|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: pomos
3.10.2009 15:48:15   
Mamicka3
Фала на совет утре ќе појдам кај матичниот за секој случај да види , а тешко не сум кревала освен детето ај па ќе видиме утре како е

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: pomos
3.10.2009 15:49:19   
mother 29
ајде,немај гајле...аххх утре ..недела,ај понеделник..пиши ....

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: pomos
3.10.2009 19:01:51   
acka
jas sum veke pred poroduvanje i sega pred edna nedela bev na kontrola i imam bakterija vo mokracata.kazete mi dali e opasno ili da pijam od uviniot caj uste.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: pomos
3.10.2009 19:06:54   
milijana
jas kolku sto znam(a..mozebi i gresam) da ne me raberete pogesno..no, ,,Trudna zena ne smee da pie uvin caj,, Mislam deka se preporacuvase: kamilica, nane..toa..a za uvin caj nikako ne sum cula..Pozz se najdobro..ama pak ke recam..jas da sum na tvoe mesto ne bi piela uvin caj.za bakterijata da izleze pij mnogu voda so isceden limon i toa po 2l dnevno(neli..ako mozes) inaku mnogu..mnogu pozzz i srekno so bebceto(ili bliznacite..neznam) sepak ..srekno..i pisi sto si odlucila ili sovetuvaj se i so drug dok..prirodno si e prirodno..neli???

(Одговор на членот acka)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: pomos
3.10.2009 19:10:08   
acka
da prirodno si e prirodno ke probam so limon.fala za sovetot pozzzuser posted image

(Одговор на членот milijana)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: pomos
3.10.2009 19:39:29   
niki
Прочитав дека некои трудници овде пиеле и по литар увин чај. Незнам дали тоа лекар го препорачал, но за сите кои било каков проблем имаат во бременоста ќе препорачам да избегнуваат да земаат било што на своја рака па макар да е тоа и чај. Билките колку корисни состојки да содржат во себе содржат и многу кои негативно може да влијаат на бременоста. Посебно кога се работи за билки кои сами ги собираме. Многу лесно може да се превиди и освен онаа корисната во чајот да се измеша и некоја која би можела да штети. Друга работа е што и чајот исто така содржи кофеин кој никако посебно не во толку големи количини како што е 1 литар чај дневно, нема да и користи ни на трудницата ни на бебето. Значи ако имате бактерии или било какви тегоби или болест, консултирајте се со лекар и следете ги неговите совети, сигурно нема да ви препише лек кој не е дозволен за трудници. Лековите воопшто се испитуваат, се знаат ефекти и контра ефекти, наспроти чаевите кои може да бидат мешавина од се и сешто. Ова го пишувам од причина што кај нас секој некој собира тревки и продава под изговор демек природно, а не е баш секогаш така. Чајот собран покрај некој автопат, се само здрав не е. Оставете ги предрасудите и следете ги советите на оние кои се стручњаци и претпазливо со чаевите.
Бактериите воопшто не се страшни има третмани со кои се лекуваат, па и детето ако добие инфекција на очињата ќе преживее, подобро тоа отколку на своја рака нешто па последиците да бидат фатални.

(Одговор на членот acka)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: pomos
3.10.2009 19:40:06   
Tanja K.
Moeto iskustvo od uvin caj e prekrasno.Najprvin nemas otoci nikakvi,zatoa se preporacuva toj caj,potoa site bakterii se unistuvaat so postojanoto mokrenje.Jas barem go piev vo golemi kolicini i zatoa nemav otoci.

(Одговор на членот acka)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: pomos
3.10.2009 21:01:54   
Весна
Првин Мамичке3, па види какво е времето, а знаеме дека секоја “рана“, особено свежа, на ваква временска промена секако дека боли. Еве user posted image за побргу да ми ти помине.
Инаку, Ацка, на РР више окапав пишувајќи за својата параноја од бактерии (особено е. коли). Но, најдобра комбинација за заштита и отстранување на бактериите на уринарниот тракт (штом антибиотиците не се препорачуваат) е чај од брусница (40% - 50%), компот од боровинки (без шекер) и увин чај, но за трудници се препорачува оној во гранули. И како што Елена некаде веќе има спомнато, силно концентрирани чаеви не се доби и нормално се’ умерено треба да е. Затоа ваква расределена комбинација од овие три работи никако нема да ти наштети. Јас барем така терав и пред бременоста, а еве и сега.
Гушкањееееее!

(Одговор на членот Tanja K.)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: pomos
4.10.2009 9:15:01   
mami
од 5 месец па до крај јас пиев по литро увин и литро брусница чај секој ден..имав страшни болки во бубрезите и плус бактерија во мокрачата и тоа чајот го пиев по препорака на доктор за да не ме клукаат со апчиња, и ми се смирија болките, а и бактеријата се повлече...и чајот нели нормално без шекер

(Одговор на членот Весна)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: pomos
4.10.2009 13:34:27   
Весна
И да, уште нешто многу битно. Никако да ја задржувате урината, да се стискате, туку штом ќе ви се примочка тркум да се истишкте за да не се размножуваат бактериите. user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: pomos
23.10.2009 12:03:00   
ripce
Објавувања: 149
Член од: 20.7.2009
Статус: отсутен Може ти е алергија има во аптека се продаваат апчиња за алергија едно апче на ден се пие Лоратадин се викаат.
Ако ти е на алергиска база ќе ти пројдат.
Ама најубаво да си појдеш на лекар.

еве ти линк да прочиташ нешто повеќе за апчињата

http://www.replek.com.mk/Farm/detaliLek.asp?id=76


Loratidin во бременост?!

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: pomos
23.10.2009 12:05:26   
Enika
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

од 5 месец па до крај јас пиев по литро увин и литро брусница чај секој ден..имав страшни болки во бубрезите и плус бактерија во мокрачата и тоа чајот го пиев по препорака на доктор за да не ме клукаат со апчиња, и ми се смирија болките, а и бактеријата се повлече...и чајот нели нормално без шекер


brusnica caj e najdobar za beshika i bubrezi(pokraj uvin)...i najdobar protiv esharihija coli...srecuva vrzuvanje na bakterijata so tkivoto...jas taka se otarasiv od nea...piev caj od brsunica plus edne kako sirup za rastvaranje vo voda koj ima vkus bash na sokce i e mn vkusenuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: pomos
23.10.2009 12:20:07   
Весна
Еника, а тој „како сируп за растварање“ каде го има и дали е дозволен во бременоста?
Да не е домашно сокче?

(Одговор на членот Enika)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: помош
5.11.2009 9:19:34   
bibi
Луѓе мои,кажувајте штон да правам. Утрово ќерка ми го скрши живиниот топломер во спалната.Не знам точно каде се прсна, но она што сум сигурна е дека живата се распрсна. Освен што ќе ја исчистоме целата соба, дали некој знае некого или начин дали се мерат испарувањата од живата, значи некој стручњак или институција. Ај, ве молам нека пише некој дали имал сл. искуство или некого да знае со сл. искуствоuser posted image user posted image user posted image
Чекам некого за советuser posted image

_____________________________

Бракот понесен од силите на љубовта станува полесен товар

(Одговор на членот acka)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: помош
5.11.2009 9:22:11   
mis.
И на нас ни се има скршено живиниот топломер па само ја собравме живата со една лажица и толку.Гледај да не заборавите некое делче од живата а за други штетни влијанија чекаме на стручно мислење.user posted image

(Одговор на членот bibi)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: помош
5.11.2009 9:47:01   
kapsarovb
Ние имаме дигитален топломер и препорачувам да си купите таков, мирна глава и поточни резултати... 

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: помош
5.11.2009 9:59:35   
arh_diz
Ne e nisto strasno koga lezev vo bolnica sekoj den krsese nekoj . Ke dojdese cistacka ke soberese. Jas isto vo panika bev no doktorite rekoa ne e nisto strasno samo treba da se sobere ubavo

(Одговор на членот kapsarovb)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: помош
5.11.2009 10:21:22   
bibi
user posted image ама, луѓе, кај мене не знам каде прсна, зошто Сара-ќерка ми го лупна топломерот и веројатно таа се распрскува. Од каде ќе бидам сигурна дека се сум исчистила и собрала?А, јас плус бременаuser posted image Не знам, кожа ми се ежи. Се надевам дека постои некој стручњак што би можел да каже нешто по ова прашање. еве, до администраторите на Рингерајха, Еца те молам да најдеш нешто постручно мислење за оваа темаuser posted image

_____________________________

Бракот понесен од силите на љубовта станува полесен товар

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: помош
5.11.2009 10:27:05   
bojanas
Ако е нов термометар не се секирај- во најголем број на случаи тој е полнет со алкохол. За старите живини термометри треба полека со хартија да се соберат живините зрнца (ако не се распрснати на сите страни ќе се соберат во едно топче) и притоа да се проветрува просторијата. Ако не си собрала нешто не се секирај ќе испари. Јас нелколку имам скршено и ништо не ни било дома на никој

(Одговор на членот bibi)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: pomos
5.11.2009 10:56:09   
ananikol
Brusnica na makedonski li e??? Ako e,togas jas neznam sto e toa pa bidete ljubezni i objavete slika..
Bidejki se so baram pod brusnica mi izlegvaat nekoi tekstovi  na hrvatski

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: pomos
5.11.2009 11:05:46   
ostoun
I ma sirup i capsuli od brusnica sirupot se preporacuva za deca nie go pieme poradi bakterii vo urinata i zadovolna sum . Prethodno jadevme susena brusnica ama kerka mi ne ja sakase mnogu

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: pomos
5.11.2009 11:08:10   
Сани
Брусница е присвоено за на Македонски бидејќи не вирее на нашето поднебје! нај квалитетна е во Канада и Америка (колку што јас имам читано, можеби грешам)

user posted image

user posted image

има повеќе различни видови но сите текстови кои ги имам читано не се на Македонски и несмеам да ги ставам на форумов англиското име е : Cranberry

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: pomos
5.11.2009 11:14:31   
ananikol
Mnogu vi blagodaram,sega mi e jasnouser posted image

(Одговор на членот Сани)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: pomos
5.11.2009 11:59:03   
Еца
биби разговарав сега со Др.Митка и опасност постои од испарување на жива, но не од  термометарот. Значи не плаши се само убаво истреси постелнина, со хартија потруди се да поминеш секаде да собреш ако останало нешто. Инаку нема потреба од паника.

Пред да се породам и кај мене на гости едни дечиња скршија топломер, што се собра, што не не знам, но јас си газев по тепихот кој е волнен и жива од него ништо нема да се извадиuser posted image ама тоа е. Најважно дека живата испарува на многу вискока температура и тогаш е опасна, а во случајот е безопасна.Поздрав се надевам ќе ти помогне ова малку да се смириш.user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: pomos
10.11.2009 19:45:33   
denicka
ve molam za pomos!!! nemozam da gi najdam temite za endometrioza i preporaki-ginekolog. ve molam za upatstvo user posted image  fala

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

zensko ime
ana mari

koe ime e poubavo

meri (26%)

lara (74%)


Број на сите гласови: 255

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!