|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
8.3.2013 13:58:10   
anaana

od tuka proizleguva deka ako ti ne rabotis ke moras po cel den da rabotis doma a toj da odmara????


znaci ova e kazano od aspekt deka iako zenata ne raboti, znaci ne e vrabotena ne treba da se gleda na nea kako rob na kukjata. vo tvojot komentar ti pisuvas deka moze toj nema da bide raspolozen i deka ti za toa ne mu zameruvas bidejki toj ZARABOTUVAL POVEKE. i imal poodgovorna rabota.
zatoa jas napisav deka ako trgneme od toa glediste deka toj ima poodgovorna rabota ili ako toj zarabotuva poveke bi trebalo da ima ''privilegija'' po doma da ne pomaga tuku da moze da se vadi so toa deka ne e raspolozen za pomagajne. ako zenata odi na rabota ete pak ke raskrene bez razlika na nejzinoto raspolozenie.
ama ako ne odi vo toj slucaj dali e ispravno mazot da se postavi na nacin ti ne odis na rabota pa cisti po cel den vo kukjata
ete na toa se odnesuvase mojot komentar.
znaci ubavo se kaza ne e samo do cistenje i gotvenje. tuku spored mene e kako mene mm me gleda. dali me gleda kako licnost koja ima potrebi zelbi baranja. koja treba da e srekna, da e ispolneta, koja ima denovi koga saka da se odmori i sl... (sega ne se zafakajte ako nesto pogresno nabrojav, mislam deka se razbirame na sto mislam)
dali zastanuva na moja strana dali mi e poddrska i potpora vo zivotot. dali jas mozam da mu kazam za mojot odvraten den na rabota i sl.. ili pak od mene ocekuva da ima doma rucek deteto da e obleceno najdadeno i domot da e cist. i sekogas da ima ispeglana i cista obleka.
ako go ocekuva ova vtorovo, mene nikakva razlika ne mi pravi kolku jas rabotam i kolkava plata zemam. jas nema da imam ubav zivot tuku ke sum rob na mazot i kukjata, a vo idnina i na deteto. sekogas moite zelbi ke se na posledno mesto

a fala bogu za da dobijam pocituvanje moram i jas da go dadam. znaci ubavo nekoj gore napisa mazot i zenata treba da se tim, vzaemno da se naopolnuvaat. a ne da borime jas miev ti mora da usisash inace nema da sme ramnopravni :))))

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:53:16 >

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
8.3.2013 14:03:36   
anaana
seuste retkost mladite da ziveat sami na svoe, tuku obicno tradicionalno se obezbeduva na sinot, a kerkata ke ima kaj mazot ili eventualno i obezbeduvame nekakvo obrazovanie ili spalna



zalno ama vistinito. toa e loso od dvete strani. od edna strana zenskovo e kako eve demek se mazi pa begaj od doma imas kaj maz ti.. a toa sto ima i kako ima ne e tolku bitno.
od druga strana toa na denesno vreme e malku i tovar na maskoto. jas imav eden drugar sto ne se zeni bidejki nemase kaj da ja donese nevestata. od doma e vospitan i toj i taa deka zenskoto odi da zivee kaj maskoto. taa ima kukja toj ima ednosben stan. negovite ne sakaat da slusnat toj da odi ''doma zet''
nejzinite ocekuvaat maskoto da obezbedi dom
i nekako dvajcava kako od mars padnati i zateknati vo nekonja zastrena situacija vo koja nikoj nema pravo na glas. i za mene e toa nesvatlivo.
ne znam zosto ako zenskoto ima kade da ziveat golem del od maskite ne sakaat. ke recele eve ovoj otide doma zet.
i toj del od vospituvanjeto treba da se smeni
fala bogu nie ziveeme sami pa nemam problemi nekoj takvi. moze sme so krediti ama moe si e moe :)))

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:53:31 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
8.3.2013 14:07:34   
Mihaela 2010
Eve niki mislam deka u grcija zivee...kolku sto sum slusala u grcija mazite idat da ziveat kaj zenite ???ili sum greska i so praime togas??dali mazot treba da kjuti i da golta

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:53:47 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
8.3.2013 14:08:37   
Snowhite RR
Јас пишав дека има такви денови, зашто работата навистина му е одговорна и напорна и си доажа дома изнервиран до максимум и јас не дека само ради платата не му замерувам, туку јас треба во тој случај да го разберам и да го поддржам, да го ислушам, а не да му ја дадам правосмукалката или крпата в раце. И јас понекогаш имам такви денови кога ќе си дојдам од работа и ќе му кажам и тогаш тој ќе направи ручек и сл.
Се сложувам со тоа дека мажот и жената треба меѓусебно да се разбираат и поддржуваат и се разбира да си помагаат со ислушување, совети и сл. а чистењето секогаш ќе го има

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:53:59 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
8.3.2013 14:19:13   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Eve niki mislam deka u grcija zivee...kolku sto sum slusala u grcija mazite idat da ziveat kaj zenite ???ili sum greska i so praime togas??dali mazot treba da kjuti i da golta


haha, ovde se obratni rabotite, kerkata dobiva od roditelite kuka, stan, sto god, a na sinot mu obezbeduvaat obrazovanie, i ne ziveat so roditelite od pocetok
i bidejki se zenite vo prednost znaat da bidat uste pogadni od sto se mazite, ima i tuka uzas primeri samo sto ulogite im se izmeneti
sekako ima i normalni i razumni i zeni i mazi

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:54:13 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
8.3.2013 23:03:11   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana




znaci ubavo se kaza ne e samo do cistenje i gotvenje. tuku spored mene e kako mene mm me gleda. dali me gleda kako licnost koja ima potrebi zelbi baranja. koja treba da e srekna, da e ispolneta, koja ima denovi koga saka da se odmori i sl... (sega ne se zafakajte ako nesto pogresno nabrojav, mislam deka se razbirame na sto mislam)



Знам дека темава е за улогата на жената во домот.И токму затоа така пишав дека со метлата и крпата не сме рамноправни со мажите дома.Ете ова погоре е мал дел од рамноправноста во домот.
Мажот сам треба да сфати дали неговата жена е уморна не мора таа секој ден да му сервира лекции за тоа што и како треба и рапорт колку била вредна денес.
И треба да ја разбере ако понекогаш реши да ги фрли чорапите на сред соба, да седне и да пие пиво , вино сеедно.user posted image
Да се насмееме малку.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:54:27 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
9.3.2013 16:37:44   
hopeless
Ја читам темава веќе неколку дена и се решив да пишам.
Велите дека улогата зависи од нас самите како ќе се поставиме?
Епа ајде некој да ми каже како јас да се поставам кога до мене имам личност слична на онаа што пиша во постот анонимен.
Значи тој оди на работа и дома е само за јадење и спиење. Како во хотел.
Јас сум дома не сум вработена и не ми е тешко да сработам се што треба, се разбира дека некогаш има денови кога не ми се прави ништо.
Е во тие денови јас трпам се и сешто од мм. Демек цел ден сум лежела ме мрзело ручек да направам бла бла. Мене ова до срце ме боли. Работата не е дали тој некогаш зел крпа или правосмукалка, што не се случило никогаш, туку во тоа што тој не го цени тоа што ќе го направам јас. Некогаш по цели денови чистам работам, се грижам за детето, правам ручек а тој пак ке најде некоја маана, нему се нешто не му чини.
Јас го чекам да дојде од работа со поставена маса за ручек, он си седнува јаде, после одмара, седнува на компјутер, и после излегува и си доаѓа дома за вечера и си легнува да спие.
Ни со детето време не поминува. Верувате дека малиот ич не го ни сака, бега од него не го прегрнува ништо. И кога ќе се заиграат ќе се секогаш со плачки завршуваат. Значи тој нема никаква одговорност ни кон мене ни кон детето.
И како сега јас нему да му докажам дека не е во ред тоа? Како јас да се поставам? Кога до мене имам недорасната личност која си гледа само за себе.
Значи кратко и јасно мојата улога е секаква, само далеку од рамноправна.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:54:44 >

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
9.3.2013 17:53:34   
niki
hopeless neli si zamina kaj tvoite? se vrati pak kaj nego?

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:54:59 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот hopeless)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
9.3.2013 18:11:16   
hopeless
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

hopeless neli si zamina kaj tvoite? se vrati pak kaj nego?



Аххх мила Ники, колку пати јас си заминував ама пак се враќам :(
Да не одиме офф топик
Кажав каква е ситуацијата кај моите не се во состојба да се грижат уште и за мене :(

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:55:18 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
11.3.2013 8:57:04   
anaana
malku mozebi off topic
ama kazuvate deka vasiot maz ic ne ve pocituva, deka ete si odi na rabota se vraka si jade se odmara, potoa si izleguva, kako da e sam vo domot.
ama neli vie ste bile so toj covek i pred brakot? verojatno toj ne stanal do toj stepen nikakov otkoga ste stapile vo brak.
verojatno tuka imalo period koga ste se zapoznavale pa dali si odgovarate i sl..
bidejki jas ne odbrav da se mazam samo kolku da smenam status tuku odbrav da bidam so nekogo. ama po postov na hopeless ne gledam deka taa e so nekogo, toj fizicki e prisuten odvreme navreme, dovolno samo da najde mana da navredi i posle ke si izleze.
toj sigurno i pred toa i prefrlal za nekoj raboti bil nezadovolen od nesto ama mozebi vo tekot na vrskata ne pretstavuvalo golem problem
ne znam sto da kazam, jas ne bi ostanala so toj covek. bi probala nekako da najdam nekoj da mi go cuva deteto pa ke baram rabota bilo kakva, samo kolku finansiski da zajaknam. ama ne bi ostanala so toj covek, bidejki toa ne e zivot, i tuka veke nema uloga na zenata vo domot, tuka zenata prakticno ne postoi vo zivotot na mazot, taa e samo figura.


< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:55:33 >

(Одговор на членот hopeless)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
11.3.2013 9:05:54   
Ikana
Јас почнувам да ’ржам веќе....се побудалев сама со дететоuser posted image

Гледав едно видео кое го приготвил тимот што стои позади Џејмс Бонд. Наратор е Џуди Денч. Во видеото се поставува едно многу интересно прашање...дали на жените им е полесно да добијат директорско столче, дали мажите се жртви на сексуални напади и злоставување повеќе од жените или не?
И на крај....дали навистина сме еднакви?
Те тера да размислиш....

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:55:51 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
11.3.2013 10:03:30   
vezilka RR
user posted image

Треба почесто ова да го имаме по домаод нашите мажи херои, за да ни се промени улогата user posted image

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 12.3.2013 8:56:06 >

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
8.4.2013 13:25:59   
anaana
http://www.ringeraja.mk/statija/nesovrshena-mama_2825.html
Koga ke se smeni naslovot na ovaa statija
togas ke mozeme da kazeme deka nesto se promenilo
imame nesovrsena majka koja bukvalno e opisana kako preumorna licnost koja seta izvalkana koja ne moze se da postigne sama ama sepak e nasmeana.. kako da ne
so izvinuvanje do redakcijata ama so koj pamet be???
ovde opravame krivi drini kako ne treba cel tovar da e na zenata. ama citajte nesovrsena mama i pronajdete se i bidete srekni ne ima mnogu
kade e nesovrsen taticko??? kade e tato koj seta so izvalkana kosula ili trca po doma so deteto i se sponuva na nekoja igracka. kade e taticko???? ili on e nekade po kafani ili sedi doma uziva ili sedi doma i gleda fudbal/film
e ba bravo togas za site sto se slagaat so ovaa statija. jas ne se slagam.

izvinete ama morav

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
8.4.2013 14:29:29   
amateuress
Така е анана user posted image , сосем си во право!!! Таквите текстови само уште повеќе го засилуваат митот за мајката која треба насмеана да ги трпи сите ср**ња и притисоци што и ги сервира општеството и денот, и уште на крај да е презадоволна и насмеана, иако отепана.
епа извинете не, не е така, и би било убаво да гледаме текстови кои ќе ги деконструираат овие митови и ќе ја менуваат сликата за мајката што природно и очекувано мора да се жртвува.
да не ме сфатите погрешно, го обожавам форумот и мислам дека е една од најкорисните работи на интернет просторот во мк, и токму затоа е соодветно место за почеток на промени.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
8.4.2013 14:33:01   
amateuress
http://putonthelight.blog.com/2013/03/21/%D0%9C%D0%B8%D1%82%D0%BE%D1%82-%D0%B7%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BC%D0%B0/

еве еден прекрасен текст на темата, многу е долг, па не го поставив интегрално, ама ако не може линк, ќе го ставам

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
8.4.2013 14:37:37   
Bethany
Anaana bravo i od mene. Kontradiktorno, neli?
Nitu jas ne se slagam so tekstot, cuj ja izmiv kosata, se iznasmeav. Ako stignam do toj stepen, treba da se utepam... Pa i na kraj na denot da bidam zadovolna. Toa definitivno ne e moeto viduvanje na zadovolstvo, ama aj mozebi treba da go gledame tekstot kako ohrabritelen za onie koi se cuvstvuvaat taka vo momentov...

Eeeej, kolku se razocarav denovive da znaete. Vo razgovor so navidum obrazovani mladi zeni so mentalitet na rob i samo so slegnuvanje na raminja... Ama steknav vpecatok deka ili im e ubavo taka, ili pred vreme go prifatija kako faktot koj nema da se smeni, nitu imaat volja... Do mentalitetot ke da e definitivno.

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
8.4.2013 15:40:33   
anaana


Eeeej, kolku se razocarav denovive da znaete. Vo razgovor so navidum obrazovani mladi zeni so mentalitet na rob i samo so slegnuvanje na raminja... Ama steknav vpecatok deka ili im e ubavo taka, ili pred vreme go prifatija kako faktot koj nema da se smeni, nitu imaat volja... Do mentalitetot ke da e definitivno.


lele isto. koga slusam mladi devoki, vo brak, so ili bez deca nebitno... ama kako se pokoruvaat na zelbite na mazot ili negovata familija duri mi se place.
a dopolnitelno tie sto imaat deca kako veke nemaat ni volja za zivot tuku se im e deteto da e zadovolno
jas nikako ne go razbiram toa sto znaci deteto da e zadovolno, ne e bitno dali jas ke sum zdrava nasmeana, dali ke zavrsam vo bolnica od umor, od grizi i od se...
jas mislam deteto ke e srekno ako ima srekni roditeli. znaci za majkata da moze da mu se posveti na deteto treba da ima vreme. ako cel den trca na site strani da im udovoli na site pa lugje 24h e denot, tolku e vremeto..

i bas otkako ja procitav statijava si vikam pa dobro, zosto celo vreme e mama so bebe?? zosto ne e tato so bebe? zosto site sliki za reklama na nesto bebesko se so majka i dete???
fala bogu ima po nekoja reklama za kolicka kaj sto tatkovo nesto eventualno ja vadi kolickata od kola i tolku

znaci pak ke kazam jas sum zena, sopruga, majka ama pred se sum licnost koja ima svoi potrebi svoi zelbi baranja.. imam potreba da se odmoram sakam da se odmoram. i zatoa fala mu na boga imam zdrav prav soprug cija uloga vo domot e isto sto i mojava. deteto ni e zaednicko, jas ne mu go donesov na vrata. kolku vlozuvam jas ke vlozuva i toj. ona sto ne znae da go pravi ke nauci. ne se rodiv jas ucena...
jas odam na rabota i sum podednakvo umorna kolku i toj. zosto na vecer samo jas da stanuvam pa utredenta samo jas da sum nenaspana???? ne znam toa verojatno uste e koj kako ke si ja naredi

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
8.4.2013 16:56:11   
Pepelaska *
Гледам пак се активирала темава, а овие теми се секогаш ранливи и интересни.
Искрено читајќи ја гледам дека само се анализира, се кажува вака така треба, ама не најдов некое конкретно мислење што да прави жената денес?
Има ли избор?
Што треба да ја направи среќна?
Децата, работата, парите, слободно време, или мажот кој ќе и помага дома?
Искрено мислам дека до некаде и ние жените претеруваме.
Баш ме интересира што мислите на тоа, што треба да прави жената дома?
И сепак мислам дека кај нас многу тешко и мачно ќе се ослободиме од оние всадени корени на нашето некогашно патријахално општество.





_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
8.4.2013 17:34:11   
amateuress
Уф, Пепелашка, се додека од жената што стапува во брак се очекува да оди да живее во домот на родителите на избраникот тешко дека може да се зборува за „некогашно“ патријархално општество. и се додека случајни сведоци на семејно насилство а и самата полиција сметаат дека тоа е „домашна работа“ и дека тоа треба сопружниците да си го решат меѓу себе.

цел капиталистички систем е таков што врши притисок врз жената. ако се почне од изглед, па до домаќинство, па работа, па сексуален живот.

и не е само кај нас така, секаде во светот е, на некои места полошо, на некои малку подобро. не се сеќавам кој рече дека жените се најбројно малцинство на светот. арно ама, затоа треба да се пишуваат текстови што ќе носат порака дека е ок да не си задоволен ако си преморен, дека дома и ДРУГИОТ РОДИТЕЛ се замара со домашни обврски зашто тоа е и негов дом, дека е ок еднаш - два пати годишно на викенд со другарки, а детето да го чува другиот родител, не цел гарнизон на роднини, дека имаш право и да се развикаш и да си себична и детето да не те нервира и да не зрачиш љубов и какаш срциња од среќа кога те треснало по глава со некоја играчка, па имаш главоболка три дена, и дека ако не си средена и дотерена и стегната и нашминкана и издепилирана млада/стара мајка/жена тоа си е САМО твоја работа, и нема што друг да се замара или да те советува како да му си привлечна на некого.

и има уште многу други работи, ама најбитно од се е да научиме да ги препознаваме суптилните притисоци, и ако не ни одговара јасно гласно да кажеме - не!

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
8.4.2013 17:47:19   
Pepelaska *
Мислам дека малку забегавме од темава ама ок.Се сложувам со тебе во многу нешта.
Кај нас се очекува жената да оди кај мажот да, а зошто?
И двајцата да се вработени ( маж и жена) треба да се убијат од работа и да не влезат дома зошто со триста евра просечна плата тешко дека ќе успеат да си создадат СВОЈ дом во кој никој нема да се меша.
Значи сепак може да заклучиме дека улогата на жената во домот сепак зависи од тоа каде е нејзиниот дом.
Дали е лично нејзин или од родителите на сопругот?Или па можеби нејзин?
Зашто ако е сама дома газдарица нема да и тежи на глава дека оставила немиени садови па же види некоој и или ќе ја етикетира како мрза или ќе земе да ги измие па пак исто ќе биде етикетирана.
Сепак проблемот така ми изгледа барем мене е кој е домот на жената, дали е само дојдена снаа или си е сама свој газда.


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
8.4.2013 18:13:59   
Mihaela 2010
Moja koleska ziveat vo zaednica vo dvosobno stance i dete 6 God.
Do sega ama niednas nema kazano los zbor za ostanatite clenovi .nejziniot zivot so maz i e edna prica a drugite clenovi druga prica. Veruvajte nema kavgi nema mesanje od starive ziveat kako dusa im saka. Toj eden den na fudbal so drugarite .drug pat taa so drugarku na kafe. Nikogas ne i zabranil maz i nitu taa mu prerekla, a kamo li starive da prerecat. Site im se cudime kako funkcioniraat ona vika maz i uste koga e dojdena stavil takvi pravila i kraj .
Od druga strana pak moja drugarka ziveese pod kirija taa maz i majkai sestrai i deteto pa veruvajte po ubavo funkcioniraa no dojde red da dobijat svoj stan,majkai si zamina vo drug grad, sestrai se omazi i tie posle kratok period se razvedoa .a ke receme konecno dojdoa do svoe i sami .
Se e do karakterot na licnosta, jas eve ziveam sama, rabotam i jas no se tuku si mislam deka pogolemiot del od rabotite se na moja strana .po svesna sum ,po odgovorna no takva sum si od sekogas .
Zatoa moram postojano da buckam ,day go teram da napravi toa i toa, se nervirav se zamarav no sfativ deka ne mozes da go smenis pa vekje i ne mi smeta da izdavam naredbi koi gi izvrsuva. Druga prikazna ke e dokolku gi odbiva.


(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
8.4.2013 18:29:13   
anaana
do nekade mozebi ima vlijanie kade ziveat i dali se vo zaednica.
ama mislam deka poveke e do karakterot i na dvajcata. kako se odvivala nivnata vrska. kakvi bile ocekuvanjata koga ke stapat vo brak. kako si se postavila devojkata i dodeka bila vo vrska so deckoto.
ima primeri razlicni. imam jas primer kade devojkata ima nejzin stan znaci nejzin, ne zaednicki kupen so soprugot, ama ete taa se doma cisti peri gotvi pazari, se grizi KOMPLETNO za deteto, od peleni do jadenje do kapenje do spienje, i zgora na toa odi na rabota.
ednostavno toj nisto ama bas nisto ne pravi. ziveat kompletno oddeleni od roditelite ama taa doma poveke nalikuva na sluginka nego na gazdarica :(
e sega sto treba da se sluci za nego da mu tekne deka devojceto veke nema sila? lugje iscrpeno e? ke ja vidite mlada ubava (ima nekoj 26-27godini) ama e iscrpena i navistina nema vreme da se iskapi, nema vreme za nisto. ednostavno otkako se porodi kako nejziniot zivot da zastanal. obrazovana e znaci ekonomista so dosta dobri primanja.. ama ete ke rece nekoj brakot ne i se pogodil
jas mislam deka e delumno greskata vo nea. mu popustala celo vreme dodeka bile vo vrska, toj dobival se, sekal da gleda fudbal odi gledaj, sakal da seta odi setaj. taa na rabota i koga ke se vratese morase vednas da gotvi za on koga ke dojdel da ima toplo jadenje..
i kakov brak da ima?
dodeka molci i gotvi toj ke ceka na gotovo. koga ke se osvesti malku deka i taa zasluzuva nekoj za nea da gotvi togas ima sansi nesto da se promeni.
eve ako mene nekoj me prasa sto da pravi zenata denes, ednostaven e odgovorot neka uziva vo se ona sto i go dava zivotot. ima soprug ima dete/deca neka uziva so niv. ne e golema tregedija ako rucekot ne e na vreme, ne e kraj na svetot ako ima na pod igracki, ili ako ima uste alista za peglanje. kako sto mazot znae 'pametno' da si izigra i posle jadenje da stane i da odi da gleda TV, taka mozam i jas da stanam i da si igram so bebe. neka ja raskrene masata on, neka napravi kafe on. zosto se jas?????
ete taka koga ke nauci deka ne e sluginka po doma, deka ne e smesno nitu sramno ako soprugot nejzin pravi rucek, mie sadovi i sl..
ne znam mene ovie site raboti mi se normalni jas doma ne se osekjam ni pod pritisok, nitu deka sum primorana da pravam nesto. se odi nekako spontano jas edna rabota toj druga rabota i taka. jas pravam rucek toj go hrani bebush... jas pijam kafe toj menuva peleni. jas da receme ja zaspivam toj ke izmie i nekako se odi spontano.. ne daj boze da stignam vo situacija kade toj ke se izlezava a jas ke robuvam...
moze od doma ne sum taka vospitana, moze zivotot podaleku od moite me napravil da ne toleriram naredbi. ne znam..

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
8.4.2013 18:56:59   
Ikana
do nekade mozebi ima vlijanie kade ziveat i dali se vo zaednica.
ama mislam deka poveke e do karakterot i na dvajcata. kako se odvivala nivnata vrska. kakvi bile ocekuvanjata koga ke stapat vo brak. kako si se postavila devojkata i dodeka bila vo vrska so deckoto.



Се сложувам анаана.user posted image

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
8.4.2013 22:31:58   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Гледам пак се активирала темава, а овие теми се секогаш ранливи и интересни.
Искрено читајќи ја гледам дека само се анализира, се кажува вака така треба, ама не најдов некое конкретно мислење што да прави жената денес?
da zivee
Има ли избор?
ima sekogas ima izbor, prasanje e kolku sme nauceni da birame a kolku se odnesuvame po nekoi odnapred opredeleni pravila koi ne se nasi
zavisi i kolku ni se dopagaat preostanatite opcii od koi moze da se napravi izbor
zavisi i kolku sme spremni vo izborot koj ke go napravime da ziveeme bez rabotite koi se gubat so takov izbor

Што треба да ја направи среќна?
srekata se naoga vnatre vo covekot
Децата, работата, парите, слободно време, или мажот кој ќе и помага дома?
ova se se obvrski koi na momenti ke ni podarat radost, gordost, ljubov, uzivanje, pa i momentalna sreka no imaat i druga strana koja ne e zraci so pozitivnost tuku sozdava maki, grizi, problemi
Искрено мислам дека до некаде и ние жените претеруваме.
ne mislam deka site zeni preteruvaat, no nekoi da, dali vo pogled na pregolemi nerealni ocekuvanja ili vo pogled na premnogu sebe davanje razlicno od slucaj do slucaj
Баш ме интересира што мислите на тоа, што треба да прави жената дома?
vo pogled na domasni obvrski??? ne moze tuka da ima univerzalno pravilo, sekoja zena si ima svoi afiniteti i interesi vo kombinacija so partner koj isto ima svoi afiniteti i interesi, sekoj par, sekoja zaednica treba da si go najde svojot model na funkcioniranje vo prilog na site zasegnati a ne na steta na nekoj

И сепак мислам дека кај нас многу тешко и мачно ќе се ослободиме од оние всадени корени на нашето некогашно патријахално општество.
pa ne e nekogasno patrijahalno ako seuste ne sme se oslobodile od vsadenite koreni




i uste da se nadovrzam na tvojot sleden post
sozdavanjeto svoj dom nikade vo svetot ne e lesno, sekade treba makotrpno da se raboti, mnogu sto da se zrtvuva i ne retko da se smeta na necija pomos, razlikata pomegu patrijahalnoto opstestvo i nekoi denesni malku ponapredni i porazvieni e vo toa sto tamu negde se trudat na sekoj nacin da se izbegne ziveenjeto vo zaednica, dodeka vo MK pa i na balkanot na toa se insistira, se ocekuva, pozelno e, a vo mnogu situacii i se sprecuva na sekakov nacin iako za toa postojat uslovi
ziveenjeto so roditelite na izabranikot ne e nuznost, ako roditelite se mokni da odvojat sprat od kuka mozat i poinaku da go resat stanbenoto prasanje na decata i koga ne bi razmisluvale tolku tradicionalno pre bi socuvale pari i bi gi zdruzile so svatovite da mu pomognat na mladiot bracen par da se odvoi namesto grcevito da se insistira sinot da ne otide vo druga kuka
i po ova prasanje treba zenite da odigraat klucna uloga i masovno da ne prifakaat brak so nekoj koj ne e spremen i od semejstvoto e sprecen da se stremi kon samostalen zivot
toa sto tuka i tamu ima po nekoj pozitiven primer ne znaci deka se pravilo pre se isklucok koj najverojatno najmnogu ima vrska so golemiot prag na tolerancija koj go imaat lugeto sto se nasle vo kombinacija

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: RE:„Улогата“ на жената во семејството/домот
9.4.2013 1:30:01   
Snowhite RR
А зошто па мора младите да живеат сами? Мене лично повеќе ми одговара да живеам во заедница со старите, така би се намалиле нашите обврски и ние би имале повеќе слободно време кое ќе го искористиме за нас и за децата, а и би имало кој да ги причува ако треба да излеземе било за некоја обврска или за забава.

П.С. Напишав поголем текст ама не ми се објави

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?