|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 9:20:36   
vezilka RR
па зошто сите не сме од истиот пол?


Ама ние не зборуваме за полова еднаквост, туку за родова еднаквост. Полот е биолошка карактеристика која се здобива со раѓање, а родот е социјална карактеристика која се здобива со учење.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:11:40 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 9:21:53   
Ikana
Ципи Рипи само ќе се надоврзам на твојот пост,ситуацијата ни е дијаметрално спротивна ама па мислам дека и не е толку различна.
Мене од кожа ме вади кога некој ќе ми рече ете сопругот работи, па и него не му е лесно. Е па ајде да мериме на кого му е потешко. На кого животот му е ставен на пауза, кој не може да си ги заврши своите обврски кон себе (било факултет тоа, било постдипломски или работа да најде) и кон другите бидејќи нема друг избор освен да чека или има наметнувања од типот ете и така не работам, дај барем деца ќе раѓам, или едноставно, во мој случај, НЕМА ВРЕМЕ.
Мислам, мене ми е апсурдно кога некој ќе ми спомне рамноправност за домаќински работи, саде само тоа е во животот на една жена. Да јас сум мајка и сопруга, но јас сум и тоа и тоа по професија, со постигнати квалификации и моментално не можам да се реализирам себе си поради Х причини, а сум поминала (како и сите вие) третина животен век по образовни иснтитуции и школување.
А да не почнувам па за ситуацијава во државава и колку всушност може една жена да се реализира, ама ајде ќе речам со борба се постигнува ако не се, барем мал дел, колку што ни дозволуваат можностите овде.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:12:01 >

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 9:24:36   
niki
a koj pak ve prasa dali gi citate dolgite postoviuser posted image
zboruvame za ramnopravnost, kade e tuka ramnopravnosta sekoj da se izrazi onaka kako sakauser posted image

za mene ramnopravnosta nema vrska so domasnite obvrski, tuku so moznostite koi ni se na raspolaganje i donesuvanjeto na sopstveni izbori i zatoa ne mi e jasno zosto se gleda so cudenje kon zenite koi sebe se smetaat podobri vo nekoi oblasti od mazite, temava mi ima prizvuk ko da e edinstven pravilen izbor se podednakvo da se pravi i da se meri na vaga koj kolku raboti i sto raboti, ko da e zivotot kilo grav pa aj edno gravce tebe edno gravce mene




< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:12:21 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 9:28:54   
Bethany
Знам да не зборуваме, и не мислев само на таква различитост, ние сме сепак различити, биолошка различитост е основа и за родова различитост, мозокот ни другачије функционира.

И примерот што јас го наведов е само идеал на мојата перцепција за рамноправноста, а работата е и повеќе од комплексна, пред се вклучува карактерот на личноста и вистина тој карактер дефиниран под влијание на нашето опшество, а вистина е дека до скоро, еве јас живеев во патријархално семејство.

Само сакав да речам дека жена е многу напреднала на полето со рамноправноста, во смисла за одлуките кои може да ги донесуваат заедно, да се почитува нејзина волја и став, да заработува за семејство и уште многу работи... Ајде да ги оставиме по страна чистењето и готвењето, ама жена е веќе одамна вклучена во се, има толку многу успешни жени што успеале да најдат баланс во се.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:13:03 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 9:30:19   
Ikana
Штета е Ники, да ги прерипуваме бидејќи знам дека имаш што да кажеш паметно, но поубаво би било тоа да биде спакувано во помалку реченици, бидејќи долгите постови често се игнорирани, и не се развива убава дискусија.
Уствари како сакаш, што се мешам па и ја у штипкиuser posted image

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:13:20 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 9:34:29   
Beatris
Врти сучи, темава отиде пак во насока на домаќински работи. Ај да не млатам празна слама за претходните постови, еве ќе си кажам за мене. Мојата улога во домот е родител, сопруга и финансиски поддржувач на нашата ни фамилија user posted image Значи, работиме и јас и мм, мојата работа е каде каде психички понапорна од неговата, а е и за нијанса подобро платена. Поради тоа, а и од лични причини, никогаш не сум имала амбиција да си го придодадам терминот "домаќинка" што и да значи тоа, а во денешно време значењата му се бајаги измешани. Кога е мм дома, функционираме заедно, јас правам едно, тој прави друго. Договорени сме дека дома се готви само за детето затоа што ние се прибираме касно и значењето на ручекот се губи, а и не сме секогаш двајцата дома во исто време. Она што мене ми звучи сулудо е - Одете вие шетајте, јас на раат да чистам?! Мислам ноу веј! Шетаме, акаме заедно, се чисти, суредува кога ќе се најде луфта, ма макар и да е 11 навечер. Договорените работи само се соопштуваат, од типот - Јас имам закажано нокти, ќе се вратам тогаш и тогаш, или јас сум денес на фудбал. И тоа функционира без дополнителни префрлања и потпрашања.

Синдромот мамин син имаше тенденција да расте и кај нас, арно ама во старт се поставија работите и истиот го поттиснавме. По мене машки и женски работи не постојат, постои само памет-разум и затруен памет со нешта кои подоцна ни служат како оправдувања и изговори.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:15:14 >


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 9:36:59   
Fiao
Драго ми е што конечно некој ова го објасни. Воопшто не станува збор за полова еднаквост, туку родова ве молам направете разлика.
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

па зошто сите не сме од истиот пол?


Ама ние не зборуваме за полова еднаквост, туку за родова еднаквост. Полот е биолошка карактеристика која се здобива со раѓање, а родот е социјална карактеристика која се здобива со учење.



< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:15:36 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 9:40:10   
anaana
mojata uloga vo domot e da uzivam vo blagodeto koj zivotot mi go dava. perenje cistenje i gotvenje i griza za domot e nesto koe sto bez razlika dali sum vo brak ili ne jas go pravam. jas 12 godini ziveam vo skopje znaci ne so mama i tato, pa prvata godina mi bese cudno kako sega nemam rucek. e pa nemam ako ne si napravam... :))) situacijata vo koja se naogjas te uci kako da se prisposobuvas.
znaci ako mm e naucen se da mu se servira ke si ima proces na navinkuvanje na toa deka ako sam ne napravi nema da dobie.
kako sto sum naucila jas da se grizam za sebe i domot ke nauci i toj.
jas od nikogas ne sum gledala na toa deka ako jas denes cistam ili ako jas denes napravam nesto a toj odmara deka jas sum sluginka
jas ramnopravnosta ja gledam niz prizma na pocituvanje eden so drug. platata moja ja zemam jas i jas raspolagam so nea. nikogas nikoj ne mi rekol deka platata treba da mi ja zema mm i toj da upravuva so nea. imam takov slucaj kaj edna moja drugarka i nea toa i e normalno. mene ne mi e
nie so mm za se sto pravime zaednicki se dogovarame, nekogas imame fala bogu razlicni stavovi nekogas ke bide po moe nekogas po negovo. brakot se zasnova vrz pocituvanje ljubov ama i kompromis.
taka da ne znam dali e temava dali e zenata doma sluginka ili ednostavno ulogata moja vo mojot sopstven dom.
jas vo momentov poslenite pari gi davam na stanot koj go kupivme so mm i znam kolku se trudam i od kolku raboti sum se otkazala zaradi da imame so mm nesto nase a ne da ziveeme pod kirija. i nekoj utre da mi kazuva jas kako da se odnesuvam koga ke si dojdam doma.. e toa nema sansi. ako utre na mm ne mu odgovara kako jas se postavuvam vo pogled na obvrski dete i se toa si e negov problem.


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:15:58 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 9:46:40   
Fiao
Е тоа и ја ќе спомнев - какви се тие машки или женски работи бе?! Ве молам нека се најде некој да ми ги објасни??? Што значи дека женските работи не можат да ги вршат мажи или обратно?! Ма ајде! Факт е дека тие поделби постојат, само во домаќинствата каде самите сме дозволиле... Епа нез зошо до сеа мм не дошол да ми рече аааа ја тоа не работам - женска работа е! Осеќам ќе следува брако-разводна постапка! Така имаше еднаш обид, он не знаел да врзува репче на ќерка му (пошто немал претходно искуство), као за тоа да треба факултет да се заврши ебаго! Седна, проба и нормално врза репче како и секој нормален, не беше репчето кој знае колку сјајно, ама со тек на време ќе се усоврши, имам јас трпение да чекам.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Врти сучи, темава отиде пак во насока на домаќински работи. Ај да не млатам празна слама за претходните постови, еве ќе си кажам за мене. Мојата улога во домот е родител, сопруга и финансиски поддржувач на нашата ни фамилија user posted image Значи, работиме и јас и мм, мојата работа е каде каде психички понапорна од неговата, а е и за нијанса подобро платена. Поради тоа, а и од лични причини, никогаш не сум имала амбиција да си го придодадам терминот "домаќинка" што и да значи тоа, а во денешно време значењата му се бајаги измешани. Кога е мм дома, функционираме заедно, јас правам едно, тој прави друго. Договорени сме дека дома се готви само за детето затоа што ние се прибираме касно и значењето на ручекот се губи, а и не сме секогаш двајцата дома во исто време. Она што мене ми звучи сулудо е - Одете вие шетајте, јас на раат да чистам?! Мислам ноу веј! Шетаме, акаме заедно, се чисти, суредува кога ќе се најде луфта, ма макар и да е 11 навечер. Договорените работи само се соопштуваат, од типот - Јас имам закажано нокти, ќе се вратам тогаш и тогаш, или јас сум денес на фудбал. И тоа функционира без дополнителни префрлања и потпрашања.

Синдромот мамин син имаше тенденција да расте и кај нас, арно ама во старт се поставија работите и истиот го поттиснавме. По мене машки и женски работи не постојат, постои само памет-разум и затруен памет со нешта кои подоцна ни служат како оправдувања и изговори.



< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:16:15 >

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 9:53:08   
Mihaela 2010
Napisav post ama neuspesenuser posted image

Samo ke se nadovzram na mojot post pogore da ne bidam pogresno sfatena,ne se izjasniv ubavo okolu isprakjanjeto da proset_aat a jas da cistam domauser posted image
Znaci mene mi se potrebnsi nekoi 30 min za da usisam,i tie 30 min ne sakam da mi se matkaat niz kukja,i da gi pomestuvam i da im vikam aj trgnete se,edniostavno mi smetaat,pa zatoa gi isprakjam da proset_aat nadvor,dali niz u dvor da se istrcaat,dali niz naselba,ili gi preprakjam do prodavnica da kupat so treba za da ja zavrsam jas taa rabota...ne sum normalno nenormalna da idat do park ili zoo,ili niz grad bez mene,oni da set_aat a jas da sum rob na kukjata...pogotovo vikend koga tie dva dena sme bukvalno cel den zaedno...
Ete na ova mislevuser posted image

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:17:24 >

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 9:53:45   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Јас не се сложувам со тоа дека сами си наметнуваме се. Јас не си наметнав сама само јас да му менувам пелени, само јас да му правам јадење. Мм никогаш до сега му нема направено јадење. Го има прошетано 2 пати во овие 9 и пол месеци. За пелена ако не му кажеш не му текнува. Мажите сакаат да ескивираат, тоа го осетив од кога добивме дете, порано не беше таков. Еве пример вчера, на работа беше од 12, стана во 11 и пол, отиде, си дојде во 7, до 7 и пол јадеше, во 8 го бањавме и јас го успав. И колку време тој посвети на детето вчера, ИЧ. А не е само вчера...тоа е проблемот.


e pa gledas za ova zboruva Bethany, zenata ima prirodno razvien roditelski instinkt i ovie raboti gi izvrsuva prirodno bez da uci i da bide potset_uvana, prirodno se snaoga, a mazite em go nemaat instinktot em se vospituvani deka toa ne e nivna griza
znaci ne se vinovni ni tie a ni nie, ona na sto treba da se koncentrirame vo brakot e da izvrsuvame ona sto mozeme i da ocekuvame od niv ona sto go mozat, prevospituvanje na veke oformeni mazi e mozno vo sosem mali ramki
ona sto sepak kako majki svesni za vakvata polozba mozeme so sigurnost da go napravime e novite generacii deca da gi vospituvame poinaku od sto bile vospituvani nivnite tatkovci i da im izgradime svesnost za toa koi se denesnite obvrski vo domot i koj e nositel na tie obvrski i kakvi prava imame site nie a ne samo zenite ili samo mazite

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:17:48 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 9:55:47   
Ikana
Фиао и Беатрс, убаво ви текна и ме потсетивте на еден многу битен факт. Во повеќето развиени земји, а веќе и кај нас, се создава една класа на -да речам- моќни жени, жени кои повеќе заработуваат и се на повисоки позиции во општеството. Како тоа општество ги третира нив и како тие се справуваат со родовата нееднаквост? Денес имам впечаток дека дури и срамно е да кажеш дека ТИ заработуваш повеќе од сопругот, и мислам дека се уште се гледа на моќна, независна и паметна (своеволна) жена како мит и закана.
Беатрис многу убаво кажа....имаше тенденција да се одвива вака и така, меѓутоа тие работи беа исечени во корен.
Ако не ме разбравте, кажете ќе се изразам на друг начин. user posted image

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:19:00 >

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 9:58:27   
Cipi Ripi
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Јас не се сложувам со тоа дека сами си наметнуваме се. Јас не си наметнав сама само јас да му менувам пелени, само јас да му правам јадење. Мм никогаш до сега му нема направено јадење. Го има прошетано 2 пати во овие 9 и пол месеци. За пелена ако не му кажеш не му текнува. Мажите сакаат да ескивираат, тоа го осетив од кога добивме дете, порано не беше таков. Еве пример вчера, на работа беше од 12, стана во 11 и пол, отиде, си дојде во 7, до 7 и пол јадеше, во 8 го бањавме и јас го успав. И колку време тој посвети на детето вчера, ИЧ. А не е само вчера...тоа е проблемот.


e pa gledas za ova zboruva Bethany, zenata ima prirodno razvien roditelski instinkt i ovie raboti gi izvrsuva prirodno bez da uci i da bide potset_uvana, prirodno se snaoga, a mazite em go nemaat instinktot em se vospituvani deka toa ne e nivna griza
znaci ne se vinovni ni tie a ni nie, ona na sto treba da se koncentrirame vo brakot e da izvrsuvame ona sto mozeme i da ocekuvame od niv ona sto go mozat, prevospituvanje na veke oformeni mazi e mozno vo sosem mali ramki
ona sto sepak kako majki svesni za vakvata polozba mozeme so sigurnost da go napravime e novite generacii deca da gi vospituvame poinaku od sto bile vospituvani nivnite tatkovci i da im izgradime svesnost za toa koi se denesnite obvrski vo domot i koj e nositel na tie obvrski i kakvi prava imame site nie a ne samo zenite ili samo mazite


Точно така, ама Фиао многу убаво пиша, не треба факултет за да врзе репчеuser posted image Истото е и за пелени и за правење јадење...

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:20:18 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 10:03:32   
anaana
eve eden glupav primer. edna od godinive dodeka bev na fakultet ziveev so cimerka koja ama apsolutno ne se zamarase za nisto. ni pazarenje, ni plakanje smetki ni vodenje griza za stanot. ako imave posebni sobi ama sepak kujna wc hodnik bea zaednicki. ne miese sadovi a be nisto.
na pocetok ajde da ne se raspravam denes utre i mi dojde preku glava i i kazav se. ona ne se potrese mnogu moze nesto sredi ama ne se. bidejki znaese deka koga togas JAS ke izmijam ke sredam. i mene pak mi pukna filmot i jas pocnav da kupuvam samo za mene da si pravam jadenje samo za mene, si gi miev moite raobti i i kazav deka ne sakam da koristi nisto moe.
vide deka nema veke ni casa ni cinija, i dosle gosti nema da gi pocesti kafe pa pocna se da pravi. moze toa bese proces od edna nedela ama lugje da vidite kako covek se menuva koga ke vidi deka nema koj da mu gi vrsi rabotite
tuka e problemot na domakinstvata kade zenata go nosi tovarot na celata familija. mazot znae deka taa ke zgorvi deka taa ke go najade deteto - ne deka toj saka da si go gleda deteto gladno - ama znae deka ima koj. znae deka zenata ke go uspie ke mu smeni pelena ke se grizi za site potrebi na deteto i ednostavno ne se zamara. denot koga ke mu se pokaze deka od denes ova vaka ne odi, ednostavno ziveeme zaedno za da se nadopolnuvame i za da uzivame vo zaednickiot zivot, a ne jas da robuvam ti da uzivas, togas toj ke pocne da se odnesuva odgovorno i da go ceni toa sto go ima.
koj ne uspeal da si se postavi taka, moze ke mu treba vreme ama za se ima resenie.
ako mm ne saka da mi pomaga vo bilo sto, znaci ne stanuva zbor za gotvenje i perenje, bukvalno za se sto mi treba pomos, togas zosto mi e mene maz? jas odbiram da ziveam so nekoj a ne za nekoj. ako sakam da sum sluginka jas mozam da odam i da bidam sluginka vo nekoja kuka, barem ke mi plakaat..


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:21:32 >

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 10:04:16   
Mihaela 2010
Eve jas ke kazam primer za mokjna zena,koja zarabotuva 15 pati moze i vise od svojot maz,ja imam bliska vo moeto semejstvo....ide kasno na rabota se vrakja kasno doma,doma nisto ne pipka bidejki neli ima pari i si plakja zeni,koj za peglanje koj za glancanje na stanot i tn,da ne nabrojuvam...za jadenje se sobiraat preku vikend ako zgotvi neli nesto,ako ne ke go donesat tendjereto od kaj svekrvai i zavrsena rabota..ma oni uopste ne se zamaraat okolu toa koj sto fatil,koj sto napravil,ili dali ima prasina pod krevetot...oni ednostavno gledaat kade da go pominat vremeto zaednicki,kaj da skitnat kaj da proset_aat i da se iznauzivaat...e sega kako se cuvstviva maz i ??? e toa neznamuser posted image

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:22:24 >

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 10:05:20   
anaana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao RR

Е тоа и ја ќе спомнев - какви се тие машки или женски работи бе?! Ве молам нека се најде некој да ми ги објасни??? Што значи дека женските работи не можат да ги вршат мажи или обратно?! Ма ајде! Факт е дека тие поделби постојат, само во домаќинствата каде самите сме дозволиле... Епа нез зошо до сеа мм не дошол да ми рече аааа ја тоа не работам - женска работа е! Осеќам ќе следува брако-разводна постапка! Така имаше еднаш обид, он не знаел да врзува репче на ќерка му (пошто немал претходно искуство), као за тоа да треба факултет да се заврши ебаго! Седна, проба и нормално врза репче како и секој нормален, не беше репчето кој знае колку сјајно, ама со тек на време ќе се усоврши, имам јас трпение да чекам.

zaboraviv da kazam se slagam so ova ama kompletno


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:23:21 >

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 10:07:23   
Ikana
И што има лошо во тоа Михаела? Не можам да разберам што сакаш да кажеш, демек ок е тоа или не е ок?

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Eve jas ke kazam primer za mokjna zena,koja zarabotuva 15 pati moze i vise od svojot maz,ja imam bliska vo moeto semejstvo....ide kasno na rabota se vrakja kasno doma,doma nisto ne pipka bidejki neli ima pari i si plakja zeni,koj za peglanje koj za glancanje na stanot i tn,da ne nabrojuvam...za jadenje se sobiraat preku vikend ako zgotvi neli nesto,ako ne ke go donesat tendjereto od kaj svekrvai i zavrsena rabota..ma oni uopste ne se zamaraat okolu toa koj sto fatil,koj sto napravil,ili dali ima prasina pod krevetot...oni ednostavno gledaat kade da go pominat vremeto zaednicki,kaj da skitnat kaj da proset_aat i da se iznauzivaat...e sega kako se cuvstviva maz i ??? e toa neznamuser posted image



< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:23:42 >

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 10:07:26   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao RR

Е тоа и ја ќе спомнев - какви се тие машки или женски работи бе?! Ве молам нека се најде некој да ми ги објасни??? Што значи дека женските работи не можат да ги вршат мажи или обратно?! Ма ајде! Факт е дека тие поделби постојат, само во домаќинствата каде самите сме дозволиле... Епа нез зошо до сеа мм не дошол да ми рече аааа ја тоа не работам - женска работа е! Осеќам ќе следува брако-разводна постапка! Така имаше еднаш обид, он не знаел да врзува репче на ќерка му (пошто немал претходно искуство), као за тоа да треба факултет да се заврши ебаго! Седна, проба и нормално врза репче како и секој нормален, не беше репчето кој знае колку сјајно, ама со тек на време ќе се усоврши, имам јас трпение да чекам.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Врти сучи, темава отиде пак во насока на домаќински работи. Ај да не млатам празна слама за претходните постови, еве ќе си кажам за мене. Мојата улога во домот е родител, сопруга и финансиски поддржувач на нашата ни фамилија user posted image Значи, работиме и јас и мм, мојата работа е каде каде психички понапорна од неговата, а е и за нијанса подобро платена. Поради тоа, а и од лични причини, никогаш не сум имала амбиција да си го придодадам терминот "домаќинка" што и да значи тоа, а во денешно време значењата му се бајаги измешани. Кога е мм дома, функционираме заедно, јас правам едно, тој прави друго. Договорени сме дека дома се готви само за детето затоа што ние се прибираме касно и значењето на ручекот се губи, а и не сме секогаш двајцата дома во исто време. Она што мене ми звучи сулудо е - Одете вие шетајте, јас на раат да чистам?! Мислам ноу веј! Шетаме, акаме заедно, се чисти, суредува кога ќе се најде луфта, ма макар и да е 11 навечер. Договорените работи само се соопштуваат, од типот - Јас имам закажано нокти, ќе се вратам тогаш и тогаш, или јас сум денес на фудбал. И тоа функционира без дополнителни префрлања и потпрашања.

Синдромот мамин син имаше тенденција да расте и кај нас, арно ама во старт се поставија работите и истиот го поттиснавме. По мене машки и женски работи не постојат, постои само памет-разум и затруен памет со нешта кои подоцна ни служат како оправдувања и изговори.




mislam deka mnogu bukvalno gi svakate rabotite i za toa vinata lezi sto vie pisuvate od aspekt na vraboteni zeni so ograniceno slobodno vreme a nekoi od nas od aspekt na nevraboteni so fleksibilno slobodno vreme
fala bogu deka mm ne odi sam na set_anje non stop, dodeka jas samo doma ostanuvam i cistam, jas najcesto cistam koga toj e na rabota i vo poslednite dve godini koga deteto e vo skolo a jas sum doma
ako fatam da cistam nesto dur e toj doma so deteto i go prakam da ja set_a toa e zatoa sto dur bil na rabota jas vremeto sum si go potrosila za sebe i svoite licni potrebi a obvrskite namerno sum gi ostavila za koga ke si dojdat doma dvajcata i toa im e prilika da si pominat vreme zaedno bez mene, ne moram jas segde i vo sekoj niven muabet i odnos da bidam zamesana



< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:24:02 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 10:08:21   
Mihaela 2010
Nema apsolutno nisto loso vo toa Ikana,jas im se divam ednostavno...

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:25:39 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 10:08:36   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Јас не се сложувам со тоа дека сами си наметнуваме се. Јас не си наметнав сама само јас да му менувам пелени, само јас да му правам јадење. Мм никогаш до сега му нема направено јадење. Го има прошетано 2 пати во овие 9 и пол месеци. За пелена ако не му кажеш не му текнува. Мажите сакаат да ескивираат, тоа го осетив од кога добивме дете, порано не беше таков. Еве пример вчера, на работа беше од 12, стана во 11 и пол, отиде, си дојде во 7, до 7 и пол јадеше, во 8 го бањавме и јас го успав. И колку време тој посвети на детето вчера, ИЧ. А не е само вчера...тоа е проблемот.




e pa gledas za ova zboruva Bethany, zenata ima prirodno razvien roditelski instinkt i ovie raboti gi izvrsuva prirodno bez da uci i da bide potset_uvana, prirodno se snaoga, a mazite em go nemaat instinktot em se vospituvani deka toa ne e nivna griza
znaci ne se vinovni ni tie a ni nie, ona na sto treba da se koncentrirame vo brakot e da izvrsuvame ona sto mozeme i da ocekuvame od niv ona sto go mozat, prevospituvanje na veke oformeni mazi e mozno vo sosem mali ramki
ona sto sepak kako majki svesni za vakvata polozba mozeme so sigurnost da go napravime e novite generacii deca da gi vospituvame poinaku od sto bile vospituvani nivnite tatkovci i da im izgradime svesnost za toa koi se denesnite obvrski vo domot i koj e nositel na tie obvrski i kakvi prava imame site nie a ne samo zenite ili samo mazite


Јас не мислам дека родителскиот инстинкт е природно развиен туку исто така е научен. Како што мажите ги научиле дека тоа не е нивна грижа, така нас не научиле дека тоа е наша грижа. И напоредно со воспитувањето на нашите синови различно од нивните татковци, да ги воспитаме и нашите ќерки дека не се само домаќонки.


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:25:55 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 10:11:08   
Ikana
Па тоа е тоа user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Nema apsolutno nisto loso vo toa Ikana,jas im se divam ednostavno...



< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:26:42 >

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 10:13:03   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Cipi Ripi

Јас не се сложувам со тоа дека сами си наметнуваме се. Јас не си наметнав сама само јас да му менувам пелени, само јас да му правам јадење. Мм никогаш до сега му нема направено јадење. Го има прошетано 2 пати во овие 9 и пол месеци. За пелена ако не му кажеш не му текнува. Мажите сакаат да ескивираат, тоа го осетив од кога добивме дете, порано не беше таков. Еве пример вчера, на работа беше од 12, стана во 11 и пол, отиде, си дојде во 7, до 7 и пол јадеше, во 8 го бањавме и јас го успав. И колку време тој посвети на детето вчера, ИЧ. А не е само вчера...тоа е проблемот.


e pa gledas za ova zboruva Bethany, zenata ima prirodno razvien roditelski instinkt i ovie raboti gi izvrsuva prirodno bez da uci i da bide potset_uvana, prirodno se snaoga, a mazite em go nemaat instinktot em se vospituvani deka toa ne e nivna griza
znaci ne se vinovni ni tie a ni nie, ona na sto treba da se koncentrirame vo brakot e da izvrsuvame ona sto mozeme i da ocekuvame od niv ona sto go mozat, prevospituvanje na veke oformeni mazi e mozno vo sosem mali ramki
ona sto sepak kako majki svesni za vakvata polozba mozeme so sigurnost da go napravime e novite generacii deca da gi vospituvame poinaku od sto bile vospituvani nivnite tatkovci i da im izgradime svesnost za toa koi se denesnite obvrski vo domot i koj e nositel na tie obvrski i kakvi prava imame site nie a ne samo zenite ili samo mazite


Точно така, ама Фиао многу убаво пиша, не треба факултет за да врзе репчеuser posted image Истото е и за пелени и за правење јадење...


pa ne treba fakultet, no treba dovolno pati da go potset_is i dovolno pati da imas trpenie istoto da go napravi loso dur nauci, ako toj ima volja da uci
no ako ti kaze ne sakam da ucam da gotvam sto togas, nema pravo da rece takvo nesto samo zatoa sto e maz, zatoa sto e toa domasna obvrska koja po novi trendovi treba da se deli?


< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:27:41 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 10:13:13   
AnnaMolly RR
Ако ви кажам дека мене мм знае да ми каже Ај оди кај твоите, јас да перам теписи и да чистам, како ќе ви звучи? Дека тој е домаќинка?
Мене баш ова знае да ми се случи. Тој си е научен и да мие чинии, да готви, да чисти... Ние секогаш заедно чистиме, си ги делиме работите. Тој 90% од деновите прави јадење, додека јас си играм со Филип. Некогаш и тој шета со Филип, јас чистам, ама тоа не за да не ми смета, туку да си помине малку време со детето и да си прошетаат на воздух.
Според мене, улогата на жена во семејството/домот е еднаква како улогата на мажот. Убаво си кажа Беатрис. И јас работам, придонесувам во домаќинството...

Исто и за чување на детето за јас да прошетам. Не го прашувам Може ли да седиш со Филип, туку му кажувам јас утре/задутре имам планирано кафе/мафе, вие двајца седете дома или излезете си некаде. Исто и тој ако сака да излезе некаде, нема може ли, туку одам јас таму и таму и крај.

Се сметам себеси за среќна со таков маж што не прави разлика помеѓу моите и неговите обврски во домот.

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:28:00 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 10:25:10   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana RR

Фиао и Беатрс, убаво ви текна и ме потсетивте на еден многу битен факт. Во повеќето развиени земји, а веќе и кај нас, се создава една класа на -да речам- моќни жени, жени кои повеќе заработуваат и се на повисоки позиции во општеството. Како тоа општество ги третира нив и како тие се справуваат со родовата нееднаквост? Денес имам впечаток дека дури и срамно е да кажеш дека ТИ заработуваш повеќе од сопругот, и мислам дека се уште се гледа на моќна, независна и паметна (своеволна) жена како мит и закана.
Беатрис многу убаво кажа....имаше тенденција да се одвива вака и така, меѓутоа тие работи беа исечени во корен.
Ако не ме разбравте, кажете ќе се изразам на друг начин. user posted image



Ова само ме потсети на нешто..Кога прават интервју со некои успешни жени, сетете се што ги прашуваат. Како успевате да балансирате меѓу приватниот и прфесионалниот живот? Што е тоа во превод, како успевате и по дома и на работа. А јас не сум чула тоа да го прашаат некој успешен маж до сега. user posted image Деновиве ради * март сигурно ќе интервјуираат некои жени, баш обрнете внимани што ќе ги прашаат? user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:29:12 >

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.2.2013 10:25:42   
anaana
mislam deka ovde malku se mesa zborot domakinka so sluginka
ima devojki koi ednostavno sakaat da se domakinki. ednostavno toa niv gi ispolnuva. moja koleska na rabota obozava da kazuva kako sega ke si go sreduva domot, ova pravam muabet deka taa ne e mazena i nema dete :))
celo vreme zboruva kolku ima za peglanje i deka da ne odi na rabota cel den bi gotvela. jas kako sto ja razbiram ona uziva vo toa.
problemot nastanuva koga nea ke i se nametne takvata obvrska.
ne e loso ako jas sakam za vikendi da pravam rucek, ili da mesam kifli ili sto i da e. problem e ako mene mm me gleda kako licnost cija obvrska e da go iscisti domot da zgotvi jadenje da sredi se a i pokraj toa da bide odmorena i nasmeana.
jas nemam sram da kazam deka ima denovi koga se me mrzi imam los den na rabota i ednostavno me mrzi da pravam se.
i togas se sto ima potreba da se pravi pravi mm. ima denovi koga toj raboti i posle rabota ama od doma. jas sekako nema da mu recam ajde stani pravi rucek jas ne sum ti sluginka. ednostavno ulogata vo domot sami si na birame. ako jas sakam da gotvam toa e zaradi sto sakam ne zaradi sto moram.
dodeka mene mm me gleda kako ramna na nego vo pogled na se, nemame problemi. i tuka nema vrska ako jas ne odam na rabota pa sega treba cel den ca cistam i toj da se luti ako denes ne e izbrisno prasina ili sl.
ne znam se e do pocit i do toa koj kolku si se izboril za svoeto mesto vo domot

< Поракaта ја уредил Andriance RR -- 15.3.2013 23:29:51 >

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?