Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) [chat] (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Melanija RR -> Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) [chat] (19.9.2014 13:15:17)

Се надевам дека вториов дел од темава Трудници во првото тромесечје - до 12 недела многу брзо ќе се испише, многу трудници многу рингерајчиња.

Рингераја.мк е тука да за вас, Ви нуди Календар на бременоста каде што можете да следите како се равива плодот секога недела од бременоста.

После
[img]http://doktori.mk/files/upload/3207/pregnancy-test1.jpg[/img]
Следи
[img]http://www4.slikomat.com/13/0919/wwx-1111.jpg[/img]

[img]http://www.healthmango.com/wp-content/uploads/2010/02/first-trimester-of-pregnancy.jpg[/img]
[img]http://bebeboom.mk/wp-content/uploads/2013/03/vashata-bremenost-6-ta-nedela.jpg[/img]




Felly RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (19.9.2014 14:33:20)

Со среќа нека е новата тема, се надевам дека ќе има многу нови трудници кои бременоста ќе ја започнат со Рингераја, и ќе ги полнат страниците на оваа тема.[sm=smiley27.gif]




LoveableMe RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (19.9.2014 15:07:35)

Со среќа, се надевам и ние од другиот форум ќе може тука да се префрлиме!![sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (19.9.2014 21:19:57)

Едвај ве чекаме во овој подфорум[sm=smiley1.gif][sm=bravo.gif] се по ред како што оди [sm=nosecka.gif][sm=duda.gif]




Malecka23 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (22.9.2014 12:53:13)

Trudnickii kako ste?Kako gurkate na ova promenlivo vreme?Jas cela nedela sum kaput so vrtoglavici,nizok pritisok,macnini zeludnikov ni e krs moram postojano da jadam po nesto za da ne mi se losi do poganje vbo nesvest i normalno sum popravena:(.Malovo ne se laze so integralni gricki saka bas jadenje po nekolku pati na den.Se nadevam posle 13ta nedela ke se normaliziram.Ali ok samo da e zivo i zdravo.




Mihaela 2010 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (22.9.2014 13:12:55)

Mene vikendov mi bese mnogu tesko. I mene zeludnikov uzss mi bese..mi se gadese a nikako da povratam i konecno sinojka se olesniv i poarno mi bese..ne mi se jade nemam nesto zelba za hrana i sevdto ke kasnam mi e tesko..aj belki ke projde




lolla RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (22.9.2014 13:29:16)

За гадење пробајте чај од ѓумбир. Има на виталија, се прави и се пие голтка по голтка,мене многу ми помагаше во деновите на гадење.




Mihaela 2010 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (22.9.2014 13:33:25)

Jas obicno od sabajle koga stanuvam mi se gadi ama biskvita mi resava problem.ama vikendov po cel den mi bese loso..dali go imav preoptovaren zeludnikot i teskotiu nenormalni.eve denes na rabota ok mi e...




babygirl88 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (25.9.2014 18:57:23)

Bremena sum veke tocno 7 nedeli, ama denes mi se pojavi temperatura, 37.2 :( ne sum nastinata, ne osekam nisto drugo, a imam temperatura... sega uspeav da ja namalam malce, 36.9, ama se plasam povtorno da ne se vrati, zatoa sto prethodniot pat cela nedela bev so 37.2 i mislev deka e mozebi normalno koga si trudna, ama na krajot izleze najlosoto... dali nekoj drug imal vakvo iskustvo so pokacena temperatura?




Malecka23 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (26.9.2014 11:12:54)

Nemam iskustvo so temperatura no najdobro bI bilo da se konsultiras so tvojot gin.Imaj prijatna I lesna bremenost.
Inaku Edna smeska dve veceri po red sonuvam deka ke imam uste Edna kerkicka dal e pusta zelba ili vistina ke vidime edvaj cekam za dve nedeli da odime kaj maticnata




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (29.9.2014 13:37:16)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sajna

Edno prasanje posleden ciklus mi bese na 15 avgust sto znaci ako racunam po ciklus bi trebalo da sum veke kraj na 6 ili sedma nedela no denes vo remedika napraviv beta hcg mi izleze 98 sto e za 3 nedela rezultat ..doktorot nemozam da si go najdam pa sakam vase mislenje da slusnam koja nedela bi bila kako da se vodam?? Ima nekoja majka od remedika sto pravela beta hcg da mi pomogne ??


Бремена си 6 недели и три дена ,незнам како бетата е за 3 недели кога тогаш бетата не ни покажува вредност???
Ако немај има искуство со Ремедика ќе ти пише




Sajna -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (30.9.2014 9:30:14)

Jas zakazav duri vo ponedelnik na kontrola megutoa za do togas informacija cisto informativno rekov nekoja mama od remedika dali ima




Hopeful RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (30.9.2014 15:20:41)

Девојки, со задоволство ви се пријавувам и придружувам [sm=smiley36.gif]
После подолго обидување, ни фати првото ivf и сега сум 4 и пол недели бремена со близначиња [sm=smiley36.gif] Денес бев на ехо, се е супер, но сепак беше рано за срцева акција, па ни закажаа пак за две недели. Уште сум збунета и не ми се верува, се надевам се ќе биде ок и ќе си се дружиме [sm=smiley1.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (30.9.2014 15:32:44)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Девојки, со задоволство ви се пријавувам и придружувам [sm=smiley36.gif]
После подолго обидување, ни фати првото ivf и сега сум 4 и пол недели бремена со близначиња [sm=smiley36.gif] Денес бев на ехо, се е супер, но сепак беше рано за срцева акција, па ни закажаа пак за две недели. Уште сум збунета и не ми се верува, се надевам се ќе биде ок и ќе си се дружиме [sm=smiley1.gif]

So lesno Hopeful,epten mi e milo,samo so pozitivni misli i uzivkaj si




lolla RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (30.9.2014 17:25:16)

Ахх, хоупфул колку убаво. Со лесно да си ја истераш бременоста, и да се изнауживаш во неа, таа е најубавото нешто што може да и се случи на една жена. Едноставно вистина е блажена состојба.

За срцева акција најрано се гледа околу 5 недела + 3-4 дена, а за 2 недели двете точки стилно ке трепкаат на екранот :)

Ајде па да ги повлечеш сие ивф-женски во оваа тема.




Melanija RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (30.9.2014 17:50:31)

Hopeful големо добредојде во подфорумот Бременост [sm=bravo.gif]
Очекуваме уште многу возбудливи моменти од контролите и лесна бременост [sm=smiley1.gif]




kapina -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (30.9.2014 18:34:23)

Betata pokazuva kako ne koja nedela si bremena




Sajna -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (2.10.2014 11:27:50)

Kapina nisto ne te razbrav [sm=smiley36.gif]




LoveableMe RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (2.10.2014 11:32:46)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Sajna

Edno prasanje posleden ciklus mi bese na 15 avgust sto znaci ako racunam po ciklus bi trebalo da sum veke kraj na 6 ili sedma nedela no denes vo remedika napraviv beta hcg mi izleze 98 sto e za 3 nedela rezultat ..doktorot nemozam da si go najdam pa sakam vase mislenje da slusnam koja nedela bi bila kako da se vodam?? Ima nekoja majka od remedika sto pravela beta hcg da mi pomogne ??


Sajna, пиши кои се мерните единици за бетата во Ремедика, од колку до колку? Ако си сега 7-8 недела, веќе треба да се знае повеќе. Споре бројките на бетата, се знае како напредува плодот. Евентуално да направиш уште еден тест или јави се во Ремедика кажи им да ти објаснат што значи вредноста кај нив. Позз




Sajna -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (2.10.2014 11:35:28)

znaci vaka pred edna nedela mi bese 6 posle 5 se konstatira bremenost posle edna nedela mi bese 98 sto e za treta nedela bremenost i malku se zbuniv bidejki posledniot ciklus mi e 15 avg...posle se slusnav so doktorot i on mi vika ke naprais pak BETA hcg za 5 dena bi trebalo da e nad 1000 ... atoa e veke za sedma nedela bremenost... kako se racuna poima nemam u sekoj slucaj vo ponedelnik zakazav eho pa ke vidime




lolla RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (2.10.2014 11:36:58)

Еве што вика чичко интернет за нивоата на хормонот:

hCG levels in weeks from LMP (gestational age)* :

3 weeks LMP: 5 – 50 mIU/ml
4 weeks LMP: 5 – 426 mIU/ml
5 weeks LMP: 18 – 7,340 mIU/ml
6 weeks LMP: 1,080 – 56,500 mIU/ml
7 – 8 weeks LMP: 7, 650 – 229,000 mIU/ml
9 – 12 weeks LMP: 25,700 – 288,000 mIU/ml
13 – 16 weeks LMP: 13,300 – 254,000 mIU/ml
17 – 24 weeks LMP: 4,060 – 165,400 mIU/ml
25 – 40 weeks LMP: 3,640 – 117,000 mIU/ml
Non-pregnant females: <5.0 mIU/ml
Postmenopausal females: <9.5 mIU/ml

Ама сепак треба да се видиш со др тој ке ти каже најубаво. Среќно!




mama i dete -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (2.10.2014 11:37:09)

Здраво девојки

Како што пишував претходно јас сум бремена 7-8 недели и досега релативно се беше ОК, на секои 7 дена ( секој четврток) одам на контрола и се боцкам Прогестерон бидејки имав болки во почетокот на бременоста. Денека бев на контрола кај мојот матичен гиниколог , ме прегледа рече деке се се во ред , слушнавме и срцева реакција , но му кажав дека викендот бев страшно настината и матичниот општи лекар ми даде Ампицилин и Парацетамил рече дека се безбедни во бременост, потоа гиникологот ме исплаши , рече тогаш не е добро тоа било вирус и можно било да го нападнал плодот, тоа не му се допагало и баш сега несмејало да се случи , и почна да ме убедува дека не е добро тоа.
Страшно се испаничив
Дали некои од вас има исто или слично искуство или на вас или на близок на вас.
Дај посоветувајте ме што на направам дали е навистина опасно и како да испитам дали се е во ред .
Да би имала подобро решени би го сменила веднаш матицниот гиниколог но кај нас е само тој, а треба да барам матичен дури во Штип таму ги има многу но тие што се подобри не примаа пациенти за матични!

Дајте совет




Sajna -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (2.10.2014 11:39:39)

Ic da ne se sekiras i da ne se plasis odi si na vtoro mislenje za sekoj slucaj ..jas so vtorata brmenost non stop bev bolna i so 40 temperatura i bev pod ospen pa fala bogu buce zivo zdravo izleze




mama i dete -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (2.10.2014 11:42:30)

Ти благодарам Сања, но ми е страв бидејки навистина сега се формираа органите тек на почеток сум, но се тешам штом е добило срцева реакција знаци е напредувало добро !




LoveableMe RR -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела ( II дел ) (2.10.2014 11:43:50)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mama i dete

Здраво девојки

Како што пишував претходно јас сум бремена 7-8 недели и досега релативно се беше ОК.... викендот бев страшно настината и матичниот општи лекар ми даде Ампицилин и Парацетамил рече дека се безбедни во бременост, потоа гиникологот ме исплаши , рече тогаш не е добро тоа било вирус и можно било да го нападнал плодот, тоа не му се допагало и баш сега несмејало да се случи , и почна да ме убедува дека не е добро тоа.


Читни тука Настинки во бременост, има доста совети на рингерајките.




Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>