|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
28.2.2013 12:20:21   
anaana
A be i jas ne uzivam koga odam na rabota ama odam. :)))
jas i dodeka ne bev vo brak si gotvev za mene i si cistev vo stanot, pak za mene

mozebi bese pogresen zborot uziva.
ednostavno mislev na toa deka se dodeka ne se pravi pritisok deka zenata e taa koja ke gotvi samo zatoa sto e zensko, ili taa mora da sedi doma da cuva deca zatoa sto e zensko, togas e ok. jas mozam cel den da pominam vo cistenje gotvenje ili sreduvanje ili sto i da e, koe fala bogu ne mi e po merak, ama ako jas ne go cuvstvuvam toa kako dolznost ili kako nametnat pritisok, pa da se sekiram lele ke dojde mm rucekot ne e gotov, lele ke vika lele ke se luti, togas nema pricina zosto da mislam deka ne sum ramnopravna so mm ili da se osekjam kako sluginka
tocno se slagam deka dvajcata treba da rabotat kako tim i ne e vazno na krajot na denot dali jas sum napravila kafe a toj sok, ili jas sum izmila poveke sadovi otkolku toj. nikogas ne sum broela taka bidejki jas i mm sme tim.
toj pravi edno jas drugo

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:02:46 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
28.2.2013 12:20:41   
niki
bethany me razbrala, a anaana me utnala tolku da ne znam od kade bi pocnala da i objasnuvamuser posted image
rina13 toa e, fucking life izvinete na izraz

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:03:06 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
28.2.2013 12:33:13   
anaana
jas iskreno povtorno go procitav tvojot post i pak ne mi e jasno sto vrska ima organiziranosta na drzavata i jaslite i gradinkite so ulogata na zenskoto vo domot?? kakva vrska ima plakanjeto bebisiterka ili plakanje na zena da ti cisti doma so temava?
jas imam drugarka cij maz ne odi na rabota sedi doma, ama ne saka da go cuva deteto i tie plakaat gradinka. mene toa ne mi e jasno. toj sedi doma i ceka se taa da napravi. taa odi na rabota, go nosi deteto vo gradinka go zema i pazari. toj samo sedi i iskreno ne znam sto pravi,
taka da i vo slucaj da ima kaj da go nosi deteto i vo slucaj da e drzavata najdobro organizirana vo pogled na semejstovto i zgrizuvanje na decata pak ulogata na taa devojka e sluginka po doma. nasproti nejziniot maz koj so nisto ne se zamara...
jas od toj aspekt mozebi ne te razbrav
i ne znam kakvi odgovori trebase da se dadat na ovaa tema vo koja sekoj go kazuva mislenjeto za toa koe e mestoto na zenata vo domot. sekoj si kazuva kako e postaven doma i kolku pocit ima i se, bez razlika dali odi na rabota ima edno dete 3 deca ili nema deca.
zivotot vo brak ke ti se odviva onaka kako ke go nasocis. ne e sekogas sjajno se pravat raboti koi i na dvajcata ne im se po merak.
ama kako sto kaza bethany, se dodeka dvajcata rabotat kako tim, togas brakot odi vo dobra nasoka

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:03:36 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
28.2.2013 12:37:19   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


a drzavata ima obezbedeno jasli, gradinki, dnevni prestoi vo ucilistata samo vo gradovite i evenutalno vo pogolemi naseleni mesta, vo sela i ruralni sredini toa e luksuz, porodilno 3 meseci i potoa predskolsko duri od 4 godini i toa pak neprilagodeno na vremeto koga na semejstvoto mu treba takov vid poddrska za da si gi uskladi i rabotnite obvrski






Нешто слично е и кај нас..градинки и јасли во рурални средини, јок, а тие во градовите се спремни да примат само 20% од бројот на деца кои се на возраст за да посетуваат градинки. Значи државата смета дека мајките на останатита 80% треба да си седат дома. Во услови кога државата, општесвото смета дека улогата на жената во домот и семејството е да седи дома и да го прави сето она за кое зборувавме, многу е тешко самите жени да излезат од таму и да се свртат кон нешто друго.


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:04:23 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
28.2.2013 13:02:17   
anaana

Значи државата смета дека мајките на останатита 80% треба да си седат дома. Во услови кога државата, општесвото смета дека улогата на жената во домот и семејството е да седи дома и да го прави сето она за кое зборувавме, многу е тешко самите жени да излезат од таму и да се свртат кон нешто друго.


ama zosto mesame sega ureduvanje vo drzavata so odnosite vo famijijata. temava e ulogata na zenata vo domot a ne generalno koi se svakanjata za zenata vo opstestvoto?
ili jas pogresno razbiram. nie diskutirame za toa kolku zenata e vrdnuvana vo ramkite na familijata bilo toa da e samo od strana na nejziniot maz (ova ako ziveat sami) ili od potesna ili posiroka zaednica.

znaci imame situacija kade zenata odi na rabota i ostanuva bremena se ragja deteto i taa posle se vraka na rabota. od druga strana mazot ne raboti. togas nema sigurno zenata da napusti rabota za da go cuva deteto. ke go cuva tatkoto i toa e apsolutno logicno. osven ako ima situacija za koja pisuvav pogore deka toj ne saka da go cuva :))) nelogicno ama ete.

ako jas sum bila nevrabotena i pred da ostanam trudna pa se rodi deteto sigurno nema da mu recam na mm ajde sega ti ne odi na rabota sedi so deteto jas ke pocnam da baram rabota, za da ne se osekjam loso.

tocno deka gore dolu vo poveketo drzavi ne e organizirano sto so deteto vo edno vakvo dinamicno opstestvo kade se raboti prekuvremeno kade nema vikendi kade ednostavno e se svrteno na rabota i profit. od edna strana pari trebaat od druga strana nemas kade da go ostavis deteto i togas se balansira.
ama pak toa spored mene nema vrska so mojata uloga kako zensko vo domot. ako jas odam na rabota ke prodolzam ako imam opcija nekoj da mi go cuva deteto, bidejki nemam kade da go pustam vo gradinka. ama ako nemam pocija nekoj da mi go cuva togas ke sednam so mm i ke vidime kako e najdobro. koj da raboti koj ne. ete tuka jas ja gledam ramnopravnosta se sednuva se dogovara se razgovara i se izbira najdobrata opcija.


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:05:12 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
28.2.2013 13:23:28   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

jas iskreno povtorno go procitav tvojot post i pak ne mi e jasno sto vrska ima organiziranosta na drzavata i jaslite i gradinkite so ulogata na zenskoto vo domot?? kakva vrska ima plakanjeto bebisiterka ili plakanje na zena da ti cisti doma so temava?
jas imam drugarka cij maz ne odi na rabota sedi doma, ama ne saka da go cuva deteto i tie plakaat gradinka. mene toa ne mi e jasno. toj sedi doma i ceka se taa da napravi. taa odi na rabota, go nosi deteto vo gradinka go zema i pazari. toj samo sedi i iskreno ne znam sto pravi,
taka da i vo slucaj da ima kaj da go nosi deteto i vo slucaj da e drzavata najdobro organizirana vo pogled na semejstovto i zgrizuvanje na decata pak ulogata na taa devojka e sluginka po doma. nasproti nejziniot maz koj so nisto ne se zamara...
jas od toj aspekt mozebi ne te razbrav
i ne znam kakvi odgovori trebase da se dadat na ovaa tema vo koja sekoj go kazuva mislenjeto za toa koe e mestoto na zenata vo domot. sekoj si kazuva kako e postaven doma i kolku pocit ima i se, bez razlika dali odi na rabota ima edno dete 3 deca ili nema deca.
zivotot vo brak ke ti se odviva onaka kako ke go nasocis. ne e sekogas sjajno se pravat raboti koi i na dvajcata ne im se po merak.
ama kako sto kaza bethany, se dodeka dvajcata rabotat kako tim, togas brakot odi vo dobra nasoka


ima vrska so ramnopravnost, so razlicni moznosti za sekoj kade i da se naoga da si odbere ona sto najmnogu mu odgovara
koga nemozes da biras ili koga izborot ti e sveden na 1 opcija toa e isto ko da nemas izbor

inaku ovie od primerot i dvajcata skrsnale od patot i na niv ni drzava ni bog ni batine ne im pomagaat duri samite ne se svestat vo koj sos se naogaat dvajcata zaedno so deteto i takvi primeri sepak mislam se isklucok a ne pravilo

a ocekuvav ako nekoj svatil sto e ramnopravnost ako se izboril za istata i so svojata uloga e zadovolen da frli nekoja idea, sovet, nie sme ovde javno mislenje verojatno imame i nekoe resenie na um, sto znam da zapocneme nekoja inicijativa, kampanja, akcija, dvizenje za osvestuvanje, ne znam sto ocekuvav
konstruktivna debata ocekuvam so nekoj smisol koj odi podaleku set_anje i cistenje



< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:05:29 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
28.2.2013 14:04:16   
anaana
se iznapisav i se izbrisa celiot post.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:05:52 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
28.2.2013 14:05:51   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR
Нешто слично е и кај нас..градинки и јасли во рурални средини, јок, а тие во градовите се спремни да примат само 20% од бројот на деца кои се на возраст за да посетуваат градинки. Значи државата смета дека мајките на останатита 80% треба да си седат дома. Во услови кога државата, општесвото смета дека улогата на жената во домот и семејството е да седи дома и да го прави сето она за кое зборувавме, многу е тешко самите жени да излезат од таму и да се свртат кон нешто друго.


Многу вистина ,некако изгледа дека во повеќето ако не во сите држави некако неможна е целосна рамноправност, всушност и за што се има логика да се бара рамноправност.
Некако за многу работи ми е логично да ги извршува жената, пример според мене бришење на прозори,диплење на алишта,пакување на се и сешто и сл,секако од се има исклучок.
Да не ја спомувам дискриминацијата на жената кога е во пршање работењето или барањето на работа пред забременување или со мали деца.Ете на тој начин државата ни покажува каде и која и е ,,улогарат,, на жената.А има уште многу многу такви преимери.

Факт е дека тоа е до склопот на државата каде се знае што е традиционално и од мали така растеме.Пример кога сме си играле како мали со кукли тоа било во стилот оди на работа ,готви во кујна,чисти по дома ....и ете од мали нозе која е ,,улогата на жената,,.
Во денешно време за среќа работите се менуваат,но не верувам дека повеќе од 30% од мажите искрено помагаат во домот и се мешаат во ,,улогата на жената,,. Пример тоа што мм некогаш ќе зготви неможам да кажам ау да сигурно мм ми помага во кујната,Без оглед дали според мене така треба или не.

Улогата на жената и улогата на мажот треба да е договорна од старт.Иако за жал многу мажи се галени од своите мајки,па се им е под чест.Затоа сите кои имаат машки деца треба од сега да внимаваат што им даваат како пример ,а неговиот татко немрда со мал прст истото ќе го прави и синот на неговата жена.


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:06:18 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
28.2.2013 14:15:34   
anaana
sega samo na kratko ke napisam kako jas ja gledam ramnopravnosta i kolku od toa dobivam :)))
imam maz koj si go sakam i pocituvam koj mi e vo zivotov sopatnik i prijatel. se sto me maci razgovaram so nego. toj od druga strana me saka i pocituva i gi razbira moite potrebi, me slusa i tuka e za mene sekogas koga ke mi treba. fala bogu masko kako masko ne dava soveti kako nie zanskive megjutoa koga i da razgovaram so nego se osekjam ubavo i se osekjam deka moite custva na nekogo mu se vazni.
toa mene mnogu mi znaci
koj kako cisti po doma i koj pravi rucek, ne borime. koga mozam jas pravam jas koga moze toj pravi toj, ako go mrzi nego da pravi kafe pravam jas, ako me mrzi mene ke napravi toj.
ako ni dojdat gosti jas ne osekjam obvrska da stanam i da gi pocestam dodeka toj samo sedi. tuku stanuva i toj, vari kafe i red drugi raboti. mozebi si e covekot takov ne znam ama jas se osekjam mnogu ispolneta vo brakov. sme imale i karanici i nesoglasuvanja i momenti koga sum mislela deka apsolutno ne me razbira ama mora da ima i takvi periodi.
jas sum vrabotena uste pred da go zapoznam nikogas ne stanalo zbor okolu toa zosto jas rabotam, nitu zosto sega sakam da se dousovrsam i sto ke mi e mene toa..
dodeka bev na porodilno poveketo raboti okolu deteto gi pravev jas bidejki toj odese na rabota i navistina nema smisla jas koja sedam doma da ocekuvam toj sekoja vecer da e buden zaradi deteto. a bebe kako sekoe bebe se budi. toj treba da e produktiven na rabota, ne deka mene ne mi se spielo. i toa ne go osekjam kako obvrska samo moja, ili kako moja uloga. jas si go rodiv deteto od ljubov i kolku i da mi e macno jas sakam da mu gi zadovolam site potrebi. faktot so mm ne stanuval navecer ne znaci deka toj ne se grizi za deteto. megjutoa sega odam i jas na rabota i situacijata e sosema druga.
ne znam kako da objasnam megjutoa sum sosema zadovolna sto ziveam so covek so koj doma imam razbiranje, nekogas odvaj cekam da si se priberime doma i da razgovarame ili da mu kazam kako mi pominal denot

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:06:45 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
28.2.2013 14:17:59   
vezilka RR
Хе, хе за да мрднеме од чистење и шетање треба дисксијата да се помести на ниво на јавна политика. За што ние во Македонија изгледа ќе почекаме уште малку. Нас тука се уште јавните политики ни се на ниво на враќање на семејните вредности (а тоа сите знаеме што значи за жените) На повидок не е уште една владина кампања за семејните вредности (која патем чини половина милион евра).

И уште нешто убаво што ние дома ќе си ги учиме децата како треба, ами што париме со тоа што учебниците ни се полни со родови стреотипи. Сега во моментов не можам да барам, ама кога ќе имам време ќе ви постирам исечоци од учебвници кои многу убаво им објаснуваат на децата каква е улогата на жената.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:07:13 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
28.2.2013 21:44:23   
amateuress
ставив везилка, на претходната страна се два примера од учебник за 5то одделение, ама некако не предизвикаа голем интерес.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:08:01 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
28.2.2013 22:05:28   
Fiao
Не се согласувам тука со тебе niki. Ако он не сака да праи ручек, не сакам ни јас! И сега што праиме?! Ако баш дојде до ваква ситуација искрено најверојатно ќе ме фати опасен инат (кој што не велам дека ќе ги реши проблемите) и ќе си прави секој за себе, по што најверојатно он ќе остане гладен и ќе сфати дека така не може... Не може така, кога се нафатил на живот во заедница, работите таму не функционираат со зборот не сакам, тука е веќе се по договор, а таму каде договорот не е успешен, најчесто и бракот не завршува славно...
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Јас не се сложувам со тоа дека сами си наметнуваме се. Јас не си наметнав сама само јас да му менувам пелени, само јас да му правам јадење. Мм никогаш до сега му нема направено јадење. Го има прошетано 2 пати во овие 9 и пол месеци. За пелена ако не му кажеш не му текнува. Мажите сакаат да ескивираат, тоа го осетив од кога добивме дете, порано не беше таков. Еве пример вчера, на работа беше од 12, стана во 11 и пол, отиде, си дојде во 7, до 7 и пол јадеше, во 8 го бањавме и јас го успав. И колку време тој посвети на детето вчера, ИЧ. А не е само вчера...тоа е проблемот.


e pa gledas za ova zboruva Bethany, zenata ima prirodno razvien roditelski instinkt i ovie raboti gi izvrsuva prirodno bez da uci i da bide potset_uvana, prirodno se snaoga, a mazite em go nemaat instinktot em se vospituvani deka toa ne e nivna griza
znaci ne se vinovni ni tie a ni nie, ona na sto treba da se koncentrirame vo brakot e da izvrsuvame ona sto mozeme i da ocekuvame od niv ona sto go mozat, prevospituvanje na veke oformeni mazi e mozno vo sosem mali ramki
ona sto sepak kako majki svesni za vakvata polozba mozeme so sigurnost da go napravime e novite generacii deca da gi vospituvame poinaku od sto bile vospituvani nivnite tatkovci i da im izgradime svesnost za toa koi se denesnite obvrski vo domot i koj e nositel na tie obvrski i kakvi prava imame site nie a ne samo zenite ili samo mazite


Точно така, ама Фиао многу убаво пиша, не треба факултет за да врзе репчеuser posted image Истото е и за пелени и за правење јадење...


pa ne treba fakultet, no treba dovolno pati da go potset_is i dovolno pati da imas trpenie istoto da go napravi loso dur nauci, ako toj ima volja da uci
no ako ti kaze ne sakam da ucam da gotvam sto togas, nema pravo da rece takvo nesto samo zatoa sto e maz, zatoa sto e toa domasna obvrska koja po novi trendovi treba da se deli?




< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:08:55 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
28.2.2013 23:21:07   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao RR

Не се согласувам тука со тебе niki. Ако он не сака да праи ручек, не сакам ни јас! И сега што праиме?! Ако баш дојде до ваква ситуација искрено најверојатно ќе ме фати опасен инат (кој што не велам дека ќе ги реши проблемите) и ќе си прави секој за себе, по што најверојатно он ќе остане гладен и ќе сфати дека така не може... Не може така, кога се нафатил на живот во заедница, работите таму не функционираат со зборот не сакам, тука е веќе се по договор, а таму каде договорот не е успешен, најчесто и бракот не завршува славно...



i te kako funkcioniraat
i te kako bracnite partneri imaat pravo nesto da ne sakaat da rabotat, pravat, trpat, slusaat
ke ti dadam eden slikovit primer da se stavis vo situacija
ti doaga mazot i ti veli ah dosadno mi e vo seksot ajde da probame vo trojka so edna devojka
ova ne e tvoja zelba i imas cvrst stav deka se kosi so ljubovta ke mu kazes ne sakam, ne doaga vo predvid
ili ke se dogovaras i pregovaras i ke gledas da naplatis preku nesto drugo a za ova ke stisnes zabi i ke mu izlezes vo presret

jas nemam namera nisto vo brakot da pravam sto izricito ne sakam, ako mm me pritiska da pravam nesto bilo sto, sto ne sakam mnogu brgu ke se dogovorime da se razvedeme
i bidejki ne sakam toj mene da me nateruva na nesto pod vel na nekojsi dogovor i kompromis bidejki sme obvrzani so brak, nema ni jas nego da go teram
kolku sum jas slobodna licnost, tolku e i toj, a slobodna licnost ima svoi zelbi, stavovi, principi i pravo da kaze ne
ramnopravnite maz i zena se vo domot provajderi na finansiski sredstva, domakini, roditeli, sopruzi, prijateli, ljubovnici, tehnicka poddrska, logistika, zgrizuvaci i ne moraat na site polinja da briljiraat tuku ako ne moze edniot nesto toa da go prevzeme drugiot na koj mu e polesno, zatoa sto e povest ili posmiren ili povnimatelen ili pomalku trapav ili pokomunikativen ili fizicki posilen ili ili ili
bracnite partneri se vo brak za da sorabotuvaat za da postignat najdobri mozni rezultati a ne da se teraat na ednakvost za da se ispolni nekoja kvota na zamislena ramnopravnost bidejki se prifatile na zaednica
vlegov vo brak da me saka takva kakva sto sum a ne da me oblikuva po svoi nekoi zamisli, golema sum oformena licnost ne sum plastelin i toa vazi i za nego

sto ke pravime ako dvajcata ne sakame isto nesto da pravime, pa se zavisi sto e toa sto ne sakame i kolku toa vsusnost ne go sakame vistinski i kolku terame inat
jas nemam namera da teram inat bezpotrebno, nitu nemu ke mu dozvolam da tera inat, mislam moze da se nategame malku dur ni se razgoreni strastite, no koga ke splasnat ke nastapi racio i nekoj ke popusti, ako bas dojde do tamu da ne mozeme da popustime verojatno ke bide znak da si trgneme vo zasebni zivoti


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:10:14 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
28.2.2013 23:36:00   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: amateuress

ставив везилка, на претходната страна се два примера од учебник за 5то одделение, ама некако не предизвикаа голем интерес.


jas gi procitav vcera i sakav denes da citiram so uste nekoi delovi od drugiot ti post i nekoi drugi postovi od drugi forumdjiki no posle mi se vide deka mnooooooooooooogu ke mi bide dolg postot pa se otkazav i pocnav generalno da pisuvam i na kraj gi zaboraviv

i u sustina nemam komentar, prosto ne mi se veruva, novi izdanija se tie, kolku vreme toa go ucat decata?
aj i da prifatam deka ima mrzlivi soprugi, ocekuvam da se zboruva i za mrzlivi sopruzi

a za toa ti si moma sedi doma pa uf neznam stvarno sto da kazam, se ezam od takvi raboti zensko si treba, pomlad si treba, vakov si onakov si i od tebe se ocekuva
epten epten neumesno, navredlivo i ponizuvacki

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:11:20 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
1.3.2013 8:53:49   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: amateuress

ставив везилка, на претходната страна се два примера од учебник за 5то одделение, ама некако не предизвикаа голем интерес.


jas gi procitav vcera i sakav denes da citiram so uste nekoi delovi od drugiot ti post i nekoi drugi postovi od drugi forumdjiki no posle mi se vide deka mnooooooooooooogu ke mi bide dolg postot pa se otkazav i pocnav generalno da pisuvam i na kraj gi zaboraviv

i u sustina nemam komentar, prosto ne mi se veruva, novi izdanija se tie, kolku vreme toa go ucat decata?
aj i da prifatam deka ima mrzlivi soprugi, ocekuvam da se zboruva i za mrzlivi sopruzi

a za toa ti si moma sedi doma pa uf neznam stvarno sto da kazam, se ezam od takvi raboti zensko si treba, pomlad si treba, vakov si onakov si i od tebe se ocekuva
epten epten neumesno, navredlivo i ponizuvacki


Па баш дека се нови, наместо да идеме напред, нели како викаш да ги учиме барем нашиве деца поинаку, тоа обратно се случува, ги враќаме назад, во традицијата. А и за тие страрите учебници од кои ние учевме, сите се сеќаваме на нив.


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:11:55 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
1.3.2013 9:01:26   
mamicki
Самиот факт дека во секоја држава, па и во нашава, семејството е третирано во дел од законската регулатива, зборува дека семејството е општествена институција. Тогаш, логично е дека семејството, колку и да сме романтични, не можеме да го третираме како некој остров од розови облаци среде бурното небо на живеачката, туку мораме да прифатиме дека општеството има, и тоа сериозна и значајна, улога во начинот на кој ќе го уредиме животот во семејството во склад со вредностите што ќе ги промовира и можностите што ги нуди.
Од тој аспект улогата на жената во семејството, барем донекаде, е општествено условена. Меѓутоа, секој медал има две лица. Па ако знаеме дека законот ги уредува односите во семејството, не смееме да заборавиме дека ние, самите, тоа можеме да го направиме на многу похуман начин и на задоволство на сите членови на семејството.
Суштината на голем дел од дилемите кои овде се исчитуваат е тоа што, честопати, кога луѓето решаваат да создадат семејство, не се свесни за преземената одговорност и на бракот гледаат само како на љубовна заедница, пакт меѓу двајца што се сакаат, а на децата што ги создаваат- како на логично прдолжение на тој пакт. Е, а потоа се се соочуваат со реалноста. И се полнат фрустрации.


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:12:26 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
1.3.2013 9:10:22   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ramnopravnite maz i zena se vo domot provajderi na finansiski sredstva, domakini, roditeli, sopruzi, prijateli, ljubovnici, tehnicka poddrska, logistika, zgrizuvaci i ne moraat na site polinja da briljiraat tuku ako ne moze edniot nesto toa da go prevzeme drugiot na koj mu e polesno, zatoa sto e povest ili posmiren ili povnimatelen ili pomalku trapav ili pokomunikativen ili fizicki posilen ili ili ili
bracnite partneri se vo brak za da sorabotuvaat za da postignat najdobri mozni rezultati a ne da se teraat na ednakvost za da se ispolni nekoja kvota na zamislena ramnopravnost bidejki se prifatile na zaednica




Точно ники тоа е рамноправноста во домот, арно ама мене муабетот ми е дека баш онаа домашнана работа (хе,хе, врти сучи, пак околу готвеењето и чистењето..ама ќе објаснам зошто) некако по дифолт му доаѓа дека и е полесно да ја заврши жената. Е тука лежи зајакот, зошто по дифолт неа и е полесно да ја заврши..бидејќи така ја скроиле од мала, дека тоа е тоа што треба да го прави дома, тоа тоа што гледала дека нејзината мајка го прави, и на крај краева продавниците се полни со играчки правосмукалки, џогери, пегли, кујни и сл. (повеќето во нив во розева боја..сакам да ја потенцирам тенденцијата, за кои деца е наменета.)

И уште нешто за поделбата, ако на жената и е полесно и е повешта во ове домашаркиве работи, а мажот е повешт или на пример му е полесно да пазари, да менува сијалици и други работи што ќе се подрасипат дома, да фрла ѓубре (не знам што уште би му било полесно слободно дополнете) и измериме во саати во денот која работа колку време и енергија бара ќе видиме дали е рамномерно распределена.


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:13:08 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
1.3.2013 11:02:48   
niki
pa jas uste vo prviot post rekov deka tradicijata igra golema uloga, bez ogled na toa sto zenite kao demek dostignale nekoja ramnopravnost od tradicionalnite modeli ne sme mrdnale
jas licno ne mozam da begam od toa sto me naucile i posle tolku godini sum se izvestila, nitu pak sakam da gubam od svoeto vreme vo prevospituvanje na mm i sepak biram toa sto znam da go pravam a da ne moram uste sega na stari godini sto se vika da ucam da menuvam guma, ulje na kola, da burgijam, da menjam cesma isl., bas ako moram ke ucam ama pretpocitam mm toa da go pravi za smetka sto ke mu zgotvam jadenje, sto se odnesuva na vremeto koe se trosi ne sum validna da zboruvam, bidejki vo mojov brak jas sum taa sto sekogas ima poveke slobodno vreme mm ima 330 rabotni dena godisno, a jas 150 - 180 i toa kaj nas e edinstven izbor, morame, taka uslovite nalagaat
i da se ogradam ne go promoviram svojot nacin na zivot kako edinstveno ispraven, tuku celta mi e da pretstavam deka postoi sarenilo od primeri koi razlicno funkcioniraat, ednostavno sekoj treba da si go bara svojot pat vrz osnova na moznostite, znaenjata, uslovite vo koi zivee, da se potrosi malku vreme vo analiziranje i vo procenka na realnata sostojba pa potoa da se nosat zaklucoci i odluki i da se pravat dogovori

no ne e samo problem vo domasnite raboti, pa kakva slika ni se servira za izgledot na zenata, otvori vesnik, pusti TV izlezi na ulica, se smizla do smizla, nafrizirani, nasminkani, utegnati so nokti ko na orli, topuci, sekojdnevna parada i najgolemo dostignuvanje na zenata i e mm go cuva deteto jas sum na frizer/ manikir/ pedikir
a boze dragi zeno osven zuta stampa citas li nesto
osven katalozi za gelnokti i boja na farba imas li poset_eno nekoja izlozba, muzej, teatar, manifestacija
osven na kafe so drugarki i ogovaranje na onie koi gi nema dali te interesira nesto drugo, nekoe hobi, aktivnost vo koja uzivas, ucis li nesto nadvor od obrazovnite programi, samoinicijativno i od ljubov i interes
povrsnost i prodavanje seksipil
koja e celta na ova nesto po sto golem broj zeni ko zbudaleni trcaat, zar ne e toa uste eden nacin da se stavi zenata pod jarem
ne vikam deka site ubavi i sredeni zeni se takvi, no ednostavno postoi takva nekoja hronicna kampanja na perenje mozoci i toa ne samo zenski i ne samo vo MK, svetot go ima zafateno
a i na mazite im se servira slikata na moknik so dve tri svalerki koj moze se da plati i nisto da ne raboti i vijagra e resenie za se
i nikoj ne promovira semejni vrednosti, primerni na ova vreme

pisuvas vladata spremala kampanja za vrakanje na semejni vrednosti, ajde malku poopsirno kakvi vrednosti ke se promoviraat, kakvi ulogi ke im serviraat na clenovite od semejstvoto?



< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:13:35 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
1.3.2013 11:27:01   
vezilka RR
Епа сега за сега уште не знаеме што ќе ни спремат, познат е само насловот на кампањата, Враќање на семејните вредности, сумата на тендерот-пола милион евра и две од компаниите кои добиле на тендерот. Ама бидејќи овде на велико плашат мечки со „белата чума“, во тек е подготовка на нова демографска стратегија, а премиерот пред неколку месеци јавно им се обрати на жените дека наместо да бараа таму некакви си права треба да раѓаат деца оти во Мк, стапката била 1,2 деца ПО ЖЕНА (нема семејство, туку жена), а при тоа сметаат дека нема потреба да се работи на балансирање меѓу приватен и професионален живот( односно во МК, немало потреба од повеќе градинки, од породилно за татковци, од активни програми за врабтување на жени, и слични рабти кои би го олеснале родителствувањето) можам да замислам што ќе биде во кампањата. Сигурно ќе биде нешто слично како оние за многудетно семејство.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:14:34 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
1.3.2013 11:37:11   
niki
boze boze sto ti e desnicarska politika
uzas


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:15:44 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
1.3.2013 12:42:08   
Mihaela 2010
Ahh neka mi go vratat vremeto,od 7 do 15 da rabotam,pa da si go vidam semejstvoto kako sto treba,a ne doagam od rabota i pravo na vecera...ete toa mi treba ...

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:16:17 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
1.3.2013 14:00:15   
amateuress
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki



no ne e samo problem vo domasnite raboti, pa kakva slika ni se servira za izgledot na zenata, otvori vesnik, pusti TV izlezi na ulica, se smizla do smizla, nafrizirani, nasminkani, utegnati so nokti ko na orli, topuci, sekojdnevna parada i najgolemo dostignuvanje na zenata i e mm go cuva deteto jas sum na frizer/ manikir/ pedikir
a boze dragi zeno osven zuta stampa citas li nesto
osven katalozi za gelnokti i boja na farba imas li poset__eno nekoja izlozba, muzej, teatar, manifestacija
osven na kafe so drugarki i ogovaranje na onie koi gi nema dali te interesira nesto drugo, nekoe hobi, aktivnost vo koja uzivas, ucis li nesto nadvor od obrazovnite programi, samoinicijativno i od ljubov i interes
povrsnost i prodavanje seksipil
koja e celta na ova nesto po sto golem broj zeni ko zbudaleni trcaat, zar ne e toa uste eden nacin da se stavi zenata pod jarem
ne vikam deka site ubavi i sredeni zeni se takvi, no ednostavno postoi takva nekoja hronicna kampanja na perenje mozoci i toa ne samo zenski i ne samo vo MK, svetot go ima zafateno
a i na mazite im se servira slikata na moknik so dve tri svalerki koj moze se da plati i nisto da ne raboti i vijagra e resenie za se
i nikoj ne promovira semejni vrednosti, primerni na ova vreme

pisuvas vladata spremala kampanja za vrakanje na semejni vrednosti, ajde malku poopsirno kakvi vrednosti ke se promoviraat, kakvi ulogi ke im serviraat na clenovite od semejstvoto?




точно ова ники, затворен круг од кој нема бегање. цело општество го промовира ова и после ги напаѓа жените дека се такви. а од мали ќе ги накинџуриме, ќе им ги излакираме ноктите и ќе им го испереме мозокот за да не ни претпостават дека има и поинаков избор.

читав еден очаен текст пред некој ден на еден од нашите сајтови, еве како функционира тој затворен круг:
КЛИК


< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:45:42 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
1.3.2013 14:15:18   
Beatris
Не знам каква врска има линков со темава, кој бтв го оставив, меѓутоа сметам дека е крајно тенденциозен и навредлив за целокупниот женски род. До кога ќе генерализираме и ќе се смееме на блогови и текстови на некој но нејм соу колд аналитичар, познавач на ''реалноста'' и слични нискоинтелигентни индивидуи?

Според мене текстов само ја истакнува глупоста на самиот автор.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:45:57 >


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
1.3.2013 14:19:38   
anaana
a be vke diskusijava otide vo druga nasoka. ama koga sme kaj toj tekst koj i jas go procitav i nazalost ima dosta vistina vo nego. :(
ne deka sum stara pa sega ke recam lele denesnava mladina... no na sto lici toa mali devojcinja tolku provokativno obleceni. moze ke recete deka sum staromodna ama mene od doma ne me pustale taka da izlezam.
eve jas sum od ohrid i na leto toa e ludnica po kaficite. mali devojcinja i molat na vrata da gi pustat polu pijani odvaj odat na toa stiklite, polu goli vristat po ulici..
jas samo se prasuvam kako gi pustaat od doma. kaj moi kolegi od rabota gledam imaat na fb prijatelki koi se 95 ili 96ta godina rodeni i na sliki ne mozam da vi opisam kako izgledaat. stavaat se zivo na fb
eve imame na rabota nekolku koleski koi se nekoj 30-35 godini, ne znaete kako se obleceni, minici hulahopki so ruzi, pantoloni so tigar, maicki skoro prozirni so cipka. belo maice prozirno so crven prsluk... sto da vi kazam. visokoobrazovani lugje koi rabotat so stranki. nevkusno sosema. jas se prasuvam ako taka se oblekuvaat za na rabota, kako se oblekuvaat na vecer :)))))
za toa nema vrska opstestvoto. tuka si e domasno vospituvanje
jas barem mislam deka denes sme malku trgnati od toa patrijarhalnoto deka zenata e rob a mazot moze da pravi sto saka.
za toa svedocat golem del na razvodi tokmu poradi nezadovostvo na zenata, dali mazot na ponizuval ili maltretiral.
porano zenata molcela bez razlika na se. denes moze ne mnogu ama sme mrdnale malku.
za toa vo ucebnicite ne znam ne sum procitala i zalno e sto e taka.


ama pak jas ne razbiram kakva vrska ima set__o ova bilo da e vistina ili ne so ulogata na zenata vo domot????? ili epten begame od temava ili ne znam
jas pak sum na stavot deka kako ke si se postavi covek kon zivotot taka ke si zivee. istoto e i za doma. kako se se postavis i kon mazot, i kon negovite i opsto taka ke te cenat. ako im dades prmnogu prostor da te gazat ke te gazat. ako pokazes zabi situacijata se menuva

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:46:13 >

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
1.3.2013 14:28:45   
Beatris
Anaana во се нешто има дел вистина, ама не може да се генерализира! И да не забегуваме во темава, држете се до неа, без непотребно менување правци

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:46:33 >


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?