|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  45 46 [47] 48 49   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.3.2016 7:43:05   
Anamama
Sreken praznik majki !💐

(Одговор на членот kiki83)
Непосредна врска до пораките: 1151
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.3.2016 9:10:10   
princessa
ИЗВОРНА ПОРАКА: angelce83

Cestitki Anamama, ajde sega so lesno user posted image user posted image
Znaci mene me mene nekoe vreme, zosto mnogu loso se cuvstvuvam, po cel den mi e loso, nemozam nisto da jadam, sto i da jadam odma me tera na povrakjanje, nemam nikakva energija i konstatno imam nagon za povrakjanje user posted image user posted image
Sega sum 8nedela, ve molam pomagajte, nemozam nisto da jadam nitu pijam. Nemozam jogurt, mleko, obicna voda nisto...user posted image

ангелче како јас да си се читам. Сега и по 3 патuser posted image и не ме одминаа мачнините и повраќањето. Не да сум истоштена, преистоштена сум а згора на тоа ми падна имунитетот и секоја месец сум болна и неможам од кревет да станам. А плус сум 14та недела. Ништо не ми помага, по ептен малку јадам, пијам и не бива. Ама тоа е, два пати преживеав да се надевам дека и сега ќе биде такаuser posted image . Како и да е му се ближи крајот на овој мачен период. После 16та недела се надевам на нормален живот и убава и здрава бременост.

< Поракaта ја уредил princessa -- 8.3.2016 9:11:29 >

(Одговор на членот angelce83)
Непосредна врска до пораките: 1152
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
8.3.2016 9:49:28   
Anamama
Jas sum sest ipol nedeli I pocnaa macnini. Ne povrakam ama mi nse gadi skoro od se. Toa e nema sto da pravime osven da istrpime :)

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 1153
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
11.3.2016 15:13:08   
lilika9
i jas sum ista so macnini, a eve vleguvam vo 10ta.. epten se osekam umorna, nons top mi se gadi, i najiteresno e sto nautro najmalku, posle cel den si traj - a neli se utrinski macnini :) lek nema da se nadevame pobrzo da pomini. Jas nekako so smuti gledam da vnesuvam hranlivi sostojki, mesam ovosje zelencuk semenki, za energija.

(Одговор на членот Anamama)
Непосредна врска до пораките: 1154
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
14.3.2016 16:02:57   
весник
Devojki aj pisete dali vasite maticni ginekolozi ve teraat da ispitate torch i sto e toa i zostose ispituva????

(Одговор на членот lilika9)
Непосредна врска до пораките: 1155
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.3.2016 16:25:21   
lilika9
Mene na pregledi do 12ta nedela mi zapisaa samo, krv mokraca da se proverat i skrining vo 12ta nedela. Ne znam sto e toa, ne sum slusnala.

(Одговор на членот Anamama)
Непосредна врска до пораките: 1156
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.3.2016 0:22:35   
MademoiselleNina
Zdravo, jas denes bev na pregled na eho, bi trebalo da sum 5 nedela, no lekarot rece deka se gledaat 2 sakusi ( ne znam sto znaci toa) i deka se pomali od sto ocekuval. Ni toa ne znam to znaci
I rece pak za 3 nedeli da odam. Mi rece deka do 12 nedela e najrizicno.
Nisto drugo ne me prati da ispituvam.
Em sum srekjna, em dali e se kako sto treba...

Inaku za ivf imav sve procitano, no za bremenost nisto :) me fatja nespremna, pa sega ne znam sto poptvo da citam

< Поракaта ја уредил MademoiselleNina -- 16.3.2016 0:24:09 >

(Одговор на членот lilika9)
Непосредна врска до пораките: 1157
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.3.2016 0:54:25   
kapina
Nince dva sakusa znaci dve bebinja bremena si so bliznacinja toa znaci ajde so lesno neka ti e sega i za devet meseci zivi i zdravi da se rodat i da castis mekici toa e

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1158
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.3.2016 9:59:16   
Petra02

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Zdravo, jas denes bev na pregled na eho, bi trebalo da sum 5 nedela, no lekarot rece deka se gledaat 2 sakusi ( ne znam sto znaci toa) i deka se pomali od sto ocekuval. Ni toa ne znam to znaci
I rece pak za 3 nedeli da odam. Mi rece deka do 12 nedela e najrizicno.
Nisto drugo ne me prati da ispituvam.
Em sum srekjna, em dali e se kako sto treba...

Inaku za ivf imav sve procitano, no za bremenost nisto :) me fatja nespremna, pa sega ne znam sto poptvo da citam


Нина, да одиш на второ мислење. Два сакуси = user posted image user posted image две бебиња :D
Ти рекле дека се помали од што очекувал, па затоа велам второ мислење.
Се надевам дека е се во ред, пиши ни што ќе направиш!

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1159
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.3.2016 19:19:06   
MademoiselleNina
Рано ми е да одам било каде, пак ништо нема да се види. Ќе одам можеби за 10 тина дена. Што е пишано тоа нека биде. Терапија прмам, друго што може да ми направат?
Се надевам на најдоброто.

(Одговор на членот Petra02)
Непосредна врска до пораките: 1160
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.3.2016 19:23:25   
MademoiselleNina
Весник, која недела си?

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1161
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
17.3.2016 14:38:08   
lilika9
Нина не се секирај, сакуси се бебиња, така ги викаат дурине се оформи срценце а тоа негаде 6-7 недела, затоа ти рекол докторот да одиш тогаш. Ова со големината нека не те секира сега за сега многу, тие од ден на ден растат сега со голема брзина. Во 6та недела на сите ни се различни бебушки, тоа е разлика во милиметри но сепак кај секој е различно - важно да е се во ред. Сега и бремена и уживај во тоа. Вистина до 12та недела е ризично, и гледај да размислуваш само од ден во ден. Ова е најповеќе Божја работа и нема правила. Ти честитам на бременоста и ти посакувам убава и лесна бременост до user posted image user posted image

(Одговор на членот Anamama)
Непосредна врска до пораките: 1162
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
17.3.2016 17:21:29   
Anamama
Cestitki i od mene. Kaj mene slusnavme srceva akcija. Lezam po celi denovi za sreka ne prokrvarev pak. Moj sovet lezi kolku mozes i zemi boleduvanje dodeka da se slusnat srcencata. Toa ti e najvazno. Pozdrav i se najubavo

(Одговор на членот lilika9)
Непосредна врска до пораките: 1163
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
17.3.2016 22:56:29   
MademoiselleNina
Anamama колку убава вест user posted image . Во која недела се слуша срце?
Одмарам ама и шетам по малку. Не сум легната цело време. Се правам полека, без напор.

(Одговор на членот Anamama)
Непосредна врска до пораките: 1164
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
17.3.2016 23:58:37   
Anamama
Pa jas imav zakazano pregled na sedumipol nedeli poradi kontrola za krvarenjeto. Maticniot mi kaza kaj sekoj razlicno ama do osma veke treba . Odmaraj kolku mozes i cuvaj se :*

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1165
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
21.3.2016 15:46:04   
lilika9
jas bev tocno 7 nedela i se vide srcence.

(Одговор на членот Anamama)
Непосредна врска до пораките: 1166
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
21.3.2016 19:52:03   
Mamicka1234
Здраво идни мамички, нова сум на форумов, а и нова трудница (петта недела)... На голема мака сум, и ве молам ако некоја има искуство нека ми каже... Кога сум зачнала бев на терапија за уринарна бактерија фуролин, гинекологот вика дека има ризик за аномалии на плодот... Искуство некоја од вас?? Ви благодарам user posted image

(Одговор на членот lilika9)
Непосредна врска до пораките: 1167
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
22.3.2016 9:49:35   
Neurotoxin RR
Мамичка1234, значи не си на голема мака, ти си во период кога треба да се радуваш и уживаш. За аномалии има време ќе се испита, а од фуролин да настанат аномалии кои би те уплашиле толку, смени го гинекологот, тоа е мое мислење. Глупост значи, уживај си, мисли позитивно, и се ќе биде во ред.

(Одговор на членот Mamicka1234)
Непосредна врска до пораките: 1168
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
22.3.2016 9:57:23   
Neurotoxin RR
И ајде да не зборам јас напамет, еве разгледав, значи сосема безбедно е да се користи доколку нема друг избор, едино не се користи во период од 38-42 недела заради ризик од анемија кај новороденото. На многу полоши токсични елементи сме биле изложен ние трудниците пред да дознаеме дека сме бремени, а во тој момент сме веќе цел месец бремени, значи стварно нема место за паника. И честитки за бременоста со лесно 9 месеци

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1169
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
22.3.2016 16:01:31   
Mamicka1234
Фала ви од срце :*

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1170
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
23.3.2016 10:49:57   
Neurotoxin RR
Нема на што, мене тоа ми е работа, така да стваро опушти се, и пишувај ни како оди бременоста, на какви испитувања ќе одиш, пишувај ни по темите ќе се дружиме и заедно ќе растеме рингерајчиња, јас едно веќе израснав со форумов, сега еве друго расте во мешко. user posted image Се најубаво се читаме по темите.

(Одговор на членот Mamicka1234)
Непосредна врска до пораките: 1171
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
23.3.2016 12:04:54   
Anamama
Eve me pak. Period na menstruacija mi e me bolat jajnici i pak se pojavi taa bledo portokalova tecnost. Pijam utrogestan sabajle a stavam navrcer ama se plasam da ne prokrvaram pak. Mozno li e. Lezam eve od 5nedela a sega sum 8,4.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1172
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
25.3.2016 17:01:14   
MademoiselleNina
Anamama како си?
Како ви поминуваат деновите, јас се уште ништо не чувствувам, ќе почнам ли?

(Одговор на членот Anamama)
Непосредна врска до пораките: 1173
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
25.3.2016 20:28:34   
Anamama
Denes bev na eho dobro e vleguvame vo 9 nedela. Mozebi imam niska postelka taka se posomneva dr. Nz dali e toa opasno. Macnini imav 6,7nedrla ovaa poretko.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1174
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
29.3.2016 16:38:39   
MademoiselleNina
Денес бев кај матичниот гин, да регулирам за боледувањето, и ме прегледа на ехо и виде само едно бебе :( прашав каде е другото, вик нема друго. Само едно е. И е помало за една недела. Вика дека сум во 6 та, а трба да сум во 7 ма според циклус. Но не е страшно. И
Рече дека има помалку плодова вода. Се виде и срце, и го слушнав. :)
Ми е жал за другото... што се случи...? Но тоа е, барем со ова да биде се во ред. Му се случило на некој вакво нешто?

(Одговор на членот Anamama)
Непосредна врска до пораките: 1175
Страница:   <<   < Претходна страница  45 46 [47] 48 49   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  45 46 [47] 48 49   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?