|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
1.3.2013 14:30:12   
anaana
se slagam.... :))) i se izvinuvam za postovite koi bea off topic :))))

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:16:50 >

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
1.3.2013 22:52:56   
amateuress
сакав да илустрирам како се врши притисок на девојчињата од страна на медиумите да бидат кул (шминка, штикли, акохол), а после за тоа се обвинувани или исмевани како во текстот од линкот.

мислам дека тоа може да се прошири и да се генерализира, на пр. се охрабруваат жените да бидат домаќинки, па не се вработила и чувала деца, готвела, месела, чистела, а од друга страна ќе биде нападната дека е глупача што не знае ништо надвор од кујната и нема свој живот. или ако е амбициозна, успешна и одлучна на работа, одма добива етикета кучка. ако има многу сексуални партнери е к**ва, ако нема не знаела да види подалеку од носот. некако секој тип на успех на некое поле повлекува и некој вид на негативна етикета кога си жена.

и така се моделира улогата на жената не само во домот туку и во општеството. и не е чудо што младите девојчиња се збунети.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:17:18 >

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
1.3.2013 22:58:22   
Beatris
Етикети постојат за се нешто во животот. Наш успех е да успееме да се издигнеме над малограѓанштината и да гледаме околу нас, за нашето добро и доброто на најблиските. А за комшиите белким има кој да му ја мисли. Јас искрено не се замарам со рекла казала...

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:17:44 >


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
2.3.2013 12:54:52   
Bethany
Баш сакав да речам исто ко Беатрис.
Ако ние сме си задоволни со нашиот живот, и нашите најблиски, тогаш треба да се издигнеме изнад сето тоа што некој друг ќе рече или ќе мисли за нас. А девојчиња во примеров, за нив се заслужни родителите, ако родители се збунети, и децата ќе бидат исто така. Ово не е прозивка за никого, туку само некое општо правило.

Исто сакав да речам, дека брак не е натпревар. Ако јас одлучив да се мажам, јас влегувам во заедница, каде не сум битна само јас и моја добробит, туку и добробит на мм, па понатаму дете/деца.
Ако јас готвам и перам и пеглам и правам тоа секој ден , дури и кога тоа не ми се допаѓа, јас тоа го правам свесно, ИЗБИРАМ да го направам тоа од љубов кон моите најблиски. Не знам зошто па толку страшно се гледа и на тие работи. Тоа е само еден начин да се покаже грижа за нашето семејство, да бидат сити, испрани, чисти, здрави. Има различни начини како може да се грижиш за семејството, пример ако мм придонесува финансиски, јас на овој начин, и ништо не е повеќе или помалку битно. Бидејќи едно без друго не бива, тие двете работи се преклопуваат. Битно е самиот да гледаш работите на овој начин, најблиски исто така да знаат да ценат сета грижа. Проблемот се случува кога некој ќе омаловажува нешто што работиш.
Наведовте пример ако работам дома, глупа сум, ако сум со успешна кариера, безосеќајна сум. Е тоа се тие трендови што светот диктира и како и да окренеш никогаш нема да може да ги испратиш. Затоа, ако човекот се пронајде себеси во животот, и е задоволен со тоа каде е, што прави во моментов, не треба да го интересират такви работи. Сите сме способни за надоградување на личноста, ако јас во овој период од мојот живот одлучив да се повеќе окренам кон семејство, а притом сум пак вклучена во другите сфери на животот само многу помалку, не значи дека јас ќе останам секогаш на ово место. Знам само дека семејството секогаш ќе ми биде приоритет, бидејќи се друго за мене е пролазно, а оно што јас вложувам во моите најблиски е единствено што ќе исполни моето срце и што кога ќе остарим ќе можам со право да се гордеам со тоа, дека нешто постигнав!

Светот секогаш ќе има мерки и стандарди кои ние никогаш нема да можеме да ги достигнеме, а не би ни требало, бидејќи не секогаш, најчесто се дури погрешни... И не постојат само етикети за жените. Ако некој маж помага на својата жена со се, светот ќе го нарече папучар, ако некој е успешен, светот ќе го замислува како некој што е безосеќајен кон сите и кон своето семејство, кои има љубовници, ако некој е добар, ќе го наречат мекушец итн. Да, етикетите секогаш ќе постојат....



< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:47:04 >

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
2.3.2013 13:05:16   
anaana
Наведовте пример ако работам дома, глупа сум, ако сум со успешна кариера, безосеќајна сум. Е


ne znam koj navel vakov primer. :))
jas iskreno ne se zamaram ni so komsii ni so nisto. sekoj so svoite problemi i sekoj si odlucuva za sebe i svoeto semejstvo
ako nekoj sedi doma bilo po svoja volja bilo zaradi sto taka nalaga situacija - znaeme deka vo mk imame problem so vrabotuvane - ne znaci deka e glupav ili deka e beskorisen. ednostavno takva e situacijata.
jas navedov bas primer ako jas ne rabotam i ostanam trudna i go rodam deteto jas ne bi barala rabota dodeka toa ne prkne.. moze ke e i poveke od 9 meseci. ama sepak deteto si bara zrtvi. :))
problemot spored mene e kolku za ona sto go rabotam jas imam pritisok. ako mene mm me gleda kako sluginka doma, sto mi znaci sto zemam plata i odam na rabota koga nema da sakam da si dojdam doma.. taka da odenjeto na rabota nema vrska spored mene. sekako e dobro od aspekt deka ako rabotam sum finansiski nezavisna i custvoto e malku drugo.
inace sekogas e do pritisokot i do toa koj kako te gleda doma.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:47:24 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
2.3.2013 15:11:40   
Bethany
Anaana, ne mislev mila na konkretno nekoj od forumot, tuku kako etiketa od svetot, primerot sto bese daden, nisto negativno vo sekoj slucaj user posted image

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:47:51 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
2.3.2013 15:38:32   
Slagjana
Колку и да се зборува на оваа тема, секоја жена дома ја игра онаа улога која мисли дека треба да ја игра. Има жени кои мислат дека нивната улога е да бидат домаќинки, а мажот да заработува, а има и такви кои што сакаат да бидат финансиски независни и се посветуваат на работата. Се додека се среќни и задоволни од тоа што го прават и имаат поддршка од мажот за тоа нема зошто да се замараат со туѓи мислења. А доколку не се согласуваат со партнерот за тоа како да ги распределат обврските, тогаш е проблем кој треба сами си го решат.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:48:14 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
3.3.2013 16:09:00   
Anonimen
Два-три дена со ред ги читам постовите од темата и ми будат депресивни чувства (+ во пмс сумuser posted image ). КОлку ли само пати сум пробала да се борам за рамноправност во домот, ама безуспешно. Мојата улога во домот е секаква, мајка, татко, слугинка, готвачка, хаусмајстор итн. Мм е опериран од секакви чувства (не знам кога и како се случи таа операција, ама ете така еuser posted image ). Тој е во филм дека оди на работа и има физички напорна работа и ко ќе се врати дома треба да се најаде и да легачи и токму тоа го прави. Кога ќе му се смачи од лежење, оди да се дружи со пријатели (под изговор дека мора да се движи со луѓе ако сака да има работа). Воопшто не го интересира , ама баш ништо во врска со домот и околу нас.Јас сум пробала да разговараме дека и јас одам на работа, дека целиот хаос што го прави, морам да го средувам јас, дека и јас сум некогаш преморена, ама џабе е ако не разговараш со разумен човек. Сум пробала да оставам се така и ништо да не правам, ама исто ми е џабе, тоа не му смета, секогаш го има решението да си излезе од дома ако не му е пријатно. И така ,јас ,од пусти страв да не се заразиме со детето, морам фино лепо да си ја фатам метлатаuser posted image . Затоа ќе кажам дека улогата што ќе ја имаме зависи и од тој што живееме заедно. Колку и да сум јас совесна, разбрана, ако покрај мене е некој ненормален, се е залудно!

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:19:11 >

(Одговор на членот Slagjana)
  Непосредна врска до пораките: 108
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
3.3.2013 16:17:28   
deluxe
anonimna ubavo si kaza sto e tvojata uloga vo domot,vo tvojata situacija dzabe se boris za ramnopravnost i svoja uloga koga covekot sto e do tebe "muke si nema"si se "debili" taka da si nametna i drugi obvrski na svoite ramena samo za da funkcionira domot kako dom.Vo sekoj slucaj ti si hrabra i silna majka user posted image grizi si se za detenceto i domot koga ke bides vo situacija vednas da si se vrabotis!! i da si imas i ti alibi:i jas rabotam, bidejki domasnata rabota nikogas ne e priznata nitu e platenauser posted image .iskreno si kaza vo sekoj slucaj sto e za pocit!!

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:19:30 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
3.3.2013 16:38:11   
Anonimen
Не се разбравме убавоuser posted image И јас сум вработена жена, заработувам и одам на работа по 8 часа на ден и тоа во две смени, секој ден , освен недела. Мм е убеден дека тој е во право и кај нас важи правилото, ако не си се пожалил-ништо не ти е, ако не си кажал што си сработил-како ништо да не си работел. Ако се жалиш-не може да те слуша како кукаш и то е. Затоа велам, за разговор треба двајца нормални луѓе и за договор исто така...Жал ми е само за детето , што во три години ниту еднаш не го прошетал самостојно, ни пројавил желба за тоа.user posted image

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:48:28 >

(Одговор на членот deluxe)
  Непосредна врска до пораките: 110
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
3.3.2013 16:47:12   
deluxe
aahhaa znaci ti i rabotis na rabota,i doma si rabotis 300km/h woooow jaka ti dusa,navistina socuvstvuvam so tebeuser posted image imam eden poznat par slicen na vas , za greota e zenata ovenata e pred vreme od trcanje niz doma,na rabota,deca a mt od rab.doma teretana,i kompijuter nisto drugo.user posted image

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:48:45 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
4.3.2013 10:46:19   
niki
anonimna problemot e vo ramnodusnosta na mt i toj od toa treba da se razbudi, za da go osvestis treba da vidis i sto e pricnia za takvata ramnodusnost i od tamu nekade da pocnes so resavanje na problemite koi gi imate
ne mozes nekogo da nateras so sila nesto da pravi, no mozes da se potrudis da go nateras da saka da promeni nesto
i celata zavrzlama e vo toa da se pronajde nacin kako
site luge nemaat isto cuvstvo za odgovornost i obvrska, seedno se vpustaat vo se nesto za sto ne se kadreni a i voljni da go ispolnat, ubedeni se vo sopstvenata ispravnost i voopsto ne gi nabljuduvaat rabotite od drug aspekt osven od svoja gledna tocka
zatoa ti treba da se izboris toj da ja svati tvojata pozicija i sigurno ima nesto sto bi ti posluzilo kako kec vo rakav, kako dobar argument sto ke go stavi mt vo razmisluvanje, samo ne si go nasla toa seuste
rabotite se kompleksni i ne treba da se pocnuva od toj mora da si gi prevzeme polovina od obvrskite, tuku od zosto toj ne saka da si go prevzeme svojot del od obvrskite i na koj nacin bi mozel da posaka

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:49:01 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
7.3.2013 13:19:57   
Snowhite RR
Одамна сакав да отворам ваква тема и да прашам кој беа тие жени што се избориле за рамноправност, па барем да се избореле за целосна рамноправност, рамноправност и во домот, а не само рамноправност да одат на работа, а и домашните обврски да ги обавуваат. Дури ако гледаме така порано биле порамноправни, мажот работел и носел дома пари, а жената се грижела за домот и децата. А сега каква е таа рамноправност кога двајцата одиме на работа прва смена, си идиме од работа, ручаме, тој легнува да спие, а јас раскревам маса, мијам садови и после тоа го занимавам детето додека дојде време за спиење.
Значи не зборувам конкретно за во мојот дом дека имам ваква ситуација(макар што се случува одвреме навреме), но верувам дека во многу семејства е баш таква слика. Кај нас се поделени работите, односно нема машки, женски, јас работам понекогаш „машки“, а тој „женски“ работи. Нема во оваа тема да пишувам кој што работи, во соодветната ќе пишев доколку не ги прочитав претходните постови каде сите си ги фалите мажите, дека исчистил или изметил со правосмукалка или пуштил машина, како кој знае што да направил, како да треба факултет за тоа. Но сепак не сум задоволна од тоа како се сфаќаат работите и од страна на мажите, а и од страна на жените и мило ми е што мм сфаќа дека двајцата работиме и дека треба и тој да превземе некои домашни обврски. Е сега понекогаш ако не е расположен или ако е изморен може се така да остави, ама и јас многу не му замерувам, зашто сепак тој има поодговорна работа и заработува повеќе од мене. Се е ствар на компромис

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:49:16 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
7.3.2013 13:33:27   
anaana

Нема во оваа тема да пишувам кој што работи, во соодветната ќе пишев доколку не ги прочитав претходните постови каде сите си ги фалите мажите, дека исчистил или изметил со правосмукалка или пуштил машина, како кој знае што да направил, како да треба факултет за тоа.


zosto gledas taka na toa? deka nekoj si go fali mazot ako napisal deka mazot raboti po doma isto kako zenata
ako jas kazam deka sum zadovolna od pozicijata sto si ja imam doma, i deka mm pravi rucek koga mene me mrzi ne znaci deka si go falam mazot.
i ne vikam deka treba fakultet za toa, nitu pa deka lele mm denes pusti masina pa toa e cudo svetsko.
jas sum zadovolna sto imam maz sto ne e patrijarhalen i koj ne me gleda mene kako sluginka i kako cistacka po doma, nitu kako dadilka na deteto.
ednostavno nie funkcionirame kako tim i da ne se povtoruvam ama pa ne smetam deka toj sto kometira deka e zadovolen od odnosot doma se FALI
malku bezvrska ali ajde

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:49:32 >

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
7.3.2013 13:49:36   
anaana
Е сега понекогаш ако не е расположен или ако е изморен може се така да остави, ама и јас многу не му замерувам, зашто сепак тој има поодговорна работа и заработува повеќе од мене. Се е ствар на компромис


ova malku kontradiktorno na se sto si pisala... ako toj ne e raspolozen? a ti si? kade e tuka razbiranjeto, ne pravime muabet za nekoja si stroga linija megju koj sto pravi. ama ti vikas toa e opravdano toj zarabotuva poveke od mene. sto vrska ima toa????? od tuka proizleguva deka ako ti ne rabotis ke moras po cel den da rabotis doma a toj da odmara????

jas ramnopravnosta ne ja gledam vo toa mijam sadovi jas, moras da mies i ti
ednostavno sekoj nesto pravi. a ne toj spie toj set_a toj uziva jas trcam na site strani.
i toa go pisav i pogore. nema vrska dali sme vo brak ili imame deca. toa koj kolku ne ceni zavisi od kako ke se postavime, i kolku ke dozvolime nekoj da si igra so nas.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:49:57 >

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
7.3.2013 13:58:32   
niki
mene uzasno me nervira toj stereotip deka zenite bile sekogas spremni za se, i sekogas se izvrsuvaat ako mazot ne izvrsi, mislam daj, ok malku ulogata nasekade ni e na stakleni noze, ama bre ne sme sovrseni, ona sto na zenite im fali vo mnogu situacii e sogleduvanje na realnosta bez preuvelicuvanje

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:50:14 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
7.3.2013 14:02:24   
anaana
jas ne smetam deka se znam i deka za se mene me biva. moze e toa dobro bidejki taka mu davam prednost na mm toj da znae se :)
a tocno e deka imam drugarka za koja imam pisuvano koja smeta deka samo taa znae da si go gleda deteto i sega i e tesko koga nikoj ne i se nafaka da go cuva.


< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:50:39 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
7.3.2013 14:17:57   
deluxe
ve citam Niki i anaa,i sakam nesto da naddopolnam.spored mene super e da ima kompromis,ako nesto ne mozam jas toj dda go napravi ako e podobar i poumesen vo toa ili obratno,vo sekoj slucaj ne treba edniot sekogas se da znae a drugiot da si se pravi " na toso" e toa e veke izzivuvanje nad partnerot.jas na mm retko mu dozvoluvam da mie cinii i da gotvi oti stvarno ne go biva,no koga ne sum jas vo moznost i toa go pravi normanlo a jas moite zabeleski vo vrska so srabotenoto si gi cuvam vo mene ne mu gi butam vo oci i da go navredam pa sledniot pat nisto da ne pofati.jas naprotiv go falam javno go ohrabruvam i taka si se raduva toj i si se dokazuva hehehhehehehe mu vlevam samodoverba deka toa sto go raboti e odlicno i si e se ok.A toa ako se postavis :"cekaj jas znaam podobro od tebe" "ostavo toa jas pododbro go pravam" samata ke si ze zaglavis sto ponatamu nema da mozes da mu prefrlis nitu edna obvrska (zboruvam za kuknite obvrski) a decata toa e od dvajcata obvrska,normalno zaeddnicki se,mm ne mozi da go oi bebeto ama zatoa ke si igra odeka odmaram ili ke go zaspie heheheheheheee mislam deka ova e nekoj mal kompromis i kluc za harmonija(samo hrabrete gi mazaite deka odddlicno rabotat niz doma gotvenje,mienje ili sl.pa ke viite eka ke bidat poslusni) hehheheheheuser posted image user posted image

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:50:55 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
7.3.2013 14:34:23   
anaana
jas moite zabeleski vo vrska so srabotenoto si gi cuvam vo mene ne mu gi butam vo oci i da go navredam pa sledniot pat nisto da ne pofati.jas naprotiv go falam javno go ohrabruvam i taka si se raduva toj i si se dokazuva hehehhehehehe mu vlevam samodoverba deka toa sto go raboti e odlicno i si e se ok.A toa ako se postavis :"cekaj jas znaam podobro od tebe" "ostavo toa jas pododbro go pravam" samata ke si ze zaglavis sto ponatamu nema da mozes da mu prefrlis nitu edna obvrska (zboruvam za kuknite obvrski)


tocno i toa epten...
jas sum sekogas zadovolna od se :))
ama pa i od druga strana kolku pati mene mi se zdresil rucekot pa mm si jadel :)))
mi se ima slucuvano da frlame rucek od sto sum go presolila, pa mm ke rece ajde ke napravam jas jajca i gotovo. nema tuka prefrlanje lele kako mozese lele ne te biva :)))
ednostavno covek gresi.. jas sum srekna sto sum so covek koj svaka deka kako sto nego go mrzi me mrzi i mene, koga toj e umoren ne e edinstven sto e umoren. i nikogas nemame pritisok zosto ova ne napravi toa bese tvoja obvrska ili nesto slicno...

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:51:11 >

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
7.3.2013 17:54:32   
Pepelaska *
Колку и да пишуваме на темава , сепак секоја жена си ја знае најдобро својата улога.
А за рамноправноста мислам дека имаме други теми , според мене додека мислиме дека ако мажот ни ги измил садовите исмукал сме рамо до рамо далеку сме од рамноправноста.Не е се во чистење и бришење.


< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:51:27 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
7.3.2013 21:08:28   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Колку и да пишуваме на темава , сепак секоја жена си ја знае најдобро својата улога.
А за рамноправноста мислам дека имаме други теми , според мене додека мислиме дека ако мажот ни ги измил садовите исмукал сме рамо до рамо далеку сме од рамноправноста.Не е се во чистење и бришење.



e da si mi ziva i zdrava za muabetov

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:51:44 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
8.3.2013 0:07:32   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

Е сега понекогаш ако не е расположен или ако е изморен може се така да остави, ама и јас многу не му замерувам, зашто сепак тој има поодговорна работа и заработува повеќе од мене. Се е ствар на компромис


ova malku kontradiktorno na se sto si pisala... ako toj ne e raspolozen? a ti si? kade e tuka razbiranjeto, ne pravime muabet za nekoja si stroga linija megju koj sto pravi. ama ti vikas toa e opravdano toj zarabotuva poveke od mene. sto vrska ima toa????? od tuka proizleguva deka ako ti ne rabotis ke moras po cel den da rabotis doma a toj da odmara????

jas ramnopravnosta ne ja gledam vo toa mijam sadovi jas, moras da mies i ti
ednostavno sekoj nesto pravi. a ne toj spie toj set_a toj uziva jas trcam na site strani.
i toa go pisav i pogore. nema vrska dali sme vo brak ili imame deca. toa koj kolku ne ceni zavisi od kako ke se postavime, i kolku ke dozvolime nekoj da si igra so nas.


Не знам што е контрадикторно, ако тој не е расположен, јас можеби сум, зашто и јас некогаш не сум расположена, па тој е.
od tuka proizleguva deka ako ti ne rabotis ke moras po cel den da rabotis doma a toj da odmara????
Ова е контрадикторно, зашто ако јас не работам, значи не сум вработена, а тој е вработен, јас ќе работам дома, а тој на работа и кога ќе си дојде дома заедно ќе одмараме. А ако двајцата не сме вработени тука пак има компромис за работите околу домот.
Пепелашка темата е за улогата на жената во домот, а во домот освен чистење и метење и деца нема друго и затоа цела тема пак се врти околу тоа, а друга тема е за рамноправност на жената на работа

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:52:07 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
8.3.2013 13:39:47   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite


ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

Е сега понекогаш ако не е расположен или ако е изморен може се така да остави, ама и јас многу не му замерувам, зашто сепак тој има поодговорна работа и заработува повеќе од мене. Се е ствар на компромис


ova malku kontradiktorno na se sto si pisala... ako toj ne e raspolozen? a ti si? kade e tuka razbiranjeto, ne pravime muabet za nekoja si stroga linija megju koj sto pravi. ama ti vikas toa e opravdano toj zarabotuva poveke od mene. sto vrska ima toa????? od tuka proizleguva deka ako ti ne rabotis ke moras po cel den da rabotis doma a toj da odmara????

jas ramnopravnosta ne ja gledam vo toa mijam sadovi jas, moras da mies i ti
ednostavno sekoj nesto pravi. a ne toj spie toj set_a toj uziva jas trcam na site strani.
i toa go pisav i pogore. nema vrska dali sme vo brak ili imame deca. toa koj kolku ne ceni zavisi od kako ke se postavime, i kolku ke dozvolime nekoj da si igra so nas.


Не знам што е контрадикторно, ако тој не е расположен, јас можеби сум, зашто и јас некогаш не сум расположена, па тој е.
od tuka proizleguva deka ako ti ne rabotis ke moras po cel den da rabotis doma a toj da odmara????
Ова е контрадикторно, зашто ако јас не работам, значи не сум вработена, а тој е вработен, јас ќе работам дома, а тој на работа и кога ќе си дојде дома заедно ќе одмараме. А ако двајцата не сме вработени тука пак има компромис за работите околу домот.
Пепелашка темата е за улогата на жената во домот, а во домот освен чистење и метење и деца нема друго и затоа цела тема пак се врти околу тоа, а друга тема е за рамноправност на жената на работа


ne se slozuvam deka e samo cistenje i metenje i deca
prvo i pred se treba da se obezbedi dom, vo toj dom treba da se obezbedat struja, voda, telefon, greenje, pa domot da se napolni so predmeti pa tek togas doaga cistenjeto metenjeto i decata
i kolku sto znam vo MK vo denesnicata e seuste retkost mladite da ziveat sami na svoe, tuku obicno tradicionalno se obezbeduva na sinot, a kerkata ke ima kaj mazot ili eventualno i obezbeduvame nekakvo obrazovanie ili spalna
i kako takva kerka so takov start koga ke mu se doselis na mazot vo detskata soba sto mu ja dale roditelite koga imal 10 godini te gledaat kako gostin koj uste se catali mazot da i metel
i kakva uloga moze zenata da zavzeme vo takvi uslovi?

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:52:23 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
8.3.2013 13:42:49   
dostickage
Niki I love you user posted image

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:52:41 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
8.3.2013 13:50:37   
deluxe
user posted image user posted image niki

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:52:58 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?