|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување
30.4.2010 9:38:33   
arh_diz
Bogdancanka za kade i da se odlucis ti posakuvam mnogu sreka

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 326
   RE: Вештачко оплодување
30.4.2010 9:43:39   
Bogdancanka
фала мила ќе ми треба....а и уште се мислам каде да одиме се надевам ќе направам правилен изборuser posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 327
   RE: Вештачко оплодување
30.4.2010 9:44:45   
mother 29
и јас..само ајде поскоро убедувај го мажле..или дај вклучи на форум ,ке припомогнеме и ние хехехехех
се зезам,знаеш?!user posted image
ти посакувам што поскоро да почнете со процедурата,да ги мавнеш цигарите и за едно година дена едно бебуле!



(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 328
   RE: Вештачко оплодување
30.4.2010 18:34:17   
mer4e
ете и јас почнувам со мојата прва Ивф постапка и сакам да те прашам mamasane каде се боцкаше со Фостимон оти по форумине цитам стомачно а сестрата од систина ми рече мускулно во бутот .фала однапред и позитивни мисли за сите кои поминуваме низ истиот процес со надеж за user posted image црти и за едно или 2 user posted image .позз до сите

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 329
   RE: Вештачко оплодување
30.4.2010 21:06:56   
suzeto
nadezda
kolku e plati inseminacijata......jas sum kaj lazarevski

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 330
   RE: Вештачко оплодување
30.4.2010 23:52:49   
nadezda
edna inekcija fostimon ja plakav okolu 1800 denari.a jas primiv 9 no se e individualno za toa koj kolku ke trba da primi,a tamu mi naplatija 7200 denari plus pred insemenacija piev jasmin okolu 520 denari a po nea primav vaginaleti utrogestan 2 pakovanja okolu 1400 den 

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 331
   RE: Вештачко оплодување
1.5.2010 0:09:56   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

и јас..само ајде поскоро убедувај го мажле..или дај вклучи на форум ,ке припомогнеме и ние хехехехех
се зезам,знаеш?!user posted image
ти посакувам што поскоро да почнете со процедурата,да ги мавнеш цигарите и за едно година дена едно бебуле!






хехехее mother 29 кога би го вклучила мажле на форумот кога ќе види со колку жени треба да се расправа ни брзи воз нема да го стигнеuser posted image user posted image user posted image нема да треба многу многу да се убедуваuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 332
   RE: Вештачко оплодување
1.5.2010 0:11:47   
Bogdancanka
Мер4е јас пред инвитрото примав инекции во стомак подкожни.......

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот mer4e)
Непосредна врска до пораките: 333
   RE: Вештачко оплодување
1.5.2010 1:32:36   
coco
Dali moze nekoj da mi kaze koga ti pravat punkcija na jajce kletkite dali si pod celosna ili lokalna anestezija.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 334
   RE: Вештачко оплодување
1.5.2010 22:41:14   
Bogdancanka
јас бев со целосна анестезија мислам дека за сите е така ако грешам нека ме исправи некој

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот coco)
Непосредна врска до пораките: 335
   RE: Вештачко оплодување
2.5.2010 0:47:03   
coco
Bogdancanka blagodaram mnogu za odgovorot.Jas sum vo Sistina kolku vreme te zadrzaa posle procedurata.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 336
   RE: Вештачко оплодување
2.5.2010 2:56:39   
Bejb

ИЗВОРНА ПОРАКА: coco

Bogdancanka blagodaram mnogu za odgovorot.Jas sum vo Sistina kolku vreme te zadrzaa posle procedurata.


Coco, pukcijata vo Sistina se pravi pod celosna anestezija, koja e kratkotrajna i mnogu prijatna, bez posledici. Jas vo 08.30 vlegov vo bolnicata, a celata postapka so lezenjeto po punkcijata i budenjeto zavrsi vo 10.00.

(Одговор на членот coco)
Непосредна врска до пораките: 337
   RE: Вештачко оплодување
2.5.2010 3:14:00   
Bejb
Bogdancanka ne razbiram zosto se otkazuvas od IVF preku Fondot koga toa e tvoe pravo. Ne se otkazuvaj, nema potreba da platis zatoa sto ke ja dobies istata usluga koja bi ja dobila i besplatno. Prijavi se bilo kade, Sistina, Remedika imas sansi zatoa sme na pocetok na godinata i tek sega pocnuvaat da se trosat beplatnite In Vitra za godinava. Da sme na kraj na godina pa da se otkazes da razberam, ama sega nemas potreba. Jas ne sum slusnala deka vo Sistina nekogo odbile. Ako treba na glava kaci im se, sekoj den javuvaj se samo ne se otkazuvaj nemas sto da izgubis.

(Одговор на членот Bejb)
Непосредна врска до пораките: 338
   RE: Вештачко оплодување
2.5.2010 13:05:46   
enaa
iki da ti kazam za mojot problem i zosto otidov na vestacko oploduvanje.jas imaf problem so zabremenuvanje tri godini voopsto ne mozev da zabremenam.no koga ce zabremenev samo 8 nedeli i plodot mi izumirase doktorite ne znaeja zosto i taka 3 pati .edni velea slabi sprematozoidi i taka natamu potoa ne mozev da ostanam dolgo vreme skoro 5 godini se ustanovi deka spermata na mazot mi bila mnogu bavna za da stigne do kaj sto treba i taka se odlucifme da odime na invitro.i fala mu na boga sega e se vo red.samo jas znam ne gubete vreme odete sto e mozno poskoro.zatoa sto godinite vrvat nema vreme za cekanje

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 339
   RE: Вештачко оплодување
2.5.2010 13:09:07   
Bogdancanka
знам дека тоа е и мое право али јас се пријавив во Битола Плодност и чекав два месеци за одговор али ништо немаше никој да се јави и да ми каже,затоа јас им се јавив да прашам што бидна работата и до кај стигнавме....на тоа одговор добив дека нема шанси да дојдам на ред зашто јас сум била 290 на списокот а било одобрено до 250user posted image user posted image user posted image
пред да завршам со разговорот  докторот ми рече дека за приватно можам во секое време....
е сега ме замисли малку можеби треба да пробам во некоја од другиве клиники можеби ќе имам шанси......инаку првиот пат кога бев за Битола многу бев задоволна од докторот беше многу отворен и позитивен ,али малку ме изнервира што не ме извести дека немам шанси сега да дојдам на ред преку фондот а ми беше кажано дека они ќе ми се јават......ајде можеби јас грешам и за џабе сум нервозна неможе они мене да ме мислат али мислам тоа им е работата...нема веза цела ова ситуација ме прави нервозна па здравје може да се распрашаме и во другите клиники....благодарам мила за твојот совет user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Bejb)
Непосредна врска до пораките: 340
   RE: Вештачко оплодување
2.5.2010 21:43:38   
kik@
Bogdancanka jas 2 pati bev vo Bitola na vestacko preku fondot,i moram da ti kazam prviot pat bev na 09.09.2009 god i togas doktorot rece deka sme go fatile posledniot voz zosto imalo mnogu guzva i go napravivme vestackoto ama neuspesno,ne mozea da ostanat embrionite zosto semeto bilo loso,a doktorot ne mu davase nikakvi lekarstva na maz mi,i ni rece uste na denot na vrakanjeto na embrionite vo mene deka ne se dobri i tesko deka ke ostanat i ne uspea.Vtoriot pat bev na 13.02.2010god.pak preku fondot i togas neuspesno.Doktorot vo meguvreme nikakov lek ne mu dade.Znaci doktorot samo za da zeme pari od fondot raboti.Moram da ti kazam deka uste vo fevruari bese se zafateno za preku fondot,samiot ni kaza deka imalo mnogu i ke moralo nekoj da plati i privatno.Sega odime vo Sistina i moram da ti kazam deka sum zadovolna.Go pustija mm na urolog i pie apcinja pa mu se podobri semeto ama ke mora da se zamrzni semeto zosto e malku 600.000 a treba da e poveke.Moram da go pofalam dr.Mihajlo Popovic navistina dr. e car.Ke odam i tretiot pat preku fondot i na site im preporacuvam samo dr.Popovic za doktor.Se nadevam deka vi pomognav barem malku.Dokolku sakate slobodno prasajte me nesto ke vi kazam.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 341
   RE: Вештачко оплодување
2.5.2010 21:44:22   
kik@
Pozzz.

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 342
   RE: Вештачко оплодување
2.5.2010 21:56:27   
Bogdancanka
благодарам кика, секоја информација ми е добредојдена веќе размислувам за во систина па здравје ќе видиме не се залетувам како првиот пат само да лупнам пари,да се полнам нервози а на крај пак ништо....се надевам нема да си ја повториме грешката и ќе биде се како што треба....од сесрце на сите што посакуватuser posted image во најскоро време да се зарадуваат и да не израдуваат нас на рр позззззз

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 343
   RE: Вештачко оплодување
3.5.2010 10:02:42   
nadezda
zenski da prasam nesto jas sum vo sistina se trudev da stasam do in vitro dokktorot mi dade da pocnam da pijam jasmin tableti i mi rece na 10 da otidam na eho, dali znaci deka mi pocnuva postapkata a in vitro ? ne mi e jasno .user posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 344
   RE: Вештачко оплодување
3.5.2010 10:44:17   
svet
kade e najdobro da se pravi vestacko oploduvanje vo makedonija i koja e cenata
jas sum nova user posted image
mazot moj ima sperma vo banka koja ja stavi pred negovata hemo tarapija , sega toj ne e ploden :(dali postoi banka za sperma vo skopje ?


(Одговор на членот kiki)
Непосредна врска до пораките: 345
   RE: Вештачко оплодување
3.5.2010 12:12:30   
mila81
kik@ koi lekovi mu gi dadoa na soprugot da gi pie? I dali znaete koja e pricinata sto ne se formiraat spermatozoidi, bidejki i nie go imame istiot problem.

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 346
   RE: Вештачко оплодување
3.5.2010 12:52:14   
Bogdancanka
ИЗВОРНА ПОРАКА: svet

kade e najdobro da se pravi vestacko oploduvanje vo makedonija i koja e cenata
jas sum nova user posted image
mazot moj ima sperma vo banka koja ja stavi pred negovata hemo tarapija , sega toj ne e ploden :(dali postoi banka za sperma vo skopje ?



најпрво да ти посакам добредојде на ррuser posted image user posted image user posted image
за најдобро не би знаела да ти одговорам има пофалби за сите наши приватни клиники а исто така и поплаки а за цена јас прашав во плодост во битола ми рекоа 1200  евра а во систина 110000 илјади само постапката, е сега уште во ремедика незнам колку чини...еве и јас се распрашувам и прифакам совети за да се одлучам каде да одиме поззз мила се надевамти помогнав малкуuser posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот svet)
Непосредна врска до пораките: 347
   RE: Вештачко оплодување
3.5.2010 13:45:17   
kik@
Mila81 na mm urologot mu gi prepisa:
vitamin cink 2x1
vitamin e 2x1
folna kiselina 2x1
b-komplex 2x2
omega-3 masni kiselini 2x1
Se nadenam deka e podobreno no morame da odime na krioprezervacija (smrznuvanje na sperma) bidejki e mal brojot na podvizni spermatozoidi i se nadevam sto poskoro da vidam user posted image a istoto im go posakuvam i na site koi gi posakuvaat tie dve user posted image .

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 348
   RE: Вештачко оплодување
3.5.2010 18:30:17   
mila81
kik@i mm  gi primase istite vitamini i plus site kombinirani vo edno(proksid, spermotrend, spimen, Zn sumlivi vitamin e) i koga napravivme ispituvenje nemase podobruvanje(no ispituvanjeto ne bese na istoto mesto). sega i nie ja pocnavme postapkata i dr mu rece da pie oligogal se, a mislam deka ke odime po metodot ICSI или интра цитоплазамтска инекција на сперматозоидот во јајце клетката. utre ke odime kaj dr i bas ke prasam ona zamrznuvanje na spermata.

(Одговор на членот kik@)
Непосредна врска до пораките: 349
   RE: Вештачко оплодување
3.5.2010 20:30:55   
iki82
еве и мм има намалена подвижноста, а голем број на сперматозоиди. И ги пиеше сите овие витамини што ги имате наброено и на вториот спермограм му беше зголемон само бројот од 53 милиони на 93 милиони, но прогресивно подвижните сепак останаа мали. Така да не знам дали помагаат витами или било што за тоа. за да се зголеми бројот значи за олигоспермиа деф има помош од витамините, но за било што друго(како што имам читано , мн тешко да се поправи). Ние ќе пробаме некој период со инсеминација, па ако не бива се знае што не чека. Така ни предложи докторката. Со среќа на сите, и мислам дека со денешнава медицина и технологија сите ќе бидеме мајки еден ден. Само некој на полесниот некој на потешкиот начин user posted image

(Одговор на членот mila81)
Непосредна врска до пораките: 350
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?