|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 10:29:51   
Bethany
Е тоа е, секој си прави, всушност би требало да прави, како мисли дека треба и да се најде хармонија во се. Се е ствар договора и разговора. Секој брак е различит, најбитно е да и двајцата се пронајдат и бидат задоволни. Ако може тоа да се направи. На крај од краиштата, самите ние бираме, и маж (со кој би првин требало да се договориме околу овие обострани очекување, идни планови), некогаш околности ни се наметнати, ама во здрав однос се е договор.

Во текот на мојот 6-годишен брак имавме неколку фази. Првин јас имав очекувања погрешни од самата себеси, всушност не знаев што се очекува од мене во брак (нели неискусна user posted image ), а никој не ми ги наметнуваше, туку самата себеси и чувствував притисок. После разговор се среди.
После имаше тој некои очекувања од мене па и за тоа разговаравме се среди.
Па имавме очекувања обострани, јас од него тој од мене што очекува, па тоа време бевме незадоволни, па пак разговаравме, и поминавме.
Па после дојде дете, па пак одново се учиш и очекуваш, ти од него, тој од тебе. Па пак седнуваш да расчистиш и да се договориш и да разговараш.
Па порасна дете, па околу воспитувањето, јас имам некоја очекувања, и тој има некоја слика како би требало да изгледа, па пак недоразбирање, па пак седнуваш да разговараш.... И така мислам во недоглед, како животот ќе ти носи нови работи и предизвици. Седнуваш и разговараш и се договараш. Тоа е мојата рамноправност.
За ова разлика јас зборувам како беше порано. Се знаеше, што маж ти рече, како те воспитаат дома, нема разговор, туку правиш само и ќутиш.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:30:38 >

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 10:38:01   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Јас не се сложувам со тоа дека сами си наметнуваме се. Јас не си наметнав сама само јас да му менувам пелени, само јас да му правам јадење. Мм никогаш до сега му нема направено јадење. Го има прошетано 2 пати во овие 9 и пол месеци. За пелена ако не му кажеш не му текнува. Мажите сакаат да ескивираат, тоа го осетив од кога добивме дете, порано не беше таков. Еве пример вчера, на работа беше од 12, стана во 11 и пол, отиде, си дојде во 7, до 7 и пол јадеше, во 8 го бањавме и јас го успав. И колку време тој посвети на детето вчера, ИЧ. А не е само вчера...тоа е проблемот.




e pa gledas za ova zboruva Bethany, zenata ima prirodno razvien roditelski instinkt i ovie raboti gi izvrsuva prirodno bez da uci i da bide potset_uvana, prirodno se snaoga, a mazite em go nemaat instinktot em se vospituvani deka toa ne e nivna griza
znaci ne se vinovni ni tie a ni nie, ona na sto treba da se koncentrirame vo brakot e da izvrsuvame ona sto mozeme i da ocekuvame od niv ona sto go mozat, prevospituvanje na veke oformeni mazi e mozno vo sosem mali ramki
ona sto sepak kako majki svesni za vakvata polozba mozeme so sigurnost da go napravime e novite generacii deca da gi vospituvame poinaku od sto bile vospituvani nivnite tatkovci i da im izgradime svesnost za toa koi se denesnite obvrski vo domot i koj e nositel na tie obvrski i kakvi prava imame site nie a ne samo zenite ili samo mazite


Јас не мислам дека родителскиот инстинкт е природно развиен туку исто така е научен. Како што мажите ги научиле дека тоа не е нивна грижа, така нас не научиле дека тоа е наша грижа. И напоредно со воспитувањето на нашите синови различно од нивните татковци, да ги воспитаме и нашите ќерки дека не се само домаќонки.



delimicno naucen i predusloven so patrijahatot, no sepak doenjeto na primer e prirodna rabota preduslovena da ja izvrsuva zenata i osposobena da ima prirodni mehanizmi toj period da go prezivee i da se snajde vo ulogata majka bez nicija osobena pomos, povrzuvajki se so bebeto na eden poseben nacin i toj period ne e predviden da bide kratok kako denes ni se pretstavuva 6 meseci tuku bi trebalo vo najdobar slucaj da trae 3 godini
a denesnoto drustveno ureduvanje na sekoj nacin se trudi taa prirodna vrska megu majkata i deteto da ja raskine, pod razni opravduvanja


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:31:27 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 10:41:09   
Ikana
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana RR

Фиао и Беатрс, убаво ви текна и ме потсетивте на еден многу битен факт. Во повеќето развиени земји, а веќе и кај нас, се создава една класа на -да речам- моќни жени, жени кои повеќе заработуваат и се на повисоки позиции во општеството. Како тоа општество ги третира нив и како тие се справуваат со родовата нееднаквост? Денес имам впечаток дека дури и срамно е да кажеш дека ТИ заработуваш повеќе од сопругот, и мислам дека се уште се гледа на моќна, независна и паметна (своеволна) жена како мит и закана.
Беатрис многу убаво кажа....имаше тенденција да се одвива вака и така, меѓутоа тие работи беа исечени во корен.
Ако не ме разбравте, кажете ќе се изразам на друг начин. user posted image



Ова само ме потсети на нешто..Кога прават интервју со некои успешни жени, сетете се што ги прашуваат. Како успевате да балансирате меѓу приватниот и прфесионалниот живот? Што е тоа во превод, како успевате и по дома и на работа. А јас не сум чула тоа да го прашаат некој успешен маж до сега. user posted image Деновиве ради * март сигурно ќе интервјуираат некои жени, баш обрнете внимани што ќе ги прашаат? user posted image user posted image



Па стварно е така Везилке....како балансираат...
А тек некоја од тие жени, ма било која жена да рече дека не сака деца???
Јас познавам жени на кои коса им се крева кога ќе се спомнат деца...и сега што правиме?


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:35:02 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 10:45:06   
sandriana RR
Ако темава се однесува општо за жените и нивната улога - не може да генерализираме која е или каква е - бидејќи секоја жена си е карактер за себе, па потоа функционира секоја со друг различен карактер - партнер, кој сама си го одбрала (се надевам user posted image ), а некои од нив/нас се/сме во поширока заедница - и сето тоа ја индивидуализира нејзината улога во дадените услови.
Сметам дека е фер секоја да се искаже како се доживува себе, или која улога ја има во своето опкружување, без фалење, жалење или натегање user posted image . А сметам дека и таа улога е менлива со тек на време и различни околности - некогаш е домаќинка само, некогаш преминува во вработена жена, или во друга ситуација од вработена останува домаќинка, ...тие што имаат деца примарно се родители,...зависно од моменталните услови.


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:35:30 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 10:52:47   
Beatris
Кога го пишував постот, не тргнав од фактот дека сум вработена па затоа нештата се такви какви што се. Во случај да не сум вработена, да, ќе имам време за повеќе работи низ дома, ама како и да е пак нема да одберам така да ми поминува денот, кога може да го земам детето да прошетам некаде, да го оставам со баба/дедо за јас да прошетам и сл. Не гледам како седењето дома значи МОРАЛНО препишување на сите домашни обврски на оној кој седи дома.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:36:37 >


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 10:52:59   
anaana
znaci ne e vazno dali odi na rabota ili ne. toa nema vrska. ako odi na rabota normalno ima pomalku vreme.
no glavnoto prasanje e dali se ocekuva od zenata doma da pravi se dodeka mazot se druzi izleguva gleda fudbal lezi na krevet i ne pravi nisto.
ima mazi koi ne odat na rabota ama i doma nisto ne pravat cekaat da dojde zenata. i togas duri znaat da se pobunat kako nema rucek kako ne e se ispazareno pa kade mi e kosulata kade mi e bluzata zosto ne e ispaglana. mene toj del me nervira. koga mazot ili eve clenovite na zaednicata ja dozivuvaat zenata kako dojdena tuka za da im sluguva. a toa dali e vrabotena ili ne apsolutno ne treba da go menuva toa kako mazot si ja dozivuva zenata.
tuka jas mislam deka toa ne e nametnato, toa e nesto koe sama zenata si go izbrala so toa sto si premolcuvala za ''''mir vo kuka''''.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:37:09 >

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 11:01:09   
sandriana RR
Сметам дека не можеме да генерализираме за улогата на жената во семејството, бидејќи секоја жена е свој табиет, и живее со партнер кој е свој табиет (а плус ако се функционира во поширока заедница- ете ти уште еден фактор за комплицирање user posted image ).
Фер е на темава да си напише секој како се доживува себе си или која улога ја има во конкретниов период, без натегање, жалење или фалење user posted image .
Велам - во конкретниов период, бидејки сметам дека улогата на жената е менлива категорија, и зависи од многу други фактори- дали е моментално вработена, невработена, дали е родител, студент, кариерист и тн. Сепак, не е црно/бело прашањево user posted image

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 27.2.2013 11:08:35 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 11:08:56   
Cipi Ripi
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Кога го пишував постот, не тргнав од фактот дека сум вработена па затоа нештата се такви какви што се. Во случај да не сум вработена, да, ќе имам време за повеќе работи низ дома, ама како и да е пак нема да одберам така да ми поминува денот, кога може да го земам детето да прошетам некаде, да го оставам со баба/дедо за јас да прошетам и сл. Не гледам како седењето дома значи МОРАЛНО препишување на сите домашни обврски на оној кој седи дома.

Тука ставам потпис.
Исто така се сложувам со постовите на везилка.

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 27.2.2013 11:15:49 >

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 11:13:26   
rina13
Целиот проблем си го прават жените.  Тие се мултитаскинг суштества кои можат 10 работи истовремено да прават и да мислат на уште 10 во тоа време. Едноставно сите сме се прифатиле како такви создадени од природата и на таков начин горе доле функционираме. Проблемот настанува кога мажите го согледуваат овој факт дека жените можат се. На мажите сета оваа слика им одговара па со текот на времето и под влијание на околината си се вгнездиле во една позиција каде се некој нешто треба да им каже па они не се надарени за извршување на домашни задачи, неможат да мислат на 2 работи од еднаш.  Јас никаде не сум видела мажи да разговараат што денес ќе готват, какво млеко на децата им даваат, какви пелени користат, што детето денес им јадело и колку количински изело, кои игри се корисни кои песнички се стимулирачки а притоа и паралелно да си ја извршуваат својата професионална работа без никаква пречка и без пад на квалитетот на таа задача. Едноставно некои работи не ги интересираат колку год ние се трудиме да докажеме дека не е така сепак некои работи се факт. Жената во таа нејзина борба за еднаквост си нагрна уште повеќе обврски на себе, а факт е дека ние никогаш неможеме да бидеме исти во буквална смисла тргнувајќи од природата па кон се друго. Јас не сметам дека жената која чисти и пере е робинка, едноставно сметам дека жената треба да го прави она што и чини задоволство ако сака нека пере нека чисти нека работи но сето тоа да биде само поради нејзино задоволство не затоа што некој рекол дека жената нешто мора да прави. Ако бракот се состои од таква концепција и таков договор да секој го прави она во коешто пронаоѓа задовлство тогаш дилемата за еднаквост е излишна. 
На крајот на краиштата јас обожавам да готвам, и не мислам да ги јадам помиите на мм само за да речам ете еднакви сме он готви, и не мислам дека е крај на светот ако уклучам машина за алишта, во крајна линија подобро тоа отколку  после секое перење да носам алишта во различна боја и да думам каков ти вениш ќе ми треба за да ги вратам алиштата во првобитна боја.user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 27.2.2013 11:18:40 >

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 11:53:11   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

Сметам дека не можеме да генерализираме за улогата на жената во семејството, бидејќи секоја жена е свој табиет, и живее со партнер кој е свој табиет (а плус ако се функционира во поширока заедница- ете ти уште еден фактор за комплицирање user posted image ).
Фер е на темава да си напише секој како се доживува себе си или која улога ја има во конкретниов период, без натегање, жалење или фалење user posted image .
Велам - во конкретниов период, бидејки сметам дека улогата на жената е менлива категорија, и зависи од многу други фактори- дали е моментално вработена, невработена, дали е родител, студент, кариерист и тн. Сепак, не е црно/бело прашањево user posted image

Имам 2 скоро исти постови, бидејки при објава на првиот ми јави грешка, па пак си напишав нов, а првиот бил објавен- да не биде дека тупам 2 пати ист муабет.
Седење дома поради невработеност не значи ЗАДОЛЖИТЕЛНО препишување домашни работи само на тој кој седи дома, секако. Ако е вработена жената, тогаш ќе бидат поинакви приоритетите, отколку кога е невработена. Но, тоа не значи дека е иста сосем улогата на вработените жени и на домаќинките. Затоа реков дека е променлива категорија, зависна од фактори.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 12:27:01   
elenak
Како балансираат успешните жени меѓу домашните и работните обврски? Не балансираат, си ја тераат работата во која се успешни, а дома може многу едноставно да се препушти работата на некој друг, оти по редослед на нештата успешните жени се и многу добро платени за својата успешна работа па можат да си го дозволат тоа. Зборувам за жените кои ги интервјуираат на ТВ. Колку и да звучат тие интервјуа идилично не верувам дека е така. Денот е долг 24 часа и сите сме свесни колку е тоа малку, па едноставно некои работи трпат за сметка на други. Е сега зависи кој какви приоритети има во животот така и си го организира, или пак ќе речам, секој си ја одбира ,,улогата,, која сака да ја игра и која најмногу му лежи. Меѓутоа главната улога, единствена и незаменлива жената ја добива во моментот кога станува мајка. Тоа не смее да трпи по никоја цена.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:45:59 >


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 12:35:41   
vezilka RR
А дали смее да трпи улогата на татко и по која цена?

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:46:33 >

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 13:07:29   
anaana
Меѓутоа главната улога, единствена и незаменлива жената ја добива во моментот кога станува мајка. Тоа не смее да трпи по никоја цена.


ulogata na roditel e nesto koe si ide samo po sebe koga ke se rodi deteto.
toa e nesto koe i mazot i zenata svesno si go nametnuvaat sami na sebe. nesto koe i dvajcata do sakaat. znaci od denot koga ke se rodi deteto na dvajcata im se menuva zivotot, obvrskite se razlicni, im se skratuva del od vermeto koe dotogas si go posvetuvale sami na sebe ili na drugite.
megjutoa ne razbiram od koj aspekt ne smee da trpi ovaa uloga. malku ne mi e jasno. se vrakame na delot deka majkata e taa koja se grizi za deteto pa ako treba i ke napusti rabota, i ke sedat doma bez pari?
ako jas odam na rabota ne znaci deka moeto dete ke se osekja osameno ili zanemareno.
jas iskreno mislam deka i tatkoto dobiva uloga na roditel koga ke se rodi deteto. toa deka majcinstvoto e vrodeno pa sega celata zrtva treba da ja pravi majkata nekako ne mi odi.
togas sto se slucuva so onie samohrani tatkovci? mislite deka tie ne se snaogjaat? oooo da vidite kako togas se znaat.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:46:57 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 14:23:33   
Pepelaska *
Ќе пишам пример за една жена на која се повеќе и се восхитувам, свекрва ми.
Жената е вработена уште од пред бракот со свекор ми , значи си е самостојна финансиски , има завршено виша туризам( пообразована е од него) земала поголема плата од него, еднаква во поглед на финансии и општествено реализирана.
На работа е ценета, за што доказ беше кога е на одмор тел нон стоп и ѕвонеше.
Дома , средено, перено за зготвено да не зборувам,и бавча сади дури, значи е супер домаќинка и покрај тоа што е од 8 и пол до 4 и пол на работа и нема рамен дефинитивно.Не знае ни сама колку книги има прочитано, кога гледаме квизови нема прашање кое не го знае.
Одгледала два прекрасни сина кои не се срамат да готват, смукаат и сите домашни обврски секако кога тие сакаат.
Само сево ова некако не е ценето од страна на нејзиниот сопруг.Никогаш не биле на одмор, не излегле заедно да пазарат, скоро никогаш не одат по гости и слично.Нејзината улога е остварена во повеќе начини и тоа многу успешно само многу често се прашувам како го издржува сето тоа без да каже ни еден збор да се пожали и секогаш да биде насмеана и ведра.


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:50:11 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 19:30:45   
amateuress
вчера напишав огромен пост и ми исчезна, па немав време повторно да пишувам.

многу сум среќна што нивото на свесност за родовите улоги меѓу рингерајки е толку високо!
точно е дека има голем прогрес во однос на правата на жената скоро секаде во светот во последниот век, но дефинитивно има простор и за понатамошен напредок. (на пример, американките имаат право на глас од 1920, што е ПОМАЛКУ од 100 год).

во домот, треба секој работоспособен да се избори за своите приоритети и да преземе еднаква одговорност за децата и домашните обврски.

за жал, во пракса мислам дека кај нас тоа е така во мал процент. сепак одиме напред.

а најтешко ми паѓаат муабетите од типот како ние жените сме се зезнале со тоа што сме станале финансиски независни и рамноправни, па требало ем да работиме на работа ем се дома. мислам гној. никој не те тера дома се'' сама да работиш. нека прашаат една финансиски зависна жена со деца, жртва на семејно насилство како се справува со тоа, па нека зборуваат.

инаку факт е дека жената се уште се злоупотребува на многу начини, и нема рамноправни можности во некои ситуации. баш деновиве дискутирав на твитер за тоа дека кога маж е лош во она што е платен да го работи, го критикуваат дека не го бива, а кога жена не работи добро, де е тушла, де ружна била, де целулит имала, де многу се курвала (wtf?).

и во домот има многу притисоци најголем дел од работите да ги преземе жената, ама многу жени веќе не се предаваат лесно.

и за да не дојде до забуна, кога зборувам за тоа како патријархатот ја злоупотребува жената не мислам само мажите, туку и на жените. едни од најголемите пропоненти на патријархатот во семејната средина се токму свекрвите.

во врска со биолошката поврзаност на мајките и децата, точно е дека доењето во првата година е многу важно и затоа семејството, особено жената треба многу време да поминува со детето, а таткото треба да е исто во близина за да извршува останатите обврски низ домот. од втората година натака веќе сосем лесно можат да се поделат обврските по пола. и доколку би живееле во похумано општество, родителите би можеле да работат од дома, или со скратено работно време и бенефиции додека детето да наполни 3 год, ама ова веќе daydreaming стана :)

и тоа погоре еленак што напишала дека најголема улога на жената откако ќе стане мајка е мајчинството, треба да се приначи во родителство, оти ако на мажот се'' уште детето не му е најважно во животот сиба*ме векот.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:51:22 >

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 19:37:10   
amateuress
инаку, еве како се создаваат стереотипите, ова се извадоци од учебници за основци, преземени од статус на фб:

„Во учебникот по македонски јазик и литература за петто одд. што вчера случајно ми падна в раце и малку го разгледав (колку што издржав), има еден текст што се вика „Мрзливата невеста“ – народна приказна во која се раскажува како жената нејќела да му сошие кошула на мажот. Под текстот има прашање за децата: „Познаваш ли ти некоја мрзлива сопруга? Какво мислење имаш за неа?“

Потоа, има една песничка за тоа како момчето еже ја натепало момата желка кога оваа излегла од дома. Таа оди да се жали кај шумскиот судија и овој вели: „Тоа е момче, се задира/ ти си мома, седи дома“

Па добро, дали е можно!? На што се учат децата во школо? Каков учебник е ова??“




< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:51:42 >

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 20:57:52   
mamicki
Добренајдов user posted image

Го следам форумов, но не бев испровоцирана да пишам. Ама кога почнав да ги исчитувам нашиве, мислам женски, фрустрации, најчесто донесени од дома во мираз, оти мама ни си имала поставено за цел „квалитетно“ да не воспита, ми пукна филмот. Зошто треба да имам грижа на совеста ако сакам од себе и да направам нешто, мислам, паралелно со тоа што сум се размножила? Зошто е срамота ако се по дома не ми е цакум пакум? Зошто да мислам дека треба да бидам совршена во се што е балкански синоним за жена- читај- мајка, куварка, ороспија? Зошто треба да му направам конкуренција на Христос, значи да се распнам на четири страни, поради „гревот“ да бидам своја и да ги реализирам сите свои потенцијали?
А колку за улогата на жената во семејството- гласам за демократија. Нека не ме восцаруваат во кралица на огништето, фала за честа!, доволно ми е да бидам еднаква.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:52:10 >

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
28.2.2013 0:41:29   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: amateuress.

и тоа погоре еленак што напишала дека најголема улога на жената откако ќе стане мајка е мајчинството, треба да се приначи во родителство, оти ако на мажот се'' уште детето не му е најважно во животот сиба*ме векот.

Мајката со мајчинството, таткото со татковството, секој со својата должност а пред се љубов. Насловот на темава е улогата на жената, па кажувам за жената, мажот си е посебна приказна а не дека нема улога во животот на детето.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:53:47 >


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
28.2.2013 5:16:54   
bucko mal
Ulogata na zenata vo sekoe semejstvo e razlicna,sto bi se reklo koj kako si naredil.Koga pisuvam obicno si pisuvam za moeto iskusto zasto nesakam da bidam svatena deka nekoga navreduvam ili ponizuvam.Vo mojata ,,kariera "kako domakinka pominav niz tri etapi,najkratko sto mazam ke vi gi napisam.Prvata bese so vleguvanje vo prviot brak i rajganjeto na sinmi,mojata uloga bese ocajna domakinka koja izigrava sluginka i rob,bez nikakva pocit od nikogo naprotiv se napomenuvase deka sedam doma sto drugo sakam,mnogu dobro vi se poznati ovie raboti da ne ja tupam sega i zaradi toa i mnogu drugi pricini traese kolku so traese toj brak.Sledno bese ziveenje kako samohrana majka,uloga imav i majka i tatko i sve so treba okolu dete.kuka,banki,rabotev, se sto e potrebo za da funkcionirame.Priznavam ne mi bese lesno ama mnogu podobro otkolku pred toa barem na rad si spiev i jadev.Sega ja ziveam tretata etapa od domakinskiot zivot i najubavatauser posted image da i denes su nevrabotena domakinka ama mnogu porazlicno od togas.Se grizam za decava i domov neznam koj bi se grizel ako ne jas i masmi.On raboti po doma ama jas sum taa sto planira koga ke se izvrsuvaat tie obvrski ili so ke se jade,koako on so raboti,trca po banki,se grizi za dvorot,ima podeleni raboti bidejki on ne me tera jas da kosam treva,da polevam ili farbam,krecam po doma znaci tie se negovi obvrski.Vazno mi e sto mejgusebe toa go cenime i nema jas rabotam ti ne ili moe-tvoe.Pokraj obvrskite so gi imam kako sopruga i majka jas sum ispolneta kako zena bidejki pram raboti sto gi sakam jas licno i me pravat srekna kako odenjeto vo teretana,slobodata na set_anje,ucenjeto jazik,poloziv tuka za kola i drugi sitnici.Najvazno mi sto nesum pritisnata i isplasena i so nemam"sovetnici"pokraj da mi solat pamet kako treba da ziveam,nego samo mu kazuvam na mm sto planiram da pravam ili kaj sakam da odam,a ne da se plasam da go prasam da ne mi zabrani neso slucajno,tuka go gledam moeto zadovolstvo i sreka kako zena.SREKNA ZENA-SREKEN ZIVOT.user posted image

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:54:05 >

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
28.2.2013 8:48:23   
miana
Ајде и јас да замешам прсти малце user posted image
Нема да мудрувам многу,само ке кажам дека си имам обврси мои по дома за кои мм.многу ми помага а тој си има негови обврски..Можам да забележам дека поделените наши обврски не се определени маж-жена бидејки во една ситуација напоменав дека маж ми ги мие терасите а Кикичка па кажа дека тоа е исклучиво нејзина обврска... Не ми се поделени машко-женски но сепак има обврски кои навистина нема смисла јас да ги правам или пак тој. Мојата улога до сега ја имам напишано сто пати и не ја повторувам во оваа тема за да не ве "потпалам" пак user posted image
Само ке ви препорачам на сите што не сте ја прочитале книгата - Дамата,домакинката и курвата од Валентино Лауцоски да си ја прочитате,многу работи ке ви разјасни.,поготово за овие машко-женски работи а впрочем и насловот кажува многу...Јас супер си ја играм мојата улога и зборувам за мене,а Вие како сакате така играјте си ја... user posted image


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:55:00 >

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
28.2.2013 11:00:49   
niki
eh, citam i doagam do zaklucok deka ramnopravnosta e luksuz, za koj najmnogu zboruvaat onie na koi im e dostapen pa zatoa i muabetot vo krajna linija se sveduva na ne moras da cistis set_aj
ako e set_anjeto najgolem problem koj nekoja zena go ima jas najiskreno i cestitam na uspehot i i zaviduvam
nekoi drugi zeni megu koi i jas razmisluvaat vo momentot deka treba da najdat rabota
i deka nekoj ke treba da se grizi za deteto duri tie i nivnite mazi se na rabota
a drzavata ima obezbedeno jasli, gradinki, dnevni prestoi vo ucilistata samo vo gradovite i evenutalno vo pogolemi naseleni mesta, vo sela i ruralni sredini toa e luksuz, porodilno 3 meseci i potoa predskolsko duri od 4 godini i toa pak neprilagodeno na vremeto koga na semejstvoto mu treba takov vid poddrska za da si gi uskladi i rabotnite obvrski
i zenata i mazot sto treba da pravat, pa edna kavga okolu toa koj ke mete ili gotvi sigurno ke im ja plati i najde bebisiterkata koja treba sami da si ja obezbedat vo sopstveno vreme so sopstveni sredstvauser posted image
izvinete na ironija, no temava e super samo konkretni resenija nigde ne procitav a deka sami sme si nositeli na izborite i nikoj na nisto ne ne tera znaev i prethodno
i mi smeta sto raganjeto deca tolku bode oci i za toa se zboruva samo kako razmnozuvanje koe cuvaj boze ne treba da ti bide bitno zena si imas prilika ostvaruvaj se tamu kaj sto sakas za decata i kukata imas i maz
epa znaete jas imam 34 godini i se imam i naset_ano i ostvareno, ona sto bi sakala sega duri uste mozam a nemam bas mnogu vreme e da rodam uste edno dete
no toa vo "ramnopravniov" svet vo koj ziveam i vo koj, po mnogu mislenja i ovde i vo rl, mozam se sto sakam, mozam ramnopravnosta da si ja iskoristam samo vo cel da odlucam deka toa sto go sakam ne mozam i da si go dozvolam ne bidejki nekoj me tera ili ne me tera tuku bidejki prvo i pred se jas i mm nemame ramnopravni moznosti kako nekoi drugi semejstva a sepak ramnopravno plakame danoci i ne sme nekoi mrzlivci koi cekaat socijalna pomos tuku rabotime najmnogu sto mozeme a toa sepak ne e dovolno za site trosoci od koi nekoj nekade e osloboden zosto prednost se dava na mnozinstvoto i na skoncentriranosta vo edno mesto (za nas cuvanjeto na edno dete e dolgogodisen problem koj ke se resi vo momentot koga deteto ke go naucime da bide samostojno i sposobno 10 casa da ostanuva doma bez nadzor, a vtoro dete mi e vo kategorija na daydreaming)
i taka nikoj ne me tera, najmalku mm no jas pretpocitam parickite sto bi gi dala za cistacka da si gi socuvam za smetka sto ke potrosam tri casa poveke vo potenje co cel nekoi svoi idei kakov da mi bide zivotot da ostvaram, istoto go pravi i mm taka sto ja zrtvuva ulogata tatko soprug i domakin a ponekogas si odzema i od vremeto za son
koga i ako se najdeme na nekoe drugo mesto so nekoja druga organizacija ke mozam da gi isprobam sovetite za prevospituvanje na maz vo dobar domakin sega toa bi bilo samo gubenje vreme koe nit ima smisla a i ne znam koja cel bi se postignala





< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:56:12 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
28.2.2013 11:35:36   
anaana

eh, citam i doagam do zaklucok deka ramnopravnosta e luksuz, za koj najmnogu zboruvaat onie na koi im e dostapen pa zatoa i muabetot vo krajna linija se sveduva na ne moras da cistis set_aj
ako e set_anjeto najgolem problem koj nekoja zena go ima jas najiskreno i cestitam na uspehot i i zaviduvam



Jas mislam deka temeav ama IC nema vrska so necistenje i set_anje. jas ne se smetam za srekna ako doma mi e haos ama jas sum izlegla na kafe
poentata ne e da se davaat pari za cistacka, namesto da se stedi. barem jas ne ja svativ temava taka
poentata e kolku zenskoto vo domot e pod pritisok deka nesto mora da pravi nasproti maskoto koe ne treba da go pravi toa bidejki e masko
jas ne zboruvam deka deteto treba da mi go cuva nekoj drug i posle rabotno vreme, vo megjuvreme da mi ide zena da mi cisti za jas i mm da set_ame po gosti ili po kafinja.
obvrski vo domot si ima bez razlika dali si vo brak i dali imas dete. ednostavno mora da se napravi jadenje inace ke ostanes gladen. ako imas pari mozes i nadvor da jades toa si e individualno. sekoj si znae kolku pari ima i za sto poprvo bi se resil da gi dade i toa nema ama nikakva vrska so ulogata na zenskoto vo domot.
ima patrijarhalni semejstva koi ne znaat so da pravat so parite, ama pak zenskoto se osekja kako robinka makar i edno kafe da napravi, bidejki taka ja tretiraat doma

ulogata na zenskoto vo domot spored mene treba da e onaa uloga koja taa sama ke si ja izbere. ramnopravnost imame togas koga i zenskoto uziva vo ona sto go pravi. dali toa ke bide domakinka dali uspesna delovna zena nema vrska. pritisokot od mazot, zaednicata ili opstestvoto e problem. koga se vika ama taa e zensko mora da pravi nesto. ili ama toj e masko neka izleguva neka pie so drugarite... nema gajle zenata moze da go ceka do 4h sabajle toj da set_a.. znaci ne e rabotata ej otidov na kafe i mm go pocuva deteto i ne mi napravi problem. barem jas ne gledam taka


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:57:49 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
28.2.2013 11:51:21   
anaana


nekoi drugi zeni megu koi i jas razmisluvaat vo momentot deka treba da najdat rabota


ete toa e.
znaci ti razmisluvas da najdes rabota i za toa ne cekas dozvola od mm ili od negovite.
ima devojcinja koi ne smeat ni da pomislat da rabotat. bidejki tie se zenski i nivnata uloga e da sedat doma da ragjaat deca i da gi cuvaat.
ti momentalno sakas da rabotis da si napreduvas vo kariera i fala bogu da imas svoi primanja so koi ke doprineses vo semejstvoto.
sto ako bese situacija da ne smees da rabotis?
site, ili barem poveketo pominale niz dooolg proces na baranje na rabota ednostavno takva e situacijata, ama mene nikogas nikoj ne mi rekol nemoj da ucis nekoj da rabotis ti si zensko

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:59:36 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
28.2.2013 11:59:35   
rina13
Уствари целава работа ми е некако тепање зборови во празно. На крајот сите жени ко попчиња се враќаат од работа чистат, перат , готват, чуваат дете измислуваат време да шетнат, да се средат малце и тоа е тоа. Не дека тоа е нешто што жените свесно го прават едноставно се како по инерција правиш и не размислуваш. Проблемот кај мажите е што не ја чувствуаат инерцијата. Не треба жените да се сменат и да бидат полицајци кои заповедуваат и со сила изнудуваат и упорно и упроно преговараат за тој да не ги фрла чорапите позади врата. Едноставно мажите се тие што треба да сакаат да се променат а очигледно им годи тоа да не го прават.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:01:20 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
28.2.2013 12:04:08   
Bethany
Јас па не мислам дека рамноправноста значи и да се ужива во се што се прави. Пффф, јас не сакам да готвам, а готвам, бидејќи некој мора да направи ручек, е сега затоа што јас не сакам би требало да го чекам мм да дојде дома и тој да прави...

Рамноправноста вклучува зрело и реално гледање на работите околу нас, обврските кои се неизбежни и кои треба да се извршаат, околу дома, околу детето и сите други, рамноправноста значи да во бракот со согругот/та бидете тим, кои ќе прават работите заедно и со договор, тие работи не секогаш ќе бидат убави, ама ако се работи нешто со договор и без притисок, секако ќе донесат исполнувањето на двајца како личности... И тоа исто така не значи дека не можам да одложам нешто што би требало да правам, а не ми се прави во моментов, да рачунам дека ќе имам разбирање од друга страна да почитува моја променета одлука во моментов...
Ники, те разбирам што сакаше да кажеш, ама јас не сметам дека ако маж си работи се по дома, тоа значи и рамноправноста. Моето мислење е дека е тој личност и јас исто така. Ако тој нешто не сака да прави, а мене ми е полесно тоа, зошто јас да не го правам тоа, и обратно. Некои компромиси мора да имаа во бракот... Ја ќе почитувам неговите желби, тој моите, мора да има разбирање.. Така да, ако вие функционирате добро како тим, и се стремите кон исполнувањето на вашата визија за иднина, заедно, не е битно кој што прави. Ти си правиш тоа што правиш во моментов, дома си, ќе средуваш, тој е на работа, доаѓа дома и понатаму продолжувате со обврските. По мене не се мери колку некој е рамноправен со тоа што дома ќе чистат и двајцата, ако јас имам повеќе време ќе направам тоа и не ми е тешко, се додека и двајцата работиме заедно, за нас, за нашето семејство, а не секој со своите визии.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 16.3.2013 0:01:46 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?