|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
9.4.2013 9:11:53   
anaana
a be nema vrska kade se zivee. znaci tocno moze ako ziveat mladite vo zaednica, mozebi bi imalo pocesti kavgi i nesto taka.
ama ako familijata na mazot a i samiot maz smeta deka na zenata mestoto i e vo kujnata i samo da cisti pere gotvi, gleda deca, i po moznost da ne odi na rabota, a ako odi toa da ne e problem za izvrsuvanje na sekojdnevnite domasni obvrski, togas sto vrska ima kade ke ziveat????? nie ne mozeme da se oddelime od site rodnini za da imame doma harmonija i pocituvanje.
ako jas se postavam vo vrskata deka ne sum rob na taa vrska i deka vo idnina nema da sum rob na brakot kukjata i sl, togas bez razlika kade ke ziveeme toa ke se pocituva.

ova so ziveenjevo vo zaednica moze e eden vid opravdanie zosto zenata e non stop vo kujna, sto znam mene ne mi odi nekako. so toa sto pak ke kazam ima nekoj pritisok koga se zivee vo zaednica, ne si do tolku sloboden, ama toa ne vlijae okolu "ulogata" na zenata.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
10.4.2013 1:09:08   
amateuress
Ми изгледа дека малку наивно се сфаќа системскиот притисок што го прави средината. Јас не сум живеела во заедница, но верувам дека тоа би било кошмар.

И правилото кај нас е да се живее кај МАЖОТ, домазетовците се прилично стигматизирани, и најчесто им се врши многу притисок и се исмеваат.

А не знам кој карактер треба да си за да не ти смета и да не влегуваш во конфликт со некои што најверојатно ќе гледаат до колку спиеш на сабајле тие денови кога си дома, колку топла вода трошиш кога се бањаш, дали некогаш ти загорело тенџерче, дали му пререкуваш на мажот, кој ем што е глава, туку како нивни син е и совршен, колку нови работи купуваш за себе итн...

да не правиме муабет за муабети од типот твоите не чинат, не те воспитале, не те научиле да зелник да сукаш, да почитуваш постари бла бла.

освен тоа во секој конфликт партнерот/сопругот има армија поддржувачи зад себе (освен ако не се карате толку тивко да не ве осетат во соседната соба).

а пак ако земеш да се расправаш за ова, нема да добиеш ништо, само ќе изгубиш време и нерви.

и да не правиме муабет дека во мк само 2 проценти од жените поседуваат имот, и дека за тие што се физички малтретирани
(токму од форумов може да се види дека тоа не е толку ретка појава) нема услови да го напуштат насилникот ако се финансиски зависни од него, зашто најчесто нема како да се издржуваат.

а ако на некого му е па убаво во заедница, тогаш така нека живее, нема проблем, само да не се подразбира дека тоа е правило, туку личен избор.


(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
10.4.2013 9:00:23   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: amateuress

Ми изгледа дека малку наивно се сфаќа системскиот притисок што го прави средината. Јас не сум живеела во заедница, но верувам дека тоа би било кошмар.

И правилото кај нас е да се живее кај МАЖОТ, домазетовците се прилично стигматизирани, и најчесто им се врши многу притисок и се исмеваат.

А не знам кој карактер треба да си за да не ти смета и да не влегуваш во конфликт со некои што најверојатно ќе гледаат до колку спиеш на сабајле тие денови кога си дома, колку топла вода трошиш кога се бањаш, дали некогаш ти загорело тенџерче, дали му пререкуваш на мажот, кој ем што е глава, туку како нивни син е и совршен, колку нови работи купуваш за себе итн...

да не правиме муабет за муабети од типот твоите не чинат, не те воспитале, не те научиле да зелник да сукаш, да почитуваш постари бла бла.

освен тоа во секој конфликт партнерот/сопругот има армија поддржувачи зад себе (освен ако не се карате толку тивко да не ве осетат во соседната соба).

а пак ако земеш да се расправаш за ова, нема да добиеш ништо, само ќе изгубиш време и нерви.

и да не правиме муабет дека во мк само 2 проценти од жените поседуваат имот, и дека за тие што се физички малтретирани
(токму од форумов може да се види дека тоа не е толку ретка појава) нема услови да го напуштат насилникот ако се финансиски зависни од него, зашто најчесто нема како да се издржуваат.

а ако на некого му е па убаво во заедница, тогаш така нека живее, нема проблем, само да не се подразбира дека тоа е правило, туку личен избор.




mene mi e bas drago sto nekoj koj nema sopstveno iskustvo sepak moze da se stavi vo cevlite na onoj koj go ima i da gi razbere rabotite onakvi kakvi se i ke preskokne banaliziranje na rabotite so soveti koi ne davaat rezultat

inaku anana ajde te molam kazi ni kako toa se postavuvas da ne bides rob i na koj nacin toa vlijae onoj koj sto te gleda taka da promeni mislenje ( i nemoj da razmisluvas deka e toa mazot, tuku svekrvata, svekorot, deverot, zolvata ili uste podobro site na kupce koga ke ti se nafrlat)

snowhite site tie pridobivki za koi se zboruva deka gi imaat bracnite parovi od zivotot vo zaednica bi mozele da gi imaat i koga bi ziveele i na 1,2,3, 5, 20 kilometri od roditelite, samo organizacijata bi bila poinakva, a sekoj par kako i roditelite od partnerite bi zastedile nervi na objasnuvanje nebojsanivi raboti koi sekako vo secie ziveenje gi ima pomalku ili poveke
razlikata e vo toa sto koga se sami ke se objasnuvaat eden na eden, a vo zaednica obicno e sam protiv site



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
10.4.2013 9:46:37   
anaana
inaku anana ajde te molam kazi ni kako toa se postavuvas da ne bides rob i na koj nacin toa vlijae onoj koj sto te gleda taka da promeni mislenje ( i nemoj da razmisluvas deka e toa mazot, tuku svekrvata, svekorot, deverot, zolvata ili uste podobro site na kupce koga ke ti se nafrlat)


znaci pred da vlezam vo brak jas sum bila vo vrska so toj covek, sum gi zapoznala negovite rodnini, pobliski podalecni i koj i da se..
i vo tekot na vrskata jas sum ostavila vpecatok kaj niv deka jas ne sum sluginka na taa kukja. jas koga odtdov na imenden prv pat kaj mojot decko (sega maz) jas si sednav kako gostin vo taa kukja, ne stanav da gi sluzam site gosti pa da mijam sadovi pa da cistam niz negovata kukja. toj togas mi bese decko, odevme kratko vreme. :))) moze nekoj ke go smetaat toa za los poteg, ama jas ne se osekjav deka e moja rabota da i se mesam na majka mu vo kujnata. jas sum mu devojka i sum mu na gosti

koga pocnavme da ziveeme zaedno, znaci ne kaj negovite ili kaj moite tuku odvoeno, ednostavno mene logicno mi bese da kazam ajde napravi mi kafe. MM i pred majka mu pravel kafe za nas dvete, kaj majka mi koga odime ne e problem dali jas ke napravam kafe ili toj.
ednostavno mozebi e do vospituvanjeto ili mozebi ete sme se pogodile.
bese dojdena sestra mu i ne osetiv jas deka jas sum taa sto treba da gi sluzi nitu pak nekoj od mene toa go pobaral
jas ke napomenam deka jas i mm ziveeme sami ne sme vo zaednica
ama koga bev na porodilno nekoj 2 meseci ziveevme vo negovata kukja i pak nemavme problemi od aspekt deka jas treba da ja sredam cela kukja. naprotiv majka mu ni pravese rucek. jas duri trebase da ja molam da se kaci na nasiot sprat za da i napravam kafe :)))

inace zosto tolku se zamarate sto ke recela zolvata ili sto znam jas koj. pa jas eve da zemime odam vo negovata kukja i toa veke ne e samo negova kukja, toa veke e i moja. jas tuka stvaram dom i semejstvo. i ako treba ke si se izboram za svoeto mesto. koj e toj mene da mi prigovara na sekoe za moeto odnesuvanje. fala bogu deka za mir vo kukja ke premolcis ednas, ke premolcis dvapati ama se ima granica. jas sum dosta vreme ziveena sama so cimerki i nekako sekogas sme naogjale zaednicki jazik.
zatoa jas vikam deka pred brak imame vrska i togas otprilika se postavuvas na nekoj nacin, mozes da uvidis vo kakva familija ke vlezes (ova ne samo so ziveenje). sto lugje se kolku te pocituvaat, kolku mazot e mamino since i sl. a resenija se naogjaat sekogas. moze nema da e vednas vo prvata godina ama se naogjaat. ke stedam ke pravam sto i da e, ama ako zivotot vo zaednicata so negovite mi e pekol, pa ke baram nacin da se odvoime. a ako mm e non stop na strana na negovite i nikogas ne me poddrzuva mene, pa sto maz e toa???? sto ke mi e mene takov covek vo zivotov???? mm treba da e na moja strana, fala bogu ne sekogas, ako zemam jas da vregjam po negovite sekako deka nema da e na moja strana :)) ne odime ovde vo krajnosti tuku zboruvame za edno normalno sekojdnevie.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
10.4.2013 10:13:01   
anaana
znaci ne sakam da bidam pogresno razbrana, ne sum jas nekoja gospogja od visokoto dobro utro pa da sedam doma i nisto da ne pravam i da cekam site da mi rabotat okolu mene :)))))
samo ne smetam deka ako jas se mazam, i bez razlika kaj ke ziveeme so mazot, jas treba da se pretvoram vo rob, da gi slusam site so navednata glava i da pravam se kako sto ke mi kazat.

tocno deka ziveotot vo zaednica e kompliciran, bas od aspekt sto bese kazano deka eve mozebi ke imas odvreme navreme zamerki, koga si dosla do kolku si spiela i sl. pokomplicirano e i toa sto site se slusaat pa imame grupno resavanje na problemi i prasanja koi ne gi zasegaat site tuku samo bracnite partneri i tuka e malku napnato, ama pak toa nema vrska so mojata uloga kako zena vo semejstvoto. bidejki e temata za ulogata na zenata, zatoa jas samo od toj aspekt gledam
ako diskutirame na tema zivot vo zednica jas sekako ke kazam mojot stav e deka mladite treba da naogjaat nacin da ziveat sami. toa e podobro i za niv, za nivniot zivot za nivnata sloboda.
tocno deka mozebi trosocite se pogolemi taka, ama pa zatoa rabotime i sakame da si sozdademe nesto svoe, bez razlika dali ke se 40m2 i cela palata :))))
eve nie so mm si kupivme stance so posledni sili sto se vika, ama si e nase i ziveeme odvoeno. sega zasega ni e poluprazen bidejki tolku se parite ama ke si go opremime, ama si e nase i nikoj nisto ne moze da mi prigovori deka mi podaril vo zivotov. so moj pari si go kupuvam, se lisam od odmor na leto ama toa e toa. nemam bogat vujko vo avstralija da mi praka pari :))))))) mala sala..

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
10.4.2013 11:49:27   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana


znaci pred da vlezam vo brak jas sum bila vo vrska so toj covek, sum gi zapoznala negovite rodnini, pobliski podalecni i koj i da se..
i vo tekot na vrskata jas sum ostavila vpecatok kaj niv deka jas ne sum sluginka na taa kukja. jas koga odtdov na imenden prv pat kaj mojot decko (sega maz) jas si sednav kako gostin vo taa kukja, ne stanav da gi sluzam site gosti pa da mijam sadovi pa da cistam niz negovata kukja. toj togas mi bese decko, odevme kratko vreme. :))) moze nekoj ke go smetaat toa za los poteg, ama jas ne se osekjav deka e moja rabota da i se mesam na majka mu vo kujnata. jas sum mu devojka i sum mu na gosti

pa mislam deka utvrdivme vo temata Go perevte li deckoto pred brak, deka mnozinstvoto vaka ko tebe se odnesuvale, iako site znaeme i za po nekoj isklucok, ama toa ne e garancija za skladni odnosi vo brak, bar kaj mene ne bese, a veruvam deka ne sum osamen slucaj

koga pocnavme da ziveeme zaedno, znaci ne kaj negovite ili kaj moite tuku odvoeno, ednostavno mene logicno mi bese da kazam ajde napravi mi kafe. MM i pred majka mu pravel kafe za nas dvete, kaj majka mi koga odime ne e problem dali jas ke napravam kafe ili toj.
ednostavno mozebi e do vospituvanjeto ili mozebi ete sme se pogodile.
bese dojdena sestra mu i ne oset_iv jas deka jas sum taa sto treba da gi sluzi nitu pak nekoj od mene toa go pobaral
jas ke napomenam deka jas i mm ziveeme sami ne sme vo zaednica
ama koga bev na porodilno nekoj 2 meseci ziveevme vo negovata kukja i pak nemavme problemi od aspekt deka jas treba da ja sredam cela kukja. naprotiv majka mu ni pravese rucek. jas duri trebase da ja molam da se kaci na nasiot sprat za da i napravam kafe :)))

klucno e vospituvanjeto no i sreka sto megu negovite ne si naletala na nekoj specificen karakter, bidejki bas tie specificnostite se tesko prepoznatlivi i vesto se sokrivaat pred brak, lesno e da se sokrijat se dodeka nema konflikt na interesi

inace zosto tolku se zamarate sto ke recela zolvata ili sto znam jas koj.

e a ova e edna od mnogute frazi koja doprinesuva agonijata od tragicni brakovi da trae dolgo, mnogu podolgo od sto bi traela koga ne bi se insistiralo tolku na toa ne zamaranje i ne e tolku problem sto toa se pisuva na forum od nekoj koj nemal loso iskustvo, no toa i vo realnosta se kazuva i toa od luge koi bi trebalo da ti se najbliski i najdobro ti mislat i uste pominale ili pominuvaat niz istoto
vistinata e deka nesto ednas receno, pa povtoreno, pa prereceno i te kako smeta i moze da predizvika negativna reakcija, konflikt a duri i ekstremno odnesuvanje


zatoa jas vikam deka pred brak imame vrska i togas otprilika se postavuvas na nekoj nacin, mozes da uvidis vo kakva familija ke vlezes (ova ne samo so ziveenje). sto lugje se kolku te pocituvaat, kolku mazot e mamino since i sl. a resenija se naogjaat sekogas. moze nema da e vednas vo prvata godina ama se naogjaat. ke stedam ke pravam sto i da e, ama ako zivotot vo zaednicata so negovite mi e pekol, pa ke baram nacin da se odvoime. a ako mm e non stop na strana na negovite i nikogas ne me poddrzuva mene, pa sto maz e toa???? sto ke mi e mene takov covek vo zivotov???? mm treba da e na moja strana, fala bogu ne sekogas, ako zemam jas da vregjam po negovite sekako deka nema da e na moja strana :)) ne odime ovde vo krajnosti tuku zboruvame za edno normalno sekojdnevie.

pa donekade se slozuvam, no sepak ne mozam da stavam znak ednakvo pomegu vrska, ziveenje zaedno, brak i zivot vo zaednica,a ulogata na zenata e sekade razlicna i ocekuvanjata se razlicni za sekoja kategorija i ne zavisat samo od zenata, nitu samo od izabranikot nejzin
vrska - samo devojka
ziveenje zaedno - devojka so koja se deli stan trosoci, obvrski
brak - zena, sopruga, majka (ako ima deca), domakinka, finansiski provajder, seksualen partner
zaednica - zena, sopruga, majka (ako ima deca), domakinka, finansiski provajder, seksualen partner, snaa, jatrva




< Поракaта ја уредил niki -- 10.4.2013 11:50:38 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
10.4.2013 12:02:10   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

znaci ne sakam da bidam pogresno razbrana, ne sum jas nekoja gospogja od visokoto dobro utro pa da sedam doma i nisto da ne pravam i da cekam site da mi rabotat okolu mene :)))))
samo ne smetam deka ako jas se mazam, i bez razlika kaj ke ziveeme so mazot, jas treba da se pretvoram vo rob, da gi slusam site so navednata glava i da pravam se kako sto ke mi kazat.

tocno deka ziveotot vo zaednica e kompliciran, bas od aspekt sto bese kazano deka eve mozebi ke imas odvreme navreme zamerki, koga si dosla do kolku si spiela i sl. pokomplicirano e i toa sto site se slusaat pa imame grupno resavanje na problemi i prasanja koi ne gi zasegaat site tuku samo bracnite partneri i tuka e malku napnato, ama pak toa nema vrska so mojata uloga kako zena vo semejstvoto. bidejki e temata za ulogata na zenata, zatoa jas samo od toj aspekt gledam
ako diskutirame na tema zivot vo zednica jas sekako ke kazam mojot stav e deka mladite treba da naogjaat nacin da ziveat sami. toa e podobro i za niv, za nivniot zivot za nivnata sloboda.
tocno deka mozebi trosocite se pogolemi taka, ama pa zatoa rabotime i sakame da si sozdademe nesto svoe, bez razlika dali ke se 40m2 i cela palata :))))
eve nie so mm si kupivme stance so posledni sili sto se vika, ama si e nase i ziveeme odvoeno. sega zasega ni e poluprazen bidejki tolku se parite ama ke si go opremime, ama si e nase i nikoj nisto ne moze da mi prigovori deka mi podaril vo zivotov. so moj pari si go kupuvam, se lisam od odmor na leto ama toa e toa. nemam bogat vujko vo avstralija da mi praka pari :))))))) mala sala..


pa nemoj da ja gledas temata samo od tvoj aspekt, semejstvo = mama + tato + deca
bidejki onie koi ziveat vo zaednica za niv e
semejstvo = {(mama + tato + deca) + (dever + snaa + deca) + (zolva + domazet + deca) + (svekor + svekrva) +(baba+dedo)} od formulata sekoj da si go isfrli visokot ili da dodade po potrebauser posted image
i bidejki za MK zboruvame tvojot aspekt e sepak retkost, a mnoznstvoto zivee vo nekoja kombinacija od ponudenava formula vo prvite godini od brak koi moze da dostignat i decenija i poveke


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
10.4.2013 12:08:16   
anaana
znaci nisto ne e garancija za harmonicni odnosi vo brakot, toa ne e dadeno od boga ednas za sekogas. brakot treba da se odrzuva, da ima kompromis, ljubov pocituvanje od dvete strani. znaci doma kaj majka mi mm se osekja kako da e doma, nikoj ne go vregja nikoj loso ne se odnesuva so nego. pa ako majka mu se drzne mene da mi nareduva da ocekuva od mene jas da i sluguvam, fala bogu deka toa nema da pomine.

znaci rabotite ne se gledaat ednostrano. za brak se potrebni dvajca. a ne cela zaednica. ako mazot ja saka zenata i ako gleda deka vo negovata familija taa ne ja dobiva pocitta koja treba, bi bilo dobro toj da e na nejzina strana. fala bogu sama zenata ne moze da odi protiv 100 lugje koi si se pristrasni eden kon drug.
zatoa vikam biten e odnosot pred brak, svakanjata na mazot, ocekuvanjata i na dvajcata. ziveenje zaedno so deckoto pred brak ne e ni malku isto so ziveenje so cimerka i delenje na smetki i kirija. sum ziveela i taka i taka, mozam da napravam razlika

moe mislenje e deka koga zenata ke se omazi bez razlika kade ke ziveat, znaci ova go potenciram od aspekt deka ako mazot ne ja ceni svojata zena, nema da ja ceni ni ako ziveat sami vo 100m2, i ako imaat sluginka i zena da im cisti, toj pak nema da ja ceni. ako mazot e vospitan deka zenata treba da go gleda deteto bez razlika kade ziveat toj ke misli deka na zenata i e obvrska da go gleda deteto da se grizi za nego vo sekoj pogled, a toj ako ima vreme moze da si poigra. tuka ama voopsto ne pravi razlika dali ziveat sami ili ne.
se e do dvajcata kako se postavile eden kon drug, kolku zenskoto ke dozvoli da bide pogazeno od negovata familija, kolku ke dozvoili kon nea da se odnesuvaat kako eve sega dojde vo nasa kukja pa bujrum sluguvaj. ne znam zosto go ima toa mislenje deka taa e gostin tuka. pa ako taka ja gledaat togas bi trebalo da ja posluzat so nesto, obicno mene gosti koga mi idaat jas gi sluzam a ne oni mene :))))
sala na strana i zenskoto treba da si pokaze malku svoj stav. pa makar i da se skara nekogas so nekoj od negovite. ne zastanuva zivotot na devojceto koga ke stapi vo brak. jas imam drugarka koja ziveese vo zaednica, i imase problem so toa nejzinite da doagjaat na gosti, aloooo??? pa taa ne e vo zatvor. dodeka molcese taka bese. koga malku svika doma sto e ova koga krena glas, lugjeto malku se svestija. pa sega i pukna film mu kaza na soprugot deka taa ke odi pod kirija ako saka toj neka dojde ako ne ne mora. da vidis kako trcase kako kuce po nea. eve gi sega pod kirija. taa odlucuva koj ke dojde na gosti. pa ja moli sega svekrva i da odi malku kaj niv na gosti da go videle vnuceto...

jas takvi zapovedi i ponizuvanja ne bi trpela ni za mir ni za nemir vo kukja. koga majka mi ke pocne da mu zapoveda na mm kaj mene doma. togas jas ke si ja slusam svekrva mi i ke sluguvam
jas ne sum dete od ulica pa lele fala bogu nekoj me zede za zena ke pravam sto ke kazite

delot na zamaranje sto koj ke recel bese od aspekt deka ako mi rece zolvata zosto ova vaka go pravis, ili ako mi zameri deka vo sabota sum spiela do 10 a trebalo da stanam od 6 imam jas usta? pa ke si go kazam moeto mislenje. moj zivot e jas ke pravam kako sto smetam deka treba.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
10.4.2013 12:16:06   
anaana
pa nemoj da ja gledas temata samo od tvoj aspekt, semejstvo = mama + tato + deca
bidejki onie koi ziveat vo zaednica za niv e
semejstvo = {(mama + tato + deca) + (dever + snaa + deca) + (zolva + domazet + deca) + (svekor + svekrva) +(baba+dedo)} od formulata sekoj da si go isfrli visokot ili da dodade po potreba
i bidejki za MK zboruvame tvojot aspekt e sepak retkost, a mnoznstvoto zivee vo nekoja kombinacija od ponudenava formula vo prvite godini od brak koi moze da dostignat i decenija i poveke


znaci lugjeto biraat sto ke pravat so svojot zivot. tocno deka golem del od mladite ne se vraboteni ili se vraboteni na dogovor ili im visi rabotata na konec, ama za da oformis semejstvo ti trebaat finansii i toa e fakt kolku i da e surovo ama taka e.
znaci ako jas rabotam i mm raboti kakvi i da se platite ke gledam da stedam pa sto saka neka e. ama isto taka ako sum jas nesrekna i nezadovolna i non stop ponizuvana od familijata na mojot maz (ova za formulata na dolgoro semejstvo) kakov zivot ke mu ovozmozam jas na moeto dete? da si ja gleda majka mu kaj sto se nekoj i zapoveda?
znaci ke baram nacini da se trgnam od tamu. ne vikam deka e lesno ne vikam deka mene mi se posrekilo i ne mislam deka takvite problemi se resavaat od denes za utre, ama se resavaat na eden ili na drug nacin

i pak ke napomenam deka zivotot vo zaednica e kompliciran i nosi svoi problemi, ama ako negovata familija, na prvo mesto toj, mene me gleda kako sluginka, ke me gleda taka cel zivot bez razlika kade ke ziveeme i kolku pari ke imame.

i iskreno ne mislam deka e bas tolkava retkost mojov nacin na zivot. ne deka jas sum so srekna zvezda rodena.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
10.4.2013 12:30:02   
niki
da anaana taka e
no svesna si deka do toj stav ti si dosla taka sto nekoj te nasocuval i poddrzuval niz zivotot
a od druga strana vo golem broj semejstva devojcinjata suptilno se nasocuvaat bas kon toa da bidat robinki i do stav ko tvojot ke dojdat niz licno iskustvo i samostojna borba, a nekoi nikogas nema ni da uspeat da izlezat kako pobednici vo taa borba
zaradi ovie poslednive temive ne moze da se gledaat samo od aspekt na potesno semejstvo i samo kako bi trebalo da bide, mislam deka site znaeme kako bi trebalo, no da se dojde do toa za nekogo e polesno a za nekogo potesko, a ona sto se pogresilo ne moze da se smeni, moze da se prevzemat merki denes za utre da ti bide podobro od vcera

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
10.4.2013 12:39:55   
anaana
a od druga strana vo golem broj semejstva devojcinjata suptilno se nasocuvaat bas kon toa da bidat robinki


toa e nazalost tocno. mnogu od devojcinjata duri se i ubedeni deka nivnata uloga e taa i za niv nema nisto drugo. toa e zalno. na koj nacin moze da se podigne taa svest, ne znam. ne mozes na roditelnot da mu nametnes kako da si go vospituva svoeto dete. no deteto ke izleze od doma i ete kako sto kazuvas ke proba samo da si go nametne stavot deka nema da robuva na nekoja kukja cel zivot. nekoj ke uspee nekoj ne.
sum se obidela da davam soveti na drugarki koi bile vo takvi slicni situacii, kaj nekoj uspeale kaj nekoj nazalost ne. zatoa pak ke kazam sekoja familija si e zasebna celinina so razlicni karakteri. ako si uspee da se nade kompromis e ok, ako ne sekogas eden ke strada. nazalost

jas kazuvam moe glediste ne koe uste stojam deka covek sam se bori za svojot zivot, za svoeto mesto vo opstestvoto. vo nekoj aspekti uspeva nekade ne. ama ne treba da prestane da se bori. ne treba da se otkaze i da si svati deka tolku e negovoto. deka cel zivot ke ostane na toa. prekratok e zivotov za da ziveeme vo zatvor samo za da imame status mazeni

toa e isto sto i davavme soveti na devojkata za deckoto koj "imal krizi". toa bese vo temata kolku covek da trpi. site gore dolu i dadovme ist sovet. ako e sega vaka kako ke e vo brak. taa bese tolku opsednata so toa da se mazi sto ne gledase vo sto se vpusta. nekogas sovetite ke uspeat nekogas ne. ke ima 2 dena srekni dodeka e svadbata i posle ke se vratat negovite "krizi" i toa e toa..

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
10.4.2013 13:05:33   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

i pak ke napomenam deka zivotot vo zaednica e kompliciran i nosi svoi problemi, ama ako negovata familija, na prvo mesto toj, mene me gleda kako sluginka, ke me gleda taka cel zivot bez razlika kade ke ziveeme i kolku pari ke imame.




so ova ne mozam da se slozam vo celost, sekako deka ima i takvi primeri no ne se site bas do tolku i sepak vo razlicni okolnosti razlicno se prilagoduvaat
gledajki go sopstveniot primer, vo odnosot kon mene domot i deteto, maz mi e razlicen koga sme sami i koga na scena nastapuva majka mu
i ne se raboti za toa deka mene me gleda kako sluginka toj vo golema mera doprinesuva na razlicni nacini iako nasite funkcii ne se ednakvi ama vo vremeto koga doagase majka mu toj se okolu domot i deteto i prepustase na nea od ona sto go pravi koga taa ne e tuka, a taa so rasireni race prifakase bidejki sama se nudese za pomos, no na kraj sekogas zaradi nejzinoto nezadovolstvo od bilo sto krivecot taa go barase vo mene i mi prerekuvase za ona sto sama se nudi i sinot i nametnuva
i nie i dvajcata mnogupati sme se obiduvale da i objasnime na zenata, a imalo i kavgi i ignoriranje i trpenje pa pak nikogas ne uspeavme ni toj ni jas, pa zatoa i dojdovme do nekoi radikalni potezi koi posekako donesoa podobruvanje vo nasiot licen odnos, taa da i se dade prilika pak istoto ke go pravi
i ne ne negiram deka imam i jas svoj udel vo seto toa ama vo taa relacija so mm i sveki za moja vina mozam da prifatam samo trieset posto, drugite 60 sepak im pripagaat na niv dvajca podednakvo
zatoa i mislam deka i te kako ima vlijanie i kade zivees i so kogo zivees i sto pomalku akteri vo teatarot doma tolku polesno i pobrzo do resenija

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
10.4.2013 13:22:39   
anaana
sto pomalku akteri vo teatarot doma tolku polesno i pobrzo do resenija


toa e tocno, sekogas sto poveke lugje toa poveke pricini za konflikt
jas poveke bi rekla deka e bitno so kogo zivees, ama pak, kolku i da e, kakva i da e sostojbata, covek mora da si se ceni sebe si. jas si go sakam mojot soprug ama si se sakam i sebe si. i ne mozam da toleriram navredi i ponizuvanja, posebno ne od covek so kogo sum izbrala da ziveam

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
10.4.2013 13:30:25   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: amateuress

Ми изгледа дека малку наивно се сфаќа системскиот притисок што го прави средината. Јас не сум живеела во заедница, но верувам дека тоа би било кошмар.






Се согласувам со ова и со повеќето од останатото во постот.Иако немавме големи проблеми во заедница, нема споредба со животот сам, а помош кога ти треба ако сакаат ќе ти помогнат, ќе дојдат и ќе појдеш.
Имам една другарка која ја наоѓам во вашиве постови , две деца мали, свекор свекрва, мажена золва која секоја втора недела кај мајка и на гости по 7 дена а понекогаш и зетот.Живеат во две соби.
Мажот е по цел ден на работа си иде дома во 1, ништо не и помага.И сите очекуваат се од нејзе.Девојчево е на раб на нервен слом, навистина незнам како да и помогнам , донекаде е сама крива, така си се постави од почеток,сабајле кафе на сите, ручек, благо и креветите им ги местела.Ова јас не би си го дозволила.Сега и е тешко, најмногу што спругот не и е дома да ја поддржи малку( живеат од неговиот приватен бизнис).

А инаку, сте ја гледале ли приказната “Мрзливата жена и метлата “ ? Се додека ни сервираат такви сценарија за жената никогаш нема да одиме напред, сепак мислам дека прво треба да се смени поогледот на општеството кон жената па после дома.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
10.4.2013 13:46:22   
Gwendolin
Баш случајно пуштив телевизија и една емисија за деца ме изнервира толку, што морав да ја пишам во оваа тема. Не сум гледала детски емисии зашто бебево е мало, ама кога видов што примери им даваат на децата...Значи водителката и некое куче (женско) ги испраќа машките кучиња со муабетот - добро што заминаа да си бркаат машки работи, дај ние да си правиме женски работи. Ок е сето тоа, но ме изненади дека првата женска работа што требаше да ја прават е да исчистат се , да им ги исперат блузичките и шаловите на машките и да ги диплат и да го средат нередот што го оставаат машките, зашто тие се машки и "оставаат прљави работи насекаде за ние да ги средиме"...Леле па децата од мали преку игра учат дека е ОК и правилно ако си машко да валкаш, оставаш работи зад себе, зашто секогаш ќе има некое женско кое ќе среди после тебе и ќе ти зготви оброк, додека си ти излезен со другарите. user posted image user posted image Па кога уште од мали ги учат на тој принцип, каква улога ќе игра жената подоцна во бракот освен таа истата да средува после машкото и да му готви и сл. Уште полошо и жално е тоа што и родителите ги учат на тој принцип додека растат, па за многу луѓе е нормална таа поделба - жената готви, чисти и сл., мажот гледа тв и не мрда со прст. И што мене ми е тоа незамисливо, за многу е тоа нормално, правилно и единствениот начин како функционира едно нормално семејство. Секој да си го знае местото. Дрн дрн. Јас како ненормална особа сметам дека не постојат машки и женски раце, туку работни и мрзеливи.

_____________________________

Само Вселената и човечката глупост се бескрајни. Всушност, за Вселената и не сум толку сигурен. - Ајнштајн

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
10.4.2013 13:54:40   
niki
ne, Paleska sepak i vo opstestvoto i doma
bidejki zakon za podednakva podelba na imot megu deca postoi, a sepak zeni sopstvenicki se samo 2% pa izvini kade se drugite 98%, vo kolku situacii zenata se otkazuva vo korist na bratot, a za toa sepak ne e vinovno opstestvoto, sepak ne sme do tolku siromasni
drugo na zenite im e ovozmozeno ramnopravno obrazovanie pa i rabota, ama sepak od doma se naviva za mazacka i deca bidejki toa treba da se postigne dur si mlad a za drugoto ima vreme
zivotot vo zaednica so roditelite na mazot ne e odreden so nekoj zakon, sepak semejstvoto e toa koe mu dava prednost bez ogled dali se raboti za zenski ili maski deca
obicnite luge, nie, ne gi vospituvame decata na 18 godini da najdat rabota i sopstven dom pred bilo sto drugo
tuku cel zivot gi ubeduvame deka sekojpat ke im bideme na raspolaganje i ke im pomagame kolku mozeme, a toa sepak ne e realno i mozno
opstestvoto treba da ovozmozi poveke rabota, podobro ureduvanje, resenija za razni zivotni situacii ama sepak nie i ona sto postoi kako moznost ne go praktikuvame generalno gledano, sekako ima isklucoci


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
10.4.2013 14:08:28   
anaana
drugo na zenite im e ovozmozeno ramnopravno obrazovanie pa i rabota, ama sepak od doma se naviva za mazacka i deca bidejki toa treba da se postigne dur si mlad a za drugoto ima vreme
zivotot vo zaednica so roditelite na mazot ne e odreden so nekoj zakon, sepak semejstvoto e toa koe mu dava prednost bez ogled dali se raboti za zenski ili maski deca


tocno.... ne e sekogas za se vinovno opstestvoto. posebno od aspekt deka nie sme gi gledale tie serii za zeni domakinki, sme nemale internet nitu forumi da spodeluvame maki i da delime soveti, ama kako sto citam na forumov gore dolu site go delime mislenjeto deka ne treba zenata da robuva doma, deka toa ne e nejzina uloga. nasproti brojot na mladi devojcinja koi robuvaat po doma, slusaat svekrvi, ne planiraat da se vrabotat bidejki mazot taka rekol ili sramota bilo za zensko da raboti.
sepak se ostanuva na domasnoto vospituvanje. deteto uci na skolo, uci od TV ama se sto se slucuva gleda doma. kako se odnesuvaat roditelite eden so drug, e reper za toa kako deteto ke se odnesuva vo idnina (sekako deka ima isklucoci i od ova)
zatoa jas napisav pogore kakov primer ke mu dadam jas na moeto dete vo idnina (bez razlika dali e masko ili zensko) ako mene site mi zapovedaat a jas so navednata glava slusam i izvrsuvam.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
10.4.2013 14:09:41   
anaana
ас како ненормална особа сметам дека не постојат машки и женски раце, туку работни и мрзеливи.

verojatno i jas sum vo taa grupata na nenormalni osobi :))))) ama sto znam ubavo se osekjam da bidam "nenormalna"user posted image

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
10.4.2013 14:25:48   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gwendolin

Јас како ненормална особа сметам дека не постојат машки и женски раце, туку работни и мрзеливи.



ova morav da go odvojam bidejki smetam deka vo golem broj slucai i situacii se trosi vreme na dokazuvanje (ne)normalnost a voopsto ne se gleda kolku rabotlivosta e prisutna
uste eden nacin suptilno da te ubivaat vo poim

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
10.4.2013 15:11:45   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gwendolin

Баш случајно пуштив телевизија и една емисија за деца ме изнервира толку, што морав да ја пишам во оваа тема. Не сум гледала детски емисии зашто бебево е мало, ама кога видов што примери им даваат на децата...Значи водителката и некое куче (женско) ги испраќа машките кучиња со муабетот - добро што заминаа да си бркаат машки работи, дај ние да си правиме женски работи. Ок е сето тоа, но ме изненади дека првата женска работа што требаше да ја прават е да исчистат се , да им ги исперат блузичките и шаловите на машките и да ги диплат и да го средат нередот што го оставаат машките, зашто тие се машки и "оставаат прљави работи насекаде за ние да ги средиме"...Леле па децата од мали преку игра учат дека е ОК и правилно ако си машко да валкаш, оставаш работи зад себе, зашто секогаш ќе има некое женско кое ќе среди после тебе и ќе ти зготви оброк, додека си ти излезен со другарите. user posted image user posted image Па кога уште од мали ги учат на тој принцип, каква улога ќе игра жената подоцна во бракот освен таа истата да средува после машкото и да му готви и сл. Уште полошо и жално е тоа што и родителите ги учат на тој принцип додека растат, па за многу луѓе е нормална таа поделба - жената готви, чисти и сл., мажот гледа тв и не мрда со прст. И што мене ми е тоа незамисливо, за многу е тоа нормално, правилно и единствениот начин како функционира едно нормално семејство. Секој да си го знае местото. Дрн дрн. Јас како ненормална особа сметам дека не постојат машки и женски раце, туку работни и мрзеливи.


Ете каде е општеството во одредување на улогата на жената во домот, па и пошироко. Тоа е тој систематски притисок, секој ден и секаде и од сам почеток. И тееба систематски да се менуваат работите, за да навистина дојде до промена. Паралелно и домашното воспитувае, и моделите што ги нуди општеството, а богами и законски и правно.

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
24.4.2014 12:22:51   
Mila mamicka
Според мене, улогата на жената во семејството/домот е таква како што таа ќе си ја направи. Со ова сакам да кажам дека, ако смета дека може да му предаде на мажот дел од обврските околу домот и децата (секако ако мажот ги прифати) тогаш ќе може да биде рамноправна со него. Јас сум тип на човек што смета дека како што јас знам да си средам и исчистам, никој друг не знае. Затоа, никогаш не сум викнала ни жена за чистење, едноставно не верувам дека ќе ми исчисти како што ќе исчистам јас. Знам дека тоа е лоша особина, ама таква сум. Како што кажа некоја ррка, попрво би го испратила син ми со мм да се шетаат за јас да чистам на раат, отколку да шетаме заедно, па да средиме подоцна заедно. А мм е секогаш расположен да заврши некои од обврските во домот или околу детето, доколку јас му дозволам. Затоа пак, кога некогаш ќе се вратам уморна од работа или имам главоболка, тој го превзема детето и ме остава да се одморам на раат, или пак да прочитам некоја книга и сл. Значи се зависи од жената. Како таа ќе се постави на почетокот од бракот, и како ќе ги поделат обврските со мажот, сепак зависи од неа. 

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
25.4.2014 14:17:26   
vezilka RR
Сега баш постов ме потсети на тоа колку многу жени мислат дека друг не би исчистил во домот толку добро како тие самите. Е баш дека се толку многу жени што мислат така, мислам дека и тоа е наметната улога, односно дел од улогата дека грижата околу хигиената во домот е нејзина обврака. Инаку нема смисла, па не сум јас супер чистачка со натприродни моќи и нокој да не го може.тоа подобро од мене.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 25.4.2014 14:19:31 >


_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
26.4.2014 19:33:12   
niki
Apropo muabetov za cistenjevo jas na primer sum sosem sigurna deka ima kup zeni koi sto pati podobro bi iscistile od mene , no ne bi mozela da vikam doma cistacka bidejki domot si go smetam za moe privatno utociste i necija tuga raka da mi cepka po moite raboti bi mi bilo skvernavenje na privatnosta i intimata baska sto mi se ima zgadeno od ovde sto najcesto onie koi rabotat kako cistacki gi tretiraat ko da im se robinki ko da nemaat dostoinstvo samo zatoa sto ete nisto drugo i ne znaele da rabotat i prosto ne sakam da ucestvuvam vo takvo degradiranje na edna covecka licnost

Maz mi slobodno moze da cisti ne mi pretstavuva problem i najcesto nemam zamerki na kvalitet na sraboteno tuku zamerkata mi e sto toj ne bi cistel onolku cesto kolku jas bi sakala i smetam deka treba



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.4.2014 19:27:40   
Martins mom

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila mamicka

Значи се зависи од жената. Како таа ќе се постави на почетокот од бракот, и како ќе ги поделат обврските со мажот, сепак зависи од неа. 


Море, повеќе зависи од мажот, отколку од жената. Џабе се поставив строго на почеток, кога тој бе брате не фаќа апсолутно ништо. Тој е задолжен само за стварање неред и ништо друго. Кој како мама го воспитала и научила-така ќе си биде. Затоа, мамички, обратете внимание на синчињата, за да не ни страдаат ќерчињатаuser posted image
user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
27.4.2014 19:29:11   
Martins mom
Инаку, да не се правиме наудрени, секаде е исто, улогата на жената во скоро секоја куќа е - Семоќниот Брус !

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 6 [7] 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?