|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Патување во тек на бременоста!
31.5.2009 20:29:29   
Julie1
Темава ја отворам после случајнат асредба со Анушка денес во Охрид. Верувале или не додека чекав да завршат со состанок и шетав сама низ Охрид налетав на Анушка, целата насмеана весела како да не е пред породување и вика ех да знаеш од Скопје јас возев до Охрид и сега сум на свадба, колку е се ова безбедно треба нова тема за дискусија на Рингераја user posted image . Па ајде има некој некакви совети или искуства со патување во тек на бременоста, колку може да биде ризично?

_____________________________

And this is my beautiful life ...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Патување во тек на бременоста!
31.5.2009 20:31:33   
mami
колку убаво...у јас патував многу додека бев бремена...првите три месеци само не, ама после, дома неможеа да ме соберат...одев и на планина, и патував до Охрид и секаде..и немав никакви проблеми..мислам дека ако бременоста не е ризична слободно може да се шетате каде ке посакате

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Патување во тек на бременоста!
31.5.2009 22:27:35   
Еца
Во првата бременост патував скоро до последниот ден, но сега оваа бременост не смеам ниту да помислам да патувам подолга релација, секоја бременост е приказна за себе. Во секој случај ќе треба еден поопширен текст да направиме колку и до кога е во ред да се патува?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Патување во тек на бременоста!
1.6.2009 14:26:59   
Anushka
Eve vaka: najprvin da ja ti kazam julie deka izgedase mnogu ubavo user posted image user posted image user posted image koga te sretnav na ohritskoto sonce!!! A jas... pa nemav izbor, sakavme da bideme sami so drugarkite od sredno, za da se opustime covecki, bez mazi i slicna pridruzba, a trebase da odime so avtobus, ili... jas se fativ za volanot, pa poleka, so mnogu prijatna i vesela atmosfera stignav do Ohrid, a eve, taka i se vrativ.
Возев нов, комфорен и сигурен автомобил, кој дугарките го немаа... Сепак, СЕПАК, теоретски и јас си мислев „не си нормална, на крај на 8-ми, со сиот памет возиш...„user posted image ама желбата беше поголема. user posted image Но, бенефитот кој го имав од тој викенд не се мери со ништо, сега сум среќна што отидов.
Планирам да одам на кус летен одмор и до Халкидики... user posted image мојот гин. вели дека е во ред, иако ризик постои, но тој ризик може да го има и дома... Едно мислам, пак теоретски - таа авантура што ја направив е многу незрела и ризична, ама сепак, практично, во реалноста, си го послушав срцето. user posted image user posted image Да не бев сигурна во себе и во бебето, немаше да мрднам од дома.
П.С. на свадбата играв на потпетици од 12 цм... user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Патување во тек на бременоста!
2.6.2009 8:28:08   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Браво Анушка...така треба, активна до последниот ден од бременоста, па и полесно ке биде породувањето(мене така ми викаа и лесно беше)

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Патување во тек на бременоста!
24.6.2009 20:45:36   
Еца
Еве да ја поздравиме Мамму која веќе е некаде на одмор(отидена е на 22 нели?)и да и посакаме убаво да си помине.Кај нас е ладно, но каде што е Мамму да се надеваме дека е преубаво и сончево.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Патување во тек на бременоста!
25.8.2009 8:59:09   
Палешка РР
Иако толку многу се плашев од патување, сепак се помина во најдобар ред. Додуша наместо за саат ипол ние стасавме за три саати, ама нема врска, јас се чувствував супер. Само забележав дека и бебето беше повеќе активно за време на патувањето.
Но сепак драги трудници, консултирајте се со матичниот гинеколог пред да патувате, јас барав детален преглед и нејзина дозвола. user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Патување во тек на бременоста!
5.9.2009 10:59:07   
evgenija
cela bremenost patuvav nekade za vikendite, duri i spiev vo planinarski dom, ako e bremenosta zdrava nema mesto za panika, slobodno setajte

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Патување во тек на бременоста!
5.9.2009 11:05:32   
srekna mama
и јас исто.јас сум од Велес и постојано одев на контрола за Скопје,а на работа одев до една недела пред да се породам


(Одговор на членот evgenija)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Патување во тек на бременоста!
5.9.2009 11:19:02   
delfinka
dali e preporaclivo posle inseminacija da se patuva?
sto mislite?

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Патување во тек на бременоста!
5.9.2009 11:20:31   
evgenija
ne sum imala iskustvo no mislam deka bi ti bilo podobro da miruvas barem prvata nedela

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Патување во тек на бременоста!
6.9.2009 0:02:46   
delfinka
jas odma posle dvete inseminacii patuvav so avion,vlecev kuferi i so uste ne
doktorot ne mi preporaca miruvanje rece da si se odnesuvam se najnormalno,zatoa ve p0rasuvam

_____________________________

sekoj e blagosloven ako veruva vo boga

(Одговор на членот evgenija)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Патување во тек на бременоста!
6.9.2009 0:16:24   
denicka
mene mi rekoa posle inseminacija, barem prvata nedela da odmaram. jas odmarav 4 dena. za zal ne se fati. ama ke moras da najdes resenie da odmaras. zasto ne e bas seedno. i mene mi bese dosadno i cel den niz doma navaka nataka. ama sepak kolku mozev miruvav. inace ednas imam praveno inseminacija

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Патување во тек на бременоста!
16.9.2009 11:10:49   
Палешка РР
Вашиот лекар треба да одлучи во колкав обем и со кое превозно средство може да патувате. Долгите патувања со автомобил повеќето жени ги заморува, а во некои случаи може да предизвикаат и поголеми проблеми. Ако имате итна причина за патување направете го тоа во повеќе етапи, за да не го почувстувате заморот. Патувањето со брод е погодно, доколку нема бранови.
Кога ќе одлучите да патувате, не треба во никој случај да заборавите дека ќе бидете далеку од својот лекар, кој е потполно запознает со вашата состојба во случај да ви имате потреба од помош. Исто така треба да знаете, дека природата на човекот тешко бара медицинска помош надвор од местото на живеење.
Во текот на првите осум месеци е дозволено патување со авион под услов да претходните бремености поминале без никакви проблеми, и ако немате тешкотии со патување. За време на последните два месеци, повеќето авионски компании ќе ви побараат писмена потврда од вашиот лекар кој го одобрува патувањето. Доколку имате пропишано било каква диета - за смалување на солите, маснотиите или јаглено-хидратите - авионската компанија ќе се погрижи сето тоа да го обезбеди, ако навремено ја известите.
Ако сте принудени да патувате, тогаш возот или авионот се најпогодни. Возот е пријатен за долги патувања. Препорачливо е да бидете во местото на живеење последните два месеца од бременоста или пак во почетокот на осмиот месец да престојувате во местото каде што планирате да се породите.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Патување во тек на бременоста!
16.9.2009 11:15:29   
profesorica
Истиов текст го имам прочитано некаде.Имено јас кога бев 3 месец бремена патував со авион (за моето свадбено патување) и се помина во најдобар ред иако гинекологот не ми препорача.А познавам мајки што патувале во 7 ми и 8 ми месец на бременост ама незнам мене ми е тоа премногу ризично а штом патуваш со авион значи дека е далеку па недај боже да се деси нешто во туѓа држава нема да те третираат на ист начин како дома.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Патување во тек на бременоста!
16.9.2009 11:27:41   
mother 29
nekoi avio kompanii ne dozvoluvaat trudnici vo 9 mesec da patuvaat,pa duri i so lekarska potvrda.politika na avio kompanijata!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Патување во тек на бременоста!
16.9.2009 11:29:58   
BEBICA
Jas patuvav vo bremenosta za Beograd vo tretiot mesec od bremenosta i toa so avtobus, poslovna linija.Mene mi bese super no se razbira so odobrenie na lekarot.Najdobro i najbezbedno e patuvanje so avion p a so avtomobil, avtobus i voz na kraj.Toa bese prepotrakata na mojot ginekolkog.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Патување во тек на бременоста!
22.9.2009 17:39:36   
anika
Zdravo na site segasni i idni mamicki.Jas sum nova clenka,iako gi sledam vasite diskusii i soveti od poodamna.Me interesira temava,ke moram da patuvam so avion vo 6 mesec od bremenost i me faka panika i strav.Ke mi pomognite mnogu so vasite iskustva.So vas sum posilna.Guski za siteuser posted image

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Патување во тек на бременоста!
22.9.2009 22:20:11   
mami
Аника ако се е во ред со тебе и бебето и ако имаш зелено светло од гинекологот не гледам зошто не би можела да патуваш со авион...

(Одговор на членот anika)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Патување во тек на бременоста!
14.10.2009 15:04:02   
денвер
Јас сум од Кичево и баш во овие три месеци бременост бев еднаш до Велес (одеа моите и јас со нив), после две недели  до Скопје (одеше мм и јас со него) па сега пред недела дена до Битола и се на сетање без некоја потреба, планирано ми е уште едно патување до Ресен и немам никаков проблем при патувањето, затоа идни мамички ако е се во ред со вашата бременост уживајте и патувајте user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Патување во тек на бременоста!
18.3.2010 14:30:50   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Ме интересира дали мислите дека смее да се патува за време на бременост, годишни одмори и сл.и до кој месец надоцна?
Дали вие патувавте?


ИЗВОРНА ПОРАКА: marinka80


ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Ме интересира дали мислите дека смее да се патува за време на бременост, годишни одмори и сл.и до кој месец надоцна?
Дали вие патувавте?


pa vikaat deka ne e dozvoleno no jas patuvav na pokratki relacii dosta cesto do kraj na bremenosta i edna podolga relacija do spanija pa fala bogu se bese super

ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

Додека бев бремена бев...
2 пати до Охрид (првиот пат сеуште не знаев дека сум бремена), еднаш до Осоговски манастир - К.Паланка, и неколку пати до Скопје (последниот пат 2-3 недели пред да се породам). На подолги релации, надвор од Македонија не сум била, и не би одела бремена, не знам мене ми е страв!

ИЗВОРНА ПОРАКА: melody

Dodeka bev bremena i toa 2 mesec patuvav so maz mi od Antalija-Istanbul so avion,potoa sama od Istanbul-Solun so bus 12 saati i na krajot Solun-Skopje so voz vo najgolemite snegovi den pred Bozik si dojdov doma.Posle dvaeset dena patuvav Skopje-Sofija so bus i od Sofija za Stara Zagora i povtorno istata relacija do Sofija i od tamu za Istanbul.
6 mesec bremena patuvav povtorno Antalija-Istanbul so avion i posle nedela dena otidovme so maz mi za Ordu preubavo gradce na Crno More ama toa patuvanje 12 saati so bus mi gi otece do tolku nozete sto posle toa edno 5 dena mi bea kako na Paja Patak Mislam deka nema nikakva opasnost koga si bremena da patuvas samo sto treba sekako da se vnimava i ednostavno i Gospod da te cuva nesto da ne se sluci loso.
Najdocna e dozvoleno mislam so avion do 8 mesec i toa so potvrda od doktor deka se e vo red so bremenosta i so idnata majka.Mojot stomak bese tolku golem uste pri kraj na 6 taka da me zaprasuvaa na aerodrom i im bev sumnjiva izgleda so mesecite


ИЗВОРНА ПОРАКА: Adrijana

Bev vo Ohrid vo sedmi mesec, do Strumica, tri pati vo Dojran,tei pati vo Negotino

ИЗВОРНА ПОРАКА: Матеа

Јас патував во 9 месец значи само неколку дена пред да се породам. Се разбира со дозвола на докторот. Немав никаков проблем и се беше во ред. Летот траеше 3 часа, а пред тоа се возев со кола некои добри 2 часа

ИЗВОРНА ПОРАКА: dragana_vane

Vo tekot na celata bremenost patuvav, ne se znae kojznae kolku pati samo za Sk otidov, bev vo Ohrid na odmor, pola den bev vo voda i plivav... bez nikakvi problemi.

ИЗВОРНА ПОРАКА: matushka

Jas patuvav do 6-ti mesec, posle bebeto mi se spusti mnogu nisko i imav patoloshka bremenost do krajot.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

se ubiv od patuvanje
prvo bev vo kuba ama togas uste ne znaev deka sum trudna
vo 5 mesec bev vo Krusevo
vo 6 mesec bev vo Belgrad
vo 7 mesec bev na kozuf
e posle posto mnogu otekov i stanav ko mecka prestanav



(Одговор на членот денвер)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Патување во тек на бременоста!
18.3.2010 16:33:14   
Zlatka
пред една недела бевме со мм до Маврово а инаку ние сме навикнати скоро секој викеден да одиме некаде надвор од Скопјево па некако откако останав бремена така ни се погоди не бевме мрднати никаде освен за Н.Год. па сега кога одевме накај Маврово на user posted image  изгледа му беше непријатно  во мешето од кривините и цел пат за натака се бунтуваше а за назат беше мирно user posted image  ама мислам дека во 8-ми и 9-ти  не би отишла некаде подалеку...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Патување во тек на бременоста!
28.3.2010 18:31:50   
arh_diz
Patuvanjeto e dozvoleno dokolku toa go odobri gnekologot. A sto se odnesuva do patuvanja kako sto pisuvate niz Makedonija mislam deka e sosema normalno mene nekogas mi treba okolu 3 casa dodeka stignam do ginekologot od guzvi

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Zlatka)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Патување во тек на бременоста!
29.3.2010 0:09:35   
ananikol
Jas eve veke  3 dena patuvam vo drug grad odalecen 2 casa za da  razgledame stanovi i kuki.
Prvo gi razgleduvame online a potoa toa so ke ne bendisa go posetuvame i toa e od golema pomos no sepak se cuvstvuvam mnogu umorna.
A nozete.....strasno mi se poteceni  user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Патување во тек на бременоста!
16.7.2010 0:16:50   
bebus.m
Како за почеток здраво на сите user posted image ! Јас сум нов член бремена сум 15 недела и планирам да патувам на одмор во Грција. Ве молам кажете ми некое искуство за патување за време на бременоста колку е ризично?user posted image


< Поракaта ја уредил Палешка -- 16.7.2010 8:29:39 >

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?