pa da ne odam pa pak ce treba da platam 4000 pa mnogu mi se nemozam a matocniot deneska dolgo vreme me gladease na exo 30 min. detalno se mnogu mi posveti vnimanie daj boze da nemam potreba da se odi exo na srce

milicka 30 kolku se plaka za exo na srce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

gina, супер вести, само нека продолжи така убаво да расте и напредува синко user posted image

Ехокардиографијата во Систина кај Драшко (најдобар е за тоа) е 2600, и јас одлучив да ја правам на Гак. Да е нешто што може да открие проблем што може пренатално да се реши - ок, ама се работи за чисто информативен скрининг, колку да се знае дали има нешто па евентуално да се делува веднаш по раѓање. Затоа решив да ги заштедам тие пари. На обичниот втор скрининг се беше во ред, дури бев и кај Димчев заради амнио, ако се сеќаваш, и тој кажа дека е се ок, така што си викам ај, не мора па се во Систина да правам. Матичната ми закажа на Гак кај Адела Поп Стефанија, и таму сум тек крај на март. Можеш и ти да си закажеш така, фино е да се направи и тоа, зошто да не.



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
3.3.2015 16:17:30   
Milicka 30
За ехокардиографскиот преглед искрено мислам дека нема потреба пошто на скринингот др ме гледаше околу 40 мин, ама кога веќе бев таму решив да го направам инаку беше 2000 ден.
Гина супер за бебушот само нека си расте user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
3.3.2015 16:59:39   
gina
fala vi devojki
Hopeful a vo koja nedela ce pravis exo na srceto pa i jas za ponataka ce zakazam na Gak

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
3.3.2015 17:19:52   
Hopeful RR
gina, мене ми рекоа дека треба во 23-24, па после уште еднаш пред породување, но матичната ми најде термин тек кога ќе бидам 31, здравје, и рече не е проблем. Очигледно се пренемагаат за да идеме по стопати на еден ист скрининг, така што ако го правиш еднаш, направи го понакрај на бременост, ако сакаш двапати, можеш еднаш сега и еднаш на крај.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
3.3.2015 19:07:11   
gina
dali e ova istoto tret skrinig za ponataka ili pak tretiot skrining e drugo

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
3.3.2015 19:23:06   
Hopeful RR
Мислам дека трет скрининг е друго, ама не сум сигурна. Ехокардиографија не е задолжителна, но препорачлива.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
4.3.2015 11:54:06   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Dothy

Zenski vtoriot skrinig koja nedela go pravevte?

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana

Dothy обично се прави од 20-23 недела јас правев во 22 недела

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dothy

Fala lukajana, jas sum 20ned, sakav narednatA da odam aka dr-ot ne mi e tuka aka ponarednata poagja jas 22ra sto znaci nema da kasnam. :-)

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

Dothy ne i jas ce pravam vo 22 nedela koga zakazuvav bas gi prasav i mi rekoa od 20-24 nedela moze da se pravi


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
23.3.2015 12:53:37   
kika*mika
Zenicki da povtoram jas , tretiot skrining okolu 28 nedela bese taka ? za srceto ?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
23.3.2015 13:09:08   
Hopeful RR
Ехокардиоградфија на срце е посебен преглед, кој не е задолжителен, но е препорачлив. Обично викаат добро е да се направи два пати - еднаш околу 23-24 недела и еднаш накај 30 недела, во секој случај и двата прегледи се чисто информативни, за да се знае дали да се делува веднаш по породување, во случај да има некаков проблем. Јас ќе ја правам во 31, тек тогаш имаше термин. Мислам дека третиот скрининг се прави многу подоцна, скоро пред раѓање. Најдобро, прашај си го докторот, тој знае повеќе од нас.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
27.3.2015 13:32:15   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

Јас денес отидов на фамозната ехокардиографија, која не се ни деси. Имав закажано кај Адела Поп Стефанија, ама не била тука и ме прегледа друга докторка, која малце се испонаша. Прво се зачуди зошто воопшто доаѓам во 31 недела, и викам - немаше термин, тек сега најде матичната, па после еее не може ехокардиографија, тоа е до 24 недела, сега не се гледало, па после упатот не ми важел... хаос! И ми вика, ај добро, легни да те видиме. И излезе обичен преглед, ги измери, се е ок, соодветно си растат, беа поставени попречно мада рано е и да се свртат, и ми рече контрола за 3 недели, на која не знам дали ќе одам. Се разочарав комплетно и од односот, и плус преку ред се буткаа луѓе за наплата, гајле им е што трудница стои на нозе, и некако за џабе излезе сето ова.

Ме чуди како тоа не може да се видат срцињата кога ехокардиографија се прави и во доцна бременост, пред породување? Си го измислија Мој Термин за себе да си олеснат, а ние да се чудиме тука, ништо не функционира. Ми вика, контролата ти е закажана, а нигде не ми стои кога и каде. Исто беше и минатиот пат на Гак, после вториот скрининг - дојди на контрола, закажана си, па после пу пу не важи. Не знам што да кажам, стварно.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Hopeful a koja doktorka te primi i go znaes imeto?
Inaku jas kolku sto znam toj skrining na srce sto go vikaat i vo 32ra se pravi.Koga bev vo Remedika taka i mi kaza doktorkata ne znam zasto vaka.Ete vcera bev na GAK i sosema dr prikazna od ona sto ti denes si go videla funkcionira moj termin i te kako ama mozebi zasto imase i pomalku guzva.Ne se nerviraj so Gospod napred ke si bide se dobro pa ke se guskate so batkovciteuser posted image user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

Докторката е Елена Николовска, на замена за Поп Стефанија. Инаку Мој термин функционираше за денешниот преглед, се во ред, точно и без проблем, но ме збуни кога ми рече да дојдам на контрола за 3 недели. Ја прашав како да закажам, преку матичен или не знам како, и ми рече закажана си, само дојди си. И кога гледам на извештајот - ни термин ни бутур. Истото беше и минатиот пат - дури пробав и врски да најдам, и ми рекоа мора матичен да ти закаже, нема друг начин.

А за ова дека на сите им прават во 32 недела, стварно срам да им е. Плус, така лошо и ми изреагира, ко јас да сум кретен што доаѓам тек во 31 недела - аууу па ти која недела си??? Нема шанси, не се гледа ништо сега. Мислам дека така ми рече за да ме откачи пошто близнаци, пораснати, и се жалеше цело време дека ништо не се гледа на ехото...

ИЗВОРНА ПОРАКА: profe

Mi rece di kraj imam uste tri kontroli, a jas sum 26ta nedela. Koi se slednite kontroli? Sto me ceka? :) i citam se pravi eho na srce, vo koja nedel. Maticnata nisto ne mi kaza, a ovde citam za toa.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30

Профе јас ехокардиографски преглед правев со вториот скрининг, така ми закажаа инаку до 27-28 недела можеш да го направиш, матичниот ми вика дека срцето на бебето најубаво се гледа во 28 недела.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

profe, јас вчера бев за ехокардиографија на Гак и ме откачија, наводно во 31 недела не се гледало и се правело најдоцна до 24 недела, што нема врска, затоа што други рингерајки баш овој период правеле. Мислам дека ги мрзеше, дека близнаци им се тешки за гледањ ена ехо, за што сум страшно иритирана, но без оглед, мислам дека може кога сакаш да направиш.



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
2.4.2015 20:41:09   
katey
zdravo!denes pravev skrining na anomalii vo 22 nedela,doktorkata vo drzavna bolnica se somneva deka imam malku voda vo vodenjakot,mi rece da pravam pregledi kaj maticnata i mikrobioloski brisevi ,dodeka traese pregledot taa mi brcase i prsti ,celava ovaa situacija me zbuni dali nekoj imal slicno iskustvo ?
ve molam za pomos

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
5.4.2015 23:58:45   
lukas
Го видовме бебуш како си го цуца палчето, како се врти и игра цело време. Докторката вели - ова играорец изгледа ептен беше разиграно за на камера [/quote]

FELLY koja nedela si trudna? bas mi e milo...za vtoro taka? so les..

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
15.4.2015 19:45:04   
Felly RR
Лукас, не сум го видела прашањево. Да со второ сум user posted image , сега сум веќе 20 недела. user posted image
Нареднава недела ќе одам за втор скрининг - значи 21 нед ќе бидам, тоа е ок време за втор скрининг, нели?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
23.4.2015 13:11:33   
Felly RR
Вчера со точно 21 недела, бев на втор скрининг. Докторката гледаше внатрешнни органи - срце, желудник, бубрези, мозок. Малку повеќе време потроши на срцето, не можеше демек да фати убав пресек на предкоморите, па од разлни агли, ај од ваму, ај од таму, па кога го исклучи ехото, и виде - рече, дека уствари ја испомешала неделата. Јас, вика, оти си мислев 23 недела, затоа толку се трудев за предкоморите да ги видам, а за овој период 21 недела се сосема во ред. Бебуш е 389 грама, ама цело време беше пикнат во постелката со лицето, а исто беше и минатиот пат на ехо. Па не знам дали за тоа ми препорача да јадам суво овошје, и тоа до крајот на бременоста, или па онака дека регуларно се препорачува.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 23.4.2015 13:13:08 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
1.6.2015 13:26:31   
mery
Zdravo devojki, ke moze da mi kazete vie, ja sum 18 nedela a do sega samo na regullarni pregledi -eho (sekoja 4 nedela) sum bila. Dr. ne mi spomnala ni za prisca ni za screening, ni amnio. Tek sega spomna screening okolu 20,21,22 nedela. Zto znaci ova e vtoriot screening, po toa sto citam po forumive.. Dali ova e zaradi toa sto nosam bliznaci? Deka za priscata koga ja prasav, go namrsti liceto i rece, za bliznaci ne se pravat.. ni prv screening ne sum pravela..a koga slusam od drugi bremeni zeni sto ispitale sve, bas se grizam... Pozdrav, i vi posakuvam lesna bremenost na site rr.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
1.6.2015 13:55:12   
LoveableMe RR
Mery, честитки, ти беше останата бремена со смрзнатиот ембрион, како сега близнаци? Лелее, се поделил ли? Се најубаво, пријави се за терминот ТУКА.

Се надевам рингерајкиве наскоро ќе ти одговорат на прашањето. Поздравчеuser posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mery)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
1.6.2015 22:31:28   
Melanija RR
mery вообичаени си и сите ги прават првите два скрининзи, така што сега овој 20-22недела е го правиш и ќе видат се што треба кај бебчето

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
2.6.2015 11:51:24   
Felly RR
mery, ако вториот скрининг го правиш кај истата докторка, тогаш може и прв скрининг таа ти направила, само ако не ти го нагласила тоа, може тебе ти изгледал како обичен ехо преглед. Ако одиш точно на 4 недели, сигурно си била во 12 недела, па докторката направила скрининг и ги видела сите потребни мерки.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
2.6.2015 17:01:16   
mery
Ferry, za vtoriot screening mi rece ke ti zakazam kaj drug dr. vo sistina.. a i mojava e vo sistina, ne mi e jasno zosto treba kaj drug dr... zdravje daj boze da ispadne se kako sto treba.. ve pozdravuvam kiss

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
2.6.2015 23:36:40   
lukajana RR
Mery многу од жените скренинзите ги прават кај матичните гинеколози,само треба убаво ехо и реално скренингит многу и не се разликува од обичен ехо преглед и затоа може не си приметила кога ти е правен,но штом одиш на четири недели на ехо ич не се замарај сигурно убаво ти ја следат бременоста

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 2.6.2015 23:37:32 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот mery)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
3.6.2015 11:06:38   
vanessa30
Meri ne se sekiraj, znaci vo 12 nedela najbitno ja merat nuhalna transluvencija (spored dimenzijata se gleda dali postojat indikacii za Daunov sindrom), toa se meri i kaj maticen ginekolog so EHO,Prisca-ta koja se pravi vo ovoj period e analiza preku krv na odredeni parametri soodnosi na hormoni.... , semejna anamneza i dimenziite koi ti gi izmerila ginekologot i se dava verojatnost za postoenje na nekakov Sindrom. Moze da se pravi a i nemora, sega site ginekolozi go praktikuvaat bidejki za 500 den go pravat na klinika - bidejki e vlezen preku fondot, dodeka porano (jas so prvata bremenost) ti go ostavaa kako opcija da go pravis bidejki si se plakase privatno okolu 3000 den mislam deka bese.
E sega vo 21/22 nedela treba site organi da bidat formirani, i zatoa so podobro 4D eho potrebno e istite da se vidat i izmerat, i najcesto za toa treba pogolemo znaenje i podobra aparatura, pa zatoa te prakaat na skrining kaj drug ginekolog.
Ne se grizi stom na seko 4 nedeli te pregledua si gi sledi bebcinjata se e ok.

Pozdrav

< Поракaта ја уредил vanessa30 -- 3.6.2015 11:07:52 >

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
25.6.2015 21:15:37   
sunflower*
Девојки да не знаете случајно кој др гледа во соба бр.37 акушерска амб за скрининзи во 20-22 нед .во петок?И да ве прашам треба некои посебни подготовки за тоа?Позз.Утре имам закажано па ме интересира дали ќе ми се погоди некој добар др
user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Три главни скрининзи во бременоста
26.6.2015 15:55:25   
sunflower*
user posted image ЕВЕ ДА СЕ ПОФАЛАМ БЕВ НА ВТОРИОТ СКРИНИНГ, СЕ Е СУПЕР И ОДГОВАРА НА ГЕСТАЦИСКАТА НЕДЕЛА И ШТО НАЈМНОГУ НЕ ИЗНЕНАДИ user posted image Е user posted image ЛЕЕЛЕЕЕЕ ЦЕЛАТА СУМ ВО ОБЛАЦИИИИИuser posted image МНОГУ СМЕ СРЕЌНИ ПОСЕБНО СИН МИuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Немој да го изгубиш тоа што го имаш посакувајќи го тоа што го немаш,
затоа што тоа што го имаш е нешто што некогаш го посакуваше

(Одговор на членот sunflower*)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?