|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  43 44 [45] 46 47   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
25.1.2016 13:21:24   
*devojce*
Zdravo devojki.Bev na pregled kaj maticnata za prv pat.Seuste krvaram i pokraj celata terapija,bebeto e vo red megutoa ona vtoroto sto neuspea seuste stoi zalepeno do ova.Zenata se potrudi da mi objasni deka grloto na matkata e zatvoreno bebeto i se ostanato e vo red osven ova vtorovo koe najverojatno go predizvikuva krvarenjeto.Ovaa nedela treba d odam vo sistina na kontrola pa da vidam sto ke kazat oni.Dali na nekoj mu se slucuvalo vakvo nesto?Sovet?

(Одговор на членот mila.)
Непосредна врска до пораките: 1101
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
27.1.2016 21:20:35   
Neurotoxin RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mila.

Vi blagodaram za odgovorite devojki! Uste krvaram slicno na menstruacija, crvena i crna do kafena boja :(.
Terapija primam Crinon - progesteron, folna, vitamin C i Dabroston.

Utre sum pak na HCG test pa ke vidime.

Inaku na eho vo matkata doktorot vide crna tocka od krv, ostanat ne oploden folikul i dobro endometrium.





Mila, што направи беше ли на контрола?

(Одговор на членот mila.)
Непосредна врска до пораките: 1102
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
27.1.2016 21:24:32   
Neurotoxin RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: *devojce*

Zdravo devojki.Bev na pregled kaj maticnata za prv pat.Seuste krvaram i pokraj celata terapija,bebeto e vo red megutoa ona vtoroto sto neuspea seuste stoi zalepeno do ova.Zenata se potrudi da mi objasni deka grloto na matkata e zatvoreno bebeto i se ostanato e vo red osven ova vtorovo koe najverojatno go predizvikuva krvarenjeto.Ovaa nedela treba d odam vo sistina na kontrola pa da vidam sto ke kazat oni.Dali na nekoj mu se slucuvalo vakvo nesto?Sovet?


Имам слушнато за ваков случај, дека се случил, ама како одело сето тоа не знам, знам дека жената беше во ред, си одеше на работа откако се потсмири ситуацијата и престана да крвари, и си роди здраво право момченце. Со првата бременост истото и се случило. Така да оди почесто на контроли, следи ги советите и мисли позитивно, ние сите посакуваме се да биде во ред со тебе и бебчето кое сакало да преживее user posted image

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 1103
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
27.1.2016 22:55:16   
gina
cestitki na site trudnici i bravo za tie mali srcenca sto cukat za vasuser posted image

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1104
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
28.1.2016 15:39:35   
Neurotoxin RR
Да ве прашам вас што сте на почеток, имавте ли несоница или проблеми со спиењето на почетокот? Претепана сум, со мало дете, работа, мачнини и пак навечер неможам да спијам убаво. Почнав и со б6 ама пак некако како полубудна да сум, и цело време се вртам, некако не спијам убаво и осеќам дека е физиолошка состојба.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1105
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
29.1.2016 12:17:46   
scared RR
Девојки ми треба помош за пресметување со неделите. Денес сум 11+1 ова е веке 12 та недела? Некои викаат 11+6 дека е полна 12 та, некои дека влагаш во 12 та цела сум збунета.
Терапијата од бромергон и метформин ендокринологот ми кажа да ја пијам до 12 г.н и не знам сега кога да ја прекинам user posted image

< Поракaта ја уредил scared RR -- 29.1.2016 12:18:19 >

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1106
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
29.1.2016 13:41:05   
Neurotoxin RR
Во ваков случај со полни 12 недели ќе ја прекинеш user posted image

Се смеам зашто изгледа сите си ја имаме макава со броење на неделите. Ти си во 12-та недела, ама конкретно за случајов со терапијата треба полни 12 да имаш за да прекинеш.

< Поракaта ја уредил Neurotoxin RR -- 29.1.2016 13:43:52 >

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1107
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
29.1.2016 13:57:44   
Bea
Јас си прашувам, дали веднаш или со полна недела.
Последно за клексанот, ми рекоа во 37-ма да го прекинам, па се дообјаснивме - полни 37.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1108
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
29.1.2016 14:07:12   
scared RR
Фала девојки, кога ке бидам 12+0 ке ги прекинам user posted image
Туки имам друг проблрм, ги зедов резултатите од уринокултурата и пишува да се провери пак зашто е контаминирана, ова гарант е од парчињата од утрогестан што пагаат, не знам што да им правам пагаат цело време, и после миење , е аман user posted image

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 1109
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
29.1.2016 16:24:20   
Bea
Вечерта пред да ја повториш уринокултурата, стави порано утрогестан (накај 19h) или не ставај, ништо нема да ти биде.
Сабајлето пред мокрење измиј се само со чиста вода и измокри среден млаз. Треба да е во ред вака.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1110
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
29.1.2016 16:24:34   
Rossy
zdravo majki jas sum nova na forumov ve sledam veke nek0olku dena no seuste vi nemav pisano. Znaci vaka stojat rabotite preplasena i prerazocarana sum. poslednata menstruacija mi bese na 20 dekemvri pred edna nedela napraviv test za bremenost i bese pozitiven user posted image denes otidov na prv ginekoloski pregled doktorkata mi rece bremenost ima 6 nedela, gestaciona kesa 11mm a plod nema???????? kako toa plod nema ova mi e vtora bremenost imam kerka od 6 godini vo prvta bremenost vo 6 nedela imavme i srceva akcija. samo sto vlegov doma pred 20 minuti ne mozam da se smiram ve molam kazete mi ima li nekoja druga takvo iskustvo se li ke bide vo red mi kazaa sledniot petok da odam povtorno.. kazete mi sto mozam da ocekuvam i najdobro i najloso premnogu se3 raduvav za testot a sega sum premnogu razocarana sakam da slusnam iskreni mislenja dali nesto nema da e vo red? mozno li e da se raboti za vonmatericna? mozno li e da ne se ni pojavi plod samo kesa??? tamu zanemev zbor ne mozev da izustam mm bese so mene ne ni slusav sto zboruvat so doktorkata

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1111
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
29.1.2016 16:58:23   
scared RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bea

Вечерта пред да ја повториш уринокултурата, стави порано утрогестан (накај 19h) или не ставај, ништо нема да ти биде.
Сабајлето пред мокрење измиј се само со чиста вода и измокри среден млаз. Треба да е во ред вака.

Баш и јас на тоа помислив, викам најдобро е да не ставам и коха ке правам брисеви да не испадне пак нешто. А дали промивката непосредно пред зимање на брисевите влијае на резултатите? Мислев истиот ден кога ке одам за брисево да однесам и урина, да не одам два пати.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 1112
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
30.1.2016 9:02:09   
Neurotoxin RR


Здраво Росси, најпрво честитки за user posted image .
Значи познавам случаеви, а и со првата бременост јас бев еден од нив, каде дури и во 7-ма недела од последна менструација, се гледа само бременост, односно само гестациска кеса, а дури после две недели контрола се забележува плодот и срцето. Тоа зависи од тоа кога си останата бремена, можеби си имала доцна овулација и сл.
Значи јас сум една недела пред тебе, на првата контрола ме прегледа вагинално, и да виде само гестациска кеса, ми рече дека е матерично и да дојдам за две недели, па наредна недела сум на контрола, он немаше време да види ни плод ни ништо, не сакаше да чепка многу и прегледот беше страшно краток. Разликата кај мене е тоа што сега не ми ја даде изјавата што тебе ти ја дале. Така да опушти се и верувај дека се ќе биде во ред, плод мора да има, само рано е да се појави сега. Пишувај ни како ќе идат контролите. И само позитивни мисли, малото ќе има друштво за девет месеци, само на тоа мисли user posted image

< Поракaта ја уредил Neurotoxin RR -- 30.1.2016 9:04:35 >

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1113
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
1.2.2016 19:56:44   
*devojce*
rossy da ne te plasam ama mojata vonmatericna bese taka.Vo sekoj slucaj pojdi na test preku krv neka go vidat betahcg to ako e visoko a nema plod vo matka togas necekaj pojdi na klinika ili vtoro treto mislenje.Jas pominav dve vonmatericni i mi se kreva kosata od sama pomisla na takvo nesto baska sto e opasno.Daj boze da e se vo red ama za sekoj slucaj neostavaj 10 dena.Eve imalo slucai kade pokasno se pojavil plodot ako e taka super.

< Поракaта ја уредил *devojce* -- 1.2.2016 20:01:04 >

(Одговор на членот Rossy)
Непосредна врска до пораките: 1114
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
2.2.2016 12:58:35   
scared RR
Ние сме во петок на прв скрининг user posted image утре сум за брисеви и ептен ми е страв од нив, се надевам добро ке поминам..
Туку ако сака утре матичниов да ме види на ехо, а и петок сум за скрининг многу ли ке е?user posted image

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 1115
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
2.2.2016 14:43:18   
Kvisko
Убаво да си поминеш на скрининг. Многу убаво искуство е да го видиш бебето како мрда и се превртува во меше и како си уживка. Јас бев на скрининг и кај матичната и кај Адамова во рок од три дена така и што немаш гајле од два пати гледање. Се додека не е пречесто гледањето нема проблем.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1116
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
2.2.2016 14:51:10   
scared RR
Фала, Квиско user posted image едвај чекам да го видам, па си викам може и полот ке се види, љубопитна сум што е user posted image
Се надевам утрогестанот ке ми го прекине, хорор ми е ставањево, ме боли, се гребам, па се дешава од гребнатото и крвче да имам и само стресови.
До кога ги ставаше ти?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1117
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
2.2.2016 16:42:20   
Hopeful RR
Scared RR, со среќа на скрининг user posted image Може да се гледа почесто на ехо, не е проблем. Сега не секој ден, ама не е проблем ако одиш деновиве и после пак во петок. И мене ми се фатија така неколку пати, без гајле.

Во однос на утрогестанот, може да ти го прекине сега, бидејќи еве го втор триместар, но можно е да продолжиш со Прогестерон Депо, за секој случај. Јас ставав Кринон до 13 недела, додуша кај мене ради хематомот мораше скроз додека не исчезна, може фати крај на 13 недела, па после продолжив со Прогестерон инекции до крај на бременост.

За полот, тешко да се види сега, најрано тек 15-16 недела ако е машко, и ако е наместено апла user posted image макар што јас ти кажав што е, сигурна сум user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1118
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
3.2.2016 10:58:06   
Kvisko
Scared јас примав утрогестан и дабростон до скринингот и толку беше од прогестерон. После тоа ништо друго.
Кај нас полот се виде на скрининг иако докторката ни рече не е сигурно го потврдивме во 17-18 недела. Матичната го виде зашто беше наместен така а кај Адамова се скри така што се зависи како е наместено бебето.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1119
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
3.2.2016 13:06:30   
*devojce*
Vcera bev da zemam boleduvanje predlog za komisija i da zakazam za priska 1 na klinika i problem.Sestrata nesaka d ami zakaze zatoa sto bilo kasno,i velam daj mi prioriteten upat ne mi dava mi vika odi na klinika najdi vrski da te primat pa dojdi ke ti dadam prioriteten upat??????e ne mi e jasno,a boleduvanjeto mi e poradi krvarenje i preporacano storgo miruvanje.duri ne mi ni zakaza pregled za brisevi i se sto treba kolku drsko se ponasase ja oterav u PM i si izlegov.E sega koj zne da me upati kako da go zakazam pregledot i kako da ja smenam maticnata dodeka sum na boleduvanje?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1120
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
3.2.2016 15:39:54   
Neurotoxin RR
Во бременост никој не сака да се нафати да ти биде матичен, сум се распрашувала за тоа и нивниот одговор е дека после теретот за секој пропуст од претходниот лекар, паѓа врз нив, терај си ја бременоста сега вака, пробувај политички договарај се што ти треба, а за прегледот, ако немаш луѓе на клиника, јави си се најпоштено објасни им ја ситуацијата и прашај дали ќе може да ти завршат работа.

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 1121
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
3.2.2016 19:42:31   
scared RR
Јас денес направив брисеви, малце ме болеше зимањето, т.е спекулумот и стомакот малце ме боли. Се надевам нема да ги вратат ко со урината ради утрогестанот ептен имаше некако иако синока не ставив.

Сакав да прашам за скринингот на обично ехо е така? Да пијам ли течности пред тоа?
И колку време трае одприлика user posted image

< Поракaта ја уредил scared RR -- 3.2.2016 19:43:58 >

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1122
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
4.2.2016 10:33:52   
Kvisko
Скринингот е со 2д ехо прдку стомак и откако ќе видат се убаво уклучуваат 4д за да го видиш убаво бебето и ако е добро наместено може да ти извадат и слика/слики од 4д. Не ти треба полна бешика си имаш бебче што ти ја раширило матката за убаво да се види се:))

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1123
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
4.2.2016 14:08:34   
Ivonn
Здраво, јас сум 7ма недела. Утрово кога станав имав болки во кичмата, гинеколог ми даде утрогестан 200мг. Дали некоја имала вакво искуство?? user posted image

(Одговор на членот *devojce*)
Непосредна врска до пораките: 1124
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
4.2.2016 14:51:39   
lukajana RR
Ivonn добредојде на рр user posted image
Голем дел од трудниците во бременоста ставаат утрогестан Клик=тука имаме тема за Утрогестан за подршка на бременоста ,постот ке ти го копирам и во таа тема за повеќе информации

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Ivonn)
Непосредна врска до пораките: 1125
Страница:   <<   < Претходна страница  43 44 [45] 46 47   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  43 44 [45] 46 47   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?