|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
13.4.2016 15:26:59   
Pinky30
Devojki kazete mi koja od vas piela Dabroston toa e progesteron i dali si ja vrsi istata funkcija ko Prolutexs zosto definitivno alergija dobiv od Proluteksot se napraviv na cel stomak plikovi bev na kozni mi dadoa sprej Gjingjira i maste Afroderm no deka bockam sekoj den i mi iskacaat i novi cel den pod pukpakot i levi i desno od nego se mi e crveno i so plikovi kako da sum se izgorela od pegla ne se ni brumcinja tuku cela povrsinja...Strav mi e da gi ostavam bidejki mi se dobra poddrska no Petanivski rece deka ako ne se smiri ne e neophodno da se koristi proluteksot moze zamena Dabroston 2x1 taka rece....ah...na maka sum si...pa i nekoj stravovi mi se pojavija denes i toa plus se maci dali ke e se vo red i da go vidime plodot na exo tamu na 22.04 mi se paga da odam...So Gospod napred samo

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1201
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
13.4.2016 16:24:43   
Neurotoxin RR
Пинки и дабрастонот е добра поддршка, пиј ги како што ти рекол, одмори од инекциите без страв, немај гајле и мисли пзоитивно

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1202
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
13.4.2016 22:17:43   
Pinky30
Dali ste imale grcevi i kratkotrajni bolki od test do prvo exo (kontrola) ? i sto simptomi ste imale ovoj period...Ve molam za odgovoruser posted image

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1203
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
13.4.2016 22:55:23   
весник
Пинки не се секирај...јас првите три месеци имав болки исти како менструалните и цело време...а знаеше одвреме навреме и убо да ме штрекни долу матката...

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1204
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
13.4.2016 23:24:46   
Pinky30

ИЗВОРНА ПОРАКА: весник

Пинки не се секирај...јас првите три месеци имав болки исти како менструалните и цело време...а знаеше одвреме навреме и убо да ме штрекни долу матката...


Uf fala bogu jas mislev deka sum edinstvena so vakvi bolki imav pred testot no vikam nisto togas no posle pozitivnata beta se opustiv i eve sekoj vtor tret den me strecka...Teperatura kacuvam najveke do 37.4,vrtoglavici imam no ne taja cesti,rano mi e za gadenje...Ke se opustam mislam koga ke go vidam ba exouser posted image

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 1205
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
13.4.2016 23:36:20   
nadez vera ljubov
Pinky 30 јас ги пиев дабростон до 17 18 недела исто ми ги даде петановски. За грчеви ова што имаш болка земи си магнезиум.сите трудници ги пијат ако не сакаш на своја рака јави се на сестра данче кажи и одма ќе ти каже пиј магнезиум. Јас ги пиев цела бременост 2 пати по 1 од 250 мг.

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1206
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
15.4.2016 18:57:33   
SOLE
Pinky, да за грчеви магнезиум и јас еве уште ги пијам 2 пати по едно од 250 мг, инаку и дабростон пиев на почетокот само не многу долг период околу две три недели само мислам дека беше, ништо страшно само биди општина и наскоро ке го слушнеш срценцето мало

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 1207
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.4.2016 22:15:01   
druze
Pinky 30 па не се секирај и ти ми кажуваше и ме тешеше пред некој ден мене заборави???user posted image
И јас имав некои болки како пред менструација.Минливо е поминуваат,ме пецкаше левиот јајник...
Јас бев на контрола на 07 овај месец и не во Систина кај гинекологот што планирам да ја следи
целата бременост...Тогаш ми кажа дека сум точно 6 недели и два дена и замислете го слушнавме срцето на бебето
user posted image user posted image user posted image Сега од понеделник треба да одам во Систина (така се договоривме
последниот пат со Иваноски после три недели да одам)Се надевам дека се е во редuser posted image
Јас се чувствувам одлично само по цели ноќи сум во WC user posted image
Pozdrav do site...user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 1208
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
16.4.2016 22:47:08   
MademoiselleNina
Druze user posted image user posted image баш убаво.
И јас е будам неколку пати за во тоалет преку ноќ. Не сум спиела којзнае од кога една вечер од кога ќе легнам до сабајле. user posted image
И треба да носам урина за испитување следна недела, и која ќе ми биде мене прва утринска? Кога 2-3 пати ноќе одам во тоалет user posted image

(Одговор на членот druze)
Непосредна врска до пораките: 1209
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
17.4.2016 0:25:40   
druze
Nina со сигурност знам дека мокрачата не треба да стои повеќе од 3 саати пред да ја носиш во лабараторија
па сега ти прави математика....user posted image
Поздрав...

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 1210
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
18.4.2016 11:54:22   
Hopeful RR
Ова со спиењето изгледа е подготовка за она неспиење што следи подоцна, кога ќе дојде бебето user posted image И јас не спиев бремена, а и сега не спијам, ама ете, можело да се функционира и без сон user posted image

druze, браво за срценцето на јуначето, нека продолжи да си чука силно! user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот druze)
Непосредна врска до пораките: 1211
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
19.4.2016 16:08:59   
Pinky30
Devojki kazete mi vase iskustvo koja nedela slusnavte srceva akcija? Jas od betata mi zakazaa prvo exo za 2 nedeli i sega vo petok mi se paga a togas ke sum 6 ta nedela...Mislam deka ovoj pregled konstatiraat bremenost i od togas 2 nedeli tamu 8-9 g.n bi trebalo da se slusne srcenceto ili??? Fala vi odnapred

< Поракaта ја уредил Pinky30 -- 19.4.2016 16:09:42 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1212
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
19.4.2016 16:16:01   
весник
Во 6-та недела само се потврди бременост...во 7+4 недела имавме срцева акција на бебушите...

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1213
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
19.4.2016 19:16:12   
Pinky30
Mnogu sum zagrizenauser posted image jas uste od 12 ti den od ET imam temperatura 36 so nesto do 37.1 najveke.Vcera pocna da me boli grlo,zdreloto isto kako posle histeroskopija od tubusot sto mi go stavale,plukjata.No denes nemav nisto od toa samo grlotot i nosot zatnat...Sestra ni rece da ispitam krvna slika CRP i mokraca zosto i teshki mokrev nekolku dena bez pecenje...Leukocitite mi se 9.2 ama CRP-to mi e 25.9 user posted image pa prvo rece Petanovski da zemam antibiotik i taka strasno se isplasiv a seuste nemame konstatirano bremenost ili srceva akcija epten sum na pocetok si poplaciv malce pa utre rece da zememe prvo bris od nos i grlo i urinokultura pa vo petok na exo i rezultatite da gi vidi...Sto me zatera vaka ah...mnogu sum zagrizena...Dali ste imale vie visoko CRP vo bremenost i antibiotil dali ste piele na sam pocetok ko mene?

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 1214
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
20.4.2016 8:32:16   
Neurotoxin RR
Пинки само позитивно, по симптомиве што ги кажуваш, сметам дека имаш некое воспаление на уринарни патишта, но ајде испитај па псоле ќе зборуваме. температурата ти е нормална, јас имав таква температура цело време до крај на третиот месец, после се стабилизираа хормоните и се среди се. како и здрави жени така и трудните се мета на разни инфекции, за се има решение, немој да се секираш, незнам каде напишав дека јас цело време бев со високи леукоцити и црп, немаше никаде инфекција, се проверив, цела бременост бев со антибиотивци, откако се породив ептен ми беа покачени, со јаки антибиотици бев во болница, млеко ми дојде не смеев да ја дојам малата. А малата е сега 3 ипол години, и на сите им посакувам да добијат такво здраво дете како моето :)

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1215
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
21.4.2016 18:42:58   
Pinky30
Devojki veke vtor den povrativ no po ednas na den ne po sekoj obrok no teshko mi doaga mnogu ne se prejaduvam no problem mi e sto mnogu tesko povrakjam duri i zhdreloto me boli od napregnuvanje..zborot mi e so sto smiruvavte tie sto ste povrakjale nesto da se jade pie da ublazi simptomi..Epten sum na pocetok utre petok odam na prvo exo od betata...Gospod da e so mene...

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 1216
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
22.4.2016 23:20:42   
весник
Pinky kako pomina denes na eho???

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1217
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
22.4.2016 23:32:37   
Pinky30
Sabajle otidov na exo se vide sakus duri i pulsirase rece deka ima i srceva akcija no za dve nedeli da se vidime povtorno i dojdov doma ziva srekjna i na brisenje krv no ne jaka i za 15 min koga pocna da mi tece bez kontrola i otidov vo remedika i na exo bese bebeto tuka i cukase srce no jas krvarev me bocnaa progesteron depo i si otidov doma no sledno mokrenje bese strasno mi padna edno golemo parce i veke znaev kolku e saat no pak na exo krvarev lokvi krv cista i na exo go nemase veke plodot...BEBETO DENES SI GO VIDOV I DENES GO IZGUBIV.I odma me smestija kiretaza i toa e...Borbata mora da prodolzi...imam uste edno ivf od fond moze sega so svezi embrioni ke bide uspeshno..6 ta nedela bev...od imunoloski i hromozomski se ni e ispitano..Dr.vika deka cim sega zabremeni matkata e spremna za povtorno zabremenuvanje...sto e tuka e...na site so lesno na nikomu ova moevo...boli...dusata mi se para...no mora da soberam sila za ponatamu

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 1218
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
23.4.2016 0:35:40   
весник
Pinky шо да ти кажам за да те утешам...солзи ми навираат кога ќе прочитам нешто вакво...сите сме со по некоја приказна зад себе и тивпосакувам сето лошо да го оставиш зад тебе и за брзо да почнеш приказна со среќен завршеток...те гушкам...Бог да ти помогне во овие тешки моменти и да ти даде сила за понатаму...

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1219
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
23.4.2016 0:42:35   
MademoiselleNina
user posted image А бе Pinky... ќе помине, доаѓаат поубави денови, дочекај ги спремна.
Не постојат зборови за утеха, нема утеха, има само напред и само борба, издржливост и истрајност.
Ќе дојде и денот на радоста...

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1220
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
24.4.2016 10:43:18   
druze
Леле Pinky многу ми е жал...user posted image
Ајде со Господ напред следнит пат се ќе биде во ред издржи биди силна...
Ти посакувам што побрзо да ни пишуваш убави работи...

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 1221
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
29.5.2016 15:36:36   
anesk
zdravo.momentalno sum 5-ta nedela.no nemam nikakvi poteskotii kako vrtoglavica gadenje ili pak bolki na gradite,osven sto cesto odam na mokrenje.dali e toa normalno

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1222
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
31.5.2016 10:13:58   
fetusce
Da ti kazam jas piev antibiotik oti imav gnoj na angina me prefati od maliot. Denes op dve crti i malku kasesta smesa od sekret i krv neznam dali toa e normalno. Ke odam na lekar da vidam sto stanuva

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 1223
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
2.6.2016 19:06:13   
fetusce
pijam femibion i dabroston.Interesno dali toa na site trudnici im go davaat? Sega treba da napravam krvna slika i mokaca. Se e skapo neli se e besplatno za trudnici ova ispadna mesecno po 1000 denari frlanje za vitamini za tableti, za hormoni. Ako treba nekoe drugo ispituvanje da se pravi uste tolku. Katastrofa....

(Одговор на членот fetusce)
Непосредна врска до пораките: 1224
   RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 нед...
3.6.2016 9:17:46   
Мафин
Здраво на сите. И јас ви се придружувам во групата user posted image За тоа што викаш fetusce нели прегледите за трудници се бесплатни, и јас се прашувам каде user posted image мојот матичен за секое ехо ми зема по 350 денари- најмалку. А фолната што следувала од патронажна служба бесплатно, не ја земав оти имаат безвезно работно време од 9:00 до 14:00 а јас сум на работа од 8:30 до 16:30, па никако не можев да одам, па си ги купив сама од Зегин. Па нека ми каже некој што треба да плаќам, што не треба, оти докторите не кажуваат баш се user posted image Како и да е, и покрај здравственото осигурување што ни го кратат секој месец, се си плаќаме приватно, ама нека се живи и здрави бебушките, па ќе заработиме user posted image Чао на сите нови мамички

(Одговор на членот fetusce)
Непосредна врска до пораките: 1225
Страница:   <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?