|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување
28.4.2010 1:57:00   
iki82
Да ви кажам право , еве кога ве читам и јас доагам до истиот заклучок за систина. Докторкава само како на брзина да те прегледува...не знам што да кажам. И не е само до Адамоска на пример, за сите имам истото слушнато, како да не се доволно ангажирани, и не сакаат да ти објаснат убаво. А од друга страна па еве мојата другарка правеше две инсеминации во систина и едно успешно ин витро кај Адамоска. И она ми го кажува истото, дека се однесуваат како недоволно заинтересирани , но од друга страна дека биле стручни , и во врска со таа асистирана репродукција имале доста знаење. Како и да е, и јас сум доста загрижена за тој однос што го добивам таму. Значи не ти се достапни во било кое време ако не дај боже ти затребаат нешто, а и даваат терапија без ништо да ти објаснат (може они си знаат што прават, но пациентот секогаш сака да знае што добива, а не после со милион прашања да пребарува по интернет). Но, тоа е изборот кај нас, Ремедика, Систина..не знам уште неколку други. За сите имам различни мислења слушнато, ваљда кој како си поминал. Јас ќе истерам една инсеминација во систина и така веќе тргнав со хормониве, па здравје боже ќе видам што ќе правам.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Вештачко оплодување
28.4.2010 9:46:49   
nataly_13215
do site moi rr vi davam moznost da mi pratite poraka privatna za da vi go dadam mobilniot na dr.ana lazarevska kontaktot koj ja zpocnuva postapkata so ivf vo remedika backi

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Вештачко оплодување
28.4.2010 12:00:49   
nadezda
Zdravo na site jas sum nov clen od denes ve pozdravuvam site i ve molam da mi kazete postapkata za in vitro dali pocnuva odkako ke se ispijat yasmin tabletite i kolku vreme se pijat tie jas pocnav od denes mi e 4 den od menzi.fala odnapred

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Вештачко оплодување
28.4.2010 12:08:21   
nadezda
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadezda

Zdravo na site jas sum nov clen od denes ve pozdravuvam site i ve molam da mi kazete postapkata za in vitro dali pocnuva odkako ke se ispijat yasmin tabletite i kolku vreme se pijat tie jas pocnav od denes mi e 4 den od menzi.fala odnapred

(Одговор на членот nadezda)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Вештачко оплодување
28.4.2010 12:21:06   
Mila na mama
здраво надезда добредојде на рр и пријатно дружење. прати и пп на натали_13215 и мислам дека ќе најдеш одговор на твоите прашања, а верувам дека кога ќе има онлајн мамичка со искуство ке го подели со тебе.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот nadezda)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Вештачко оплодување
28.4.2010 12:21:34   
nadezda
srcka i jas sum vo sistina samo da znaes deka voopsto ne se zamaraat so pacientite.jas bev kaj adamovska i koga i da se javev da zakazam pregled ona ne bese dostapna za mene.ili e na boleduvanje ili na sl.denovi a toa sestrite tamu poodvratni sustestva nemam sretnato samo gledaat da te otkacat pa duri i ne go krevaat telefonot da se javat koga nekoj zvoni. iskreno ne sum zadovolna od nikoj tamu samo gledaat da ja odlozat rabotata za sledniot mesec,a mene sekoj den mi e vazen a ne da cekam cel mesec.imam praveno 3 insemenacii i  mi baraat uste 2-3 za in vitrouser posted image

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Вештачко оплодување
28.4.2010 12:24:27   
nadezda
Fala ti za  mila na mama za pozdravot

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Вештачко оплодување
28.4.2010 12:30:10   
arh_diz
Zosto se sramite zosto ne im ukazete na nivniot odnos kon vas , davate pari i treba da bidete dobro obsluzeni. Nema potreba od sramenje ili nesto slicno.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот nadezda)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Вештачко оплодување
28.4.2010 12:40:20   
nadezda
ne e rabotava za sramenje tuku kako sakas postavi se sprema niv tie si teraat kako si znaat .ke otides tamu za da ispitas krv ili bilo sto ti vikaat: rezultatite ke bidat gotovi za polovina cas no ve molam izlezete nadvor pocekajte da ne stvarate guzva.i sto bi napravil ti?


(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Вештачко оплодување
28.4.2010 13:20:17   
mamasane
nadezda, jas pravev in vitro vo Remedika i prezadovolna sum od odnosot i na dr.Petanovski i od sestrite, posebno sestra Lile koja vo sekoj moment mi bese dostapna za site informacii. Pred da odam na in vitro vo Remedika prvo bev vo Sistina kaj Adamoska zasto ne znaev za kade da se odlucam, ama posle posetata tamu (ne mi se dopadna odnosot na doktorkata, za strucnosta ne mozam nisto da kazam ) definitivno se resiv za Remedika i ne zazaliv za toa.

(Одговор на членот nadezda)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Вештачко оплодување
28.4.2010 13:48:12   
nadezda
jas gi imam napraveno insemenaciite vo sistina i ne znaev dali ke mi gi prifatat dokumentite vo druga klinika .od sto nemase veke sto da pravam morase da se odlucam za tamu ili pak da trosam pari i da se ispituvam na dr. mesto ama sto e toa e ke vidime do kade ke stasam.

(Одговор на членот mamasane)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Вештачко оплодување
28.4.2010 13:50:00   
nadezda
toa te molam predupredi me sto me ocekuva oti jas od denes pocnav so jasmin i mi zakazaa za na 10 maj na eho i potoa??? sto sleduva??

(Одговор на членот mamasane)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Вештачко оплодување
28.4.2010 14:35:47   
mamasane
надежда, јас примав инекции супрефакт за смирување на работата на хормоните, не можам да се сетам колку инекции примив ама тоа е индивидуално, и после тоа примав инекции Мерионал и Фостимон за стимулација на работата на јајниците. Кога докторот ќе утврди дека има доволно фоликули и со доволна зрелост се прекинува со овие инекции и се дава инекција Прегнил за прскање на фоликулите. Отприлика ден и пол после давање на таа инекција се врши пункција на јајце клетките која се врши под анестезија. Отприлика пет дена после пункцијата се прави ембриотрансферот доколку има создадено квалитетни ембриони. Ембриотрансферот трае кратко време, се изведува без анестезија бидејќи воопшто не е болен. Обично враќаат по три ембриони за да има поголема шанса за забременување. Ова се информации од моето искуство и можно е нешто и да сум пропуштила бидејќи додека бев во процесот за ин витро цела бев возбудена па некако тој период ми е како во магла. Отприлика тоа е процесот ама за најточни информации најдобро е да се распрашаш таму каде што го правиш ин витрото зашто можеби има некоја разлика во третманот во Систина и во Ремедика. Се надевам дека барем малку ти помогнав и ти посакувам наскоро едно мало user posted image

(Одговор на членот nadezda)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Вештачко оплодување
29.4.2010 10:53:56   
nadezda
fala ti srcka ,da ti kazam iskreno mnogu se plasam oti pravev 3 insemenacii i toa so stimulacii odnosno primav fostimon za site tri dobiv mnogu ubavi folekuli no na krajot nisto pa nisto.a celo vreme se nadevav samo da strasam do in vitro a sega me faka strav dali ke e uspesnouser posted image . pominav niz mnogu raboti kako sto se laparoskopija so histeroskopija ,nadevaki se deka ako ke istrpam se samo da ima rezultati ama eve edna godina kako se operirav i nisto.a veke 5 godini lecam stereliter i pak nisto, fala na poddrskata  i se nadevam deka ke ima rezultati. i deka ke dojde denot koga ke se pofalam souser posted image .

(Одговор на членот mamasane)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Вештачко оплодување
29.4.2010 11:23:49   
mamasane
nadezda, ne se predavaj nikako, zasto i jas niz istoto pominav, i operacii i insemenacii, edno neuspesno in vitro. Bev mnogu blisku do toa da se otkazam od se, zasto bev i fizicki i psihicki iscrpena, ama nekako srceto ne mi davase da se otkazam i eve na kraj posle sedum godini si go dobiv moeto since koe sega ima 16 meseci. Moras da bides mnogu pozitivna i sama da si davas sila, i rezultatot ke dojde. Eve ti ja prakam celata moja pozitivna energija i te guskam silnouser posted image user posted image user posted image , pa da se raduvame site naskoro na user posted image

(Одговор на членот nadezda)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Вештачко оплодување
29.4.2010 13:54:17   
mer4e
mila81 jas sum kaj doktorka adamoska za dogovorive za preku fondot ne sum informira ama utre posekako odam pa ke vidime sto ke kazat .pozzz

(Одговор на членот fifka)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Вештачко оплодување
29.4.2010 14:06:25   
nadezda
draga mer4e i jas bev kaj adamovska ama samo mi go gubese vremeto so ispituvanja i insemenacii.sega sum kaj lazarevski i gledam sto se sum ispustila dodeka se zamarav so adamovska.taa ne znae nisto drugo da kaze osven :ima vreme ne se sekiraj pa ti si mlada imas samo 29 god.ima vreme za se ne brzaj:ete toa bea nejzinite zborovi barem kaj mene i samo mi vika ajde da probame uste vaka uste naka a tamu stom odis znaes kolku se naplaka za nivnite uslugi.jas od prviot pregled kaj lazarevski toj samiot mi predlozi in vitro otkako vide niz sto se sum pominala i sto se me terale da ispituvam. poz i se nadevam kaj tebe ne e taka kako kaj mene 

(Одговор на членот mer4e)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Вештачко оплодување
29.4.2010 15:56:02   
iki82
Леле кога ве читам вака за коментарите за Адамоска ме фаќа страв да не ме малтретира и мене така user posted image
Јас сум сега прв пат кај неа и еве пијам Добрестон да добијам па Кломифен и одам на инсеминација, но сите овие нигативни коментари навистина ме загрижуваат да не правам грешка со докторкава. А зошто ви правеле на вас операција или лапороскопија како ја викате? заради затнати канали или user posted image

(Одговор на членот nadezda)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Вештачко оплодување
29.4.2010 19:43:55   
mila81
devojki mene Adamoska mi izgledase super, jas pominav dobro kaj nea. Prv pat koga otidov me pregleda se bese ok, kaj nas e problem so spermogramot (teska oligospermija) i vednas rece za in vitro. gi pripremivme dokumentite , gi dostavivme i mi dade da piam jasmin a na soprugot oligogal Se, i sega vo vtornik treba da odam, pa ke vidime sto ponatamu. i jas sum mnogu isplasena od site ovie raboti sto gi citam , no so gospod napred pa zdravje i so user posted image


(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Вештачко оплодување
29.4.2010 23:17:01   
suzeto
zdravo...jas denes bev kaj lazarevski pa mi predlozi za ivf,a jas mu predloziv da probame prvo so menogon,i se soglasi menogon pa inseminacija,sledniot mesec na 5 den treba da odam,ama dan e kasno 5 den,sto mislite?jas nekako ne sum za inseminacija negledam uspesnost samo za 5000 iljadarki,ce mi olesni novcanikaot.menogon imam primano na 4 den i uspesno bese.pozdravce do site

(Одговор на членот mila81)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Вештачко оплодување
30.4.2010 0:36:06   
Bogdancanka
еве и ние размислуваме за инвитро на приватно зашто преку фондот некако изгубив надеж.......е сега сме во дилема каде да одиме се јавив во Битола прашав за на приватно ми рекоа 1200 евра,се јавив во систина ми рекоа само постапката 110000 илјади user posted image две клиники г разлика во цените .Слушам пофалби за во Битола а исто така и поплаки.......исто така и за систина сега се мислам каде да фатимеuser posted image Матичниот ми препорачува Систина.....имам препораки за во Плодност Битола стварно незнам на кај да фатиме.....несакам да се повтори истата приказна како првиот пат кога бевме, мислам дека повеќе тоа не би можела да издржам да го поминувамuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Вештачко оплодување
30.4.2010 8:27:18   
mamasane
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bogdancanka

еве и ние размислуваме за инвитро на приватно зашто преку фондот некако изгубив надеж.......е сега сме во дилема каде да одиме се јавив во Битола прашав за на приватно ми рекоа 1200 евра,се јавив во систина ми рекоа само постапката 110000 илјади user posted image две клиники г разлика во цените .Слушам пофалби за во Битола а исто така и поплаки.......исто така и за систина сега се мислам каде да фатимеuser posted image Матичниот ми препорачува Систина.....имам препораки за во Плодност Битола стварно незнам на кај да фатиме.....несакам да се повтори истата приказна како првиот пат кога бевме, мислам дека повеќе тоа не би можела да издржам да го поминувамuser posted image user posted image user posted image


Богданчанка, од моето искуство со др.Таше од Плодност би ти препорачала да одиш или во Систина или во Ремедика. Јас бев во постапка за ин витро во Плодност приватно ама докторот испадна тотално непрофесионален. Прво ми рече дека за тој месец не можам да почнам со припремите зашто е касно, а по неколку дена ми се јави и ми рече одма да почнам да примам Супрефакт инекции зашто ќе сме правеле ин витро. Па после кога ги примав инекциите за стимулација на работата на јајниците како од ракав ми кажа да примам толку и толку инекции (не го памтам бројот) а без да ми каже дека треба на два дена да одам на гинеколог за да се следи работата на јајниците за да не дојде до хиперстимулација. И кога на крај дојде до хиперстимулација и опасност да почнат да прскаат фоликулите а јајниците ми беа три пати поголеми од нормално, кога му се јавив дека сум цела потечена и стомакот ме боли, тогаш го фати паника и ме прати во Систина на преглед и таму ми рекоа дека не им е јасно како уште сум на нога со таква хиперстимулација. Па морав цела недела да не се мрдам од кревет се додека се смири работата на јајниците и докторот не се ни јави да праша како сум. Ти најдобро ќе си одлучиш каде ќе одиш, ама со Плодност такво е моето искуство, иако имам слушано дека има и многу кои се задоволни. Ама каде и да одиш секогаш ќе има луѓе и со добро и со лошо искуство.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Вештачко оплодување
30.4.2010 9:07:30   
Bogdancanka
ти благодарам мила за твојот совет user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот mamasane)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Вештачко оплодување
30.4.2010 9:15:47   
mamasane
Каде и да се одлучиш да одиш, ти посакувам да се заврши на најубав начин со едно слатко мало бебче user posted image  user posted image user posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Вештачко оплодување
30.4.2010 9:20:49   
Bogdancanka
ти благодарам мила дај боже сите што посакуваме user posted image да ни се исполни желбатаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот mamasane)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 [13] 14 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?